An illustrative selection of 100 matched pairs between ASDA and Aldi in the Pricemonitor own-label (Basket B), weighted across product categories (full set: 377 pairs — available to media on request). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 37 EQUIVALENT · 63 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | ASDA product | ASDA price | Aldi product | Aldi price | Aldi/ASDA per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Blackcurrant Jam 454g 454g | £1.15 £2.53/kg | Blackcurrant Jam 454g | £0.89 £1.96/kg | 0.77x |
| COMPARABLE 0.87 | ASDA Mild Chilli Cooking Sauce 500g 500g | £1.05 £2.10/kg | Mild Chilli Con Carne Cooking Sauce 500g | £0.89 £1.78/kg | 0.85x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tangy Lemon Curd 411g 411g | £1.17 £2.85/kg | Lemon Curd 320g | £1.89 £5.91/kg | 2.07x |
| COMPARABLE 0.77 | ASDA Crunchy Peanut Butter 340g 340g | £1.80 £5.29/kg | Smooth Peanut Butter 340g | £0.99 £2.91/kg | 0.55x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Extra Special Seville Orange Breakfast Marmalade 340g | £1.50 £4.41/kg | Fine Cut Orange Marmalade 454g | £0.89 £1.96/kg | 0.44x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Fruity Seedless Raspberry Jam 454g 454g | £1.15 £2.53/kg | Seedless Raspberry Jam 454g | £0.89 £1.96/kg | 0.77x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tomato & Basil Sauce for Meatballs 500g 500g | £0.79 £1.58/kg | Tomato & Basil Sauce For Meatballs 500g | £0.79 £1.58/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Creamy Tomato Pasta Bake 500g 500g | £0.79 £1.58/kg | Tomato & Basil Sauce For Meatballs 500g | £0.79 £1.58/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Wholewheat Penne 500g 500g | £0.77 £1.54/kg | Wholewheat Pasta 500g, Fusilli 500g | £0.75 £1.50/kg | 0.97x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Double Chocolate Chip Cookies 5pk 5st | £1.44 £0.29/st | Triple Chocolate Cookies 4st | £1.45 £0.36/st | 1.26x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Malted Wheaties 750g 750g | £1.15 £1.53/kg | Malted Wheaties Cereal 625g | £0.95 £1.52/kg | 0.99x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Swiss Style Muesli 1kg 1000g | £2.40 £2.40/kg | Original Swiss Style Muesli 1100g | £2.29 £2.08/kg | 0.87x |
| COMPARABLE 0.80 | ASDA Triple Chocolate Crisp 500g 500g | £2.16 £4.32/kg | Chocolate Crisp Cereal 500g | £1.59 £3.18/kg | 0.74x |
| COMPARABLE 0.71 | ASDA Free From 4 Triple Chocolate Caramel Brownies 4st | £3.94 £0.98/st | Chocolate & Caramel Cookies 4st | £1.45 £0.36/st | 0.37x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Penne 500g 500g | £0.71 £1.42/kg | Penne Pasta 500g 500g | £0.69 £1.38/kg | 0.97x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Wholewheat Fusilli 500g 500g | £0.77 £1.54/kg | Wholewheat Pasta 500g, Fusilli 500g | £0.75 £1.50/kg | 0.97x |
| COMPARABLE 0.81 | ASDA Golden Breadcrumbs 175g 175g | £1.25 £7.14/kg | Natural Breadcrumbs 175g | £0.99 £5.66/kg | 0.79x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 5 Milk Chocolate Chip Cookies 5st | £1.44 £0.29/st | Triple Chocolate Cookies 4st | £1.45 £0.36/st | 1.26x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Multigrain Hoops 500g 500g | £1.15 £2.30/kg | Multigrain Hoops Cereal 375g | £0.79 £2.11/kg | 0.92x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Garlic & Herb Stuffing Mix 140g 140g | £0.45 £3.21/kg | Sage & Onion Stuffing Mix 170g | £0.45 £2.65/kg | 0.82x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 9 Halloween Mini Muffins 9st | £1.25 £0.14/st | Mini Blueberry Muffins 16st | £2.09 £0.13/st | 0.94x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Long Grain White Rice 500g 500g | £1.21 £2.42/kg | Long Grain White Rice 1000g | £0.52 £0.52/kg | 0.21x |
| COMPARABLE 0.90 | Exceptional by ASDA Sunflower & Pumpkin Seed Sliced Loaf 650g 650g | £1.60 £2.46/kg | Both In One Medium Sliced Loaf 800g | £0.75 £0.94/kg | 0.38x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Honey Nut & Milk Choc Crunch 375g 375g | £1.90 £5.07/kg | Honey & Nut Crunchy Clusters Cereal 500g | £1.99 £3.98/kg | 0.79x |
| COMPARABLE 0.66 | ASDA SEA SALT CRACKERS by ASDA 185g 185g | £1.40 £7.57/kg | Sea Salt 200g | £0.99 £4.95/kg | 0.65x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Pork Sausage Rolls 6 x 60g (360g) 360g | £1.74 £4.83/kg | Sausage Rolls 8 Pack 480g | £0.99 £2.06/kg | 0.43x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Pork Sausage Rolls 2 x 60g (120g) 120g | £0.98 £8.17/kg | Premium Pork Sausage Rolls 2 Pack 188g | £2.29 £12.18/kg | 1.49x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Easy Cook Long Grain White Rice 1000g | £1.25 £1.25/kg | Long Grain White Rice 1000g | £0.52 £0.52/kg | 0.42x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 28 Classic Cheese & Onion Rolls 280g 280g | £2.75 £9.82/kg | Cheese & Onion Rolls 6 Pack 360g | £1.75 £4.86/kg | 0.49x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 2 Garlic & Herb Baguettes 420g 420g | £1.73 £4.12/kg | Garlic Baguettes 2 Pack 330g | £0.70 £2.12/kg | 0.51x |
| COMPARABLE 0.70 | ASDA Easy Cook Long Grain Brown Rice 1000g | £2.64 £2.64/kg | Long Grain White Rice 1000g | £0.52 £0.52/kg | 0.20x |
| COMPARABLE 0.68 | ASDA Ugandan Milk Chocolate 100g 100g | £2.28 £22.80/kg | White Chocolate 100g 100g | £0.59 £5.90/kg | 0.26x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Fruit Jellies 200g 200g | £1.08 £5.40/kg | Jelly Cherries 150g | £0.85 £5.67/kg | 1.05x |
| COMPARABLE 0.80 | ASDA Extra Special Peruvian Dark Chocolate 100g | £2.28 £22.80/kg | Dark Chocolate 100g 100g | £0.59 £5.90/kg | 0.26x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Dark Chocolate 200g 200g | £2.28 £11.40/kg | Dark Chocolate 100g 100g | £0.59 £5.90/kg | 0.52x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Fruit & Nut Milk Chocolate 200g 200g | £2.28 £11.40/kg | Milk Chocolate 100g 100g | £0.59 £5.90/kg | 0.52x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Extra Special Extra Special 8 Triple Chocolate Cookies 200g 200g | £1.97 £9.85/kg | Quadruple Chocolate Cookies 200g | £1.99 £9.95/kg | 1.01x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Liquorice Allsorts 250g 250g | £1.20 £4.80/kg | Liquorice Allsorts 230g | £0.75 £3.26/kg | 0.68x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA White Chocolate Buttons 30g 30g | £0.55 £18.33/kg | White Chocolate Buttons 70g | £0.69 £9.86/kg | 0.54x |
| COMPARABLE 0.79 | ASDA 1 Cal Sunflower Oil Cooking Spray 190ml 190ml | £1.75 £9.21/l | Spray Light Sunflower Oil 190ml | £1.29 £6.79/l | 0.74x |
| COMPARABLE 0.82 | ASDA Garlic Infused Olive Oil 250ml 250ml | £3.50 £14.00/l | Chilli Infused Olive Oil 250ml | £2.49 £9.96/l | 0.71x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Chilli Infused Olive Oil 250ml 250ml | £3.50 £14.00/l | Chilli Infused Olive Oil 250ml | £2.49 £9.96/l | 0.71x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tikka Chicken Breast Slices 160g 160g | £2.94 £18.38/kg | Chicken Tikka Breast Slices 240g | £1.99 £8.29/kg | 0.45x |
| COMPARABLE 0.71 | ASDA Scottish Milk Semi Skimmed 6 Pints 3409ml | £2.40 £0.70/l | Semi Skimmed Milk 1.7% Fat 3408ml | £2.40 £0.70/l | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 2 Scotch Eggs 226g 226g | £1.60 £7.08/kg | Scotch Eggs 2 Pack 226g | £1.09 £4.82/kg | 0.68x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Mature British Cheddar 750g 750g | £4.54 £6.05/kg | British Mature White Cheddar Cheese 900g | £4.85 £5.39/kg | 0.89x |
| COMPARABLE 0.66 | ASDA Hot & Spicy Chicken Breast Slices 160g 160g | £2.94 £18.38/kg | Chicken & Bacon Single Slices 150g | £0.99 £6.60/kg | 0.36x |
| COMPARABLE 0.72 | ASDA Just Essentials Fat Free Greek Style Yogurt 500g 500g | £0.95 £1.90/kg | Fat Free Natural Yogurt 500g | £0.55 £1.10/kg | 0.58x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Sliced Topside of Beef 100g 90g | £2.24 £24.89/kg | British Cooked Beef 10 Slices 115g | £0.89 £7.74/kg | 0.31x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Classic Chicken Breast Slices 180g 180g | £2.95 £16.39/kg | British Cooked Chicken Family Pack 14 Slices 300g | £2.19 £7.30/kg | 0.45x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA British Milk Semi Skimmed 2 Pints 1137ml | £1.20 £1.06/l | Filtered British Semi Skimmed Milk 2000ml | £1.69 £0.84/l | 0.80x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 10 Slices Honey Roast Dry Cured Ham 250g 250g | £2.74 £10.96/kg | British Honey Roast Ham Family Pack 14 Slices 300g | £1.59 £5.30/kg | 0.48x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Northern Irish Skimmed Milk 2 Litres 2000ml | £1.58 £0.79/l | Skimmed Milk <0.5% Fat 2272ml | £1.65 £0.73/l | 0.92x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA British Mature Cheddar 400g 400g | £3.17 £7.92/kg | West Country Mature Cheddar Cheese 350g | £2.99 £8.54/kg | 1.08x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Flame-Grilled Chicken Breast Mini Fillet 160g 160g | £2.94 £18.38/kg | Hot & Spicy Chicken Breast Slices 240g | £1.99 £8.29/kg | 0.45x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 20 Flavoursome Smoked Streaky Bacon Rashers 400g 400g | £3.24 £8.10/kg | Smoked Streaky Bacon Rashers 12 Pack* 288g | £1.25 £4.34/kg | 0.54x |
| COMPARABLE 0.70 | ASDA Wafer Thin Cooked Chicken 400g 400g | £2.24 £5.60/kg | Wafer Thin British Cooked Ham 40 Slices 400g | £1.89 £4.72/kg | 0.84x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Gold Roast Instant Coffee 100g | £1.89 £18.90/kg | Instant Coffee 200g | £2.65 £13.25/kg | 0.70x |
| COMPARABLE 0.71 | ASDA Rich Roasted Coffee Instant Granules 200g 200g | £2.09 £10.45/kg | Instant Coffee 200g | £2.65 £13.25/kg | 1.27x |
| COMPARABLE 0.80 | ASDA Extra Special Extra Special Colombian Instant Coffee 100g 100g | £3.00 £30.00/kg | Colombian Instant Coffee Strength No 4 100g 100g | £2.69 £26.90/kg | 0.90x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Instant Hot Chocolate 400g 400g | £1.99 £4.97/kg | Instant Hot Chocolate Drink 400g | £1.69 £4.22/kg | 0.85x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Rich Roast Instant Coffee 100g | £1.49 £14.90/kg | Instant Coffee 200g | £2.65 £13.25/kg | 0.89x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Smooth Orange Juice 1000ml | £2.25 £2.25/l | 100% Freshly Squeezed Smooth Orange Juice 1000ml | £2.59 £2.59/l | 1.15x |
| COMPARABLE 0.79 | ASDA Orange Juice with Bits 1Litre 1000ml | £2.00 £2.00/l | 100% Freshly Squeezed Orange Juice with Bits 1000ml | £2.59 £2.59/l | 1.29x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Smooth Orange Juice 1.75 Litres 1750ml | £3.17 £1.81/l | 100% Freshly Squeezed Smooth Orange Juice 1000ml | £2.59 £2.59/l | 1.43x |
| COMPARABLE 0.78 | ASDA Smooth Orange Juice 1Litre 1000ml | £1.80 £1.80/l | 100% Freshly Squeezed Smooth Orange Juice 1000ml | £2.59 £2.59/l | 1.44x |
| COMPARABLE 0.72 | ASDA Exceptional by Freshly Squeezed Orange Juice with Bits 1 Litre 1000ml | £2.90 £2.90/l | 100% Freshly Squeezed Smooth Orange Juice 1000ml | £2.59 £2.59/l | 0.89x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 4 Tender Lamb Chops 300g 300g | £5.42 £18.07/kg | British Lamb Chops 340g | £5.59 £16.44/kg | 0.91x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Flavoursome 16 Smoked Back Bacon Rashers 500g 500g | £3.27 £6.54/kg | Smoked Back Bacon Rashers 288g | £1.25 £4.34/kg | 0.66x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Flavourful Reduced Fat Scotch Beef Steak Mince 650g | £4.45 £6.85/kg | British Lean Beef Steak Mince 5% Fat 750g | £7.15 £9.53/kg | 1.39x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Flavorful 14 Jumbo Pork Sausages 1kg 1000g | £4.25 £4.25/kg | Thick Pork Sausages 16 Pack 800g | £2.29 £2.86/kg | 0.67x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA ASDA Asian Inspired Pork Belly Slices 380g 380g | £4.48 £11.79/kg | British Pork Belly Slices 500g | £3.39 £6.78/kg | 0.58x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Extra Special Extra Special British Lamb Leg Steak (Typically 0.25KG) 250g | £4.63 £18.52/kg | British Lamb Leg Steaks 300g | £5.29 £17.63/kg | 0.95x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Delicious Unsmoked Gammon Joint 750g 750g | £5.22 £6.96/kg | Unsmoked Gammon Joint Typically 1kg 1000g | £4.09 £4.09/kg | 0.59x |
| COMPARABLE 0.68 | ASDA 8 Beef Burgers 454g 454g | £3.88 £8.55/kg | Beef Double Cheese Burgers 4 Pack 454g | £3.29 £7.25/kg | 0.85x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Succulent Medium Chicken 1300g | £4.53 £3.48/kg | Large Whole Chicken 1850g | £4.69 £2.54/kg | 0.73x |
| COMPARABLE 0.90 | Summer Grill by ASDA Beer Belly Pork Belly Slices 710g 710g | £4.40 £6.20/kg | British Pork Belly Slices 500g | £3.39 £6.78/kg | 1.09x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Delicious Lean Unsmoked Diced Bacon 2 x 155g (310g) 310g | £2.97 £9.58/kg | Unsmoked Bacon Lardons 200g | £1.69 £8.45/kg | 0.88x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tender Small Beef Roasting Joint 500g | £8.43 £16.86/kg | British Beef Roasting Joint 21 Day Matured 500g | £9.95 £19.90/kg | 1.18x |
| COMPARABLE 0.78 | ASDA Tasty Pork Cocktail Sausages 400g 400g | £2.94 £7.35/kg | Pork Cocktail Sausages 40 Pack 400g | £1.99 £4.97/kg | 0.68x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Extra Special Extra Special 2 Beef Burgers with Cave Aged Cheddar & Caramelised Red Onion Melts 300g 300g | £4.00 £13.33/kg | Caramelised Red Onion & Red Leicester Beef Burgers 340g | £2.89 £8.50/kg | 0.64x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tender Chicken Breast Mini Fillets 500g | £4.35 £8.70/kg | Chicken Breast Mini Fillets 600g | £3.99 £6.65/kg | 0.76x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 20 Thick Pork Sausages 907g 907g | £3.78 £4.17/kg | Thick Pork Sausages 16 Pack 800g | £2.29 £2.86/kg | 0.69x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Delicious 2 Unsmoked Gammon Steaks 300g 300g | £3.48 £11.60/kg | Unsmoked Gammon Steaks 2 Pack 450g | £2.99 £6.64/kg | 0.57x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Extra Special 4 Salt & Cracked Black Pepper Beef Burgers 454g | £3.50 £7.71/kg | British Beef Quarter Pounders 4 Pack 454g | £2.89 £6.37/kg | 0.83x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Sticky Korean Inspired Pork Belly Slices 400g 400g | £3.97 £9.93/kg | Korean Gochujang Marinated Pork Belly Slices 450g | £3.49 £7.76/kg | 0.78x |
| COMPARABLE 0.70 | ASDA 8 Nacho Cheese Pork Sausages 640g 640g | £1.00 £1.56/kg | Pork Sausages 10 Pack 667g | £3.49 £5.23/kg | 3.35x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Rump Thick Cut Beef Steak 450g | £8.90 £19.78/kg | Thick Cut Big Daddy Rump Steak 30 Day Matured 425g | £7.49 £17.62/kg | 0.89x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Flavourful Reduced Fat Beef Steak Mince 650g | £4.45 £6.85/kg | British Lean Beef Steak Mince 5% Fat 750g | £7.15 £9.53/kg | 1.39x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Extra Special Extra Special 6 Classic Pork Sausages 400g 400g | £2.98 £7.45/kg | Irish Style Pork Sausages 410g | £1.35 £3.29/kg | 0.44x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Flavoursome Oak Smoked Salmon 60g 60g | £2.11 £35.17/kg | Mild & Delicate Smoked Salmon 100g | £3.09 £30.90/kg | 0.88x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Warming 2 Sweet Chilli Kiln Roasted Salmon Fillets 180g 180g | £5.65 £31.39/kg | Hot Smoked Sweet Chilli Scottish Salmon Fillets 2 Pack 180g | £4.29 £23.83/kg | 0.76x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Boneless Salmon Side 800g 800g | £18.24 £22.80/kg | Boneless Salmon Fillet Joint 500g | £7.79 £15.58/kg | 0.68x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Flavoursome Oak Smoked Salmon 60g 60g | £2.11 £35.17/kg | Mild & Delicate Smoked Salmon 100g | £3.09 £30.90/kg | 0.88x |
| COMPARABLE 0.81 | ASDA Classic Fragrance Anti-Dandruff Shampoo 500ml 500ml | £1.62 £3.24/l | Anti-Dandruff Shampoo 500ml | £1.19 £2.38/l | 0.73x |
| COMPARABLE 0.78 | ASDA Sleep & Relax Bath Soak 750ml 750ml | £1.43 £1.91/l | Herbal Bath Soak 750ml | £0.99 £1.32/l | 0.69x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Java Shower Gel 400ml | £0.75 £1.88/l | Family Shower Gel 300ml | £0.45 £1.50/l | 0.80x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Aloe Vera Care+ Hand Wash 500ml | £0.95 £1.90/l | Family Handwash 500ml | £0.45 £0.90/l | 0.47x |
| COMPARABLE 0.78 | ASDA Muscle Ease Bath Soak 750ml 750ml | £1.32 £1.76/l | Herbal Bath Soak 750ml | £0.99 £1.32/l | 0.75x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 4 3 Blade Disposable Razors 4st | £1.93 £0.48/st | 3 Blade Disposable Razor 4 Pack 4st | £1.45 £0.36/st | 0.75x |