An illustrative selection of 100 matched pairs between ASDA and Sainsbury's in the Pricemonitor own-label (Basket B), weighted across product categories (full set: 514 pairs — available to media on request). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 36 EQUIVALENT · 64 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | ASDA product | ASDA price | Sainsbury's product | Sainsbury's price | Sain/ASDA per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| COMPARABLE 0.86 | ASDA Tikka Masala Cooking Sauce 500g 500g | £0.93 £1.86/kg | ![]() Sainsbury's Tikka Masala Curry Cooking Sauce 500g 500g | £0.85 £1.70/kg | 0.91x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Classic Tomato Ketchup 970g 970g | £1.53 £1.58/kg | ![]() Sainsbury's Tomato Ketchup Sauce 680g 680g | £1.10 £1.62/kg | 1.03x |
| COMPARABLE 0.71 | ASDA Classic Crunchy Peanut Butter 340g 340g | £0.97 £2.85/kg | ![]() Stamford Street Co. Crunchy Peanut Butter 340g 340g | £0.95 £2.79/kg | 0.98x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Sweetcorn in Water 198g 198g | £0.50 £2.53/kg | ![]() Sainsbury's Naturally Sweet Sweetcorn In Water 198g (157g*) 157g | £0.30 £1.91/kg | 0.76x |
| COMPARABLE 0.78 | ASDA Chilli Beans in Chilli Sauce 390g 390g | £0.94 £2.41/kg | ![]() Sainsbury's Red Kidney Beans in Chilli Sauce 400g 400g | £0.95 £2.37/kg | 0.99x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Classic Tomato Ketchup 550g 550g | £1.13 £2.05/kg | ![]() Stamford Street Co. Tomato Ketchup 460g 460g | £0.73 £1.59/kg | 0.77x |
| COMPARABLE 0.88 | ASDA Sunflower Oil Spray 200ml 200ml | £1.75 £8.75/l | ![]() Sainsbury's 200ml Sunflower Oil Spray 200ml | £1.95 £9.75/l | 1.11x |
| COMPARABLE 0.77 | ASDA Olive Spread 500g 500g | £1.60 £3.20/kg | ![]() Sainsbury's Olive Spread 500g 500g | £1.60 £3.20/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA British Salted Butter 250g 250g | £1.98 £7.92/kg | ![]() Sainsbury's British Butter, Salted 250g 250g | £1.85 £7.40/kg | 0.93x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 8 Corn Tortillas 320g 320g | £1.44 £4.50/kg | ![]() Sainsbury's Wheat & Corn Tortilla Wraps x8 320g 320g | £1.45 £4.53/kg | 1.01x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 28 Classic Pork Sausage Rolls 280g 280g | £2.75 £9.82/kg | ![]() Stamford Street Co. Pork Sausage Rolls x8 480g 480g | £0.99 £2.06/kg | 0.21x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Multigrain Hoops 500g 500g | £1.15 £2.30/kg | ![]() Sainsbury's Multigrain Hoops Cereal 375g 375g | £0.79 £2.11/kg | 0.92x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Snack Pork Sausage Rolls 12 x 30g (360g) 360g | £1.74 £4.83/kg | ![]() Stamford Street Co. Pork Sausage Rolls x8 480g 480g | £0.99 £2.06/kg | 0.43x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Salt & Pepper Crackers 185g 185g | £1.40 £7.57/kg | ![]() Sainsbury's Sea Salt & Black Pepper Crackers 185g 185g | £1.40 £7.57/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Free From 4 Triple Chocolate Caramel Brownies 4st | £3.94 £0.98/st | ![]() Sainsbury's Free From Chocolate Cake Bars x4 4st | £3.45 £0.86/st | 0.88x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Scottish Porridge Oats 1kg 1000g | £1.25 £1.25/kg | ![]() Sainsbury's Scottish Porridge Oats 1.5kg 1500g | £1.95 £1.30/kg | 1.04x |
| COMPARABLE 0.90 | Exceptional by ASDA Wholemeal Superseeded Sliced Loaf 800g 800g | £1.60 £2.00/kg | ![]() Sainsbury's Medium Sliced Wholemeal Bread 800g 800g | £0.75 £0.94/kg | 0.47x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Pork Sausage Rolls 2 x 60g (120g) 120g | £0.98 £8.17/kg | ![]() Sainsbury's 145g Jumbo Sausage Roll 145g | £1.25 £8.62/kg | 1.06x |
| COMPARABLE 0.83 | ASDA Triple Chocolate Crisp 500g 500g | £2.16 £4.32/kg | ![]() Sainsbury's Triple Chocolate Crisp 500g 500g | £2.20 £4.40/kg | 1.02x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Cumberland Sausage Rolls 6 x 60g (360g) 360g | £1.74 £4.83/kg | ![]() Stamford Street Co. Pork Sausage Rolls x8 480g 480g | £0.99 £2.06/kg | 0.43x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Easy Cook Long Grain White Rice 2000g | £2.45 £1.23/kg | ![]() Sainsbury's Easy Cook White Rice 4kg 4000g | £4.70 £1.18/kg | 0.96x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Easy Cook Long Grain White Rice 1000g | £1.25 £1.25/kg | ![]() Sainsbury's Easy Cook Long Grain White Rice 1kg 1000g | £1.25 £1.25/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.83 | ASDA Wholewheat Fusilli 500g 500g | £0.77 £1.54/kg | ![]() Sainsbury's Wholewheat Fusilli Pasta 500g 500g | £0.75 £1.50/kg | 0.97x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 18 Sausage Rolls 180g 180g | £1.80 £10.00/kg | ![]() Sainsbury's Sausage Rolls x2 120g 120g | £0.52 £4.33/kg | 0.43x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Sultana Bran 500g 500g | £2.00 £4.00/kg | ![]() Sainsbury's Sultana Bran 750g 750g | £1.75 £2.33/kg | 0.58x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Pork Sausage Rolls 2 x 60g (120g) 120g | £0.98 £8.17/kg | ![]() Sainsbury's Cheese & Onion Rolls x2 120g 120g | £0.56 £4.67/kg | 0.57x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Basmati Brown Rice 1kg 1000g | £3.46 £3.46/kg | ![]() Sainsbury's Brown Rice 1kg 1000g | £1.39 £1.39/kg | 0.40x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Strawberry Flavour Laces 50g 50g | £0.45 £9.00/kg | ![]() Sainsbury's Strawberry Laces Sweets 70g 70g | £0.70 £10.00/kg | 1.11x |
| COMPARABLE 0.70 | ASDA Shortcake Biscuits 200g 200g | £0.54 £2.70/kg | ![]() Sainsbury's Rich Tea Biscuits 200g 200g | £0.32 £1.60/kg | 0.59x |
| COMPARABLE 0.87 | ASDA Milk Chocolate Malted Milks 250g 250g | £1.65 £6.60/kg | ![]() Sainsbury's Chocolate Malted Milks 250g 250g | £1.65 £6.60/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.79 | ASDA Jelly Babies 190g 190g | £0.97 £5.11/kg | ![]() Sainsbury's Jelly Babies 200g 200g | £1.35 £6.75/kg | 1.32x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Rich Tea Biscuits 300g 300g | £0.75 £2.50/kg | ![]() Sainsbury's Rich Tea Biscuits 200g 200g | £0.32 £1.60/kg | 0.64x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Dolly Mixture 50g 50g | £0.45 £9.00/kg | ![]() Sainsbury's Dolly Mix Sweets 70g 70g | £0.75 £10.71/kg | 1.19x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Melton Mowbray Pork Pie 295g 295g | £2.50 £8.47/kg | ![]() Sainsbury's Large Melton Mowbray Pork Pie 440g 454g | £3.85 £8.48/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA British Extra Mature Cheddar 400g 400g | £3.17 £7.92/kg | ![]() Sainsbury's British Extra Mature Cheddar Cheese 400g 400g | £2.95 £7.38/kg | 0.93x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Free Range 6 Medium Eggs 6st | £1.80 £0.30/st | ![]() Sainsbury's British Free Range Eggs Medium x6 6st | £1.80 £0.30/st | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Creamy Greek Style Yogurt 500g 500g | £1.15 £2.30/kg | ![]() Sainsbury's Greek Style Natural Yogurt 500g 500g | £1.15 £2.30/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Carved Chicken Breast Slices 180g 180g | £2.94 £16.33/kg | ![]() Sainsbury's British Chicken Breast Slices 115g 115g | £0.89 £7.74/kg | 0.47x |
| COMPARABLE 0.82 | ASDA Delicious 16 Unsmoked Back Bacon Rashers 500g 500g | £3.27 £6.54/kg | ![]() Sainsbury's Unsmoked 16 Back Bacon Rashers 2x250g 500g | £2.39 £4.78/kg | 0.73x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Smoky & Spicy Chicken Breast Slices 180g 180g | £2.95 £16.39/kg | ![]() Stamford Street Co. Hot & Spicy Cooked Chicken Breast 240g (ready to eat) 240g | £1.99 £8.29/kg | 0.51x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Scottish Milk Semi Skimmed 2 Pints 1136.52ml | £1.20 £1.06/l | ![]() Sainsbury's British Skimmed Milk 2.27L (4 pint) 2270ml | £1.75 £0.77/l | 0.73x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Shawarma Style Chicken Breast Chunks 180g 180g | £2.95 £16.39/kg | ![]() Sainsbury's British Chicken Breast Slices 115g 115g | £0.89 £7.74/kg | 0.47x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Long Life Whole Milk 1 Litre 1000ml | £1.34 £1.34/l | ![]() Sainsbury's 1L Whole British Long Life Milk 1000ml | £0.95 £0.95/l | 0.71x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 20 Flavoursome Smoked Streaky Bacon Rashers 400g 400g | £3.24 £8.10/kg | ![]() Sainsbury's Smoked Streaky Bacon Rashers x14 300g 300g | £2.29 £7.63/kg | 0.94x |
| COMPARABLE 0.88 | ASDA Strawberry & Banana Fruit Smoothie 750ml 750ml | £1.80 £2.40/l | ![]() Sainsbury's Strawberry & Banana Smoothie 750ml 750ml | £1.95 £2.60/l | 1.08x |
| COMPARABLE 0.87 | ASDA Mango Juice Drink 1 Litre 1000ml | £1.60 £1.60/l | ![]() Sainsbury's Mango Juice Drink 1L 1000ml | £1.60 £1.60/l | 1.00x |
| COMPARABLE 0.76 | ASDA Cola Zero 2 Litres 2000ml | £0.49 £0.24/l | ![]() Sainsbury's Cola Zero 2L 2000ml | £0.70 £0.35/l | 1.43x |
| COMPARABLE 0.75 | ASDA 50% Fruit High Juice Apple & Elderflower 1 Litre 1000ml | £1.91 £1.91/l | ![]() Sainsbury's Apple & Elderflower High Juice Squash 1L 1000ml | £2.00 £2.00/l | 1.05x |
| COMPARABLE 0.82 | ASDA Mango & Passion Fruit Smoothie 750ml 750ml | £1.80 £2.40/l | ![]() Sainsbury's Mango & Passionfruit Smoothie 750ml 750ml | £1.95 £2.60/l | 1.08x |
| COMPARABLE 0.69 | ASDA 50% Fruit High Juice Apple 1 Litre 1000ml | £1.91 £1.91/l | ![]() Sainsbury's Apple & Elderflower High Juice Squash 1L 1000ml | £2.00 £2.00/l | 1.05x |
| COMPARABLE 0.81 | ASDA Rich Roasted Coffee Instant Granules 200g 200g | £2.09 £10.45/kg | ![]() Sainsbury's Rich Roast Instant Coffee 200g 200g | £2.40 £12.00/kg | 1.15x |
| COMPARABLE 0.87 | ASDA Pineapple, Coconut & Banana Fruit Smoothie 750ml 750ml | £1.80 £2.40/l | ![]() Sainsbury's Pineapple, Banana & Coconut Smoothie 750ml 750ml | £1.95 £2.60/l | 1.08x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Flavorful 14 Jumbo Pork Sausages 1kg 1000g | £4.25 £4.25/kg | ![]() Sainsbury's Jumbo Pork Sausages x10 800g 800g | £4.75 £5.94/kg | 1.40x |
| COMPARABLE 0.90 | Exceptional by ASDA 14 Dry Cured Unsmoked Streaky Bacon Rashers 200g 200g | £3.63 £18.15/kg | ![]() Sainsbury's Smoked Streaky Bacon Rashers x14 300g 300g | £2.29 £7.63/kg | 0.42x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA ASDA Asian Inspired Pork Belly Slices 380g 380g | £4.48 £11.79/kg | ![]() Sainsbury's British Pork Belly Slices 500g 500g | £4.65 £9.30/kg | 0.79x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 8 Herby Lincolnshire Pork Sausages 454g 454g | £1.79 £3.94/kg | ![]() Sainsbury's Lincolnshire British Pork Sausages, Taste the Difference x6 400g 400g | £3.30 £8.25/kg | 2.09x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Succulent Medium Chicken 1300g | £4.53 £3.48/kg | ![]() Sainsbury's 1.6kg British Fresh Medium Whole Chicken 1600g | £5.50 £3.44/kg | 0.99x |
| COMPARABLE 0.74 | ASDA 8 Herby Lincolnshire Pork Sausages 454g 454g | £1.79 £3.94/kg | ![]() Sainsbury's Butcher's choice Lincolnshire British Pork Sausage x8 454g 454g | £1.79 £3.94/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 8 Beef Burgers 454g 454g | £3.88 £8.55/kg | ![]() Stamford Street Co. Beef Burgers x8 397g 397g | £2.60 £6.55/kg | 0.77x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Flavourful 10% Fat Pork Mince 750g 750g | £3.97 £5.29/kg | ![]() Sainsbury's British Pork Mince 20% Fat 500g 500g | £2.45 £4.90/kg | 0.93x |
| COMPARABLE 0.73 | ASDA Succulent Lean Pork Mince 5% Fat 500g 500g | £2.11 £4.22/kg | ![]() Sainsbury's British Pork Mince 5% Fat 500g 500g | £2.49 £4.98/kg | 1.18x |
| COMPARABLE 0.76 | ASDA Delicious 2 Unsmoked Gammon Steaks 450g 450g | £4.48 £9.96/kg | ![]() Sainsbury's Unsmoked Gammon Steaks x2 450g 450g | £4.75 £10.56/kg | 1.06x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Flavourful Lean Beef Steak Mince 5% Fat 500g 500g | £5.17 £10.34/kg | ![]() Sainsbury's British or Irish 5% Fat Beef Mince 750g 750g | £7.15 £9.53/kg | 0.92x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tender Northern Irish Lean Diced Beef 700g 700g | £8.86 £12.66/kg | ![]() Sainsbury's British or Irish Diced Beef 500g 500g | £6.00 £12.00/kg | 0.95x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 2 Buttery Garlic & Herb Chicken Kievs 260g 260g | £3.13 £12.04/kg | ![]() Stamford Street Co. British Chicken Kyivs with Garlic Butter x2 240g 240g | £2.08 £8.67/kg | 0.72x |
| COMPARABLE 0.71 | ASDA Flavourful Northern Irish Beef Mince 20% Fat 500g 500g | £3.25 £6.50/kg | ![]() Sainsbury's British or Irish 20% Fat Beef Mince 500g 500g | £3.25 £6.50/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Tender Lean Diced Beef 400g 400g | £4.97 £12.42/kg | ![]() Sainsbury's British Diced Beef, SO Organic 500g 500g | £8.00 £16.00/kg | 1.29x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Flavourful Reduced Fat Beef Steak Mince 650g | £4.45 £6.85/kg | ![]() Sainsbury's British or Irish 5% Fat Beef Mince 750g 750g | £7.15 £9.53/kg | 1.39x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Extra Special Free Range Chicken Breast Mini Fillets 275g | £4.50 £16.36/kg | ![]() Sainsbury's 320g British Fresh Chicken Breast Mini Fillets 320g | £3.25 £10.16/kg | 0.62x |
| EQUIVALENT 0.90 | Exceptional by ASDA 4 Aberdeen Angus Beef Quarter Pounders 454g 454g | £4.75 £10.46/kg | ![]() Sainsbury's Aberdeen Angus Quarter Pounders, Taste the Difference x4 454g 454g | £4.80 £10.57/kg | 1.01x |
| COMPARABLE 0.73 | ASDA Crisp & Juicy Watermelon 160g 160g | £1.30 £8.12/kg | ![]() Sainsbury's Watermelon 160g 160g | £1.50 £9.38/kg | 1.15x |
| COMPARABLE 0.73 | ASDA Crisp & Juicy Watermelon 160g 160g | £1.30 £8.12/kg | ![]() Sainsbury's Watermelon 160g 160g | £1.50 £9.38/kg | 1.15x |
| COMPARABLE 0.67 | ASDA Golden 2 Breaded Haddock Fillets 300g 300g | £4.50 £15.00/kg | ![]() Sainsbury's Breaded MSC Cod Fillets x2 300g 300g | £2.99 £9.97/kg | 0.66x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tasty Garlic & Parsley Marinated King Prawns 150g 150g | £3.75 £25.00/kg | ![]() Sainsbury's King Prawns ASC in Garlic & Parsley ASC 150g 150g | £3.95 £26.33/kg | 1.05x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Crisp 2 Lightly Dusted Basa Fillets 300g 300g | £3.18 £10.60/kg | ![]() Sainsburys Lightly Dusted Basa fillets ASC x2 265g 265g | £2.95 £11.13/kg | 1.05x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Wellbeing by ASDA Cod Liver Oil & Multivitamins 1 a Day 60 Capsules 60st | £5.00 £0.08/st | ![]() Sainsbury's Bones High Strength Cod Liver Oil One A Day x60 Capsules 60st | £4.75 £0.08/st | 0.95x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 3 5 Blade Disposable Razors 3st | £3.48 £1.16/st | ![]() Sainsbury's Smooth! 3 Blade Disposable Razors x4 4st | £2.00 £0.50/st | 0.43x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA UNISEX Super Absorbent Underwear Incontinence Pants Medium 12st | £6.98 £0.58/st | ![]() Sainsbury's Comfort Fit for Him Discreet Underwear Plus 12 Medium Pants x12 12st | £8.60 £0.72/st | 1.23x |
| COMPARABLE 0.77 | ASDA Classic Fragrance Anti-Dandruff Shampoo 500ml 500ml | £1.62 £3.24/l | ![]() Sainsbury's Anti Dandruff Shampoo 500ml 500ml | £1.20 £2.40/l | 0.74x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Sensitive Non-Bio Laundry Liquid 30 Washes 900ml | £2.08 £2.31/l | ![]() Sainsbury's Non Bio Super Concentrated Laundry Liquid 1.5L 1500ml | £3.70 £2.47/l | 1.07x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 15 Apple Floor Wipes 15st | £1.00 £0.07/st | ![]() Sainsbury's Antibacterial Apple Floor Wipes x24 24st | £1.65 £0.07/st | 1.03x |
| COMPARABLE 0.69 | ASDA Fresh Berry Washing Up Liquid 500ml 500ml | £0.69 £1.38/l | ![]() Sainsbury's Antibacterial Eucalyptus Washing Up Liquid 500ml 500ml | £0.79 £1.58/l | 1.14x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 60 Lemon Multi Surface Cleaning Wipes 60st | £1.00 £0.02/st | ![]() Sainsbury's Antibacterial Multi-Surface Wipes x120 120st | £2.50 £0.02/st | 1.25x |
| COMPARABLE 0.77 | ASDA 8 Cheese & Garlic Baguette Slices 260g 260g | £2.07 £7.96/kg | ![]() Sainsbury's Cheese & Garlic Slices x8 260g 260g | £2.30 £8.85/kg | 1.11x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Cheese & Garlic Flatbread 250g 250g | £2.07 £8.28/kg | ![]() Sainsbury's Cheese & Garlic Flatbread 224g 224g | £2.00 £8.93/kg | 1.08x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 10 Mini Pork & Pickle Pies 250g 250g | £2.15 £8.60/kg | ![]() Sainsbury's Mini Pork & Pickle Pies x6 300g 300g | £2.70 £9.00/kg | 1.05x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Spinach & Ricotta Tortelloni 300g 300g | £2.07 £6.90/kg | ![]() Sainsbury's Spinach & Ricotta Filled Tortellini 250g 250g | £1.75 £7.00/kg | 1.01x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Tomato & Mozzarella Tortelloni 300g 300g | £2.07 £6.90/kg | ![]() Sainsbury's Tomato & Mozzarella Filled Tortellini 250g 250g | £1.75 £7.00/kg | 1.01x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Morello Cherry Bakewell Tart 410g 410g | £2.52 £6.15/kg | ![]() Sainsbury's Morello Cherry Bakewell Tart 410g 410g | £2.75 £6.71/kg | 1.09x |
| COMPARABLE 0.71 | ASDA Tropical Mango Extract Shower Gel 500ml 500ml | £1.22 £2.44/l | ![]() Sainsbury's Everyday Wash Juicy Mango Shower Gel 500ml 500ml | £1.10 £2.20/l | 0.90x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Pork Sausage Rolls 6 x 60g (360g) 360g | £1.74 £4.83/kg | ![]() Stamford Street Co. Pork Sausage Rolls x8 480g 480g | £0.99 £2.06/kg | 0.43x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA British Salted Butter 500g 500g | £3.94 £7.88/kg | ![]() Sainsbury's British Butter, Salted 250g 250g | £1.85 £7.40/kg | 0.94x |
| COMPARABLE 0.72 | ASDA Demerara Sugar 500g 500g | £1.80 £3.60/kg | ![]() Sainsbury's Fairtrade Demerara Cane Sugar 500g 500g | £1.70 £3.40/kg | 0.94x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Wafer Thin Cooked Ham 200g 200g | £1.97 £9.85/kg | ![]() Stamford Street Co. Wafer Thin Cooked Ham Slices 150g 150g | £1.00 £6.67/kg | 0.68x |
| COMPARABLE 0.89 | ASDA Tangy Fine Cut Orange Marmalade 454g 454g | £1.02 £2.25/kg | ![]() Sainsbury's Orange Marmalade, Fine Cut 454g 454g | £1.10 £2.42/kg | 1.08x |
| COMPARABLE 0.72 | ASDA 10 British Red Leicester Slices 250g 250g | £2.45 £9.80/kg | ![]() Sainsbury's Red Leicester Cheese Slices 240g 240g | £2.75 £11.46/kg | 1.17x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Dry Cured Chorizo Sausage 200g 200g | £2.68 £13.40/kg | ![]() Sainsbury's Spanish Chorizo Ring 225g 225g | £2.60 £11.56/kg | 0.86x |
| COMPARABLE 0.85 | ASDA Chopped Tomatoes 400g 400g | £0.47 £1.17/kg | ![]() Sainsbury's Chopped Tomatoes Can 400g 400g | £0.45 £1.12/kg | 0.96x |
| COMPARABLE 0.78 | ASDA Long Grain White Rice 500g 500g | £1.21 £2.42/kg | ![]() Sainsbury's Easy Cook Long Grain White Rice 500g 500g | £0.63 £1.26/kg | 0.52x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Flavorful 14 Jumbo Pork Sausages 1kg 1000g | £4.25 £4.25/kg | ![]() Sainsbury's Jumbo Pork Sausages x10 800g 800g | £4.75 £5.94/kg | 1.40x |