An illustrative selection of 100 matched pairs between Morrisons and Tesco in the Pricemonitor own-label (Basket B), weighted across product categories (full set: 470 pairs — available to media on request). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 44 EQUIVALENT · 56 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | Morrisons product | Morrisons price | Tesco product | Tesco price | Tesc/Morr per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| COMPARABLE 0.73 | ![]() Morrisons British Tikka Chicken Breast Steaks 350g 350g | £4.37 £12.49/kg | ![]() Tesco British Turkey Breast Steaks 380G 380g | £5.45 £14.34/kg | 1.15x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Scottish Large Whole Chicken 1800g | £5.29 £2.94/kg | ![]() Tesco Roast In Bag Ready Basted Whole Chicken 1.5Kg 1500g | £7.25 £4.83/kg | 1.64x |
| COMPARABLE 0.82 | ![]() Morrisons Chicken Livers 400g | £1.75 £4.38/kg | ![]() Tesco Fresh Chicken Livers 380G 380g | £1.75 £4.61/kg | 1.05x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Market Street Scottish Butchers Mince Steak 625g | £7.50 £12.00/kg | ![]() Tesco Beef Steak Mince 15% Fat 750g 750g | £7.10 £9.47/kg | 0.79x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best 16 Thick Pork Sausages 1kg 1000g | £6.00 £6.00/kg | ![]() Tesco Finest 10 Traditional Pork Sausages 667G 667g | £4.50 £6.75/kg | 1.12x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Scottish Large Whole Chicken 1800g | £5.29 £2.94/kg | ![]() Tesco Large Whole Chicken 1.7-2.1kg 2100g | £5.25 £2.50/kg | 0.85x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons British Tikka Chicken Breast Steaks 350g 350g | £4.37 £12.49/kg | ![]() Tesco British Chicken Diced Breast 250g 250g | £2.55 £10.20/kg | 0.82x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Market Street British Prime Salmon Cut Silverside Joint 700g | £8.75 £12.50/kg | ![]() Tesco British Beef Medium Roasting Joint 800g | £20.00 £25.00/kg | 2.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons British Chicken Breast Fillets 330g 330g | £2.52 £7.64/kg | ![]() Tesco Crispy Chicken Breast Fillets 350g 350g | £4.25 £12.14/kg | 1.59x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Whole Chicken Medium 1.45kg 1450g | £5.50 £3.79/kg | ![]() Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg 1700g | £4.50 £2.65/kg | 0.70x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Buttermilk Fillets 400g | £3.50 £8.75/kg | ![]() Tesco Chicken Breast Mini Fillets 650g 650g | £5.40 £8.31/kg | 0.95x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best 20 Pork Chipolatas 560g 560g | £4.25 £7.59/kg | ![]() Tesco Finest 12 Pork British Chipolatas 375G 375g | £3.30 £8.80/kg | 1.16x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Savers Chicken Fillets 1000g | £4.25 £4.25/kg | ![]() Tesco Slower Grown Chicken Breast Fillets 650g 650g | £7.70 £11.85/kg | 2.79x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Market Street Scotch Spring Lamb Chops 350g | £6.13 £17.51/kg | ![]() Tesco Lamb Chops 550G 550g | £9.50 £17.27/kg | 0.99x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Savers 20% Pork Mince 500g 500g | £2.50 £5.00/kg | ![]() Tesco Pork Mince 20% Fat 500G 500g | £2.40 £4.80/kg | 0.96x |
| COMPARABLE 0.74 | ![]() Morrisons Savers 20% Pork Mince 500g 500g | £2.50 £5.00/kg | ![]() Tesco British Pork Mince 10% Fat 500g 500g | £2.45 £4.90/kg | 0.98x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Snackstar Cucumbers 230g 230g | £1.75 £7.61/kg | ![]() Tesco Baby Cucumbers 200G 200g | £1.10 £5.50/kg | 0.72x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Baking Potatoes 4 Pack 4st | £0.79 £0.20/st | ![]() Tesco Baking Potatoes 4 Pack 4st | £0.79 £0.20/st | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Trimmed Mangetout 155g | £1.39 £8.97/kg | ![]() Tesco Mangetout 180g 180g | £1.60 £8.89/kg | 0.99x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons White Cabbage 1st | £0.89 £0.89/st | ![]() Tesco White Cabbage Each 1st | £0.89 £0.89/st | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Seedless Snack Baby Peppers 175g 175g | £1.75 £10.00/kg | ![]() Tesco Finest Sweet Mini Peppers 220G 220g | £1.80 £8.18/kg | 0.82x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Trimmed Mangetout 155g | £1.39 £8.97/kg | ![]() Tesco Mangetout 180g 180g | £1.60 £8.89/kg | 0.99x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Onions 3 pk 3st | £0.95 £0.32/st | ![]() Tesco Brown Onions 3 Pack 3st | £0.95 £0.32/st | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Savers Tomatoes 250g | £0.75 £3.00/kg | ![]() Tesco Baby Plum Tomatoes 300G 300g | £0.95 £3.17/kg | 1.06x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Snack Apple & Grape Bag 80g | £0.60 £7.50/kg | ![]() Tesco Pink Lady Apple & Grape Pot 100G 100g | £1.50 £15.00/kg | 2.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Maris Piper Potatoes 2kg 2000g | £1.80 £0.90/kg | ![]() Tesco Maris Piper Potatoes 1.25Kg 1250g | £1.45 £1.16/kg | 1.29x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Gut Health Strawberry Yoghurt 4X115g 460g | £1.50 £3.26/kg | ![]() Tesco High Protein Strawberry Yogurt 200g 200g | £1.00 £5.00/kg | 1.53x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons British Cooked Ham 120g 120g | £2.00 £16.67/kg | ![]() Tesco British Cooked Ham Slices 120g 120g | £2.30 £19.17/kg | 1.15x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons British Thinly Sliced Smoked Ham 120g | £2.00 £16.67/kg | ![]() Tesco Wafer Thin Smoked Ham Slices 125g 125g | £1.30 £10.40/kg | 0.62x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons 4 Corned Beef Slices 100g 100g | £2.00 £20.00/kg | ![]() Eastmans Corned Beef Slices 150g 150g | £1.50 £10.00/kg | 0.50x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Carvery Turkey Slices 120g | £2.75 £22.92/kg | ![]() Tesco Finest Roast Turkey Breast 100g 100g | £3.50 £35.00/kg | 1.53x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Mature Grated Cheddar 500g 500g | £4.60 £9.20/kg | ![]() Tesco British Mature Grated Cheddar Cheese 250 G 250g | £2.75 £11.00/kg | 1.20x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Honey Roast Ham Slices 200g | £3.60 £18.00/kg | ![]() Tesco Finest Honey Roast Finely Sliced Ham 200g 200g | £4.50 £22.50/kg | 1.25x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Medium White Cheddar Cheese 350g | £2.85 £8.14/kg | ![]() Tesco Medium Cheddar 400G 400g | £3.25 £8.12/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Savers Cooked Chicken Tikka Breast Slices 210g | £1.74 £8.29/kg | ![]() Tesco Wafer Thin Roast Chicken Slices 125g 125g | £1.30 £10.40/kg | 1.26x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Less Than 2% Fat Semi Skimmed Long Life Milk 6 x 1L 6000ml | £6.15 £1.03/l | ![]() Tesco British Semi Skimmed Longlife Uht Milk 1 Litre 1000ml | £1.35 £1.35/l | 1.32x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Small Apples 6st | £0.99 £0.17/st | ![]() Tesco Finest Apples Minimum 4 Pack 4st | £3.10 £0.78/st | 4.70x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Small Apples 6st | £0.99 £0.17/st | ![]() Tesco Finest Apples Minimum 4 Pack 4st | £3.10 £0.78/st | 4.70x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Loose Lemon 1st | £0.37 £0.37/st | ![]() Tesco Lemons Each 1st | £0.37 £0.37/st | 1.00x |
| COMPARABLE 0.85 | ![]() Jazz Juniors Apples 6 pack 6st | £1.80 £0.30/st | ![]() Tesco Jazz Apple 6 Pack 6st | £2.40 £0.40/st | 1.33x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Organic Oranges 4 Pack 4st | £2.00 £0.50/st | ![]() Tesco Orange Minimum 5 Pack 5st | £1.50 £0.30/st | 0.60x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Ripe & Ready To Eat Mango 2st | £1.90 £0.95/st | ![]() Tesco Perfectly Ripe Mango 1st | £0.88 £0.88/st | 0.93x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Cherries 200g 200g | £2.80 £14.00/kg | ![]() Tesco Cherries Punnet 200G 200g | £2.40 £12.00/kg | 0.86x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Flaked Almonds 150g 150g | £2.70 £18.00/kg | ![]() Tesco Flaked Almonds 250G 250g | £4.35 £17.40/kg | 0.97x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Sweet And Crunchy Salad 250g | £1.00 £4.00/kg | ![]() Tesco Sweet & Crunchy Salad 250G 250g | £0.78 £3.12/kg | 0.78x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Raspberry Conserve 340g 340g | £2.55 £7.50/kg | ![]() Tesco Raspberry Jam 454G 454g | £0.89 £1.96/kg | 0.26x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Sultanas 500g | £2.30 £4.60/kg | ![]() Tesco Currants 500G 500g | £2.75 £5.50/kg | 1.20x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Seafood Cocktail Sandwich Filler 200g | £1.89 £9.45/kg | ![]() Tesco Seafood Cocktail 235g 235g | £1.70 £7.23/kg | 0.77x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Peeled Plum Tomatoes (400g) 400g | £0.47 £1.17/kg | ![]() Tesco Italian Chopped Tomatoes 400G 400g | £0.47 £1.17/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Tuna & Sweetcorn Sandwich Filler 400g | £2.65 £6.62/kg | ![]() Tesco Tuna & Sweetcorn 235g 235g | £1.70 £7.23/kg | 1.09x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() Morrisons Hazelnut Chocolate Spread 400g | £2.09 £5.22/kg | ![]() Tesco Chocolate Orange Flavoured Spread 400g 400g | £2.10 £5.25/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Apple Juice from Concentrate 600ml | £1.40 £2.33/l | ![]() Tesco Pure Apple Juice 1 Litre 1000ml | £1.60 £1.60/l | 0.69x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Italian Roast & Ground Coffee 454g | £6.95 £15.31/kg | ![]() Tesco Finest Peruvian Roast & Ground Coffee 227g 227g | £4.30 £18.94/kg | 1.24x |
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Morrisons Still Strawberry Flavoured Water 1L 1l | £0.80 £0.80/l | ![]() Tesco Still Flavoured Water - Plum & Pear 1L 1000ml | £0.95 £0.95/l | 1.19x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Savers Regular Instant Coffee 100g 100g | £1.15 £11.50/kg | ![]() Tesco Gold Freeze Dried Coffee 150g 150g | £1.95 £13.00/kg | 1.13x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Fair Trade Brazilian Beans 227g | £4.30 £18.94/kg | ![]() Tesco House Blend Coffee Beans 227G 227g | £3.60 £15.86/kg | 0.84x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons No Added Sugar Fruit Burst Apple & Blackcurrant 4 x 250ml 1000ml | £1.45 £1.45/l | ![]() Tesco Apple/Blackcurrant Juice (No Added Sugar) 12X250ml 3000ml | £3.40 £1.13/l | 0.78x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons French Style Ground Coffee 227g | £3.60 £15.86/kg | ![]() Tesco Finest Fairtrade Brazilian Ground Coffee 227g 227g | £4.30 £18.94/kg | 1.19x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Salted Spreadable With 100% British Butter 500g 500g | £2.18 £4.36/kg | ![]() Tesco Reduced Fat Butterpak Spreadable 500G 500g | £2.18 £4.36/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best British Cold Pressed Rapeseed Oil 500ml | £3.95 £7.90/l | ![]() Tesco Finest Cold Press Rapeseed Oil 500Ml 500ml | £4.00 £8.00/l | 1.01x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Side Of Salmon 800g | £19.00 £23.75/kg | ![]() Tesco finest Scottish Salmon Joint 500g 500g | £12.00 £24.00/kg | 1.01x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Savers King Prawns 150g | £2.49 £16.60/kg | ![]() Tesco Finest Raw Jumbo King Prawns 165G 165g | £3.95 £23.94/kg | 1.44x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Market Street 4 Boneless Salmon Fillets 440g 440g | £8.25 £18.75/kg | ![]() Tesco Boneless Salmon Fillets 4 Pack 520g 520g | £9.25 £17.79/kg | 0.95x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Savers Porridge Oats 1000g | £0.85 £0.85/kg | ![]() Tesco Scottish Oats Porridge 1Kg 1000g | £1.35 £1.35/kg | 1.59x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Market Street Medium White Baps 4st | £1.00 £0.25/st | ![]() Tesco Large White Bap 4 Pack 4st | £1.00 £0.25/st | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Sourdough Baguette 400g | £2.00 £5.00/kg | ![]() Tesco Finest Rye & Mixed Seed Sourdough loaf 400G 400g | £2.00 £5.00/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.75 | ![]() Morrisons Birthday Cake Iced Ring Doughnuts 4st | £1.00 £0.25/st | ![]() Tesco Chocolate Iced Ring Doughnuts 4 Pack 4st | £0.95 £0.24/st | 0.95x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Market Street Tiger Bloomer 800g | £1.60 £2.00/kg | ![]() Tesco Crusty White Bloomer Sliced 800G 800g | £1.55 £1.94/kg | 0.97x |
| COMPARABLE 0.73 | ![]() Morrisons Chocolate & Caramel Mini Cupcakes 9st | £2.50 £0.28/st | ![]() Tesco Finest Chocolate Selection Mini Cupcakes 9 Pack 9st | £4.00 £0.44/st | 1.60x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Lasagne Sheets 500g | £0.75 £1.50/kg | ![]() Tesco Free From Lasagne Sheets 250G 250g | £0.75 £3.00/kg | 2.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Pilau Micro Rice 250g | £0.55 £2.20/kg | ![]() Tesco Microwave Basmati Rice 250G 250g | £0.70 £2.80/kg | 1.27x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best White Sourdough Boule 1st | £2.10 £2.10/st | ![]() Tesco Finest White Sourdough Sliced Loaf 800G 1st | £3.75 £3.75/st | 1.79x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Market Street Chocolate Twists 2st | £1.95 £0.97/st | ![]() Tesco Free From Chocolate Twists 2 Pack 2st | £2.75 £1.38/st | 1.41x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Muesli, Granola Fruit & Nut 500g | £2.85 £5.70/kg | ![]() Tesco High Protein Berry & Yogurt Granola 500g 500g | £3.45 £6.90/kg | 1.21x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Market Street White Bloomer 800g | £1.50 £1.88/kg | ![]() Tesco Finest Bloomer Ancient Grains 700g 700g | £1.95 £2.79/kg | 1.49x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Red Food Colouring 38ml | £1.20 £31.58/l | ![]() Tesco Yellow Food Colouring 60ml 60ml | £1.90 £31.67/l | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Corn Tortilla Wrap 8st | £1.30 £0.16/st | ![]() Tesco Mini White Tortilla Wraps Plain 8 Pack 8st | £1.30 £0.16/st | 1.00x |
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Market Street Mini Chocolate Chip Muffins 15st | £2.50 £0.17/st | ![]() Tesco Double Chocolate Mini Muffins 16 Pack 16st | £3.00 £0.19/st | 1.12x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Finger Rolls 6 Pack 6st | £0.95 £0.16/st | ![]() Tesco Soft White Hot Dog Rolls 6 Pack 6st | £0.99 £0.17/st | 1.04x |
| COMPARABLE 0.67 | ![]() Morrisons The Best Triple Chocolate Granola Cereal 500g | £3.00 £6.00/kg | ![]() Tesco High Protein Chocolate & Vanilla Flavour Granola 500g 500g | £3.45 £6.90/kg | 1.15x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Savers Dark Chocolate 100g 100g | £0.59 £5.90/kg | ![]() Tesco Finest 48% Dark Milk Chocolate 100g 100g | £2.40 £24.00/kg | 4.07x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Savers Dark Chocolate 100g 100g | £0.59 £5.90/kg | ![]() Tesco Finest Peru Dark Chocolate 85% 100g 100g | £2.40 £24.00/kg | 4.07x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Shortbread Fingers 210g | £1.25 £5.95/kg | ![]() Tesco Finest Scottish Shortbread Fingers 165G 165g | £2.60 £15.76/kg | 2.65x |
| COMPARABLE 0.70 | ![]() Morrisons Nice Biscuits 200g 200g | £0.49 £2.45/kg | ![]() Tesco Malted Milk Biscuits 200G 200g | £0.49 £2.45/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Free From Triple Chocolate Cookies 150g | £2.70 £18.00/kg | ![]() Tesco Finest Free From Triple Chocolate Cookies 150g 150g | £2.75 £18.33/kg | 1.02x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Triple Belgian Chocolate Cookies 4st | £2.25 £0.56/st | ![]() Tesco Double Chocolate Cookies 5 Pack 5st | £1.50 £0.30/st | 0.53x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Apple Shampoo 500ml 500ml | £0.85 £1.70/l | ![]() Tesco Extracts Shampoo - Apple 500ml 500ml | £0.79 £1.58/l | 0.93x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Incontinence Discreet Comfort Fit Underwear Pants Large 10 Pack 10st | £7.40 £0.74/st | ![]() Tesco Free Spirit Super Protection Large Pants 12 Pack 12st | £8.00 £0.67/st | 0.90x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Fresh Moist Toilet Tissue 60st | £0.80 £0.01/st | ![]() Tesco Luxury Soft 60 Flushable Moist Toilet Tissues Sensitive 60st | £0.80 £0.01/st | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Apple Hair Conditioner 500ml 500ml | £0.85 £1.70/l | ![]() Tesco Extracts Apple Conditioner 500Ml 500ml | £0.79 £1.58/l | 0.93x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons No Scratch Silver Scourer 4 Pack 4st | £2.50 £0.62/st | ![]() Tesco Pan Scourers 5 Pack 5st | £1.60 £0.32/st | 0.51x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Pure Fabric Conditioner 40 Washes 1000ml | £1.29 £1.29/l | ![]() Tesco Tropical Sunshine Fabric Conditioner 50w 1.25L 1250ml | £1.61 £1.29/l | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons 2 Double Kitchen Rolls 2st | £2.50 £1.25/st | ![]() Tesco Kitchen Towel 4 Roll 4st | £3.90 £0.97/st | 0.78x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Savers Family Size Facial Tissues 180st | £0.75 £0.00/st | ![]() Tesco Luxury Soft Balm Tissues 130 Sheets 130st | £2.65 £0.02/st | 4.89x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Savers Hot & Spicy Cooked Chicken Breast Slices 210g | £1.74 £8.29/kg | ![]() Tesco British Roast Chicken Slices 120g 120g | £2.30 £19.17/kg | 2.31x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Incontinence Comfort Pants Super Protection Medium 12st | £8.00 £0.67/st | ![]() Tesco Men Active Pants Super Medium 12 Pack 12st | £8.20 £0.68/st | 1.02x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Choc Chip Brioche Rolls 8st | £1.70 £0.21/st | ![]() Tesco Chocolate Chip Brioche Rolls 8 Pack 8st | £1.70 £0.21/st | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Savers Lemons 4 Pack 4st | £0.89 £0.22/st | ![]() Tesco Organic Unwaxed Lemons Minimum 3 Pack 3st | £1.90 £0.63/st | 2.85x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best West Country Butter 250g | £2.90 £11.60/kg | ![]() Tesco Organic Salted Butter 250G 250g | £3.20 £12.80/kg | 1.10x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Currants 500g | £2.75 £5.50/kg | ![]() Tesco Sultanas 500G 500g | £2.30 £4.60/kg | 0.84x |