An illustrative selection of 100 matched pairs between ASDA and Tesco in the Pricemonitor own-label (Basket B), weighted across product categories (full set: 450 pairs — available to media on request). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 43 EQUIVALENT · 57 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | ASDA product | ASDA price | Tesco product | Tesco price | Tesc/ASDA per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| COMPARABLE 0.69 | ASDA Light in Colour Olive Oil 250ml 250ml | £3.17 £12.68/l | ![]() Tesco Olive Oil with Chilli 250ml 250ml | £3.65 £14.60/l | 1.15x |
| COMPARABLE 0.71 | ASDA Extra Virgin Olive Oil 250ml 250ml | £3.40 £13.60/l | ![]() Tesco Olive Oil with Chilli 250ml 250ml | £3.65 £14.60/l | 1.07x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA British Unsalted Butter 250g 250g | £1.98 £7.92/kg | ![]() Tesco British Unsalted Butter 250G 250g | £1.99 £7.96/kg | 1.01x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Fruity Strawberry Jam 454g 454g | £0.89 £1.96/kg | ![]() Tesco Finest Strawberry Conserve 340G 340g | £2.55 £7.50/kg | 3.83x |
| COMPARABLE 1.00 | ASDA Smooth Peanut Butter 340g 340g | £1.80 £5.29/kg | ![]() Tesco Smooth Peanut Butter 340g 340g | £1.80 £5.29/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 4 Mini Garlic & Coriander Naans 4st | £1.10 £0.28/st | ![]() Tesco Mini Garlic & Coriander Naans 6 pack 6st | £1.65 £0.27/st | 1.00x |
| COMPARABLE 0.70 | ASDA Balti Cooking Sauce 500g 500g | £0.87 £1.74/kg | ![]() Tesco Rogan Josh Cooking Sauce 500G 500g | £0.89 £1.78/kg | 1.02x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Hazelnut Praline Spread 350g 350g | £2.00 £5.71/kg | ![]() Tesco Chocolate Orange Flavoured Spread 400g 400g | £2.10 £5.25/kg | 0.92x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Hazelnut Chocolate Spread 750g 750g | £3.04 £4.05/kg | ![]() Tesco Chocolate Orange Flavoured Spread 400g 400g | £2.10 £5.25/kg | 1.30x |
| COMPARABLE 1.00 | ASDA Fruit & Fibre 750g 750g | £1.45 £1.93/kg | ![]() Tesco Fruit & Fibre 750g 750g | £1.75 £2.33/kg | 1.21x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Carrot & Orange Cake 1st | £17.00 £17.00/st | ![]() Tesco Finest Carrot Loaf Cake 6 Servings 1st | £3.00 £3.00/st | 0.18x |
| COMPARABLE 0.84 | ASDA Plain Breadsticks 125g 125g | £0.54 £4.32/kg | ![]() Tesco Original Breadsticks 125G 125g | £0.49 £3.92/kg | 0.91x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Wholewheat Penne 500g 500g | £0.77 £1.54/kg | ![]() Tesco Wholewheat Fusilli Pasta 1kg 1000g | £1.45 £1.45/kg | 0.94x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Free From Free From by Brown Sliced Loaf 535g 535g | £1.90 £3.55/kg | ![]() Tesco Hi Fibre Malted Loaf 400G Sliced 400g | £1.30 £3.25/kg | 0.92x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Basmati White Rice 2kg 2000g | £3.60 £1.80/kg | ![]() Tesco Finest Basmati Rice 250g 250g | £1.20 £4.80/kg | 2.67x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Basmati White Rice 1kg 1000g | £1.79 £1.79/kg | ![]() Tesco Finest Basmati Rice 250g 250g | £1.20 £4.80/kg | 2.68x |
| COMPARABLE 0.68 | ASDA Free From Free From 2 Blueberry Muffins 2st | £2.20 £1.10/st | ![]() Tesco Finest Free From Sicilian Lemon Curd Muffins 2 Pack 2st | £2.75 £1.38/st | 1.25x |
| COMPARABLE 0.76 | ASDA Plain Breadsticks 125g 125g | £0.54 £4.32/kg | ![]() Tesco Breadstick Selection 120G 120g | £1.95 £16.25/kg | 3.76x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Cumberland Sausage Rolls 6 x 60g (360g) 360g | £1.74 £4.83/kg | ![]() Eastmans 8 Sausage Rolls 480G 480g | £0.99 £2.06/kg | 0.43x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Wholewheat Penne 500g 500g | £0.77 £1.54/kg | ![]() Tesco Wholewheat Fusilli Pasta 1kg 1000g | £1.45 £1.45/kg | 0.94x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Rigatoni 500g 500g | £0.77 £1.54/kg | ![]() Tesco Rigatoni Pasta 500G 500g | £0.75 £1.50/kg | 0.97x |
| COMPARABLE 0.74 | Exceptional by ASDA Wholemeal Superseeded Sliced Loaf 800g 800g | £1.60 £2.00/kg | ![]() Tesco Wholemeal Medium Sliced Bread 800g 800g | £0.75 £0.94/kg | 0.47x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 4 Heart Shaped Donuts 4st | £1.47 £0.37/st | ![]() Tesco White Iced Ring Doughnuts 4 Pack 4st | £0.95 £0.24/st | 0.65x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 9 Sausage Roll Selection 270g 270g | £2.75 £10.19/kg | ![]() Eastmans 8 Sausage Rolls 480G 480g | £0.99 £2.06/kg | 0.20x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Basmati White Rice 500g 500g | £1.30 £2.60/kg | ![]() Tesco Basmati Rice 1Kg 1000g | £1.79 £1.79/kg | 0.69x |
| COMPARABLE 0.74 | ASDA Extra Special Chocolate Fudge Cake 1st | £3.48 £3.48/st | ![]() Tesco Finest Free From Chocolate Sponge Cake 1st | £4.85 £4.85/st | 1.39x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Cinnamon Swirl 2pk 2st | £1.62 £0.81/st | ![]() Tesco Cinnamon Buns 2 Pack 2st | £2.00 £1.00/st | 1.23x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Fruit Jellies 200g 200g | £1.08 £5.40/kg | ![]() Tesco Jelly Babies Sweets 250G 250g | £1.35 £5.40/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Chocolate Raisins 150g 150g | £1.48 £9.87/kg | ![]() Tesco Milk Chocolate Raisins 150g 150g | £1.85 £12.33/kg | 1.25x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Marshmallows 180g 180g | £1.23 £6.83/kg | ![]() Tesco Marshmallows 200G 200g | £1.35 £6.75/kg | 0.99x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Mint Imperials 180g 180g | £0.98 £5.44/kg | ![]() Tesco Mint Imperials 200G 200g | £1.35 £6.75/kg | 1.24x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Water Biscuits 200g 200g | £1.27 £6.35/kg | ![]() Tesco Biscuits For Cheese 500G 500g | £3.95 £7.90/kg | 1.24x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Chocolate Peanuts 150g 150g | £1.48 £9.87/kg | ![]() Tesco Milk Chocolate Peanuts 150g 150g | £1.85 £12.33/kg | 1.25x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Sparkling Soda Water 6 x 250ml 1500ml | £2.57 £1.71/l | ![]() Tesco British Natural Mineral Water Sparkling 12X500ml 6000ml | £3.00 £0.50/l | 0.29x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Sparkling Summer Fruits Flavour Water 1Litre 1000ml | £0.83 £0.83/l | ![]() Tesco Sparkling Water Lemon & Lime 1 Litre 1000ml | £0.95 £0.95/l | 1.14x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Exceptional by Freshly Squeezed Smooth Orange Juice 1 Litre 1000ml | £2.90 £2.90/l | ![]() Grower's Harvest Orange Juice Smooth 1 Litre 1000ml | £0.89 £0.89/l | 0.31x |
| COMPARABLE 0.69 | ASDA Decaf 80 Tea Bags 232g 232g | £1.41 £6.08/kg | ![]() Tesco Extra Strong Tea 80 Bags 250G 250g | £2.25 £9.00/kg | 1.48x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Apple, Strawberry & Cherry Smoothies 4 x 150ml (600ml) 600ml | £1.94 £3.23/l | ![]() Tesco Scrumptious Strawberry Smoothie 3X200ml 600ml | £1.50 £2.50/l | 0.77x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA House Blend Roasted Ground 227g 227g | £3.50 £15.42/kg | ![]() Tesco Finest Peruvian Roast & Ground Coffee 227g 227g | £4.30 £18.94/kg | 1.23x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Still Strawberry Flavoured Water 8 x 200ml 1600ml | £2.08 £1.30/l | ![]() Tesco Strawberry Still Flavoured Water 1Ltr 1000ml | £0.95 £0.95/l | 0.73x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Blackcurrant Flavoured Still Water 8 x 200ml 1600ml | £2.08 £1.30/l | ![]() Tesco Water Splash Blackcurrant 12X300ml 3600ml | £3.80 £1.06/l | 0.81x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA British Mature Cheddar 400g 400g | £3.17 £7.92/kg | ![]() Tesco Finest Mature English Cheddar Cheese 350G 350g | £4.00 £11.43/kg | 1.44x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA British Milk Skimmed 4 Pints 2273ml | £1.75 £0.77/l | ![]() Tesco British Semi Skimmed Milk 2.272L, 4 Pints 2272ml | £1.75 £0.77/l | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Creamy Greek Style Yogurts 4 x 100g (400g) 400g | £1.14 £2.85/kg | ![]() Tesco Greek Style Yogurt 4 X 100G 400g | £1.45 £3.62/kg | 1.27x |
| COMPARABLE 0.70 | ASDA Wafer Thin Cooked Ham 125g 125g | £1.00 £8.00/kg | ![]() Tesco British Wafer Thin Smoked Ham Slices 120g 120g | £2.30 £19.17/kg | 2.40x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Chocolate Mousses 6 x 55g (330g) 330g | £0.95 £2.88/kg | ![]() Tesco Chocolate Mousse 6 x 55g 330g | £0.78 £2.36/kg | 0.82x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Wafer Thin Honey Roast Ham 400g 400g | £2.24 £5.60/kg | ![]() Tesco Wafer Thin Honey Roast Ham Slices 400g 400g | £2.19 £5.47/kg | 0.98x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Classic Chicken Breast Slices 180g 180g | £2.95 £16.39/kg | ![]() Eastmans Wafer Thin Cooked Chicken Slices 125g 125g | £1.08 £8.64/kg | 0.53x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Long Life Semi Skimmed Milk 1 Litre 1000ml | £1.34 £1.34/l | ![]() Tesco British Semi Skimmed Longlife Uht Milk 1 Litre 1000ml | £1.35 £1.35/l | 1.01x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Skimmed Fresh Milk 2 Pints 1136.52ml | £1.20 £1.06/l | ![]() Tesco British Semi Skimmed Milk 2.272L, 4 Pints 2272ml | £1.75 £0.77/l | 0.73x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Long Life Semi Skimmed Milk 1 Litre 1000ml | £1.34 £1.34/l | ![]() Tesco British Semi Skimmed Longlife Uht Milk 1 Litre 1000ml | £1.35 £1.35/l | 1.01x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA British Milk Semi Skimmed 2 Pints 1137ml | £1.20 £1.06/l | ![]() Tesco British Skimmed Milk 2.272L, 4 Pints 2272ml | £1.75 £0.77/l | 0.73x |
| COMPARABLE 0.90 | Exceptional by ASDA 6 Traditional Style Hog Roast Pork Sausages 450g 450g | £4.12 £9.16/kg | ![]() Tesco 16 Pork Sausages 720g 720g | £1.79 £2.49/kg | 0.27x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Delicious 2 Unsmoked Gammon Steaks 450g 450g | £4.48 £9.96/kg | ![]() Tesco Finest Two Unsmoked Wiltshire Cured Gammon Steaks 400g 400g | £5.25 £13.12/kg | 1.32x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 10 Unsmoked Back Bacon Rashers 310g 310g | £1.64 £5.29/kg | ![]() Tesco Finest Signature Cure 6 Unsmoked Back Bacon 240g 240g | £4.25 £17.71/kg | 3.35x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Flavourful Beef Mince 20% Fat 500g 500g | £3.25 £6.50/kg | ![]() Tesco Beef Mince 20% Fat 500g 500g | £3.25 £6.50/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Flavourful Northern Irish Beef Steak Mince 15% Fat 500g 500g | £4.74 £9.48/kg | ![]() Tesco Italian Style Seasoned Beef Mince 500G 500g | £4.00 £8.00/kg | 0.84x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 10 Smoked Back Bacon Rashers 310g 310g | £1.64 £5.29/kg | ![]() Tesco Finest Smoked 6 Dry Cure Thick Cut Bacon 240g 240g | £4.15 £17.29/kg | 3.27x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Flavourful 12 Pork Chipolata Sausages 340g 340g | £1.84 £5.41/kg | ![]() Tesco Pork Cocktail Sausages 26 Pack 312g 312g | £1.75 £5.61/kg | 1.04x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Sirloin Thin Cut 2 Beef Steaks 400g | £4.56 £11.40/kg | ![]() Tesco Finest Sirloin Steak 227G 227g | £7.50 £33.04/kg | 2.90x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tender Diced Chicken Breast 400g 400g | £3.97 £9.93/kg | ![]() Tesco British Chicken Diced Breast 250g 250g | £2.55 £10.20/kg | 1.03x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 4 Tender Pork Loin Steaks 440g 440g | £3.57 £8.11/kg | ![]() Woodside Farms Pork Loin Steaks 650-750g 750g | £6.00 £8.00/kg | 0.99x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Flavourful Beef Steak Mince 15% Fat 500g 500g | £4.74 £9.48/kg | ![]() Tesco Beef Steak Mince 15% Fat 500G 500g | £4.95 £9.90/kg | 1.04x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Rich Lamb Loin Chops 480g | £8.00 £16.67/kg | ![]() Tesco Organic Lamb Chops 300G 300g | £6.60 £22.00/kg | 1.32x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Rump Thick Cut Beef Steak 450g | £8.90 £19.78/kg | ![]() Tesco Beef Rump Steak 255G 255g | £4.39 £17.22/kg | 0.87x |
| EQUIVALENT 0.90 | Exceptional by ASDA 4 British Quarter Pounder Beef Burgers 454g 454g | £5.22 £11.50/kg | ![]() Tesco 4 Beef Quarter Pounders 454G 454g | £2.79 £6.15/kg | 0.53x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 4 Tender Pork Chops 700g 700g | £4.97 £7.10/kg | ![]() Tesco Pork Loin Steaks 1kg 1000g | £6.00 £6.00/kg | 0.85x |
| COMPARABLE 0.77 | ASDA Succulent Lean Pork Mince 500g 500g | £2.57 £5.14/kg | ![]() Tesco Lean Pork Mince 5% Fat 500g 500g | £2.49 £4.98/kg | 0.97x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 2 Tender Pork Chops 450g 450g | £4.72 £10.49/kg | ![]() Woodside Farms Pork Chops 650-750g 750g | £4.75 £6.33/kg | 0.60x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 10 Unsmoked Back Bacon Rashers 310g 310g | £1.64 £5.29/kg | ![]() Tesco British 10 Smoked Back Bacon Rashers 300G 300g | £2.50 £8.33/kg | 1.58x |
| EQUIVALENT 0.90 | Bistro by ASDA Green Vegetable Medley 200g 200g | £3.25 £16.25/kg | ![]() Tesco Green Vegetable Medley 250G 250g | £2.50 £10.00/kg | 0.62x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Seasoned Vegetable Medley 250g 250g | £2.64 £10.56/kg | ![]() Tesco Colourful Vegetable Medley 160g 160g | £1.75 £10.94/kg | 1.04x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Seasoned Vegetable Medley 250g 250g | £2.64 £10.56/kg | ![]() Tesco Finest sweet & vibrant colourful vegetable medley 160g 160g | £2.20 £13.75/kg | 1.30x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Flavoursome Oak Smoked Salmon 100g 100g | £3.75 £37.50/kg | ![]() Tesco Smoked Salmon 100g 100g | £3.80 £38.00/kg | 1.01x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Succulent Raw & Peeled King Prawns 160g 160g | £3.07 £19.19/kg | ![]() Tesco Raw King Prawns 165g 165g | £3.50 £21.21/kg | 1.11x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 2 Flavoursome Salmon Fillets 260g 260g | £4.90 £18.85/kg | ![]() Tesco 2 Boneless Salmon Fillets 260G 260g | £5.15 £19.81/kg | 1.05x |
| EQUIVALENT 0.90 | JUST ESSENTIALS by ASDA Just Essentials Alcohol Free Cool Mint Mouthwash 500ml 500ml | £0.71 £1.42/l | ![]() Tesco Essentials Cool Mint Mouthwash 500ml 500ml | £0.75 £1.50/l | 1.06x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 20 Protect & Discreet Long Liners 20st | £1.52 £0.08/st | ![]() Tesco Free Spirit Pantyliners Regular 32 Pack 32st | £1.00 £0.03/st | 0.41x |
| COMPARABLE 0.80 | ASDA Protect by ASDA Moisturising Sun Lotion SPF30 High 200ml 200ml | £3.30 £16.50/l | ![]() Tesco Soleil Moisturising Sun Protection Lotion SPF30 - 200ml 200ml | £3.40 £17.00/l | 1.03x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 12 Maternity Towels 12st | £1.52 £0.13/st | ![]() Tesco Maternity Towel 20 Pack 20st | £1.75 £0.09/st | 0.69x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 4 Cotton Dusters 4st | £2.00 £0.50/st | ![]() Tesco Yellow Dusters 3Pack 3st | £1.50 £0.50/st | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA ASDA 15 Lemon Floor Wipes 15st | £1.00 £0.07/st | ![]() Tesco Anti Bac Floor Wipes Lemon 24 Wipes 24st | £1.70 £0.07/st | 1.06x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Citrus Dishwasher Rinse Aid 480ml 480ml | £2.70 £5.63/l | ![]() Tesco Dishwasher Rinse Aid Citrus 400Ml 400ml | £2.25 £5.62/l | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Lemon All Purpose Cleaner 1 Litre 1000ml | £1.04 £1.04/l | ![]() Tesco Multi Purpose Cleaning Spray Apple 750ml 750ml | £0.79 £1.05/l | 1.01x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Flaked Almonds 150g 150g | £1.79 £11.93/kg | ![]() Tesco Flaked Almonds 250G 250g | £4.35 £17.40/kg | 1.46x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Creamy Tomato & Mascarpone Sauce 350g 350g | £2.07 £5.91/kg | ![]() Tesco Tomato & Mascarpone Sauce 350G 350g | £2.25 £6.43/kg | 1.09x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Rosemary Breadsticks 150g 150g | £0.50 £3.33/kg | ![]() Tesco Finest Rosemary & Sea Salt Grissini 130g 130g | £2.15 £16.54/kg | 4.96x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Honey Roast Ham 125g 125g | £1.00 £8.00/kg | ![]() Tesco Honey Roast Ham Slices 125g 125g | £0.82 £6.56/kg | 0.82x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Chopped Tomatoes 400g 400g | £0.47 £1.17/kg | ![]() Growers Harvest Tomato Passata 500G 500g | £0.45 £0.90/kg | 0.77x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA British Mature Cheddar 400g 400g | £3.17 £7.92/kg | ![]() Tesco Mature Cheddar 400G 400g | £3.25 £8.12/kg | 1.03x |
| COMPARABLE 0.72 | ASDA 2 Unsmoked Gammon Steaks 370g 370g | £4.62 £12.49/kg | ![]() Tesco Finest Two Unsmoked Wiltshire Cured Gammon Steaks 400g 400g | £5.25 £13.12/kg | 1.05x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Rump Thick Cut Beef Steak 450g | £8.90 £19.78/kg | ![]() Tesco Finest 2 Beef Rump Steaks 510G 510g | £13.40 £26.27/kg | 1.33x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Breaded Dry Cured Ham 5 Slices 120g 120g | £2.24 £18.67/kg | ![]() Tesco British Crumbed Ham Slices 120g 120g | £2.30 £19.17/kg | 1.03x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 10 British Mild Cheddar Slices 250g 250g | £2.45 £9.80/kg | ![]() Tesco British Mild Cheddar Cheese 10 Slices, 250 G 250g | £2.85 £11.40/kg | 1.16x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 12 Free Range Large Eggs 12st | £3.30 £0.27/st | ![]() Tesco Mixed Sized Free Range Eggs 15 Pack 15st | £2.85 £0.19/st | 0.69x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Apple Juice from Concentrate 1 Litre 1000ml | £1.60 £1.60/l | ![]() Tesco Pure Apple Juice 1 Litre 1000ml | £1.60 £1.60/l | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 6 Tender Pork Loin Steaks 600g 600g | £4.48 £7.47/kg | ![]() Woodside Farms Pork Loin Steaks 650-750g 750g | £6.00 £8.00/kg | 1.07x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA BAKE by ASDA Red Food Colouring 38ml 38ml | £1.00 £26.32/l | ![]() Tesco Pink Food Colouring 60ml 60ml | £1.90 £31.67/l | 1.20x |
| COMPARABLE 0.77 | ASDA Malted Wheaties 750g 750g | £1.15 £1.53/kg | ![]() Tesco Malt Wheats Cereal 750G 750g | £1.14 £1.52/kg | 0.99x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Free Range 6 Large Eggs 6st | £2.10 £0.35/st | ![]() Tesco Medium Free Range Eggs 12 Pack 12st | £2.85 £0.24/st | 0.68x |