An illustrative selection of 100 matched pairs between ASDA and Morrisons in the Pricemonitor own-label (Basket B), weighted across product categories (full set: 389 pairs — available to media on request). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 31 EQUIVALENT · 69 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | ASDA product | ASDA price | Morrisons product | Morrisons price | Morr/ASDA per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| COMPARABLE 0.76 | ASDA Black Bean Stir-Fry Sauce 120g 120g | £0.68 £5.67/kg | ![]() Morrisons Firecracker Stir Fry Sauce 120g 120g | £0.55 £4.58/kg | 0.81x |
| COMPARABLE 0.77 | ASDA Classic Light Rice Pudding 400g 400g | £0.95 £2.37/kg | ![]() Morrisons Savers Creamed Rice Pudding 400g | £0.39 £0.97/kg | 0.41x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Smoky Texan Style BBQ Marinade 180g | £1.00 £5.56/kg | ![]() Morrisons Best Texan Smokehouse Bbq 290g 290g | £2.00 £6.90/kg | 1.24x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Tuna Steak in Brine 198g 198g | £1.60 £8.08/kg | ![]() Morrisons Tuna Chunks in Brine 4x145g 408g | £2.49 £6.10/kg | 0.76x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Sweet Chilli & Garlic Stir-Fry Sauce 120g 120g | £0.70 £5.83/kg | ![]() Morrisons Black Bean Stir Fry Sauce 120g | £0.55 £4.58/kg | 0.79x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Egg Mayonnaise 250g 250g | £1.75 £7.00/kg | ![]() Morrisons Egg Mayonnaise Sandwich Filler 400g 400g | £2.65 £6.62/kg | 0.95x |
| COMPARABLE 0.83 | ASDA Plain Breadsticks 125g 125g | £0.54 £4.32/kg | ![]() Morrisons Italian Breadsticks 125g | £0.85 £6.80/kg | 1.57x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Chip Shop Curry Micro Rice 250g 250g | £0.72 £2.88/kg | ![]() Morrisons Long Grain Micro Rice 250g | £0.55 £2.20/kg | 0.76x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Choco-Nut Squares 375g 375g | £1.00 £2.67/kg | ![]() Morrisons Choco Crackles 500g | £1.53 £3.06/kg | 1.15x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Custard Style Donuts 5pk 5st | £1.39 £0.28/st | ![]() Market Street Custard Doughnuts 5st | £1.00 £0.20/st | 0.72x |
| COMPARABLE 0.84 | ASDA BAKE by ASDA Blue Food Colouring 38ml 38ml | £1.00 £26.32/l | ![]() Morrisons Blue Food Colouring 38ml | £1.20 £31.58/l | 1.20x |
| EQUIVALENT 0.90 | Exceptional by ASDA Sunflower & Pumpkin Seed Sliced Loaf 650g 650g | £1.60 £2.46/kg | ![]() Morrisons The Best Sunflower & Pumpkin Seed Loaf 800g | £1.75 £2.19/kg | 0.89x |
| COMPARABLE 0.75 | ASDA Chocolate Cake Slice 1st | £0.97 £0.97/st | ![]() Market Street Carrot Cake Slice 1st | £1.00 £1.00/st | 1.03x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Basmati White Rice 500g 500g | £1.30 £2.60/kg | ![]() Morrisons Basmati & Wild Rice 500g | £2.55 £5.10/kg | 1.96x |
| COMPARABLE 0.73 | ASDA Extra Special Chocolate Fudge Cake 1st | £3.48 £3.48/st | ![]() Morrisons Belgian Chocolate Whole Cake 1st | £16.00 £16.00/st | 4.60x |
| COMPARABLE 0.66 | ASDA Pilau Micro Rice 250g 250g | £0.69 £2.76/kg | ![]() Morrisons Bang Bang Micro Rice 250g 250g | £0.85 £3.40/kg | 1.23x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Lotus Biscoff Croissants 2pk 2st | £1.62 £0.81/st | ![]() Morrisons Chocolate Hazelnut Croissant 2 Pack 2st | £1.95 £0.97/st | 1.20x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Salt & Pepper Crackers 185g 185g | £1.40 £7.57/kg | ![]() Morrisons Garlic Scalloped Crackers 185g | £1.40 £7.57/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.79 | ASDA ASDA Sesame Breadsticks 125g 125g | £0.95 £7.60/kg | ![]() Morrisons Italian Sesame Breadsticks 125g | £0.85 £6.80/kg | 0.89x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Malted Wheaties 750g 750g | £1.15 £1.53/kg | ![]() Morrisons Mighty Malties 625g | £1.15 £1.84/kg | 1.20x |
| COMPARABLE 0.71 | ASDA Carrot & Orange Cake 1st | £17.00 £17.00/st | ![]() Whole Carrot Cake (14 Slices) 1st | £16.00 £16.00/st | 0.94x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Choco-Nut Squares 375g 375g | £1.00 £2.67/kg | ![]() Morrisons Choco Hoops 375g | £1.15 £3.07/kg | 1.15x |
| COMPARABLE 0.70 | ASDA Swiss Style Muesli 1kg 1000g | £2.40 £2.40/kg | ![]() Morrisons Savers Muesli 1000g | £2.00 £2.00/kg | 0.83x |
| COMPARABLE 0.70 | ASDA Swiss Style Muesli 1kg 1000g | £2.44 £2.44/kg | ![]() Morrisons Savers Muesli 1000g | £2.00 £2.00/kg | 0.82x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Extra Tasty Chicken Breast Slices 160g 160g | £2.94 £18.38/kg | ![]() Morrisons Savers Chicken Slices 200g | £1.25 £6.25/kg | 0.34x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA British Extra Mature Cheddar 400g 400g | £3.17 £7.92/kg | ![]() Morrisons Savers Mature White Cheddar 625g | £3.39 £5.42/kg | 0.68x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Breaded Ham 10 Slices 300g 300g | £2.48 £8.27/kg | ![]() Morrisons Honey Roast Ham Slices 200g | £3.60 £18.00/kg | 2.18x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Skimmed Fresh Milk 2 Pints 1136.52ml | £1.20 £1.06/l | ![]() Morrisons British Semi Skimmed Milk 6 Pint 3408ml | £2.40 £0.70/l | 0.67x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Tikka Chicken Breast Slices 180g 180g | £2.95 £16.39/kg | ![]() Morrisons Savers Chicken Slices 200g | £1.25 £6.25/kg | 0.38x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Extra Tasty Chicken Breast Slices 180g 180g | £2.95 £16.39/kg | ![]() Morrisons Savers Hot & Spicy Cooked Chicken Breast Slices 210g | £1.74 £8.29/kg | 0.51x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA British Mild Cheddar 400g 400g | £3.17 £7.92/kg | ![]() Morrisons Savers Mature White Cheddar 400g 400g | £2.45 £6.12/kg | 0.77x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Smoky & Spicy Chicken Breast Slices 180g 180g | £2.95 £16.39/kg | ![]() Morrisons Savers Chicken Slices 200g | £1.25 £6.25/kg | 0.38x |
| EQUIVALENT 0.74 | ASDA Wafer Thin Cooked Ham 125g 125g | £1.00 £8.00/kg | ![]() Morrisons Savers Wafer Thin Cooked Ham 170g | £1.40 £8.24/kg | 1.03x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Grated Mozzarella 250g 250g | £2.45 £9.80/kg | ![]() Morrisons Grated Mozzarella 500g | £4.65 £9.30/kg | 0.95x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Finely Sliced Chargrill Style Chicken Breast 120g 120g | £2.14 £17.83/kg | ![]() Morrisons Savers Hot & Spicy Cooked Chicken Breast Slices 210g | £1.74 £8.29/kg | 0.46x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Chunky White Chocolate Cookies 180g 180g | £1.20 £6.67/kg | ![]() Morrisons The Best White Chocolate Cookies 200g | £2.50 £12.50/kg | 1.88x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Chocolate Peanuts 150g 150g | £1.48 £9.87/kg | ![]() Morrisons Milk Chocolate Peanuts 150g 150g | £1.75 £11.67/kg | 1.18x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Classic Flapjack 50g 1st | £1.30 £1.30/st | ![]() Morrisons Flapjack Cake Bars 5st | £1.20 £0.24/st | 0.18x |
| COMPARABLE 1.00 | ASDA Shortbread Fingers 210g 210g | £1.25 £5.95/kg | ![]() Morrisons Shortbread Fingers 210g | £1.25 £5.95/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Fruit & Nut Milk Chocolate 200g 200g | £2.28 £11.40/kg | ![]() Morrisons Savers Milk Chocolate 100g | £0.59 £5.90/kg | 0.52x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Dark Chocolate with Italian Orange Pieces 100g 100g | £2.38 £23.80/kg | ![]() Morrisons Savers Dark Chocolate 100g 100g | £0.59 £5.90/kg | 0.25x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Extra Special British Cold Pressed Rapeseed Oil 500ml 500ml | £4.00 £8.00/l | ![]() Morrisons The Best British Cold Pressed Rapeseed Oil 500ml | £3.95 £7.90/l | 0.99x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 1 Cal Sunflower Oil Cooking Spray 190ml 190ml | £1.75 £9.21/l | ![]() Morrisons 1 Cal Sunflower Spray Oil 190Ml 190ml | £1.29 £6.79/l | 0.74x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA British Unsalted Butter 500g 500g | £3.94 £7.88/kg | ![]() Morrisons British Salted Butter 250g 250g | £1.98 £7.92/kg | 1.01x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Orange Juice Drink 8 x 200ml 1600ml | £2.08 £1.30/l | ![]() Morrisons No Added Sugar Orange Juice Drink 1000ml | £1.35 £1.35/l | 1.04x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Italian Style Roasted Ground 227g 227g | £3.47 £15.29/kg | ![]() Morrisons Italian Style Roast & Ground Decaf Coffee 227g 227g | £3.60 £15.86/kg | 1.04x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Low Calorie Classic Bitter Lemon 1 Litre 1000ml | £0.95 £0.95/l | ![]() Morrisons Diet Bitter Lemon 1000ml | £0.90 £0.90/l | 0.95x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA ASDA Pineapple Juice 1Litre 1000ml | £2.00 £2.00/l | ![]() Morrisons Pineapple Juice from Concentrate 1000ml | £1.50 £1.50/l | 0.75x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA No Added Sugar Still Summer Fruits Flavour Water 1 Litre 1000ml | £0.83 £0.83/l | ![]() Morrisons No Added Sugar Mixed Berry Crush 2L 2000ml | £0.95 £0.47/l | 0.57x |
| COMPARABLE 0.72 | ASDA No Added Sugar Sparkling Apple & Raspberry Flavour Water 1 Litre 1000ml | £0.83 £0.83/l | ![]() Morrisons Sparkling Apple & Mango Water 1l | £0.75 £0.75/l | 0.90x |
| COMPARABLE 0.77 | ASDA 50% Fruit High Juice Mango, Apple & Passion Fruit 1Litre 1000ml | £1.91 £1.91/l | ![]() Morrisons Apple & Mango High Juice Squash 1000ml | £1.95 £1.95/l | 1.02x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Still Orange & Peach Flavour Water 1 Litre 1000ml | £0.83 £0.83/l | ![]() Morrisons No Added Sugar Still Orange & Peach Spring Water 1000ml | £0.90 £0.90/l | 1.08x |
| COMPARABLE 0.90 | Bistro by ASDA Green Vegetable Medley 200g 200g | £3.25 £16.25/kg | ![]() Morrisons Tender Vegetable Medley 160g 160g | £2.00 £12.50/kg | 0.77x |
| COMPARABLE 0.90 | Summer Grill by ASDA Beer Belly Pork Belly Slices 710g 710g | £4.40 £6.20/kg | ![]() Market Street British Pork Belly Slices 625g | £3.13 £5.01/kg | 0.81x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Extra Special 4 Salt & Cracked Black Pepper Beef Burgers 454g | £3.50 £7.71/kg | ![]() Morrisons The Best 4 Aberdeen Angus Vintage Cheddar Burgers 454g 454g | £4.50 £9.91/kg | 1.29x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Rich Lamb Loin Chops 480g | £8.00 £16.67/kg | ![]() Market Street Scotch Spring Lamb Chops 350g | £6.13 £17.51/kg | 1.05x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Crispy Tempura Chicken Breast Mini Fillets 305g 305g | £3.30 £10.82/kg | ![]() Morrisons Breaded Southern Fried Chicken Goujon 270g | £2.75 £10.19/kg | 0.94x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tasty Pork Cocktail Sausages 400g 400g | £2.94 £7.35/kg | ![]() Morrisons The Best Dinky Pork Cocktail Sausages 255g | £3.50 £13.73/kg | 1.87x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Succulent 4 Caramelised Red Onion Beef Burgers 454g 454g | £3.50 £7.71/kg | ![]() Morrisons 4 Beef Quarter Pounder Burgers with Caramelised Onion 454g 454g | £4.00 £8.81/kg | 1.14x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 10 Smoked Back Bacon Rashers 310g 310g | £1.64 £5.29/kg | ![]() Morrisons The Best Wiltshire Cured 8 Oak Smoked Back Bacon 240g | £3.75 £15.62/kg | 2.95x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Thin Cut Beef Steaks 400g | £4.56 £11.40/kg | ![]() Market Street British Beef Sandwich Steak 250g | £3.13 £12.52/kg | 1.10x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tender Lamb Leg Steaks 340g 340g | £6.18 £18.18/kg | ![]() Market Street Welsh Lamb Leg Steak 280g | £6.16 £22.00/kg | 1.21x |
| COMPARABLE 0.74 | ASDA Tender Lamb Leg Steaks 300g 300g | £5.88 £19.60/kg | ![]() Market Street Welsh Lamb Leg Steak 280g | £6.16 £22.00/kg | 1.12x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Medallion Beef Steaks 340g 340g | £4.97 £14.62/kg | ![]() Morrisons Lean British Beef Medallions 340g | £5.50 £16.18/kg | 1.11x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 10 Unsmoked Back Bacon Rashers 310g 310g | £1.64 £5.29/kg | ![]() Morrisons The Best Wiltshire Cured 8 Unsmoked Back Bacon 240g 240g | £3.75 £15.62/kg | 2.95x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Flavourful 10% Fat Pork Mince 750g 750g | £3.97 £5.29/kg | ![]() Morrisons British Minced Pork 5% Fat 500g | £2.49 £4.98/kg | 0.94x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tender Chicken Breast Fillets 1kg 1000g | £6.94 £6.94/kg | ![]() Morrisons Savers Chicken Fillets 1000g | £4.25 £4.25/kg | 0.61x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Extra Special Extra Special 6 Classic Pork Sausages 400g 400g | £2.98 £7.45/kg | ![]() Morrisons The Best 10 Thick Pork Sausages 600g 600g | £4.25 £7.08/kg | 0.95x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Twin Pack Rump Steak 455g 455g | £7.42 £16.31/kg | ![]() Market Street Scottish Rump Popeseye Steak 625g | £13.75 £22.00/kg | 1.35x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Delicious 2 Unsmoked Gammon Steaks 450g 450g | £4.48 £9.96/kg | ![]() Morrisons The Best Wiltshire Cured Unsmoked Gammon Steaks 400G 400g | £5.25 £13.12/kg | 1.32x |
| COMPARABLE 0.66 | ASDA Tender 9 Pork Loin Steaks 900g | £4.40 £4.89/kg | ![]() Morrisons Market St Pork Loin Steaks 1000g | £8.00 £8.00/kg | 1.64x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Succulent Raw & Peeled King Prawns 160g 160g | £3.07 £19.19/kg | ![]() Morrisons Raw Peeled King Prawns 150g | £3.75 £25.00/kg | 1.30x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 2 Flaky Cod Fillets 260g 260g | £7.56 £29.08/kg | ![]() Market Street Cod Fillet 350g | £16.00 £45.71/kg | 1.57x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Seafood Cocktail 250g 250g | £1.75 £7.00/kg | ![]() Morrisons Seafood Cocktail Sandwich Filler 200g | £1.89 £9.45/kg | 1.35x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Flu-Max All-in-One Chesty Cough & Cold Tablets 16 Tablets 16st | £2.98 £0.19/st | ![]() Morrisons Max Strength Cold & Flu Relief All In One Capsules 16st | £3.00 £0.19/st | 1.01x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Kids 3 in 1 Shampoo, Conditioner & Body Wash Coconut Fragrance 250ml 250ml | £1.00 £4.00/l | ![]() Morrisons 3 In 1 Shampoo, Conditioner & Shower Gel 300ml | £1.30 £4.33/l | 1.08x |
| COMPARABLE 0.78 | ASDA 200 Cotton Wool Round Pads 200st | £1.58 £0.01/st | ![]() Morrisons Pure Round Cotton Pads 200st | £1.60 £0.01/st | 1.01x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 5 Male 3 Blade Refill 5st | £4.50 £0.90/st | ![]() Morrisons Five Blades Cartridges 5st | £4.50 £0.90/st | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | Asda Laundry Liquid Trop 1500 1500ml | £2.84 £1.89/l | ![]() Morrisons Savers Biological Laundry Liquid 33 Washes 1000ml | £2.00 £2.00/l | 1.06x |
| EQUIVALENT 0.72 | ASDA 20 Small Zip Seal Food & Freezer Bags 20st | £1.48 £0.07/st | ![]() Morrisons Small Zip Seal Food And Freezer Bags 25pk 25st | £2.10 £0.08/st | 1.14x |
| COMPARABLE 0.66 | ASDA Cherry Blossom & Peony Air Freshener 250ml 250ml | £2.11 £8.44/l | ![]() Morrisons Pure Linen Air Freshener 240ml | £0.80 £3.33/l | 0.39x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 60 Original Multi Surface Cleaning Wipes 60st | £1.00 £0.02/st | ![]() Morrisons 120 Original Anti-Bacterial Multi Surface Large Wipes 120st | £2.25 £0.02/st | 1.12x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 2 Creamy Chicken Bakes 280g 280g | £1.40 £5.00/kg | ![]() Morrisons 2 Chicken Bakes 280g | £1.40 £5.00/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 2 Garlic Baguettes 340g 340g | £0.86 £2.53/kg | ![]() Morrisons The Best Stone Baked Garlic Baguette 210g | £2.75 £13.10/kg | 5.18x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Slow Cooked BBQ Pork Mini Ribs 550g 550g | £5.47 £9.95/kg | ![]() Morrisons Slow Cooked BBQ Mini Ribs With Smokey Bbq Sauce 400g | £5.50 £13.75/kg | 1.38x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Smoked Haddock Fillets by 320g 320g | £6.00 £18.75/kg | ![]() Market Street Smoked Haddock Portions 240g | £5.00 £20.83/kg | 1.11x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Tuna & Sweetcorn 250g 250g | £1.75 £7.00/kg | ![]() Morrisons Tuna & Sweetcorn Sandwich Filler 200g | £1.89 £9.45/kg | 1.35x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Creamy Tomato & Mascarpone Sauce 350g 350g | £2.07 £5.91/kg | ![]() Morrisons Italian Tomato & Mascarpone Pasta Sauce 350g | £2.25 £6.43/kg | 1.09x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Tuna & Sweetcorn 250g 250g | £1.75 £7.00/kg | ![]() Morrisons Tuna & Sweetcorn Sandwich Filler 400g | £2.65 £6.62/kg | 0.95x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Cheese & Garlic Flatbread 250g 250g | £2.07 £8.28/kg | ![]() Morrisons The Pizza Deal Cheesy Garlic Bread 285g 285g | £3.40 £11.93/kg | 1.44x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 10 Smoked Back Bacon Rashers 310g 310g | £1.64 £5.29/kg | ![]() Morrisons Nitrate Free Smoked Back Bacon 240g | £3.00 £12.50/kg | 2.36x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Extra Special Extra Special 8 Triple Chocolate Cookies 200g 200g | £1.97 £9.85/kg | ![]() Morrisons The Best All Butter Quadruple Chocolate Cookies 200g 200g | £2.50 £12.50/kg | 1.27x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 10 Unsmoked Back Bacon Rashers 310g 310g | £1.64 £5.29/kg | ![]() Morrisons Nitrate Free Unsmoked Back Bacon 240g | £3.00 £12.50/kg | 2.36x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tender Northern Irish Lamb Leg Steaks 340g 340g | £6.00 £17.65/kg | ![]() Market Street Welsh Lamb Leg Steak 280g | £6.16 £22.00/kg | 1.25x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA British Light Extra Mature Cheddar 400g 400g | £3.17 £7.92/kg | ![]() Morrisons Extra Mature White Cheddar 240g 240g | £2.75 £11.46/kg | 1.45x |
| COMPARABLE 0.75 | ASDA Whites Oxy by ASDA Stain Remover Powder 1kg 1000g | £2.80 £2.80/kg | ![]() Morrisons Colours Oxy Action Stain Remover Powder 1000g | £3.25 £3.25/kg | 1.16x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA British Milk Semi Skimmed 6 Pints 3409ml | £2.40 £0.70/l | ![]() Morrisons Welsh Skimmed Milk 4 Pint 2272ml | £1.75 £0.77/l | 1.09x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Egg Mayonnaise 250g 250g | £1.75 £7.00/kg | ![]() Morrisons Egg Mayonnaise Sandwich Filler 400g 400g | £2.65 £6.62/kg | 0.95x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Tender Scotch Lean Diced Beef 700g 700g | £8.86 £12.66/kg | ![]() Market Street Scotch Topside Diced 540g | £9.18 £17.00/kg | 1.34x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tender Lamb Leg Steaks 300g 300g | £5.88 £19.60/kg | ![]() Market Street Scotch Spring Lamb Leg Steak 405g | £8.91 £22.00/kg | 1.12x |