Every matched pair between ASDA and Co-op in the Pricemonitor own-label (Basket B) (164 pairs). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 56 EQUIVALENT · 108 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | ASDA product | ASDA price | Co-op product | Co-op price | Co-o/ASDA per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Tuna Steak in a Litte Brine 110g 110g | £1.52 £13.82/kg | ![]() Co-op Tuna Chunks In Brine 145g 145g | £0.90 £6.21/kg | 0.45x |
| COMPARABLE 0.85 | ASDA Wholewheat Fusilli 500g 500g | £0.77 £1.54/kg | ![]() Co-op Italian Wholewheat Fusilli 500g 500g | £0.85 £1.70/kg | 1.10x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Wholewheat Penne 500g 500g | £0.77 £1.54/kg | ![]() Co-op Italian Wholewheat Fusilli 500g 500g | £0.85 £1.70/kg | 1.10x |
| COMPARABLE 0.83 | ASDA Chopped Tomatoes 400g 400g | £0.47 £1.17/kg | ![]() Co-op Italian Chopped Tomatoes 400g 400g | £0.62 £1.55/kg | 1.32x |
| COMPARABLE 0.85 | ASDA Milk Chocolate Malted Milks 250g 250g | £1.65 £6.60/kg | ![]() Co-op Milk Chocolate Malted Milk Biscuits 250g 250g | £1.50 £6.00/kg | 0.91x |
| COMPARABLE 0.88 | ASDA Spaghetti 500g 500g | £0.75 £1.50/kg | ![]() Co-op Spaghetti 500g 500g | £0.85 £1.70/kg | 1.13x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Gravy Granules for Chicken 200g 200g | £0.66 £3.30/kg | ![]() Co-op Gravy Granules 170g | £0.75 £4.41/kg | 1.34x |
| COMPARABLE 0.88 | ASDA Baked Beans in a Rich Tomato Sauce 410g 410g | £0.40 £0.98/kg | ![]() Co-op Baked Beans in Tomato Sauce 400g 400g | £0.47 £1.17/kg | 1.20x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Baked Beans in a Rich Tomato Sauce 210g 210g | £0.35 £1.67/kg | ![]() Co-op Baked Beans in Tomato Sauce 400g 400g | £0.47 £1.17/kg | 0.70x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Classic Tomato Ketchup 970g 970g | £1.53 £1.58/kg | ![]() Co-op Tomato Ketchup 550g 550g | £1.25 £2.27/kg | 1.44x |
| COMPARABLE 0.73 | ASDA Green Lentils 500g 500g | £1.97 £3.94/kg | ![]() Co-op Wholefoods Dried Green Lentils 500g 500g | £2.25 £4.50/kg | 1.14x |
| COMPARABLE 0.93 | ASDA Tuna Chunks in Brine 145g 145g | £0.65 £4.48/kg | ![]() Co-op Tuna Chunks In Brine 145g 145g | £0.90 £6.21/kg | 1.38x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA French Style Roasted Ground 227g 227g | £3.50 £15.42/kg | ![]() Co-op Fairtrade French Roast and Ground Coffee 200g 200g | £3.70 £18.50/kg | 1.20x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Mild Salsa 300g 300g | £1.50 £5.00/kg | ![]() Co-op Salsa dip 200g 200g | £1.40 £7.00/kg | 1.40x |
| COMPARABLE 0.86 | ASDA Classic Tomato Ketchup 550g 550g | £1.13 £2.05/kg | ![]() Co-op Tomato Ketchup 550g 550g | £1.25 £2.27/kg | 1.11x |
| COMPARABLE 0.78 | ASDA Demerara Sugar 500g 500g | £1.80 £3.60/kg | ![]() Co-op Fairtrade Demerara Sugar 500g 500g | £1.95 £3.90/kg | 1.08x |
| COMPARABLE 0.77 | ASDA Egg Noodles 250g | £1.15 £4.60/kg | ![]() Co-op Medium Egg Noodles 250g 250g | £1.25 £5.00/kg | 1.09x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Burger Sauce 270g 270g | £1.25 £4.63/kg | ![]() Co-op Burger Sauce 270g 270g | £1.85 £6.85/kg | 1.48x |
| COMPARABLE 0.75 | ASDA Gold Roast Instant Coffee 100g | £1.89 £18.90/kg | ![]() Co-op Fairtrade Rich Roast Instant Coffee 100g 100g | £3.00 £30.00/kg | 1.59x |
| COMPARABLE 0.78 | ASDA Fruity Strawberry Jam 454g 454g | £0.89 £1.96/kg | ![]() Co-op Strawberry Jam 454g 420g | £1.10 £2.62/kg | 1.34x |
| COMPARABLE 0.78 | ASDA Scottish Porridge Oats 1kg 1000g | £1.25 £1.25/kg | ![]() Co-op Porridge Oats 1kg 1kg | £1.65 £1.65/kg | 1.32x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Italian Style Roasted Ground 227g 227g | £3.47 £15.29/kg | ![]() Co-op Fairtrade Italian Roast & Ground 200g 200g | £3.70 £18.50/kg | 1.21x |
| COMPARABLE 0.87 | ASDA Freeze Dried Instant Coffee Decaffeinated Gold Roast 100g | £1.83 £18.30/kg | ![]() Co-op Fairtrade Gold Roast Decaffeinated Freeze Dried Coffee 100g 100g | £3.20 £32.00/kg | 1.75x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Reduced Salt Gravy Granules for Meat 200g 200g | £0.66 £3.30/kg | ![]() Co-op Gravy Granules 170g | £0.75 £4.41/kg | 1.34x |
| COMPARABLE 0.92 | ASDA Strawberry Crisp 500g 500g | £2.10 £4.20/kg | ![]() Co-op Strawberry Crisp 500g 500g | £2.70 £5.40/kg | 1.29x |
| COMPARABLE 0.72 | ASDA Tagliatelle 500g 500g | £0.77 £1.54/kg | ![]() Co-op Italian Menu Tagliatelle 500g 500g | £0.85 £1.70/kg | 1.10x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Rich Roasted Coffee Instant Granules 200g 200g | £2.09 £10.45/kg | ![]() Co-op Fairtrade Rich Roast Instant Coffee 100g 100g | £3.00 £30.00/kg | 2.87x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Chickpeas 500g 500g | £1.97 £3.94/kg | ![]() Co-op Chick Peas in Water 400g 400g | £0.54 £1.35/kg | 0.34x |
| COMPARABLE 0.75 | ASDA Green Pesto 190g 190g | £0.99 £5.21/kg | ![]() Co-op Italian Green Pesto Sauce 190g 190g | £1.10 £5.79/kg | 1.11x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA House Blend Roasted Ground 227g 227g | £3.50 £15.42/kg | ![]() Co-op Fairtrade Italian Roast & Ground 200g 200g | £3.70 £18.50/kg | 1.20x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Garlic & Herb Stuffing Mix 140g 140g | £0.45 £3.21/kg | ![]() Co-op Sage & Onion Stuffing Mix 170g | £0.55 £3.24/kg | 1.01x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Tuna Steak in Brine 198g 198g | £1.60 £8.08/kg | ![]() Co-op Tuna Chunks In Brine 145g 145g | £0.90 £6.21/kg | 0.77x |
| COMPARABLE 0.82 | ASDA Instant Hot Chocolate 400g 400g | £1.99 £4.97/kg | ![]() Co-op Fairtrade Instant Hot Chocolate 400g 400g | £2.95 £7.38/kg | 1.48x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Strawberry Flavour Laces 50g 50g | £0.45 £9.00/kg | ![]() Co-op Strawberry Laces 65g 65g | £0.69 £10.62/kg | 1.18x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Extra Special Strawberry Jam 340g | £1.50 £4.41/kg | ![]() Co-op Strawberry Jam 454g 420g | £1.10 £2.62/kg | 0.59x |
| COMPARABLE 0.84 | ASDA Rich Roast Instant Coffee 100g | £1.49 £14.90/kg | ![]() Co-op Fairtrade Rich Roast Instant Coffee 100g 100g | £3.00 £30.00/kg | 2.01x |
| COMPARABLE 0.69 | ASDA Extra Special Peruvian Dark Chocolate 100g | £2.28 £22.80/kg | ![]() Co-op Irresistible Dark 70% Peruvian 100g 100g | £3.00 £30.00/kg | 1.32x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Fresh Double Cream 500ml 500ml | £2.38 £4.76/l | ![]() Co-op British Double Cream 600ml 600ml | £3.20 £5.33/l | 1.12x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Orange & Mango Smoothies 4 x 150ml (600ml) 600ml | £1.94 £3.23/l | ![]() Co-op Mango & Passionfruit Smoothie 750ml 750ml | £2.10 £2.80/l | 0.87x |
| COMPARABLE 0.83 | ASDA Creamy Greek Style Yogurt 500g 500g | £1.15 £2.30/kg | ![]() Co-op Greek Style Natural Yogurt 500g 500g | £1.45 £2.90/kg | 1.26x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Scottish Mature Cheddar 250g 250g | £2.82 £11.28/kg | ![]() Co-op British Mature White Cheddar 400g 400g | £3.50 £8.75/kg | 0.78x |
| COMPARABLE 0.87 | ASDA British Mature Cheddar 400g 400g | £3.17 £7.92/kg | ![]() Co-op British Mature White Cheddar 400g 400g | £3.50 £8.75/kg | 1.10x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Creamy Greek Style Yogurt 1kg 1000g | £1.70 £1.70/kg | ![]() Co-op Greek Style Natural Yogurt 500g 500g | £1.45 £2.90/kg | 1.71x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA British Red Leicester 250g 250g | £2.74 £10.96/kg | Co-op British Red Leicester 250g 240g | £3.35 £13.96/kg | 1.27x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Creamy Greek Style Yogurts 4 x 100g (400g) 400g | £1.14 £2.85/kg | ![]() Co-op Greek Style Natural Yogurt 500g 500g | £1.45 £2.90/kg | 1.02x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA British Mild Cheddar 250g 250g | £2.74 £10.96/kg | ![]() Co-op British Mature White Cheddar 400g 400g | £3.50 £8.75/kg | 0.80x |
| COMPARABLE 0.87 | ASDA Mango & Passion Fruit Smoothie 750ml 750ml | £1.80 £2.40/l | ![]() Co-op Mango & Passionfruit Smoothie 750ml 750ml | £2.10 £2.80/l | 1.17x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Northern Irish Whole Milk 1 Litre 1000ml | £1.03 £1.03/l | ![]() Co-op 1 Pint Fresh Whole Milk 568ml 568ml | £1.00 £1.76/l | 1.71x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Apple Juice 1.75 Litres 1750ml | £3.17 £1.81/l | ![]() Co-op Honest Value Pure Apple Juice 1 Ltr 1l | £1.25 £1.25/l | 0.69x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Mature British Cheddar 750g 750g | £4.54 £6.05/kg | ![]() Co-op British Mature White Cheddar 400g 400g | £3.50 £8.75/kg | 1.45x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 10 British Mild Cheddar Slices 250g 250g | £2.45 £9.80/kg | ![]() Co-op 10 Mild Cheddar Slices 200g 200g | £3.20 £16.00/kg | 1.63x |
| COMPARABLE 0.96 | ASDA British Extra Mature Grated Cheddar 250g 250g | £2.45 £9.80/kg | ![]() Co-op British Grated Extra Mature Cheddar 250g 250g | £3.25 £13.00/kg | 1.33x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA British Milk Filtered Semi Skimmed 2 Litres 2000ml | £2.08 £1.04/l | ![]() Co-op 4 Pint Fresh Semi-skimmed Milk 2.27ltr 2.272l | £1.85 £0.81/l | 0.78x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA British Mature Cheddar 250g 250g | £2.74 £10.96/kg | ![]() Co-op British Mature White Cheddar 400g 400g | £3.50 £8.75/kg | 0.80x |
| COMPARABLE 0.75 | ASDA Scottish Mature Cheddar 400g 400g | £3.17 £7.92/kg | ![]() Co-op British Mature White Cheddar 400g 400g | £3.50 £8.75/kg | 1.10x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Natural Yogurt 500g 500g | £1.15 £2.30/kg | ![]() Co-op Honest Value Low Fat Natural Yogurt 500g 500g | £0.61 £1.22/kg | 0.53x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA British Red Leicester 400g 400g | £3.17 £7.92/kg | Co-op British Red Leicester 250g 240g | £3.35 £13.96/kg | 1.76x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA British Milk Semi Skimmed 2 Pints 1137ml | £1.20 £1.06/l | ![]() Co-op Fresh Filtered Semi Skimmed Milk 2ltr 2l | £2.20 £1.10/l | 1.04x |
| COMPARABLE 0.68 | ASDA 4 Slices Corned Beef 125g 125g | £2.24 £17.92/kg | ![]() Co-op Naw Corned Beef 120g 120g | £2.50 £20.83/kg | 1.16x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Northern Irish Semi Skimmed Milk 1 Litre 1000ml | £1.03 £1.03/l | ![]() Co-op 1 Pint Fresh Semi-skimmed Milk 568ml 568ml | £1.00 £1.76/l | 1.71x |
| COMPARABLE 0.69 | ASDA 10 Mozzarella Slices 220g 220g | £2.45 £11.14/kg | ![]() Co-op Mild & Melting Mozzarella Slices 200g 200g | £3.20 £16.00/kg | 1.44x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Fresh Double Cream 250ml 250ml | £1.24 £4.96/l | ![]() Co-op British Double Cream 300ml 300ml | £2.00 £6.67/l | 1.34x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Scottish Milk Semi Skimmed 6 Pints 3409ml | £2.40 £0.70/l | ![]() Co-op 4 Pint Fresh Semi-skimmed Milk 2.27ltr 2.272l | £1.85 £0.81/l | 1.16x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Scottish Milk Semi Skimmed 2 Pints 1136.52ml | £1.20 £1.06/l | ![]() Co-op Fresh Filtered Semi Skimmed Milk 2ltr 2l | £2.20 £1.10/l | 1.04x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Northern Irish Semi Skimmed Milk 2 Litres 2000ml | £1.58 £0.79/l | ![]() Co-op 4 Pint Fresh Semi-skimmed Milk 2.27ltr 2.272l | £1.85 £0.81/l | 1.03x |
| COMPARABLE 0.76 | ASDA Fat Free Natural Yogurt 500g 500g | £1.15 £2.30/kg | ![]() Co-op Honest Value Low Fat Natural Yogurt 500g 500g | £0.61 £1.22/kg | 0.53x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Northern Irish Semi Skimmed Milk 3 litres 3000ml | £2.33 £0.78/l | ![]() Co-op 4 Pint Fresh Semi-skimmed Milk 2.27ltr 2.272l | £1.85 £0.81/l | 1.05x |
| COMPARABLE 0.94 | ASDA Grated Mild British Cheddar 250g 250g | £2.45 £9.80/kg | ![]() Co-op British Grated Mild Cheddar 250g 250g | £3.25 £13.00/kg | 1.33x |
| COMPARABLE 0.80 | ASDA Garlic & Herb Flatbread 245g 245g | £2.07 £8.45/kg | ![]() Co-op Garlic Flatbread 225g 225g | £2.70 £12.00/kg | 1.42x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 15 Pork Cocktail Sausages 150g 150g | £1.40 £9.33/kg | ![]() Co-op British Cocktail Sausages 250g 250g | £2.75 £11.00/kg | 1.18x |
| COMPARABLE 0.88 | ASDA Mozzarella 215g 125g | £1.27 £10.16/kg | ![]() Co-op Mozzarella 125g 125g | £1.40 £11.20/kg | 1.10x |
| COMPARABLE 0.80 | ASDA British Milk Semi Skimmed 4 Pints 2273ml | £1.75 £0.77/l | ![]() Co-op 4 Pint Fresh Semi-skimmed Milk 2.27ltr 2.272l | £1.85 £0.81/l | 1.06x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA British Milk Semi Skimmed 6 Pints 3409ml | £2.40 £0.70/l | ![]() Co-op 4 Pint Fresh Semi-skimmed Milk 2.27ltr 2.272l | £1.85 £0.81/l | 1.16x |
| COMPARABLE 0.93 | ASDA Grated Mozzarella 250g 250g | £2.45 £9.80/kg | ![]() Co-op Grated Mozzarella 250g 250g | £3.25 £13.00/kg | 1.33x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 24 Pork Cocktail Sausages 240g 240g | £2.15 £8.96/kg | ![]() Co-op Pork Cocktail Sausages 400g 400g | £3.70 £9.25/kg | 1.03x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Scottish Milk Semi Skimmed 4 Pints 2273ml | £1.75 £0.77/l | ![]() Co-op Fresh Filtered Semi Skimmed Milk 2ltr 2l | £2.20 £1.10/l | 1.43x |
| COMPARABLE 0.85 | ASDA Northern Irish Semi Skimmed Milk 1 Pint 568ml | £0.85 £1.50/l | ![]() Co-op 1 Pint Fresh Semi-skimmed Milk 568ml 568ml | £1.00 £1.76/l | 1.18x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Extra Mature British Cheddar 750g 750g | £4.54 £6.05/kg | ![]() Co-op British Mature White Cheddar 400g 400g | £3.50 £8.75/kg | 1.45x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Strawberry Trifles 2 x 145g (290g) 290g | £1.60 £5.52/kg | ![]() Co-op Strawberry Trifle 2s 250g 250g | £1.75 £7.00/kg | 1.27x |
| COMPARABLE 0.78 | ASDA Pork Sausage Rolls 2 x 60g (120g) 120g | £0.98 £8.17/kg | ![]() Co-op 2 Sausage Rolls 110g 110g | £1.15 £10.45/kg | 1.28x |
| COMPARABLE 0.77 | ASDA Pork Sausage Rolls 6 x 60g (360g) 360g | £1.74 £4.83/kg | ![]() Co-op 6 Sausage Rolls 330g 330g | £2.35 £7.12/kg | 1.47x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Roast Chicken Breast Fillets 240g 240g | £2.94 £12.25/kg | ![]() Co-op Ready to Eat Sliced Chicken Breast 170g 170g | £4.15 £24.41/kg | 1.99x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tasty Pork Cocktail Sausages 560g 560g | £2.92 £5.21/kg | ![]() Co-op Pork Cocktail Sausages 400g 400g | £3.70 £9.25/kg | 1.77x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 2 Scotch Eggs 226g 226g | £1.60 £7.08/kg | ![]() Co-op Irresistible 2 Scotch Eggs 240g 240g | £3.50 £14.58/kg | 2.06x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Merry Pork Cocktail Sausages 500g 500g | £3.50 £7.00/kg | ![]() Co-op Pork Cocktail Sausages 400g 400g | £3.70 £9.25/kg | 1.32x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Cocktail Pork Sausages 160g 160g | £1.50 £9.38/kg | ![]() Co-op British Cocktail Sausages 250g 250g | £2.75 £11.00/kg | 1.17x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Crisp & Juicy Watermelon 160g 160g | £1.30 £8.12/kg | ![]() Co-op Watermelon Wedges 200g 200g | £1.45 £7.25/kg | 0.89x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Flavorful 14 Jumbo Pork Sausages 1kg 1000g | £4.25 £4.25/kg | ![]() Co-op 6 Jumbo Pork Sausages 510g 510g | £4.00 £7.84/kg | 1.85x |
| COMPARABLE 0.76 | ASDA Succulent Lean Pork Mince 5% Fat 500g 500g | £2.11 £4.22/kg | ![]() Co-op Pork Mince 5% Fat 500g 500g | £3.85 £7.70/kg | 1.82x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Flavourful Reduced Fat Scotch Beef Steak Mince 650g | £4.45 £6.85/kg | ![]() Co-op 5% Fat Scottish Beef Steak Mince 500g 500g | £4.50 £9.00/kg | 1.31x |
| COMPARABLE 0.88 | Exceptional by ASDA 4 British Quarter Pounder Beef Burgers 454g 454g | £5.22 £11.50/kg | ![]() Co-op British Quarter Pounder Burgers 4 Pack 454g 454g | £4.25 £9.36/kg | 0.81x |
| COMPARABLE 0.75 | ASDA Cooked & Peeled King Prawns 150g 150g | £3.75 £25.00/kg | ![]() Co-op Responsibly Sourced Cooked King Prawns 150g 150g | £4.50 £30.00/kg | 1.20x |
| COMPARABLE 0.86 | ASDA Crispy Tempura Chicken Breast Mini Fillets 305g 305g | £3.30 £10.82/kg | ![]() Co-op Chicken Tempura Mini Fillet 305g 305g | £4.25 £13.93/kg | 1.29x |
| COMPARABLE 0.80 | ASDA Ribeye Beef Steak 227g 227g | £6.84 £30.13/kg | ![]() Co-op Welsh Beef Ribeye Steak 227g 227g | £5.85 £25.77/kg | 0.86x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Flavourful Lean Scotch Beef Steak Mince 5% Fat 1kg 1000g | £9.53 £9.53/kg | ![]() Co-op 5% Fat Scottish Beef Steak Mince 500g 500g | £4.50 £9.00/kg | 0.94x |
| COMPARABLE 0.75 | ASDA Delicious 10 Unsmoked Back Bacon Rashers 300g 300g | £1.64 £5.47/kg | ![]() Co-op Unsmoked Rindless Back Bacon 300g 300g | £2.35 £7.83/kg | 1.43x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Flavoursome Oak Smoked Salmon 60g 60g | £2.11 £35.17/kg | ![]() Co-op Responsibly Sourced Smoked Salmon 100g 100g | £4.50 £45.00/kg | 1.28x |
| COMPARABLE 0.81 | ASDA Ribeye Beef Steak 227g | £6.84 £30.13/kg | ![]() Co-op Welsh Beef Ribeye Steak 227g 227g | £5.85 £25.77/kg | 0.86x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Cocktail Pork Sausages 140g 140g | £1.34 £9.57/kg | ![]() Co-op British Cocktail Sausages 250g 250g | £2.75 £11.00/kg | 1.15x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Flavoursome 16 Smoked Back Bacon Rashers 500g 500g | £3.27 £6.54/kg | ![]() Co-op Smoked Rindless Back Bacon 300g 300g | £2.35 £7.83/kg | 1.20x |
| COMPARABLE 0.81 | ASDA Flavourful Lean Scotch Beef Steak Mince 5% Fat 500g 500g | £5.29 £10.58/kg | ![]() Co-op 5% Fat Scottish Beef Steak Mince 500g 500g | £4.50 £9.00/kg | 0.85x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA ASDA Tender Breaded Chicken Breast Mini Fillets 305g 305g | £3.30 £10.82/kg | ![]() Co-op Breaded Chicken Goujons 230g 230g | £3.00 £13.04/kg | 1.21x |
| COMPARABLE 0.70 | ASDA Sirloin Beef Steak 227g 227g | £5.97 £26.30/kg | ![]() Co-op Scottish Beef Rump Steak 227g 227g | £4.65 £20.48/kg | 0.78x |
| COMPARABLE 0.71 | ASDA 8 Peppery Cumberland Pork Sausages 454g 454g | £1.79 £3.94/kg | ![]() Co-op Butchers Choice 8 British Cumberland Sausages 454g 454g | £2.00 £4.41/kg | 1.12x |
| COMPARABLE 0.75 | ASDA Full-Flavoured 12 Beef Meatballs 340g 340g | £3.74 £11.00/kg | ![]() Co-op British 12 Beef Meatballs 350g 350g | £5.35 £15.29/kg | 1.39x |
| COMPARABLE 0.81 | ASDA Flavoursome 2 Smoked Gammon Steaks 450g 450g | £4.48 £9.96/kg | ![]() Co-op 2 British Smoked Gammon Steaks 450g 450g | £5.50 £12.22/kg | 1.23x |
| COMPARABLE 0.70 | ASDA Flavoursome Oak Smoked Salmon 100g 100g | £3.75 £37.50/kg | ![]() Co-op Irresistible Beech & Oak Smoked Scottish Smoked Salmon 100g 100g | £6.15 £61.50/kg | 1.64x |
| COMPARABLE 0.70 | ASDA 4 Tender Pork Loin Steaks 440g 440g | £3.57 £8.11/kg | ![]() Co-op Outdoor Bred British 4 Pork Loin Steaks 440g 440g | £5.30 £12.05/kg | 1.48x |
| COMPARABLE 0.85 | ASDA Delicious 2 Unsmoked Gammon Steaks 450g 450g | £4.48 £9.96/kg | ![]() Co-op 2 British Unsmoked Gammon Steaks 450g 450g | £5.50 £12.22/kg | 1.23x |
| COMPARABLE 0.74 | ASDA Succulent Raw & Peeled King Prawns 160g 160g | £3.07 £19.19/kg | ![]() Co-op Raw King Prawns 150g 150g | £4.00 £26.67/kg | 1.39x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tender Scotch Lean Diced Beef 700g 700g | £8.86 £12.66/kg | ![]() Co-op Scotch Beef Diced Casserole Steak 400g 400g | £5.85 £14.62/kg | 1.16x |
| COMPARABLE 0.75 | ASDA Flavourful Northern Irish Lean Beef Steak Mince 5% Fat 500g 500g | £5.29 £10.58/kg | ![]() Co-op 5% Fat Scottish Beef Steak Mince 500g 500g | £4.50 £9.00/kg | 0.85x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Extra Special Free Range Skinless & Boneless Chicken Thigh Fillets 425g | £4.70 £11.06/kg | ![]() Co-op Scottish Chicken Thigh Fillets 500g 500g | £5.35 £10.70/kg | 0.97x |
| COMPARABLE 0.67 | ASDA 8 Flavourful Pork Sausages 454g 454g | £1.79 £3.94/kg | ![]() Co-op Butchers Choice 8 British Pork Sausages 454g 454g | £2.00 £4.41/kg | 1.12x |
| COMPARABLE 0.75 | ASDA Ribeye Scotch Beef Steak 227g 227g | £6.84 £30.13/kg | ![]() Co-op Welsh Beef Ribeye Steak 227g 227g | £5.85 £25.77/kg | 0.86x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Succulent Extra Tasty Chicken Breast Fillets 250g 250g | £3.00 £12.00/kg | ![]() Co-op British Chicken Breast Fillet 300g 300g | £2.75 £9.17/kg | 0.76x |
| COMPARABLE 0.76 | ASDA Flavourful Lean Beef Steak Mince 5% Fat 500g 500g | £5.17 £10.34/kg | ![]() Co-op 5% Fat Scottish Beef Steak Mince 500g 500g | £4.50 £9.00/kg | 0.87x |
| COMPARABLE 0.88 | ASDA Tasty Pork Cocktail Sausages 400g 400g | £2.94 £7.35/kg | ![]() Co-op Pork Cocktail Sausages 400g 400g | £3.70 £9.25/kg | 1.26x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Succulent Boneless Chicken Thigh Fillets 650g 650g | £5.93 £9.12/kg | ![]() Co-op Scottish Chicken Thigh Fillets 500g 500g | £5.35 £10.70/kg | 1.17x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Crispy Breaded Chicken Goujons 270g 270g | £2.28 £8.44/kg | ![]() Co-op Breaded Chicken Goujons 230g 230g | £3.00 £13.04/kg | 1.54x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Rump Thick Cut Beef Steak 450g | £8.90 £19.78/kg | ![]() Co-op British Beef Rump Steak Twin Pack 400g 400g | £8.25 £20.62/kg | 1.04x |
| COMPARABLE 0.73 | ASDA Extra Special Extra Special Free Range British Chicken Breast Fillets 275g | £4.50 £16.36/kg | ![]() Co-op British Chicken Breast Fillet 300g 300g | £2.75 £9.17/kg | 0.56x |
| COMPARABLE 0.68 | ASDA Sirloin Beef Steak 227g 227g | £5.43 £23.92/kg | ![]() Co-op Scottish Beef Rump Steak 227g 227g | £4.65 £20.48/kg | 0.86x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tender Chicken Breast Fillets 1kg 1000g | £6.94 £6.94/kg | ![]() Co-op British Chicken Breast Fillets 580g 580g | £5.15 £8.88/kg | 1.28x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 2 Flavoursome Salmon Fillets 260g 260g | £4.90 £18.85/kg | ![]() Co-op Responsibly Sourced 2 Salmon Fillets 220g 220g | £4.75 £21.59/kg | 1.15x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Rump Scotch Beef Steak 255g 255g | £4.45 £17.45/kg | ![]() Co-op Welsh Rump Steak 227g 227g | £4.65 £20.48/kg | 1.17x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Rump Beef Steak 255g | £4.45 £17.45/kg | ![]() Co-op Welsh Rump Steak 227g 227g | £4.65 £20.48/kg | 1.17x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Medallion Beef Steaks 340g 340g | £4.97 £14.62/kg | ![]() Co-op British Beef Medallions 300g 300g | £4.47 £14.90/kg | 1.02x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Tender Chicken Breast Mini Fillets 500g | £4.35 £8.70/kg | ![]() Co-op British Chicken Breast Fillet 300g 300g | £2.75 £9.17/kg | 1.05x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Room to Thrive Chicken Breast Mini Fillets 400g | £4.84 £12.10/kg | ![]() Co-op British Chicken Breast Fillet 300g 300g | £2.75 £9.17/kg | 0.76x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Extra Special Free Range Chicken Breast Mini Fillets 275g | £4.50 £16.36/kg | ![]() Co-op Scottish Chicken Mini Fillets 350g 350g | £4.25 £12.14/kg | 0.74x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Rump Beef Steak 255g 255g | £4.45 £17.45/kg | ![]() Co-op Welsh Rump Steak 227g 227g | £4.65 £20.48/kg | 1.17x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Flavourful Reduced Fat Beef Steak Mince 650g | £4.45 £6.85/kg | ![]() Co-op 5% Fat Scottish Beef Steak Mince 500g 500g | £4.50 £9.00/kg | 1.31x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tender Diced Chicken Breast 500g | £4.35 £8.70/kg | ![]() Co-op Scottish Diced Chicken Breast 400g 400g | £4.25 £10.62/kg | 1.22x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tender Chicken Breast Portions 320g 320g | £2.44 £7.62/kg | ![]() Co-op Honest Value Chicken Breast Trim Pack 300g | £2.80 £9.33/kg | 1.22x |
| COMPARABLE 0.68 | ASDA Twin Pack Sirloin Steak 410g 410g | £10.76 £26.24/kg | ![]() Co-op British Beef Rump Steak Twin Pack 400g 400g | £8.25 £20.62/kg | 0.79x |
| COMPARABLE 0.77 | ASDA Room to Thrive Diced Chicken Breast 400g | £4.84 £12.10/kg | ![]() Co-op Scottish Diced Chicken Breast 400g 400g | £4.25 £10.62/kg | 0.88x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Twin Pack Rump Steak 455g 455g | £7.42 £16.31/kg | ![]() Co-op British Beef Rump Steak Twin Pack 400g 400g | £8.25 £20.62/kg | 1.26x |
| COMPARABLE 0.69 | ASDA Extra Special Chocolate Fudge Cake 1st | £3.48 £3.48/st | ![]() Co-op Irresistible Chocolate Cake 1st | £4.10 £4.10/st | 1.18x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Pain au Chocolate 2pk 2st | £1.62 £0.81/st | ![]() Co-op Pain Au Chocolate Each 1st | £1.25 £1.25/st | 1.54x |
| COMPARABLE 0.79 | ASDA Free From Free From by ASDA White Sliced Loaf 535g 535g | £1.90 £3.55/kg | ![]() Co-op Free From White Sliced Loaf of Bread 500g 500g | £2.40 £4.80/kg | 1.35x |
| COMPARABLE 0.75 | ASDA Carrot & Orange Cake 1st | £17.00 £17.00/st | ![]() Co-op Irresistible Carrot Cake 1st | £4.10 £4.10/st | 0.24x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Quadruple Strength Apple & Blackcurrant Squash 1.5 Litres 1500ml | £1.84 £1.23/l | ![]() Coop Honest Value Apple & Blackcurrant Cordial 1.5 Ltr 1.5l | £1.30 £0.87/l | 0.71x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Low Calorie Classic Bitter Lemon 1 Litre 1000ml | £0.95 £0.95/l | ![]() Co-op Low calorie bitter lemon 1l | £0.85 £0.85/l | 0.89x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Still Strawberry Flavoured Water 8 x 200ml 1600ml | £2.08 £1.30/l | ![]() Co-op Still Strawberry & Kiwi Flavour Spring Water 1Ltr 1l | £0.90 £0.90/l | 0.69x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Apple & Blackcurrant Squash 1.5 Litres 1500ml | £1.18 £0.79/l | ![]() Coop Honest Value Apple & Blackcurrant Cordial 1.5 Ltr 1.5l | £1.30 £0.87/l | 1.10x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Still Natural Mineral Water 5 Litres 5000ml | £1.62 £0.32/l | ![]() Co-op Still Mineral Water Sports Cap 6pk 3l | £1.85 £0.62/l | 1.90x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Low Calorie Indian Tonic Water 1 Litre 1000ml | £0.90 £0.90/l | ![]() Co-op Low Calorie Indian Tonic Water 1ltr 1l | £0.85 £0.85/l | 0.94x |
| COMPARABLE 0.78 | ASDA Diet Lemonade 2 Litres 2000ml | £0.82 £0.41/l | ![]() Co-op Sparking Diet Lemonade 2ltr 2l | £0.85 £0.42/l | 1.04x |
| COMPARABLE 0.80 | ASDA Tomato Juice 1Litre 1000ml | £2.00 £2.00/l | ![]() Co-op Tomato Juice 1 Ltr 1l | £2.00 £2.00/l | 1.00x |
| COMPARABLE 0.78 | ASDA Still Lemon & Lime Flavour Water 1 Litre 1000ml | £0.83 £0.83/l | ![]() Co-op Still Lemon & Lime 1ltr 1l | £0.90 £0.90/l | 1.08x |
| COMPARABLE 0.80 | ASDA Sparkling Peach Flavour Water 1 Litre 1000ml | £0.83 £0.83/l | ![]() Co-op Sparkling Peach Flavour Sparkling Spring Water 1Ltr 1l | £0.90 £0.90/l | 1.08x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Low Calorie Indian Tonic Water 6 x 250ml 1500ml | £2.57 £1.71/l | ![]() Co-op Low Calorie Indian Tonic Water 1ltr 1l | £0.85 £0.85/l | 0.50x |
| COMPARABLE 0.92 | ASDA Still Natural Mineral Water 2 Litres 2000ml | £0.78 £0.39/l | ![]() Co-op Natural Mineral Water Still 2ltr 2l | £0.85 £0.42/l | 1.09x |
| COMPARABLE 0.78 | ASDA Zesty Lemon Washing Up Liquid 500ml 500ml | £0.69 £1.38/l | ![]() Co-op Lemon Washing Up Liquid 450ml 450ml | £0.70 £1.56/l | 1.13x |
| COMPARABLE 0.85 | ASDA Original Washing Up Liquid 500ml 500ml | £0.69 £1.38/l | ![]() Co-op Original Washing Up Liquid 450ml 450ml | £0.70 £1.56/l | 1.13x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Original Washing Up Liquid 1 Litre 1000ml | £1.32 £1.32/l | ![]() Co-op Original Washing Up Liquid 450ml 450ml | £0.70 £1.56/l | 1.18x |
| COMPARABLE 0.76 | ASDA 16 Paracetamol 500mg Tablets 16st | £0.35 £0.02/st | ![]() Co-op Paracetamol Extra Pain Relief 16 Tablets 16st | £0.95 £0.06/st | 2.71x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Succulent Medium Chicken 1300g | £4.53 £3.48/kg | ![]() Co-op Scottish Medium Whole Bird 1.7kg 1.7kg | £5.75 £3.38/kg | 0.97x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Crisp & Juicy Watermelon 160g 160g | £1.30 £8.12/kg | ![]() Co-op Watermelon Wedges 200g 200g | £1.45 £7.25/kg | 0.89x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Apple & Blackcurrant Squash 1.5 Litres 1500ml | £1.18 £0.79/l | ![]() Coop Honest Value Apple & Blackcurrant Cordial 1.5 Ltr 1.5l | £1.30 £0.87/l | 1.10x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 18 Sausage Rolls 180g 180g | £1.80 £10.00/kg | ![]() Co-op Bitesize Sausage Rolls 160g 160g | £3.15 £19.69/kg | 1.97x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 2 Garlic & Herb Baguettes 420g 420g | £1.73 £4.12/kg | ![]() Co-op Twin Garlic Batons 340g 340g | £1.95 £5.74/kg | 1.39x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Spiced Masala Lamb Rump Steaks 300g 300g | £5.62 £18.73/kg | ![]() Co-op Garlic & Mint Lamb Rump Steaks 260g 260g | £5.50 £21.15/kg | 1.13x |