Every matched pair between Morrisons and Co-op in the Pricemonitor own-label (Basket B) (142 pairs). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 50 EQUIVALENT · 92 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | Morrisons product | Morrisons price | Co-op product | Co-op price | Co-o/Morr per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Jumbo Salad Onions 130g 130g | £1.00 £7.69/kg | ![]() Co-op Trimmed Salad Onions 100g 100g | £0.80 £8.00/kg | 1.04x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Savers Tomatoes 250g | £0.75 £3.00/kg | ![]() Co-op Cherry Tomatoes 330g 330g | £1.40 £4.24/kg | 1.41x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Viola Cocktail Tomatoes 300g 300g | £2.15 £7.17/kg | ![]() Co-op Vine Ripened Tomatoes 400g 400g | £1.65 £4.12/kg | 0.58x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Vegetable Selection With Babycorn 225g | £1.75 £7.78/kg | ![]() Co-op Mixed Vegetable Bag 320g 320g | £1.90 £5.94/kg | 0.76x |
| COMPARABLE 0.73 | ![]() Morrisons Sliced Curly Kale 150g | £0.67 £4.47/kg | ![]() Co-op British Sliced Curly Kale 160g 160g | £1.05 £6.56/kg | 1.47x |
| COMPARABLE 0.75 | ![]() Morrisons Pak Choi 200g 200g | £1.24 £6.20/kg | ![]() Co-op Pak Choi 200g 200g | £1.55 £7.75/kg | 1.25x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Trimmed Leeks 500g 500g | £1.37 £2.74/kg | ![]() Co-op Trimmed Leeks 400g 400g | £1.50 £3.75/kg | 1.37x |
| COMPARABLE 0.82 | ![]() Morrisons Asparagus 250g | £2.35 £9.40/kg | ![]() Co-op Asparagus 250g 250g | £2.55 £10.20/kg | 1.09x |
| COMPARABLE 0.80 | ![]() Morrisons Fine Green Beans 170g 170g | £1.11 £6.53/kg | ![]() Co-op Trimmed Fine Beans 170g 170g | £1.25 £7.35/kg | 1.13x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Trimmed Mangetout 155g | £1.39 £8.97/kg | ![]() Co-op Trimmed Mangetout Pre-pack 120g 120g | £1.25 £10.42/kg | 1.16x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Wonky Carrots 1.45kg 1450g | £0.76 £0.52/kg | ![]() Co-op British Carrots 1kg 1kg | £0.95 £0.95/kg | 1.81x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Button Mushrooms 250g 250g | £1.50 £6.00/kg | ![]() Co-op Closed Cup Mushrooms 300g 300g | £1.15 £3.83/kg | 0.64x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Baby Potatoes 1kg 1000g | £1.05 £1.05/kg | ![]() Co-op Baby Potatoes 750g 750g | £1.10 £1.47/kg | 1.40x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Small Apples 6st | £0.99 £0.17/st | ![]() Co-op Mini Apples 8st | £1.90 £0.24/st | 1.44x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons British Apples 6st | £2.00 £0.33/st | ![]() Co-op Seasonal British Apples 4pk 4st | £2.40 £0.60/st | 1.80x |
| COMPARABLE 0.91 | ![]() Morrisons Royal Gala Apples 6 Pack 6st | £1.80 £0.30/st | ![]() Co-op Royal Gala Apples 6pk 6st | £2.50 £0.42/st | 1.39x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() Morrisons Ready To Eat Kiwi Fruit 4st | £1.60 £0.40/st | ![]() Co-op Ripe And Ready Kiwi Fruit 4pk 4st | £2.00 £0.50/st | 1.25x |
| COMPARABLE 0.85 | ![]() Morrisons Loose Lemon 1st | £0.37 £0.37/st | ![]() Co-op Lemons - loose 1st | £0.40 £0.40/st | 1.08x |
| COMPARABLE 0.84 | ![]() Morrisons Loose Orange 1st | £0.35 £0.35/st | ![]() Co-op Oranges - loose 1st | £0.45 £0.45/st | 1.29x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Snack Apple & Grape Bag 80g | £0.60 £7.50/kg | ![]() Co-op Apple and Grape 100g 100g | £1.35 £13.50/kg | 1.80x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() Morrisons Baby Watermelon 1st | £2.40 £2.40/st | ![]() Co-op Mini Watermelon 1st | £3.35 £3.35/st | 1.40x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() Morrisons Watermelon 1st | £3.75 £3.75/st | ![]() Co-op Mini Watermelon 1st | £3.35 £3.35/st | 0.89x |
| COMPARABLE 0.70 | ![]() Morrisons Whole Watermelon 1st | £3.75 £3.75/st | ![]() Co-op Mini Watermelon 1st | £3.35 £3.35/st | 0.89x |
| COMPARABLE 0.73 | ![]() Morrisons Melon & Grape 300g | £2.50 £8.33/kg | ![]() Co-op Melon and Grape 300g 300g | £2.95 £9.83/kg | 1.18x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Pineapple 145g 145g | £1.50 £10.34/kg | ![]() Co-op Pineapple 300g 300g | £2.95 £9.83/kg | 0.95x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Fresh Coriander 30g | £0.60 £20.00/kg | ![]() Co-op Fresh Coriander 25g 25g | £0.69 £27.60/kg | 1.38x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons British Fillet Steak 150g | £7.20 £48.00/kg | ![]() Co-op British Beef Fillet Steak 170g 170g | £6.35 £37.35/kg | 0.78x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best On Market Street Fillet Steak 200g 200g | £12.00 £60.00/kg | ![]() Co-op Scottish Fillet Steak 170g 170g | £6.35 £37.35/kg | 0.62x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Scotch Beef Fillet Steak 150g | £7.20 £48.00/kg | ![]() Co-op British Beef Fillet Steak 170g 170g | £6.35 £37.35/kg | 0.78x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best British Fillet Reduced Carbon 200g | £11.00 £55.00/kg | ![]() Co-op British Beef Fillet Steak 170g 170g | £6.35 £37.35/kg | 0.68x |
| COMPARABLE 0.74 | ![]() Morrisons The Best Rump Steak 227g 227g | £6.80 £29.96/kg | ![]() Co-op Welsh Rump Steak 227g 227g | £4.65 £20.48/kg | 0.68x |
| COMPARABLE 0.86 | ![]() Morrisons The Best Scottish Rump Steak 227g | £6.80 £29.96/kg | ![]() Co-op Scottish Beef Rump Steak 227g 227g | £4.65 £20.48/kg | 0.68x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Market Street British Prime Sirloin Steak 300g | £6.40 £21.33/kg | ![]() Co-op British Beef Ribeye Steak 227g 227g | £5.85 £25.77/kg | 1.21x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Scottish Beef Mince Steak 5% 250g | £2.75 £11.00/kg | ![]() Co-op 5% Fat Scottish Beef Steak Mince 500g 500g | £4.50 £9.00/kg | 0.82x |
| COMPARABLE 0.76 | ![]() Morrisons 12 Scotch Beef Meatballs 340g | £3.89 £11.44/kg | ![]() Co-op British 12 Beef Meatballs 350g 350g | £5.35 £15.29/kg | 1.34x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Scottish Steak Mince 5% Fat 500g 500g | £5.19 £10.38/kg | ![]() Co-op 5% Fat Scottish Beef Steak Mince 500g 500g | £4.50 £9.00/kg | 0.87x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Market Street Scottish Butchers Mince Steak 625g | £7.50 £12.00/kg | ![]() Co-op 5% Fat Scottish Beef Steak Mince 500g 500g | £4.50 £9.00/kg | 0.75x |
| COMPARABLE 0.74 | ![]() Morrisons Butcher's Style 8 Thick Cumberland Sausages 454g 454g | £1.79 £3.94/kg | ![]() Co-op Butchers Choice 8 British Cumberland Sausages 454g 454g | £2.00 £4.41/kg | 1.12x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Butcher's Style 8 Thick Lincolnshire Sausages 454g 454g | £1.79 £3.94/kg | ![]() Co-op Irresistible 6 Lincolnshire Pork Sausages 400g 400g | £3.65 £9.12/kg | 2.31x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Breaded Chicken Goujons 510g 510g | £4.25 £8.33/kg | ![]() Co-op Breaded Chicken Goujons 230g 230g | £3.00 £13.04/kg | 1.57x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Breaded Chicken Goujons 270g | £2.75 £10.19/kg | ![]() Co-op Breaded Chicken Goujons 230g 230g | £3.00 £13.04/kg | 1.28x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons British Diced Chicken Breast Fillets 600g 600g | £4.69 £7.82/kg | ![]() Co-op Scottish Diced Chicken Breast 400g 400g | £4.25 £10.62/kg | 1.36x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Whole Chicken Medium 1.45kg 1450g | £5.50 £3.79/kg | ![]() Co-op Scottish Medium Whole Bird 1.7kg 1.7kg | £5.75 £3.38/kg | 0.89x |
| COMPARABLE 0.81 | ![]() Morrisons Savers Smoked Back Bacon 300g 300g | £1.25 £4.17/kg | ![]() Co-op Smoked Rindless Back Bacon 300g 300g | £2.35 £7.83/kg | 1.88x |
| COMPARABLE 0.73 | ![]() Morrisons The Best Dry Cured Unsmoked Streaky Bacon 220g | £3.75 £17.05/kg | ![]() Co-op Irresistible Air Dry Cured Unsmoked Streaky Bacon 12 Rashers 230g 230g | £3.75 £16.30/kg | 0.96x |
| COMPARABLE 0.69 | ![]() Market Street British Pork Loin Steaks 400g | £1.48 £3.70/kg | ![]() Co-op Outdoor Bred British 4 Pork Loin Steaks 440g 440g | £5.30 £12.05/kg | 3.26x |
| COMPARABLE 0.82 | ![]() Morrisons 2 Unsmoked Horseshoe Gammon Steaks 450g | £4.50 £10.00/kg | ![]() Co-op 2 British Unsmoked Gammon Steaks 450g 450g | £5.50 £12.22/kg | 1.22x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Smoked Horseshoe Gammon Steak 400g | £4.25 £10.62/kg | ![]() Co-op 2 British Smoked Gammon Steaks 450g 450g | £5.50 £12.22/kg | 1.15x |
| COMPARABLE 0.81 | ![]() Morrisons 2 Smoked Horseshoe Gammon Steaks 450g | £4.50 £10.00/kg | ![]() Co-op 2 British Smoked Gammon Steaks 450g 450g | £5.50 £12.22/kg | 1.22x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons 2 Smoked Gammon Steaks 300g | £4.00 £13.33/kg | ![]() Co-op 2 British Smoked Gammon Steaks 450g 450g | £5.50 £12.22/kg | 0.92x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Wiltshire Cured 8 Oak Smoked Back Bacon 240g | £3.75 £15.62/kg | ![]() Co-op Smoked Rindless Back Bacon 300g 300g | £2.35 £7.83/kg | 0.50x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Fresh Whole Milk 1000ml | £1.20 £1.20/l | ![]() Co-op 1 Pint Fresh Whole Milk 568ml 568ml | £1.00 £1.76/l | 1.47x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Scottish Semi Skimmed Milk 2.27L 2270ml | £1.75 £0.77/l | ![]() Co-op Fresh Filtered Semi Skimmed Milk 2ltr 2l | £2.20 £1.10/l | 1.43x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Welsh Semi Skimmed Milk 4 pint 2272ml | £1.75 £0.77/l | ![]() Co-op Fresh Filtered Semi Skimmed Milk 2ltr 2l | £2.20 £1.10/l | 1.43x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Welsh Semi Skimmed Milk 6 Pint 3408ml | £2.40 £0.70/l | ![]() Co-op 4 Pint Fresh Semi-skimmed Milk 2.27ltr 2.272l | £1.85 £0.81/l | 1.16x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Milk For Farmers Semi Skimmed Milk 6 Pint 3408ml | £2.56 £0.75/l | ![]() Co-op 4 Pint Fresh Semi-skimmed Milk 2.27ltr 2.272l | £1.85 £0.81/l | 1.08x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Fresh Semi Skimmed Milk 1000ml | £1.20 £1.20/l | ![]() Co-op 1 Pint Fresh Semi-skimmed Milk 568ml 568ml | £1.00 £1.76/l | 1.47x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Parmigiano Reggiano 200g | £4.00 £20.00/kg | ![]() Co-op Italian Parmigiano Reggiano 170g 170g | £4.10 £24.12/kg | 1.21x |
| COMPARABLE 0.88 | ![]() Morrisons Savers Mozzarella 125g 125g | £0.59 £4.72/kg | ![]() Co-op Mozzarella 125g 125g | £1.40 £11.20/kg | 2.37x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Extra Mature Farmhouse Cheddar 300g | £3.50 £11.67/kg | ![]() Co-op British Mature White Cheddar 400g 400g | £3.50 £8.75/kg | 0.75x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Medium White Cheddar Cheese 350g | £2.85 £8.14/kg | ![]() Co-op British Mature White Cheddar 400g 400g | £3.50 £8.75/kg | 1.07x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Extra Mature White Cheddar 240g 240g | £2.75 £11.46/kg | ![]() Co-op British Mature White Cheddar 400g 400g | £3.50 £8.75/kg | 0.76x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Scottish Extra Mature White Cheddar 240g | £2.75 £11.46/kg | ![]() Co-op British Mature White Cheddar 400g 400g | £3.50 £8.75/kg | 0.76x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Savers Mozzarella 100g | £0.55 £5.50/kg | ![]() Co-op Mozzarella 125g 125g | £1.40 £11.20/kg | 2.04x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Natural Yogurt 500g | £1.15 £2.30/kg | ![]() Co-op Honest Value Low Fat Natural Yogurt 500g 500g | £0.61 £1.22/kg | 0.53x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Low Fat Greek Style Yogurt 500g | £1.15 £2.30/kg | ![]() Co-op Greek Style Natural Yogurt 500g 500g | £1.45 £2.90/kg | 1.26x |
| COMPARABLE 0.76 | ![]() Morrisons Fat Free Natural Yogurt 500g | £1.15 £2.30/kg | ![]() Co-op Honest Value Low Fat Natural Yogurt 500g 500g | £0.61 £1.22/kg | 0.53x |
| COMPARABLE 0.74 | ![]() Morrisons Orange Juice from Concentrate with Juicy Bits 1000ml | £1.45 £1.45/l | ![]() Co-op NFC Orange juice with Bits 1LTR 1l | £2.10 £2.10/l | 1.45x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Cloudy Apple 100% Fruit Juice 1500ml | £3.00 £2.00/l | ![]() Co-op Honest Value Pure Apple Juice 1 Ltr 1l | £1.25 £1.25/l | 0.62x |
| COMPARABLE 0.87 | ![]() Morrisons Mango & Passion Fruit Smoothie 750ml | £1.95 £2.60/l | ![]() Co-op Mango & Passionfruit Smoothie 750ml 750ml | £2.10 £2.80/l | 1.08x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Italian Tomato & Mascarpone Pasta Sauce 350g | £2.25 £6.43/kg | ![]() Co-op Tomato & Mascarpone Pasta Sauce 300g 300g | £2.10 £7.00/kg | 1.09x |
| COMPARABLE 0.91 | ![]() Morrisons 2 Vanilla Cheesecake Slices 180g | £2.75 £15.28/kg | ![]() Co-op Vanilla Cheesecake Slices 2x90g 180g | £2.50 £13.89/kg | 0.91x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Honey Roast Ham Slices 200g | £3.60 £18.00/kg | ![]() Co-op British Naw Honey Roast Ham 120g 120g | £2.50 £20.83/kg | 1.16x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Finely Sliced Dry Cured Cooked Ham Slices 100g 100g | £3.25 £32.50/kg | ![]() Co-op Irresistible Finely Sliced Ham 180g 180g | £4.25 £23.61/kg | 0.73x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Finely Sliced Dry Cured Honey Roast Ham 100g | £3.25 £32.50/kg | ![]() Co-op British Naw Honey Roast Ham 120g 120g | £2.50 £20.83/kg | 0.64x |
| COMPARABLE 0.70 | ![]() Morrisons British Thinly Sliced Smoked Ham 120g | £2.00 £16.67/kg | ![]() Co-op British Outdoor Bred No Added Water Smoked Ham 120g 120g | £2.50 £20.83/kg | 1.25x |
| COMPARABLE 0.76 | ![]() Morrisons British Thinly Sliced Roast Chicken 120g | £2.00 £16.67/kg | ![]() Co-op British Roast Chicken Breast 120g 120g | £2.50 £20.83/kg | 1.25x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Market Street Deli British Topside Of Beef 80g | £2.00 £25.00/kg | ![]() Co-op Sliced cooked British Beef Silvers 100g 100g | £2.50 £25.00/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Spanish Chorizo Ring 200g 200g | £2.50 £12.50/kg | ![]() Co-op Irresistible Chorizo 225g 225g | £3.10 £13.78/kg | 1.10x |
| COMPARABLE 0.75 | ![]() Morrisons 6 Fresh Bake Pork Sausage Rolls 360g | £2.40 £6.67/kg | ![]() Co-op 6 Sausage Rolls 330g 330g | £2.35 £7.12/kg | 1.07x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons 6 Fresh Bake Cheese & Onion Rolls 444g | £2.40 £5.41/kg | ![]() Co-op 6 Cheese & Onion Rolls 330g 330g | £2.35 £7.12/kg | 1.32x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons 2 Fresh Bake Pork Sausage Rolls 148g | £1.20 £8.11/kg | ![]() Co-op 2 Sausage Rolls 110g 110g | £1.15 £10.45/kg | 1.29x |
| COMPARABLE 0.87 | ![]() Morrisons Pork Cocktail Sausages 40 Pack 400g | £1.75 £4.38/kg | ![]() Co-op Pork Cocktail Sausages 400g 400g | £3.70 £9.25/kg | 2.11x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Seeded Sourdough 400g | £2.00 £5.00/kg | ![]() Co-op Irresistible Sliced Seeded Sourdough 500G 500g | £2.95 £5.90/kg | 1.18x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best White Sourdough 400g | £2.00 £5.00/kg | ![]() Co-op Irresistible Slice White Sourdough 500G 500g | £2.95 £5.90/kg | 1.18x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best White Sourdough Bloomer 400g 400g | £2.35 £5.88/kg | ![]() Co-op Irresistible Slice White Sourdough 500G 500g | £2.95 £5.90/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.86 | ![]() Market Street Tiger Bloomer 800g | £1.60 £2.00/kg | ![]() Co-op Tiger Bloomer 800g 800g | £1.65 £2.06/kg | 1.03x |
| COMPARABLE 0.86 | ![]() Market Street Tiger Bloomer 800g | £1.60 £2.00/kg | ![]() Co-op Tiger Bloomer 800g 800g | £1.65 £2.06/kg | 1.03x |
| COMPARABLE 0.81 | ![]() Morrisons Thick Sliced Tiger Bloomer 800g 800g | £2.00 £2.50/kg | ![]() Co-op Tiger Bloomer 800g 800g | £1.65 £2.06/kg | 0.82x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Brioche Hot Dog Rolls 4st | £1.50 £0.38/st | ![]() Co-op Irresistible Brioche Hot Dog Rolls 6 pack 6st | £1.95 £0.33/st | 0.87x |
| COMPARABLE 0.76 | ![]() Market Street Blueberry Muffins 4st | £1.70 £0.42/st | ![]() Co-op Bakery Blueberry Muffins 4pk 4st | £2.35 £0.59/st | 1.38x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Market Street Custard Doughnuts 5st | £1.00 £0.20/st | ![]() Co-op Bakery Coop Custard Ball Doughnuts 4 Pack 4st | £1.25 £0.31/st | 1.56x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Triple Belgian Chocolate Cookies 4st | £2.25 £0.56/st | ![]() Co-op Irresistible Belgian Chocolate 4 Triple Chocolate Cookies 4st | £2.25 £0.56/st | 1.00x |
| COMPARABLE 0.69 | ![]() Morrisons Free From White Sliced Loaf 535g | £1.90 £3.55/kg | ![]() Co-op Free From White Sliced Loaf of Bread 500g 500g | £2.40 £4.80/kg | 1.35x |
| COMPARABLE 0.92 | ![]() Morrisons Strawberry Crisp 500g 500g | £2.10 £4.20/kg | ![]() Co-op Strawberry Crisp 500g 500g | £2.70 £5.40/kg | 1.29x |
| COMPARABLE 0.91 | ![]() Morrisons Porridge Oats 1000g | £1.35 £1.35/kg | ![]() Co-op Porridge Oats 1kg 1kg | £1.65 £1.65/kg | 1.22x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Super Smooth Porridge Original Oats 750g | £2.15 £2.87/kg | ![]() Co-op Porridge Oats 1kg 1kg | £1.65 £1.65/kg | 0.58x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons French Style Ground Coffee 227g | £3.60 £15.86/kg | ![]() Co-op Fairtrade French Roast and Ground Coffee 200g 200g | £3.70 £18.50/kg | 1.17x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Fair Trade Brazilian Beans 227g | £4.30 £18.94/kg | ![]() Co-op Fairtrade Italian Style Coffee Beans 200g 200g | £3.70 £18.50/kg | 0.98x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Italian Coffee Beans 227g | £3.60 £15.86/kg | ![]() Co-op Fairtrade Italian Style Coffee Beans 200g 200g | £3.70 £18.50/kg | 1.17x |
| COMPARABLE 0.72 | ![]() Morrisons Gold Roast Decaf Coffee 100g | £2.30 £23.00/kg | ![]() Co-op Fairtrade Gold Roast Decaffeinated Freeze Dried Coffee 100g 100g | £3.20 £32.00/kg | 1.39x |
| COMPARABLE 0.75 | ![]() Morrisons Savers Instant Hot Chocolate Drink 400g | £1.69 £4.22/kg | ![]() Co-op Fairtrade Instant Hot Chocolate 400g 400g | £2.95 £7.38/kg | 1.75x |
| COMPARABLE 0.72 | ![]() Morrisons Baked Beans 410g 410g | £0.39 £0.95/kg | ![]() Co-op Honest Value Baked Beans 400g 400g | £0.35 £0.87/kg | 0.92x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Red Kidney Beans (400g) 240g | £0.37 £1.54/kg | ![]() Co-op Honest Value Red Kidney Beans 400g 400g | £0.49 £1.22/kg | 0.79x |
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Morrisons Farfalle Pasta 500g | £0.69 £1.38/kg | ![]() Co-op Italian Menu Farfalle 500g 500g | £0.85 £1.70/kg | 1.23x |
| COMPARABLE 0.83 | ![]() Morrisons Wholewheat Fusiili 500g | £0.75 £1.50/kg | ![]() Co-op Italian Wholewheat Fusilli 500g 500g | £0.85 £1.70/kg | 1.13x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Wholewheat Penne 500g | £0.75 £1.50/kg | ![]() Co-op Italian Wholewheat Fusilli 500g 500g | £0.85 £1.70/kg | 1.13x |
| COMPARABLE 0.88 | ![]() Morrisons Spaghetti 500g 500g | £0.75 £1.50/kg | ![]() Co-op Spaghetti 500g 500g | £0.85 £1.70/kg | 1.13x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Easy Cook Long Grain Rice 500g | £1.00 £2.00/kg | ![]() Co-op Long Grain Rice 1kg 1kg | £1.55 £1.55/kg | 0.78x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Easy Cook Long Grain Rice 2000g | £2.50 £1.25/kg | ![]() Co-op Long Grain Rice 1kg 1kg | £1.55 £1.55/kg | 1.24x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Squeezy Pure Clear Honey 454g 454g | £1.95 £4.30/kg | ![]() Co-op Honest Value Clear Honey 340g 340g | £1.15 £3.38/kg | 0.79x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Pure Clear Honey 454g | £1.75 £3.85/kg | ![]() Co-op Honest Value Clear Honey 340g 340g | £1.15 £3.38/kg | 0.88x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Strawberry Conserve 340g 340g | £2.55 £7.50/kg | ![]() Co-op Strawberry Jam 454g 420g | £1.10 £2.62/kg | 0.35x |
| COMPARABLE 0.91 | ![]() Morrisons Strawberry Jam 420g | £1.15 £2.74/kg | ![]() Co-op Strawberry Jam 454g 420g | £1.10 £2.62/kg | 0.96x |
| COMPARABLE 0.81 | ![]() Morrisons Plain Flour 1.5kg 1500g | £0.70 £0.47/kg | ![]() Co-op Plain White Flour 1.5kg 1.5kg | £0.90 £0.60/kg | 1.29x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() Morrisons Pickled Red Onions Sliced 340g 340g | £1.50 £4.41/kg | ![]() Co-op Pink Pickled Onions 340g 340g | £2.00 £5.88/kg | 1.33x |
| COMPARABLE 0.92 | ![]() Morrisons Strawberry Laces 65g 65g | £0.65 £10.00/kg | ![]() Co-op Strawberry Laces 65g 65g | £0.69 £10.62/kg | 1.06x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Savoury Snacking Crackers 150g 150g | £1.10 £7.33/kg | ![]() Co-op Sea Salt Crackers 185g 185g | £1.60 £8.65/kg | 1.18x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Double Concentrate No Added Sugar Apple & Blackcurrant Squash1.5L 1500ml | £0.99 £0.66/l | ![]() Coop Honest Value Apple & Blackcurrant Cordial 1.5 Ltr 1.5l | £1.30 £0.87/l | 1.31x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Apple & Blackcurrant Quadruple Strength Squash 1500ml | £1.85 £1.23/l | ![]() Coop Honest Value Apple & Blackcurrant Cordial 1.5 Ltr 1.5l | £1.30 £0.87/l | 0.70x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Apple Juice from Concentrate 600ml | £1.40 £2.33/l | ![]() Co-op Honest Value Pure Apple Juice 1 Ltr 1l | £1.25 £1.25/l | 0.54x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Morrisons Diet Bitter Lemon 1000ml | £0.90 £0.90/l | ![]() Co-op Low calorie bitter lemon 1l | £0.85 £0.85/l | 0.94x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Morrisons Soda Water 1000ml | £0.90 £0.90/l | ![]() Co-op Soda Water 1ltr 1l | £0.95 £0.95/l | 1.06x |
| COMPARABLE 0.94 | ![]() Morrisons Lemon Washing Up Liquid 450ml | £0.56 £1.24/l | ![]() Co-op Lemon Washing Up Liquid 450ml 450ml | £0.70 £1.56/l | 1.25x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Stone Baked Garlic Baguette 210g | £2.75 £13.10/kg | ![]() Co-op Garlic Baguettes 310g 310g | £1.00 £3.23/kg | 0.25x |
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Market Street Carrot Cake Slice 1st | £1.00 £1.00/st | ![]() Co-op Irresistible Carrot Cake 1st | £4.10 £4.10/st | 4.10x |
| COMPARABLE 0.80 | ![]() Morrisons Loose Red Pepper 1st | £0.70 £0.70/st | ![]() Co-op Red Peppers Each 1st | £0.77 £0.77/st | 1.10x |
| COMPARABLE 0.80 | ![]() Morrisons Loose Red Pepper 1st | £0.70 £0.70/st | ![]() Co-op Red Peppers Each 1st | £0.77 £0.77/st | 1.10x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Loose Yellow Pepper 1st | £0.70 £0.70/st | ![]() Co-op Red Peppers Each 1st | £0.77 £0.77/st | 1.10x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Nectarines 4st | £1.39 £0.35/st | ![]() Co-op Nectarines Per punnet 3st | £2.45 £0.82/st | 2.35x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Raspberries 250g 250g | £3.50 £14.00/kg | ![]() Co-op Raspberries Punnet 150G 150g | £2.30 £15.33/kg | 1.10x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Driscoll's Blackberries 200g 200g | £3.00 £15.00/kg | ![]() Co-op Blackberries Punnet 150g | £3.20 £21.33/kg | 1.42x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() Morrisons Bacon Rashers 140g | £1.00 £7.14/kg | ![]() Co-op Bacon Rashers 150g 150g | £1.20 £8.00/kg | 1.12x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Double Concentrate No Added Sugar Apple & Blackcurrant Squash1.5L 1500ml | £0.99 £0.66/l | ![]() Coop Honest Value Apple & Blackcurrant Cordial 1.5 Ltr 1.5l | £1.30 £0.87/l | 1.31x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons 20 Mini Pork Sausage Rolls 200g | £2.25 £11.25/kg | ![]() Co-op Bitesize Sausage Rolls 160g 160g | £3.15 £19.69/kg | 1.75x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Strawberries 350g 350g | £2.50 £7.14/kg | ![]() Co-op Strawberry punnet 227G 227g | £2.75 £12.11/kg | 1.70x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons 2 Garlic Baguettes 410g | £1.80 £4.39/kg | ![]() Co-op Twin Garlic Batons 340g 340g | £1.95 £5.74/kg | 1.31x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Fair Trade Sumatran Mandheling Ground Coffee 227g 227g | £4.30 £18.94/kg | ![]() Co-op Irresistible Fairtrade Sumatran Ground Coffee 200g 200g | £4.50 £22.50/kg | 1.19x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Columbian Coffee Beans 227g 227g | £4.30 £18.94/kg | ![]() Co-op Irresistible Fairtrade Colombian Beans 200g 200g | £4.50 £22.50/kg | 1.19x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Fair Trade Colombian Ground Coffee 227g 227g | £4.30 £18.94/kg | ![]() Co-op Irresistible Fairtrade Colombian R&G Coffee 200G 200g | £4.50 £22.50/kg | 1.19x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Colombian Decaf Roast & Ground Coffee 227g 227g | £4.30 £18.94/kg | ![]() Co-op Irresistible Fairtrade Colombian Decaf R&G 200G 200g | £4.50 £22.50/kg | 1.19x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons British Apples 6st | £2.00 £0.33/st | ![]() Co-op Seasonal British Apples 4pk 4st | £2.40 £0.60/st | 1.80x |