An illustrative selection of 100 matched pairs between Morrisons and Aldi in the Pricemonitor own-label (Basket B), weighted across product categories (full set: 368 pairs — available to media on request). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 52 EQUIVALENT · 48 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | Morrisons product | Morrisons price | Aldi product | Aldi price | Aldi/Morr per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Market Street Lightly Smoked Salmon Portions 240g | £5.00 £20.83/kg | Lightly Smoked Scottish Salmon Fillets 2 Pack 240g | £4.29 £17.88/kg | 0.86x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Smoked Salmon Slices 120g | £4.25 £35.42/kg | Mild & Delicate Smoked Salmon 100g | £3.09 £30.90/kg | 0.87x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Large Prawns 250g | £4.50 £18.00/kg | Cooked & Peeled Coldwater Prawns 150g | £1.99 £13.27/kg | 0.74x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Pak Choi 200g 200g | £1.24 £6.20/kg | Pak Choi 250g | £1.29 £5.16/kg | 0.83x |
| COMPARABLE 1.00 | ![]() Morrisons Red Onions 1kg 1000g | £0.95 £0.95/kg | Red Onions 1000g | £0.95 £0.95/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Baby Potatoes 1kg 1000g | £1.05 £1.05/kg | British Baby Potatoes 1000g | £1.05 £1.05/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Baby Corn 125g 125g | £1.45 £11.60/kg | Baby Corn 145g | £1.09 £7.52/kg | 0.65x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Seedless Snack Baby Peppers 175g 175g | £1.75 £10.00/kg | Snack Peppers 250g | £1.69 £6.76/kg | 0.68x |
| COMPARABLE 1.00 | ![]() Morrisons Ginger 125g 125g | £1.55 £12.40/kg | Ginger 125g | £0.99 £7.92/kg | 0.64x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Pea Shoots 60g | £1.00 £16.67/kg | Pea Shoot Salad 80g | £0.85 £10.62/kg | 0.64x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Miniature Potatoes 500g | £1.00 £2.00/kg | British Miniature Potatoes 500g | £0.75 £1.50/kg | 0.75x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Baby Potatoes 1kg 1000g | £1.05 £1.05/kg | British Baby Potatoes 1000g | £1.05 £1.05/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Brown Onions 1kg 1000g | £0.95 £0.95/kg | Brown Onions 1000g | £0.99 £0.99/kg | 1.04x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Jumbo Salad Onions 130g 130g | £1.00 £7.69/kg | Spring Onions 100g | £0.65 £6.50/kg | 0.85x |
| COMPARABLE 0.83 | ![]() Morrisons Spicy Spanish Chorizo Ring 200g | £2.50 £12.50/kg | Classic Spanish Chorizo Ring 200g | £1.89 £9.45/kg | 0.76x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Savers Mozzarella 100g | £0.55 £5.50/kg | Classic Mozzarella 125g | £0.59 £4.72/kg | 0.86x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Finely Sliced Dry Cured Honey Roast Ham 100g | £3.25 £32.50/kg | British Honey Cured Ham 7 Slices 120g | £1.59 £13.25/kg | 0.41x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Italian Antipasto Selection 120g | £4.50 £37.50/kg | Salami and Smoked Cheese Selection 145g | £1.89 £13.03/kg | 0.35x |
| COMPARABLE 0.75 | ![]() Morrisons British Thinly Sliced Roast Chicken 120g | £2.00 £16.67/kg | Ready to Eat British Chicken Breast 6 Slices 120g | £1.49 £12.42/kg | 0.74x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons British Roast Beef Slices 90g 90g | £2.50 £27.78/kg | British Cooked Beef 10 Slices 115g | £0.89 £7.74/kg | 0.28x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Extra Mature Farmhouse Cheddar 300g | £3.50 £11.67/kg | West Country Mature Cheddar Cheese 350g | £2.99 £8.54/kg | 0.73x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Mature Cheesy Slices 170g 170g | £1.25 £7.35/kg | Cheese Singles 15 Pack 225g | £0.83 £3.69/kg | 0.50x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Welsh Whole Milk 4 Pint 2272ml | £1.75 £0.77/l | Whole Milk 3.6% Fat 2272ml | £1.65 £0.73/l | 0.94x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Natural Yogurt 500g | £1.15 £2.30/kg | Fat Free Natural Yogurt 500g | £0.55 £1.10/kg | 0.48x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons British Double Cream 600ml 600ml | £3.00 £5.00/l | Fresh British Double Cream 300ml | £1.29 £4.30/l | 0.86x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Savers Curry Sauce 440g 440g | £0.49 £1.11/kg | 2 Step Korma Curry Sauce 360g | £1.49 £4.14/kg | 3.72x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Seville Orange Marmalade 340g | £1.85 £5.44/kg | Fine Cut Orange Marmalade 454g | £0.89 £1.96/kg | 0.36x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Strawberry Jam 420g | £1.15 £2.74/kg | Strawberry Jam 454g | £0.49 £1.08/kg | 0.39x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Apricot Jam 420g | £0.82 £1.95/kg | Apricot Jam 454g | £0.89 £1.96/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Tuna & Sweetcorn Sandwich Filler 400g | £2.65 £6.62/kg | Tuna & Sweetcorn Deli Filler 220g | £1.45 £6.59/kg | 0.99x |
| COMPARABLE 0.91 | ![]() Morrisons Peanut Butter Crunchy 1000g | £3.99 £3.99/kg | Crunchy 100% Peanut Butter 1kg | £3.99 £3.99/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.80 | ![]() Morrisons Pineapple 300g | £2.50 £8.33/kg | Pineapple Chunks 300g | £1.49 £4.97/kg | 0.60x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Baby Watermelon 1st | £2.40 £2.40/st | Mini Watermelon 1st | £1.89 £1.89/st | 0.79x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Strawberries 350g 350g | £3.35 £9.57/kg | Strawberries 400g | £1.99 £4.97/kg | 0.52x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Savers Blueberries 125g 125g | £1.19 £9.52/kg | Premium Blueberries 150g | £1.75 £11.67/kg | 1.23x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Savers Blueberries 125g 125g | £1.19 £9.52/kg | Blueberries 150g | £1.69 £11.27/kg | 1.18x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Driscoll's Blackberries 200g 200g | £3.00 £15.00/kg | British Blackberries 150g | £1.49 £9.93/kg | 0.66x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Raspberries 300g 300g | £3.35 £11.17/kg | British Raspberries 150g | £1.89 £12.60/kg | 1.13x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Quarter Pound Beef Burger With Cheese 454g | £4.00 £8.81/kg | Mature Cheddar Beef Burgers 340g | £2.89 £8.50/kg | 0.96x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Turkey Breast Steaks 300g | £4.50 £15.00/kg | British Turkey Breast Steaks 2% Fat 375g | £3.59 £9.57/kg | 0.64x |
| COMPARABLE 0.80 | ![]() Morrisons Scotch Minced Beef 12% Fat 500g | £3.30 £6.60/kg | Beef Mince 25% Fat 500g | £3.09 £6.18/kg | 0.94x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best On Market Street Fillet Steak 200g 200g | £12.00 £60.00/kg | 100% British Fillet Steak 28 Day Matured 170g | £6.79 £39.94/kg | 0.67x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Scottish Steak Mince 5% Fat 500g 500g | £5.19 £10.38/kg | British Lean Beef Steak Mince 5% Fat 750g | £7.15 £9.53/kg | 0.92x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Whole Chicken Medium 1.45kg 1450g | £5.50 £3.79/kg | Extra Large Whole Chicken 2150g | £5.39 £2.51/kg | 0.66x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Butcher's On Market Street British Pork Shoulder Steaks 500g 500g | £4.34 £8.68/kg | British Pork Shoulder Steaks 700g | £3.99 £5.70/kg | 0.66x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Smoked Lardons 200g | £2.80 £14.00/kg | Smoked Bacon Lardons 200g | £1.69 £8.45/kg | 0.60x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Savers Unsmoked Gammon Joint 650g | £2.66 £4.09/kg | Unsmoked Gammon Joint Typically 1kg 1000g | £4.09 £4.09/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Beef Quarter Pound Burger with Onion 454g | £4.00 £8.81/kg | Caramelised Red Onion & Red Leicester Beef Burgers 340g | £2.89 £8.50/kg | 0.96x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Market Street Scottish Butchers Mince Steak 625g | £7.50 £12.00/kg | British Lean Beef Steak Mince 5% Fat 750g | £7.15 £9.53/kg | 0.79x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best 4 Aberdeen Angus Vintage Cheddar Burgers 454g 454g | £4.50 £9.91/kg | Mature Cheddar Beef Burgers 340g | £2.89 £8.50/kg | 0.86x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Unsmoked Lardons 200g | £2.80 £14.00/kg | Smoked Bacon Lardons 200g | £1.69 £8.45/kg | 0.60x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons British Chicken Drumsticks 2000g | £3.98 £1.99/kg | Chicken Drumsticks 1000g | £2.15 £2.15/kg | 1.08x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons British Fillet Steak 150g | £7.20 £48.00/kg | 100% British Beef 30 Day Matured 6oz Fillet Steak 170g | £7.49 £44.06/kg | 0.92x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Wiltshire Cured Unsmoked Gammon Steak 200g 200g | £3.50 £17.50/kg | Unsmoked Gammon Steaks 2 Pack 250g | £1.99 £7.96/kg | 0.45x |
| COMPARABLE 0.74 | ![]() Morrisons Scottish Beef Mince Steak 5% 250g | £2.75 £11.00/kg | British Lean Beef Steak Mince 5% Fat 250g | £2.69 £10.76/kg | 0.98x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Medium White Bread 400g | £0.69 £1.72/kg | Medium Sliced White Bread 800g | £0.55 £0.69/kg | 0.40x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Market Street White Finger Rolls 6st | £0.99 £0.17/st | Italian Style Metro Rolls 4st | £1.29 £0.32/st | 1.95x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons 6 Fresh Bake Cheese & Onion Rolls 444g | £2.40 £5.41/kg | Cheese & Onion Rolls 6 Pack 360g | £1.75 £4.86/kg | 0.90x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Cheese Topped Rolls 6st | £1.85 £0.31/st | Cheese Topped Rolls 4st | £1.25 £0.31/st | 1.01x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Market Street Medium White Baps 4st | £1.00 £0.25/st | White Rolls 6st | £0.45 £0.07/st | 0.30x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Market Street Large Tiger Baps 6st | £1.50 £0.25/st | Soft White Large Baps 4st | £0.75 £0.19/st | 0.75x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Stonebaked Sourdough Bloomer 400g 400g | £2.10 £5.25/kg | White Sourdough Sliced Loaf 500g | £1.89 £3.78/kg | 0.72x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Fruit & Fibre 750g 750g | £1.75 £2.33/kg | Fruit & Fibre Cereal 750g | £1.39 £1.85/kg | 0.79x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Market Street Blueberry Muffins 4st | £1.70 £0.42/st | Blueberry Muffins 4st | £1.35 £0.34/st | 0.79x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Super Toastie White Bread 800g | £0.75 £0.94/kg | White Toastie Sliced Loaf 800g | £0.75 £0.94/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.74 | ![]() Morrisons The Best All Butter Croissants 4 Pack 4st | £2.50 £0.62/st | All Butter Scones 4st | £1.49 £0.37/st | 0.60x |
| COMPARABLE 0.80 | ![]() Morrisons Triple Chocolate Crisp 500g | £2.10 £4.20/kg | Chocolate Crisp Cereal 500g | £1.59 £3.18/kg | 0.76x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best White Sourdough 400g | £2.00 £5.00/kg | White Sourdough Loaf 500g | £1.59 £3.18/kg | 0.64x |
| COMPARABLE 0.82 | ![]() Morrisons Plain Tortilla Wraps 8st | £1.40 £0.17/st | Mini White Tortilla Wraps 8st | £0.79 £0.10/st | 0.56x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Egg Noodles 275g | £1.29 £4.69/kg | Egg Noodles 410g | £1.29 £3.15/kg | 0.67x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Sunflower & Pumpkin Seed Loaf 800g | £1.75 £2.19/kg | Wholemeal Seeded Loaf 800g | £0.99 £1.24/kg | 0.57x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Free From Spaghetti 500g 500g | £0.75 £1.50/kg | Everyday Essentials Spaghetti Pasta 500g 500g | £0.28 £0.56/kg | 0.37x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Olive Oil 250ml | £3.10 £12.40/l | Chilli Infused Olive Oil 250ml | £2.49 £9.96/l | 0.80x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best West Country Butter 250g | £2.90 £11.60/kg | West Country Salted Butter 250g | £2.29 £9.16/kg | 0.79x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Liquorice Allsorts 200g 200g | £1.35 £6.75/kg | Liquorice Allsorts 230g | £0.75 £3.26/kg | 0.48x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Fruit Jellies 200g 200g | £1.35 £6.75/kg | Jelly Cherries 150g | £0.85 £5.67/kg | 0.84x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Strawberry Straws 65g 65g | £0.65 £10.00/kg | Strawberry Lances Sweets 75g | £0.45 £6.00/kg | 0.60x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Strawberry Laces 65g 65g | £0.65 £10.00/kg | Strawberry Lances Sweets 75g | £0.45 £6.00/kg | 0.60x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons 40 Flapjack Bites 40st | £4.00 £0.10/st | Flapjack Mini Bites 20 Pack 20st | £1.99 £0.10/st | 0.99x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Mint Humbugs 200g 200g | £1.35 £6.75/kg | Mint Humbugs 225g | £0.89 £3.96/kg | 0.59x |
| COMPARABLE 0.74 | ![]() Morrisons Decaff Full Roast Instant Coffee 200g | £2.35 £11.75/kg | Instant Coffee 200g | £2.65 £13.25/kg | 1.13x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Colombian Instant Coffee 100g 100g | £3.50 £35.00/kg | Colombian Instant Coffee Strength No 4 100g 100g | £2.69 £26.90/kg | 0.77x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Savers Regular Instant Coffee 100g 100g | £1.15 £11.50/kg | Instant Coffee 200g | £2.65 £13.25/kg | 1.15x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Coconut Shampoo 500ml 500ml | £0.85 £1.70/l | Shampoo/Conditioner 500ml | £0.79 £1.58/l | 0.93x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons 3 In 1 Shampoo, Conditioner & Shower Gel 300ml | £1.30 £4.33/l | Shampoo/Conditioner 300ml | £1.39 £4.63/l | 1.07x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Anti-Dandruff Shampoo Classic 500ml | £1.60 £3.20/l | Anti-Dandruff Shampoo 500ml | £1.19 £2.38/l | 0.74x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons 2 In 1 Anti-Dandruff Shampoo & Conditioner 500ml | £1.75 £3.50/l | Shampoo/Conditioner 500ml | £0.79 £1.58/l | 0.45x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Gnocchi 500g | £1.90 £3.80/kg | Tortelloni 250g / Gnocchi 500g 500g | £0.99 £1.98/kg | 0.52x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Miniature Potatoes 500g | £1.00 £2.00/kg | Prepped Baby Potatoes 385g | £0.89 £2.31/kg | 1.16x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Blackcurrant Conserve 340g 340g | £2.55 £7.50/kg | Blackcurrant Jam 454g | £0.89 £1.96/kg | 0.26x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Market Street Large Wholemeal Baps 2st | £0.60 £0.30/st | Wholemeal Baps 4st | £0.75 £0.19/st | 0.62x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Signature Collection Rye Sourdough 800g 800g | £3.75 £4.69/kg | Seeded Sourdough Sliced Loaf 500g | £1.89 £3.78/kg | 0.81x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Seedless Red Grapes 400g 400g | £2.00 £5.00/kg | Seedless Sable Grapes 400g | £1.99 £4.97/kg | 0.99x |
| COMPARABLE 0.80 | ![]() Morrisons Wholemeal Toastie Bread 800g | £0.75 £0.94/kg | Medium Sliced Wholemeal Bread 800g | £0.55 £0.69/kg | 0.73x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best White Bread Rolls 4 Pack 4st | £1.35 £0.34/st | White Rolls 6st | £0.45 £0.07/st | 0.22x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons British Beef 12% Fat 675g | £3.99 £5.91/kg | British Beef Mince 20% Fat 500g | £3.25 £6.50/kg | 1.10x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Maris Piper Potatoes 2kg 2000g | £1.80 £0.90/kg | British Baking Potatoes 2500g | £1.99 £0.80/kg | 0.88x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Oranges 5st | £1.50 £0.30/st | Wonky Oranges 5st | £0.99 £0.20/st | 0.66x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Savers Coldwater Prawns 180g | £3.00 £16.67/kg | Cooked & Peeled Coldwater Prawns 150g | £1.99 £13.27/kg | 0.80x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Natural Cooked Beetroot 300g | £0.95 £3.17/kg | Cooked Beetroot 500g | £0.66 £1.32/kg | 0.42x |