An illustrative selection of 100 matched pairs between Morrisons and Waitrose in the Pricemonitor own-label (Basket B), weighted across product categories (full set: 344 pairs — available to media on request). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 51 EQUIVALENT · 49 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | Morrisons product | Morrisons price | Waitrose product | Waitrose price | Wait/Morr per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Wonky Carrots 1.45kg 1450g | £0.76 £0.52/kg | ![]() Duchy Organic Carrots 700g | £1.45 £2.07/kg | 3.95x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Pak Choi 200g 200g | £1.24 £6.20/kg | ![]() Waitrose Green Pak Choi 250g | £1.80 £7.20/kg | 1.16x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Pea Shoots 60g | £1.00 £16.67/kg | ![]() Waitrose Pea Shoots 80g | £2.10 £26.25/kg | 1.57x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Fresh Basil 30g 30g | £0.70 £23.33/kg | ![]() Cooks' Ingredients Basil 25g | £0.85 £34.00/kg | 1.46x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Fresh Mint 30g | £0.60 £20.00/kg | ![]() Cooks' Ingredients Mint 25g | £0.85 £34.00/kg | 1.70x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Broccoli Florets 160g | £1.50 £9.38/kg | ![]() Waitrose Broccoli Florets 240g | £1.90 £7.92/kg | 0.84x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Tenderstem Broccoli 330g | £2.50 £7.58/kg | ![]() Bellaverde Sweet Stem Broccoli 200g | £2.50 £12.50/kg | 1.65x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Trimmed Leeks 500g 500g | £1.37 £2.74/kg | ![]() Waitrose Trimmed Leeks 400g | £1.85 £4.62/kg | 1.69x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Button Mushrooms 250g 250g | £1.50 £6.00/kg | ![]() Essential Cup Mushrooms 400g | £1.45 £3.62/kg | 0.60x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Fresh Basil 30g 30g | £0.70 £23.33/kg | ![]() Cooks' Ingredients Basil 25g | £0.85 £34.00/kg | 1.46x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Organic Tenderstem Broccoli 200g | £2.75 £13.75/kg | ![]() Duchy Organic Tenderstem Broccoli 200g | £2.90 £14.50/kg | 1.05x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Blueberries 350g 350g | £3.35 £9.57/kg | ![]() No.1 Speciality Blueberries 225g | £3.95 £17.56/kg | 1.83x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Loose Lemon 1st | £0.37 £0.37/st | ![]() Waitrose Loose Lemons 1st | £0.40 £0.40/st | 1.08x |
| COMPARABLE 0.75 | ![]() Morrisons Loose Pomegranate 1st | £1.55 £1.55/st | ![]() Waitrose Extra Large Pomegranate 1st | £3.25 £3.25/st | 2.10x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Kiwi 6st | £1.19 £0.20/st | ![]() Duchy Organic Kiwi Fruit 4st | £3.00 £0.75/st | 3.78x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Braeburn Apples 6 Pack 6st | £1.80 £0.30/st | ![]() Waitrose British Braeburn Apples 5st | £1.85 £0.37/st | 1.23x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons British Apples 6st | £2.00 £0.33/st | ![]() Waitrose Golden Delicious Apples 4st | £2.00 £0.50/st | 1.50x |
| COMPARABLE 0.79 | ![]() Morrisons Baby Watermelon 1st | £2.40 £2.40/st | ![]() Waitrose Mini Watermelon 1st | £3.55 £3.55/st | 1.48x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Savers Blueberries 125g 125g | £1.19 £9.52/kg | ![]() Waitrose Ready To Eat Blueberries 115g | £2.10 £18.26/kg | 1.92x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons British Chicken Drumsticks 2000g | £3.98 £1.99/kg | ![]() Waitrose Chicken Drumsticks, Skin-on & Bone-in 1600g | £5.25 £3.28/kg | 1.65x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons 2 Smoked Gammon Steaks 300g | £4.00 £13.33/kg | ![]() Waitrose 2 Smoked British Gammon Steaks 360g | £5.55 £15.42/kg | 1.16x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Scotch Minced Beef 20% Fat 500g | £3.25 £6.50/kg | ![]() Waitrose British Native Breeds Beef Mince 15% 750g | £7.00 £9.33/kg | 1.44x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Lamb Grill Steaks 300g | £4.25 £14.17/kg | ![]() No.1 British Lamb Rump Steaks 402g | £11.60 £28.86/kg | 2.04x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Unsmoked Gammon Joint 600g | £4.50 £7.50/kg | ![]() Essential British Unsmoked Gammon Joint 750g | £7.55 £10.07/kg | 1.34x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons 2 Unsmoked Horseshoe Gammon Steaks 450g | £4.50 £10.00/kg | ![]() Essential 2 British Unsmoked Gammon Steaks 300g | £4.25 £14.17/kg | 1.42x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Small Unsmoked Natural Gammon Joint 1010g | £7.06 £6.99/kg | ![]() Essential British Unsmoked Gammon Joint 750g | £7.55 £10.07/kg | 1.44x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Wiltshire Cured Smoked Gammon Steaks 200g 200g | £3.50 £17.50/kg | ![]() Waitrose 2 Smoked British Gammon Steaks 360g | £5.55 £15.42/kg | 0.88x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Scotch Minced Beef 12% Fat 500g | £3.30 £6.60/kg | ![]() Waitrose British Native Breeds Beef Mince 15% 750g | £7.00 £9.33/kg | 1.41x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Market Street British Pork Loin Steaks 400g | £1.48 £3.70/kg | ![]() Waitrose Free Range Pork 4 Loin Steaks 480g | £6.00 £12.50/kg | 3.38x |
| COMPARABLE 0.81 | ![]() Morrisons Beef Quarter Pound Burger with Onion 454g | £4.00 £8.81/kg | ![]() Waitrose 4 British Beef Quarter Pounders With Onions 454g | £4.00 £8.81/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.67 | ![]() Morrisons The Best Scottish Rump Steak 227g | £6.80 £29.96/kg | ![]() Duchy Organic British Beef Rump Steak 223g | £9.81 £43.99/kg | 1.47x |
| COMPARABLE 0.81 | ![]() Morrisons Slow Cooked Smoky BBQ Pork Ribs 510g | £5.50 £10.78/kg | ![]() Waitrose Slow Cooked Sweet & Smoky Pork Ribs 543g | £6.85 £12.62/kg | 1.17x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Wiltshire Cured 8 Unsmoked Back Bacon 240g 240g | £3.75 £15.62/kg | ![]() Essential 10 Unsmoked Bacon Rashers 300g | £2.80 £9.33/kg | 0.60x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Market Street British Chicken Thighs 1kg 1000g | £3.40 £3.40/kg | ![]() Duchy Organic Chicken Thighs, Skin-on & Bone-in 610g | £7.63 £12.51/kg | 3.68x |
| COMPARABLE 0.66 | ![]() Morrisons Savers Smoked Back Bacon 300g 300g | £1.25 £4.17/kg | ![]() Essential 10 Smoked Bacon Rashers 300g | £2.80 £9.33/kg | 2.24x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Market Street British Beef Sandwich Steak 250g | £3.13 £12.52/kg | ![]() Essential British Beef Frying Steak 340g | £6.25 £18.38/kg | 1.47x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Beef Rump Steak 255g 255g | £5.35 £20.98/kg | ![]() Waitrose British Native Breed Thick Cut Rump Steak 300g | £9.00 £30.00/kg | 1.43x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Market Street Lightly Smoked Salmon Portions 240g | £5.00 £20.83/kg | ![]() No.1 2 Scottish Double-Smoked Salmon Fillets 160g | £6.95 £43.44/kg | 2.08x |
| COMPARABLE 0.74 | ![]() Market Street Smoked Haddock Portions 240g | £5.00 £20.83/kg | ![]() Waitrose Smoked Haddock Fillets MSC 240g | £7.45 £31.04/kg | 1.49x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Market Street Salmon Fillet 350g | £18.99 £54.26/kg | ![]() Waitrose 5 Scottish Salmon Fillets 600g | £13.50 £22.50/kg | 0.41x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Welsh Semi Skimmed Milk 4 pint 2272ml | £1.75 £0.77/l | ![]() Essential British Free Range Semi-Skimmed Milk 4 Pints 2272ml | £1.75 £0.77/l | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Spicy Spanish Chorizo Ring 200g | £2.50 £12.50/kg | ![]() Waitrose Spanish Hot & Spicy Chorizo Ring 225g | £3.75 £16.67/kg | 1.33x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Milk For Farmers Semi Skimmed Milk 6 Pint 3408ml | £2.56 £0.75/l | ![]() Essential British Free Range Semi-Skimmed Milk 4 Pints 2272ml | £1.75 £0.77/l | 1.03x |
| COMPARABLE 0.70 | ![]() Morrisons Welsh Skimmed Milk 4 Pint 2272ml | £1.75 £0.77/l | ![]() Essential British Free Range Skimmed Milk 4 Pints 2272ml | £1.75 £0.77/l | 1.00x |
| COMPARABLE 0.75 | ![]() Morrisons Ready To Eat Roast Chicken Breast Fillets 220g | £3.40 £15.45/kg | ![]() Waitrose Cooked Roast Chicken Breast Fillets 2 240g | £5.46 £22.75/kg | 1.47x |
| COMPARABLE 0.79 | ![]() Morrisons Skimmed British Milk 1 Pint 568ml | £0.85 £1.50/l | ![]() Essential British Free Range Skimmed Milk 1 Pint 568ml | £0.95 £1.67/l | 1.12x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Parmigiano Reggiano 200g | £4.00 £20.00/kg | ![]() Waitrose Parmigiano Reggiano DOP Parmesan Cheese Strength 6 250g | £5.95 £23.80/kg | 1.19x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons British Thinly Sliced Smoked Ham 120g | £2.00 £16.67/kg | ![]() Essential 7 British Roast Ham Slices 80g | £1.50 £18.75/kg | 1.12x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Welsh Semi Skimmed Milk 6 Pint 3408ml | £2.40 £0.70/l | ![]() Essential British Free Range Semi-Skimmed Milk 4 Pints 2272ml | £1.75 £0.77/l | 1.09x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Welsh Whole Milk 4 Pint 2272ml | £1.75 £0.77/l | ![]() Essential British Free Range Whole Milk 4 Pints 2272ml | £1.75 £0.77/l | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Extra Mature Cheddar 750g 750g | £5.40 £7.20/kg | ![]() Essential Extra Mature Cheddar Cheese Strength 6 Large 550g | £4.00 £7.27/kg | 1.01x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Goose Fat 320g | £4.00 £12.50/kg | ![]() Cooks Ingredients Goose Fat 200g | £3.30 £16.50/kg | 1.32x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Toasted Sesame Oil 250ml 250ml | £2.65 £10.60/l | ![]() Waitrose Toasted Sesame Oil 250ml | £2.85 £11.40/l | 1.08x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Extra Virgin Olive Oil 1L 1000ml | £7.00 £7.00/l | ![]() Waitrose Extra Virgin Olive Oil 1000ml | £7.85 £7.85/l | 1.12x |
| COMPARABLE 0.72 | ![]() Morrisons Italian Coffee Beans 227g | £3.60 £15.86/kg | ![]() Waitrose Fairtrade Italian Style Beans 227g | £3.60 £15.86/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Apple Juice from Concentrate 600ml | £1.40 £2.33/l | ![]() Essential Apple Juice 1000ml | £1.60 £1.60/l | 0.69x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Strawberry & Banana Smoothie 750ml | £1.95 £2.60/l | ![]() Waitrose Strawberry & Banana Smoothie Large 750ml | £2.00 £2.67/l | 1.03x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons French Style Ground Coffee 227g | £3.60 £15.86/kg | ![]() Waitrose Fairtrade French Style Ground Coffee 227g | £3.60 £15.86/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.76 | ![]() Morrisons Pineapple Juice from Concentrate 1000ml | £1.50 £1.50/l | ![]() Waitrose Pineapple Fruit Juice 1000ml | £2.20 £2.20/l | 1.47x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() Morrisons Diet Bitter Lemon 1000ml | £0.90 £0.90/l | ![]() Waitrose Bitter Lemon Sugar Free 1000ml | £0.95 £0.95/l | 1.06x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Orange Juice from Concentrate with Juicy Bits 1000ml | £1.45 £1.45/l | ![]() Waitrose Orange Juice with Bits Large 1750ml | £3.40 £1.94/l | 1.34x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Not From Concentrate Orange Juice 1000ml | £2.75 £2.75/l | ![]() Waitrose Orange Juice with Bits 1000ml | £2.20 £2.20/l | 0.80x |
| COMPARABLE 0.66 | ![]() Morrisons Seafood Cocktail Sandwich Filler 200g | £1.89 £9.45/kg | ![]() Waitrose Seafood Deli Filler 220g | £2.40 £10.91/kg | 1.15x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Seville Orange Marmalade 340g | £1.85 £5.44/kg | ![]() Essential Seville Orange Marmalade Fine Cut 454g | £1.10 £2.42/kg | 0.45x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Blackcurrant Jam 420g | £1.15 £2.74/kg | ![]() Waitrose Blackcurrant Preserve 340g | £2.70 £7.94/kg | 2.90x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Crunchy Peanut Butter 700g | £2.25 £3.21/kg | ![]() Essential Crunchy Peanut Butter 500g | £2.50 £5.00/kg | 1.56x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Lemon Curd 411g | £1.15 £2.80/kg | ![]() Waitrose Lemon Curd 325g | £2.00 £6.15/kg | 2.20x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Fine Cut Marmalade 420g | £1.00 £2.38/kg | ![]() No.1 Vintage Marmalade 320g | £3.00 £9.38/kg | 3.94x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Signature Collection Rye Sourdough 800g 800g | £3.75 £4.69/kg | ![]() No.1 Wheat & Rye Sourdough Sliced Bread 500g | £2.50 £5.00/kg | 1.07x |
| COMPARABLE 0.67 | ![]() Morrisons Penne 500g | £0.69 £1.38/kg | ![]() Essential Penne 500g | £0.80 £1.60/kg | 1.16x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Free From Seeded Sliced Loaf 535g | £1.90 £3.55/kg | ![]() Waitrose Free From Sliced Mixed Seed Loaf 400g | £3.20 £8.00/kg | 2.25x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best Stone Baked Garlic Baguette 210g | £2.75 £13.10/kg | ![]() Essential 2 Garlic Baguettes 338g | £1.25 £3.70/kg | 0.28x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Sultana Bran 500g | £2.00 £4.00/kg | ![]() Waitrose Sultana Bran 750g 750g | £3.10 £4.13/kg | 1.03x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best White Sourdough 400g | £2.00 £5.00/kg | ![]() Duchy Organic White Sourdough 600g | £2.50 £4.17/kg | 0.83x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Morrisons 6 Fresh Bake Pork Sausage Rolls 360g | £2.40 £6.67/kg | ![]() Waitrose 6 Sausage Rolls 360g | £2.40 £6.67/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Seeded Sourdough 400g | £2.00 £5.00/kg | ![]() Duchy Organic Seeded Sourdough 600g | £2.50 £4.17/kg | 0.83x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Wholemeal Bread Rolls 4 Pack 4st | £1.35 £0.34/st | ![]() Essential Wholemeal Baps 6st | £1.00 £0.17/st | 0.49x |
| COMPARABLE 0.79 | ![]() Morrisons Porridge Oats 1000g | £1.35 £1.35/kg | ![]() Essential Porridge Oats 1kg 1000g | £1.25 £1.25/kg | 0.93x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() Market Street Carrot Cake Slice 1st | £1.00 £1.00/st | ![]() Carrot Loaf Cake 1st | £2.00 £2.00/st | 2.00x |
| COMPARABLE 0.75 | ![]() Morrisons Easy Cook Basmati Rice 1000g | £1.79 £1.79/kg | ![]() Essential Basmati Rice 1000g | £2.50 £2.50/kg | 1.40x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Market Street White Sub Rolls 4st | £1.35 £0.34/st | ![]() Essential White Finger Rolls 6st | £1.00 £0.17/st | 0.49x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Easy Cook Long Grain Rice 1000g | £1.25 £1.25/kg | ![]() Essential Long Grain Rice Easy Cook 1000g | £1.60 £1.60/kg | 1.28x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Farfalle Pasta 500g | £0.69 £1.38/kg | ![]() Waitrose Farfalle 500g | £1.85 £3.70/kg | 2.68x |
| COMPARABLE 0.72 | ![]() Morrisons 6 Large White Baps 6st | £1.50 £0.25/st | ![]() Essential White Floured Baps 6st | £1.00 £0.17/st | 0.67x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Bake at Home Crusty White Rolls 4st | £1.35 £0.34/st | ![]() Waitrose 6 Bake at Home Petit Pains 6st | £1.50 £0.25/st | 0.74x |
| COMPARABLE 0.66 | ![]() Morrisons Honey Nut Corn Flakes 500g 500g | £1.75 £3.50/kg | ![]() Essential Corn Flakes 500g 500g | £1.30 £2.60/kg | 0.74x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Shortbread Fingers 210g | £1.25 £5.95/kg | ![]() Waitrose Mini Shortbread 125g | £1.70 £13.60/kg | 2.28x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons The Best All Butter Shortbread Fingers 165g | £2.50 £15.15/kg | ![]() Waitrose Shortbread Fingers 200g | £1.30 £6.50/kg | 0.43x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Jelly Babies 190g 190g | £1.35 £7.11/kg | ![]() Waitrose Jelly Babies 200g | £1.35 £6.75/kg | 0.95x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Mint Humbugs 200g 200g | £1.35 £6.75/kg | ![]() Waitrose Mint Humbugs 200g | £1.35 £6.75/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons The Best Triple Belgian Chocolate Cookies 4st | £2.25 £0.56/st | ![]() Waitrose 4 Triple Belgian Chocolate Cookies 4st | £2.40 £0.60/st | 1.07x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Fruit Jellies 200g 200g | £1.35 £6.75/kg | ![]() Waitrose Fruit Jellies 200g | £1.35 £6.75/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.72 | ![]() Morrisons Triple Blade Disposable Razors 4st | £2.50 £0.62/st | ![]() Essential Disposable Razors 4st | £1.90 £0.47/st | 0.76x |
| COMPARABLE 0.81 | ![]() Morrisons Pregnancy Test Kits 2st | £3.50 £1.75/st | ![]() Essential Pregnancy Test Kit 2st | £4.00 £2.00/st | 1.14x |
| COMPARABLE 0.82 | ![]() Morrisons Washproof Breathable Plasters 40st | £1.20 £0.03/st | ![]() Essential Washproof Plasters 40st | £1.70 £0.04/st | 1.42x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Ultimate Soft Quilted Toilet Rolls 6 pack 6st | £4.25 £0.71/st | ![]() Essential White Ultra Soft Bathroom Tissue 9st | £4.25 £0.47/st | 0.67x |
| COMPARABLE 0.72 | ![]() Morrisons Glass & Window Cleaner 750ml | £0.79 £1.05/l | ![]() Glass & Window Trigger Spray 750ml | £1.00 £1.33/l | 1.27x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Pure Fabric Conditioner 40 Washes 1000ml | £1.29 £1.29/l | ![]() Waitrose Fabric Conditioner Gentle 1500ml | £3.10 £2.07/l | 1.60x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Morrisons Microfibre Cloth 4st | £2.35 £0.59/st | ![]() Essential Microfibre Cloths 3st | £2.75 £0.92/st | 1.56x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Morrisons Summer Burst Fabric Conditioner 40 Washes 1000ml | £1.29 £1.29/l | ![]() Waitrose Fabric Conditioner Summer Sun 1500ml | £3.10 £2.07/l | 1.60x |