An illustrative selection of 100 matched pairs between ASDA and Waitrose in the Pricemonitor own-label (Basket B), weighted across product categories (full set: 367 pairs — available to media on request). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 56 EQUIVALENT · 44 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | ASDA product | ASDA price | Waitrose product | Waitrose price | Wait/ASDA per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Smooth Peanut Butter 340g 340g | £1.80 £5.29/kg | ![]() Essential Smooth Peanut Butter 500g | £2.50 £5.00/kg | 0.94x |
| COMPARABLE 0.76 | ASDA Chilli Beans in Chilli Sauce 390g 390g | £0.94 £2.41/kg | ![]() Essential Red Kidney Beans in Chilli Sauce 395g | £1.00 £2.53/kg | 1.05x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Balti Cooking Sauce 500g 500g | £0.87 £1.74/kg | ![]() Waitrose Balti Sauce 450g | £1.75 £3.89/kg | 2.23x |
| COMPARABLE 0.75 | ASDA Tangy Fine Cut Orange Marmalade 454g 454g | £1.02 £2.25/kg | ![]() Essential Seville Orange Marmalade Fine Cut 454g | £1.10 £2.42/kg | 1.08x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Crunchy Peanut Butter 340g 340g | £1.80 £5.29/kg | ![]() Essential Crunchy Peanut Butter 500g | £2.50 £5.00/kg | 0.94x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Black Beans in Water 400g 400g | £0.46 £1.15/kg | ![]() Essential Black Beans in Water 420g | £0.75 £1.79/kg | 1.55x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tikka Masala Cooking Sauce 500g 500g | £0.93 £1.86/kg | ![]() Waitrose Tikka Masala Sauce 450g | £1.75 £3.89/kg | 2.09x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Extra Virgin Olive Oil 250ml 250ml | £3.40 £13.60/l | ![]() Waitrose Extra Virgin Olive Oil 500ml | £6.30 £12.60/l | 0.93x |
| EQUIVALENT 0.92 | ASDA British Unsalted Butter 250g 250g | £1.98 £7.92/kg | ![]() Essential Unsalted Butter 250g | £2.25 £9.00/kg | 1.14x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Light in Colour Olive Oil 500ml 500ml | £4.03 £8.06/l | ![]() Essential Light in Colour Olive Oil 1000ml | £7.20 £7.20/l | 0.89x |
| COMPARABLE 0.71 | ASDA Scottish Porridge Oats 1kg 1000g | £1.25 £1.25/kg | ![]() Essential Porridge Oats 1kg 1000g | £1.25 £1.25/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Egg Noodles 250g | £1.15 £4.60/kg | ![]() Waitrose Egg Noodles Medium 250g | £1.30 £5.20/kg | 1.13x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Salt & Pepper Crackers 185g 185g | £1.40 £7.57/kg | ![]() Waitrose Sea Salt & Black Pepper Crackers 185g | £1.50 £8.11/kg | 1.07x |
| COMPARABLE 0.66 | ASDA Honey Nut Corn Flakes 500g 500g | £1.15 £2.30/kg | ![]() Essential Corn Flakes 500g 500g | £1.30 £2.60/kg | 1.13x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Raisin & Almond Granola 1kg 1000g | £2.20 £2.20/kg | ![]() Waitrose Raisin, Almond Honey Granola 1Kg 1000g | £3.00 £3.00/kg | 1.36x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Sultana Bran 500g 500g | £2.00 £4.00/kg | ![]() Waitrose Sultana Bran 750g 750g | £3.10 £4.13/kg | 1.03x |
| COMPARABLE 0.73 | ASDA Spaghetti 500g 500g | £0.75 £1.50/kg | ![]() Essential Spaghetti 500g | £0.80 £1.60/kg | 1.07x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA High Bran 500g 500g | £2.00 £4.00/kg | ![]() Essentials High Fibre Bran 750g 750g | £3.15 £4.20/kg | 1.05x |
| COMPARABLE 0.73 | ASDA Classic Cream Crackers 300g 300g | £0.49 £1.63/kg | ![]() Essential Cream Crackers 300g | £0.60 £2.00/kg | 1.22x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Free From Free From by Multiseed Sandwich Slices 280g 280g | £1.80 £6.43/kg | ![]() Waitrose Free From Sliced Mixed Seed Loaf 400g | £3.20 £8.00/kg | 1.24x |
| COMPARABLE 0.69 | ASDA Cinnamon Swirl 2pk 2st | £1.62 £0.81/st | ![]() Waitrose 2 Cinnamon Buns 2st | £2.50 £1.25/st | 1.54x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 4 Crumpet Bread Men 4st | £1.27 £0.32/st | ![]() Waitrose 4 Flower Crumpets 4st | £1.50 £0.38/st | 1.18x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Garlic & Herb Flatbread 245g 245g | £2.07 £8.45/kg | ![]() Waitrose Extra Virgin Olive Oil & Roasted Garlic Flatbread 155g | £2.75 £17.74/kg | 2.10x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Easy Cook Long Grain White Rice 2000g | £2.45 £1.23/kg | ![]() Essential Long Grain Rice Easy Cook 1000g | £1.60 £1.60/kg | 1.31x |
| COMPARABLE 0.73 | ASDA Macaroni 500g 500g | £0.74 £1.48/kg | ![]() Essential Macaroni 500g | £0.80 £1.60/kg | 1.08x |
| COMPARABLE 0.81 | ASDA Carrot & Orange Cake 1st | £17.00 £17.00/st | ![]() Carrot Loaf Cake 1st | £2.00 £2.00/st | 0.12x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Scotch Pancakes 6st | £0.72 £0.12/st | ![]() Essential Scotch Pancakes 6st | £0.80 £0.13/st | 1.11x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Plain Breadcrumbs 175g 175g | £1.25 £7.14/kg | ![]() Cooks' Ingredients Breadcrumbs 125g | £1.30 £10.40/kg | 1.46x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Triple Chocolate Crisp 500g 500g | £2.16 £4.32/kg | ![]() Waitrose Triple Chocolate Crisp 500g | £2.50 £5.00/kg | 1.16x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Basmati White Rice 4kg 4000g | £7.00 £1.75/kg | ![]() Waitrose White Basmati Aged Rice 2000g | £6.50 £3.25/kg | 1.86x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Milk Chocolate 200g 200g | £2.28 £11.40/kg | ![]() Waitrose Belgian Milk Chocolate 180g | £3.50 £19.44/kg | 1.71x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Mint Humbugs 200g 200g | £1.20 £6.00/kg | ![]() Waitrose Mint Humbugs 200g | £1.35 £6.75/kg | 1.13x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Shortcake Biscuits 200g 200g | £0.54 £2.70/kg | ![]() Essential Shortcake Biscuits 400g | £1.30 £3.25/kg | 1.20x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Strawberry Flavour Laces 50g 50g | £0.45 £9.00/kg | ![]() Waitrose Strawberry Flavour Laces 65g | £0.70 £10.77/kg | 1.20x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Classic Biscuits for Cheese 500g 500g | £4.15 £8.30/kg | ![]() Essential Biscuits For Cheese 300g | £2.35 £7.83/kg | 0.94x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA White Chocolate 200g 200g | £2.28 £11.40/kg | ![]() Waitrose Belgian White Chocolate 180g | £3.50 £19.44/kg | 1.71x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Diet Ginger Beer 2 Litres 2000ml | £0.82 £0.41/l | ![]() Waitrose Ginger Beer No Added Sugar 2000ml | £1.00 £0.50/l | 1.22x |
| COMPARABLE 0.77 | ASDA Extra Special Extra Special Colombian Instant Coffee 100g 100g | £3.00 £30.00/kg | ![]() Waitrose Gold Colombian Instant Coffee 100g | £4.65 £46.50/kg | 1.55x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Sparkling Natural Mineral Water 4 x 2 Litres 8000ml | £1.93 £0.24/l | ![]() Essential Sparkling Natural Mineral Water 8000ml | £2.30 £0.29/l | 1.19x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Pineapple, Coconut & Banana Fruit Smoothie 750ml 750ml | £1.80 £2.40/l | ![]() Waitrose Pineapple, Banana & Coconut Smoothie Large 750ml | £2.00 £2.67/l | 1.11x |
| COMPARABLE 0.69 | ASDA Exceptional by Freshly Squeezed Orange Juice with Bits 1 Litre 1000ml | £2.90 £2.90/l | ![]() Waitrose Orange Juice with Bits 1000ml | £2.20 £2.20/l | 0.76x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tomato Juice 1Litre 1000ml | £2.00 £2.00/l | ![]() Waitrose Tomato Juice 1000ml | £2.20 £2.20/l | 1.10x |
| COMPARABLE 0.73 | ASDA 50% Fruit High Juice Orange 1Litre 1000ml | £1.91 £1.91/l | ![]() Waitrose Summer Fruits High Juice 1000ml | £2.25 £2.25/l | 1.18x |
| COMPARABLE 0.76 | ASDA Pineapple Juice from Concentrate 1 Litre 1000ml | £1.60 £1.60/l | ![]() Waitrose Pineapple Fruit Juice 1000ml | £2.20 £2.20/l | 1.38x |
| COMPARABLE 0.68 | ASDA Indian Tonic Water with a Lime Flavour Twist Low Calorie 1 Litre 1000ml | £0.95 £0.95/l | ![]() Waitrose Indian Tonic Water Sugar Free 1000ml | £0.95 £0.95/l | 1.00x |
| COMPARABLE 0.66 | ASDA 10 Dutch Gouda Sliced 250g 250g | £2.45 £9.80/kg | ![]() Essential Sliced Gouda Cheese Strength 2 250g | £3.10 £12.40/kg | 1.27x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA German Style Salami 100g 100g | £1.00 £10.00/kg | ![]() Waitrose German Smoked Salami 125g | £2.50 £20.00/kg | 2.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Grated Red Leicester British Cheese 250g 250g | £2.45 £9.80/kg | ![]() Waitrose Grated Red Leicester 250g | £2.80 £11.20/kg | 1.14x |
| COMPARABLE 0.68 | ASDA Sliced Topside of Beef 100g 90g | £2.24 £24.89/kg | ![]() Waitrose British Roast Beef Topside 3 Slices 100g | £3.90 £39.00/kg | 1.57x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Scottish Milk Semi Skimmed 1 Pint/568ml 568ml | £0.85 £1.50/l | ![]() Duchy Organic Semi-Skimmed Milk 2 pints 1136ml | £2.05 £1.80/l | 1.21x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 4 Slices Corned Beef 125g 125g | £2.24 £17.92/kg | ![]() Essential British Corned Beef 4 Slices 140g | £4.00 £28.57/kg | 1.59x |
| COMPARABLE 0.75 | ASDA German Style Salami 115g 115g | £1.25 £10.87/kg | ![]() Waitrose German Smoked Salami 125g | £2.50 £20.00/kg | 1.84x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Northern Irish Whole Milk 3 Litres 3000ml | £2.33 £0.78/l | ![]() Essential British Free Range Whole Milk 4 Pints 2272ml | £1.75 £0.77/l | 0.99x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Scottish Milk Semi Skimmed 6 Pints 3409ml | £2.40 £0.70/l | ![]() Essential British Free Range Semi-Skimmed Milk 4 Pints 2272ml | £1.75 £0.77/l | 1.09x |
| COMPARABLE 0.75 | ASDA Skimmed Fresh Milk 2 Pints 1136.52ml | £1.20 £1.06/l | ![]() Essential British Free Range Skimmed Milk 2 Pints 1136ml | £1.30 £1.14/l | 1.08x |
| COMPARABLE 0.78 | ASDA British Whole Milk 2 Pints 1136.52ml | £1.20 £1.06/l | ![]() Essential British Free Range Whole Milk 2 Pints 1136ml | £1.30 £1.14/l | 1.08x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 6 Smoked Back Bacon Rashers 240g 240g | £3.23 £13.46/kg | ![]() Waitrose 8 Beech Smoked Dry Cured Back Bacon Rashers 250g | £4.15 £16.60/kg | 1.23x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Succulent Chicken Drumsticks 2kg 2000g | £4.44 £2.22/kg | ![]() Waitrose Chicken Drumsticks, Skin-on & Bone-in 1600g | £5.25 £3.28/kg | 1.48x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tender Chicken Breast Mini Fillets 500g | £4.35 £8.70/kg | ![]() Waitrose Slower Reared Chicken Breast Mini Fillets 400g | £5.00 £12.50/kg | 1.44x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Full-Flavoured 12 Beef Meatballs 340g 340g | £3.74 £11.00/kg | ![]() Waitrose 12 British Beef Meatballs 300g | £4.50 £15.00/kg | 1.36x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Cocktail Pork Sausages 160g 160g | £1.50 £9.38/kg | ![]() Waitrose Pork Cocktail Sausages 260g | £3.25 £12.50/kg | 1.33x |
| COMPARABLE 0.69 | ASDA 8 Flavourful Pork Sausages 454g 454g | £1.79 £3.94/kg | ![]() Essential 8 British Pork Sausages 454g | £1.85 £4.07/kg | 1.03x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 10 Unsmoked Back Bacon Rashers 310g 310g | £1.64 £5.29/kg | ![]() No.1 6 Gloucester Old Spot Cross Breed Unsmoked Back Bacon Rashers 200g | £5.30 £26.50/kg | 5.01x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Rump Beef Steak 255g | £4.45 £17.45/kg | ![]() Waitrose British Native Breed Thin Cut Rump Steak 200g | £6.10 £30.50/kg | 1.75x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Rich Lamb Loin Chops 480g | £8.00 £16.67/kg | ![]() Duchy Organic British Lamb Loin Chops 412.37g | £13.07 £31.69/kg | 1.90x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 2 Tender Pork Chops 450g 450g | £4.72 £10.49/kg | ![]() Waitrose Free Range 2 Pork Chops 400g | £4.75 £11.88/kg | 1.13x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tender Diced Lamb 297g 297g | £6.92 £23.30/kg | ![]() Essential British Diced Lamb Shoulder 260g | £11.25 £43.27/kg | 1.86x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Succulent Boneless Chicken Thigh Fillets 1kg 1000g | £6.84 £6.84/kg | ![]() Waitrose Chicken Thigh Fillets, Skinless & Boneless 592.14g | £6.51 £10.99/kg | 1.61x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Flavourful Pork Mince 1kg 1000g | £4.97 £4.97/kg | ![]() Waitrose Free Range Pork 5% Fat Lean Mince 750g | £5.75 £7.67/kg | 1.54x |
| COMPARABLE 0.73 | ASDA Room to Thrive Diced Chicken Breast 400g | £4.84 £12.10/kg | ![]() Waitrose Slower Reared Diced Chicken Breast 418g | £5.50 £13.16/kg | 1.09x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Flavourful Beef Steak Mince 15% Fat 500g 500g | £4.74 £9.48/kg | ![]() Waitrose British Native Breeds Beef Mince 15% 750g | £7.00 £9.33/kg | 0.98x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Extra Special Free Range Chicken Breast Mini Fillets 275g | £4.50 £16.36/kg | ![]() Waitrose Slower Reared Chicken Breast Mini Fillets 400g | £5.00 £12.50/kg | 0.76x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Tender 4 Lamb Chops 300g 300g | £5.97 £19.90/kg | ![]() Duchy Organic British Lamb Loin Chops 412.37g | £13.07 £31.69/kg | 1.59x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tender Beef Stir-Fry Strips 300g | £5.12 £17.07/kg | ![]() Waitrose British Native Breed Beef Rump Steak Stir Fry Strips 250g | £6.00 £24.00/kg | 1.41x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA 10 Unsmoked Back Bacon Rashers 310g 310g | £1.64 £5.29/kg | ![]() No.1 British Free Range Unsmoked Middle Bacon 200g | £5.30 £26.50/kg | 5.01x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Tender Lean Diced Beef 250g | £4.07 £16.28/kg | ![]() Duchy Organic British Beef Diced Casserole Steak 400g | £6.50 £16.25/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | Bistro by ASDA Green Vegetable Medley 200g 200g | £3.25 £16.25/kg | ![]() No.1 Green Vegetable Medley 225g | £4.00 £17.78/kg | 1.09x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Crisp & Juicy Watermelon 160g 160g | £1.30 £8.12/kg | ![]() GOOD TO GO Watermelon Chunks 120g | £1.75 £14.58/kg | 1.79x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Crisp & Juicy Watermelon 160g 160g | £1.30 £8.12/kg | ![]() GOOD TO GO Watermelon Chunks 120g | £1.75 £14.58/kg | 1.79x |
| COMPARABLE 0.68 | ASDA 2 Flaky Cod Fillets 260g 260g | £7.56 £29.08/kg | ![]() Waitrose Cod Fillets MSC 240g | £8.10 £33.75/kg | 1.16x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Flavoursome Oak Smoked Salmon 200g 200g | £6.56 £32.80/kg | ![]() Duchy Organic Smoked Salmon 120g | £7.75 £64.58/kg | 1.97x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Warming 2 Sweet Chilli Kiln Roasted Salmon Fillets 180g 180g | £5.65 £31.39/kg | ![]() Waitrose Hot Smoked Salmon Fillets with Sweet Chilli 160g | £6.50 £40.62/kg | 1.29x |
| COMPARABLE 0.72 | ASDA 4 3 Blade Disposable Razors 4st | £1.93 £0.48/st | ![]() Essential Disposable Razors 4st | £1.90 £0.47/st | 0.98x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 130 Cotton Wool Buds 130st | £0.85 £0.01/st | ![]() Essential Cotton Buds 200st | £0.75 £0.00/st | 0.57x |
| COMPARABLE 0.73 | ASDA Moisture Care Hand Wash 500ml | £0.95 £1.90/l | ![]() Essential Waitrose Anti-Bac Moisture Hand Wash Refill 500ml | £1.55 £3.10/l | 1.63x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 30 Sanitary Disposal Bags 30st | £0.50 £0.02/st | ![]() Waitrose Sanitary Disposal Bags 50st | £1.20 £0.02/st | 1.44x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Little Angels 56 Extra Sensitive Newborn Wipes 56st | £1.00 £0.02/st | ![]() Essential Baby Wipes 80st | £0.90 £0.01/st | 0.63x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Sensitive Non-Bio Gel 840ml 840ml | £2.58 £3.07/l | ![]() Waitrose Essential Non Bio Laundry Gel 720ml | £2.85 £3.96/l | 1.29x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 4 Long-Lasting Dish Cloths 4st | £1.03 £0.26/st | ![]() Essential Large Dishcloths 5st | £2.25 £0.45/st | 1.75x |
| COMPARABLE 0.75 | ASDA 50 Tie Handle Food & Freezer Bags Medium 50st | £1.87 £0.04/st | ![]() Waitrose Small Tie Handle Food Bags 50st | £1.65 £0.03/st | 0.88x |
| COMPARABLE 0.69 | ASDA Zesty Lemon Washing Up Liquid 500ml 500ml | £0.69 £1.38/l | ![]() Essential Washing Up Liquid Orginal 500ml | £0.80 £1.60/l | 1.16x |
| COMPARABLE 0.90 | ASDA Flavoursome Oak Smoked Salmon 100g 100g | £3.75 £37.50/kg | ![]() Duchy Organic Smoked Salmon 120g | £7.75 £64.58/kg | 1.72x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Extra Special Caesar Salad Dressing 255ml 255ml | £2.25 £8.82/l | ![]() Waitrose Fresh Caesar Dressing 150ml | £1.55 £10.33/l | 1.17x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Hazelnut Chocolate Spread 750g 750g | £3.04 £4.05/kg | ![]() Essential Hazelnut Chocolate Spread 400g | £1.90 £4.75/kg | 1.17x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Light in Colour Olive Oil 1 Litre 1000ml | £7.00 £7.00/l | ![]() Essential Light in Colour Olive Oil 1000ml | £7.20 £7.20/l | 1.03x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 3 5 Blade Disposable Razors 3st | £3.48 £1.16/st | ![]() Essential Disposable Razors 4st | £1.90 £0.47/st | 0.41x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA 10 Mozzarella Slices 220g 220g | £2.45 £11.14/kg | ![]() Essential Sliced Mozzarella Cheese Strength 1 250g | £3.00 £12.00/kg | 1.08x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Chocolate Mint Thins 180g 180g | £2.14 £11.89/kg | ![]() Waitrose Mint Thins 150g | £4.20 £28.00/kg | 2.36x |
| EQUIVALENT 0.90 | Exceptional by ASDA Lemon Curd Yogurt 150g 150g | £0.94 £6.27/kg | ![]() No.1 Yogurt with Lemon Curd 125g | £1.10 £8.80/kg | 1.40x |
| EQUIVALENT 0.90 | ASDA Chickpeas 500g 500g | £1.97 £3.94/kg | ![]() Waitrose Chickpeas 500g | £2.40 £4.80/kg | 1.22x |