An illustrative selection of 100 matched pairs between Sainsbury's and Tesco in the Pricemonitor own-label (Basket B), weighted across product categories (full set: 539 pairs — available to media on request). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 44 EQUIVALENT · 56 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | Sainsbury's product | Sainsbury's price | Tesco product | Tesco price | Tesc/Sain per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British Pork Shoulder Steaks x4 600g 600g | £5.50 £9.17/kg | ![]() Tesco Pork Shoulder Steaks 700G 700g | £6.15 £8.79/kg | 0.96x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's 400g British Fresh Diced Chicken Breast 400g | £3.95 £9.88/kg | ![]() Tesco British Chicken Diced Breast 250g 250g | £2.55 £10.20/kg | 1.03x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish 21 Day Matured Ribeye Steak 225g 225g | £6.50 £28.89/kg | ![]() Tesco Finest AA Salt Dry Aged Beef Ribeye Steak 350g 350g | £16.00 £45.71/kg | 1.58x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish 21 Day Matured Fillet Steak 170g 170g | £7.50 £44.12/kg | ![]() Tesco Finest 14 Day Matured AA Fillet Steak 240g 240g | £16.00 £66.67/kg | 1.51x |
| COMPARABLE 0.88 | ![]() Sainsbury's 640g British Diced Chicken Breasts 640g | £5.00 £7.81/kg | ![]() Tesco British Diced Chicken Breast 650G 650g | £5.40 £8.31/kg | 1.06x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Smoked Back Bacon Rashers x10 300g 300g | £1.49 £4.97/kg | ![]() Tesco Finest Signature Cure 6 Unsmoked Back Bacon 240g 240g | £4.25 £17.71/kg | 3.57x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Jumbo Pork Sausages x10 800g 800g | £4.75 £5.94/kg | ![]() Tesco 18 Pork Sausages 1.022Kg 1022g | £3.95 £3.86/kg | 0.65x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Smoked Back Bacon Rashers x10 300g 300g | £1.49 £4.97/kg | ![]() Tesco Finest Smoked Dry Cure Back Bacon 8 Pack 240G 240g | £4.15 £17.29/kg | 3.48x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's 21 Day Matured British Or Irish Thick Cut Sirloin Steak 400g 400g | £11.25 £28.12/kg | ![]() Tesco Finest Thick Cut Sirloin Steak 350G 350g | £11.50 £32.86/kg | 1.17x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Butcher's choice Lincolnshire British Pork Sausage x8 454g 454g | £1.79 £3.94/kg | ![]() Tesco British Lincolnshire Sausages 8 Pack 454G 454g | £1.79 £3.94/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Sainsbury's British Pork Mince 5% Fat 500g 500g | £2.49 £4.98/kg | ![]() Tesco Lean Pork Mince 5% Fat 500g 500g | £2.49 £4.98/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Beef Burgers x8 454g 454g | £4.00 £8.81/kg | ![]() Tesco Finest Extra Mature Cheddar 2 Beef Burgers 340g 340g | £4.50 £13.24/kg | 1.50x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Butcher's choice British Pork Sausage x12 681g 681g | £2.69 £3.95/kg | ![]() Tesco British Cumberland Sausages 8 Pack 454G 454g | £1.79 £3.94/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British Pork Chipolatas, Taste the Difference x20 625g 625g | £4.75 £7.60/kg | ![]() Tesco Finest 12 Pork British Chipolatas 375G 375g | £3.30 £8.80/kg | 1.16x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's 640g British Diced Chicken Breasts 640g | £5.00 £7.81/kg | ![]() Tesco British Slower Grown Diced Breast 400g 400g | £5.00 £12.50/kg | 1.60x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Butcher's choice British Pork Sausage x8 454g 454g | £1.79 £3.94/kg | ![]() Tesco British Pork Sausages 8 Pack 454G 454g | £1.79 £3.94/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Saisbury's Asparagus Tips 100g 100g | £1.70 £17.00/kg | ![]() Tesco Asparagus Tips 125G 125g | £2.10 £16.80/kg | 0.99x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Red Pepper 1st | £0.70 £0.70/st | ![]() Tesco Red Peppers Each 1st | £0.70 £0.70/st | 1.00x |
| COMPARABLE 0.81 | ![]() Sainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g 30g | £0.50 £16.67/kg | ![]() Tesco Fresh Cut Flat Leaf Parsley 30G 30g | £0.50 £16.67/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Bird Eye Chillies (Red or Green) 20g 20g | £0.72 £36.00/kg | ![]() Tesco Bird Eye Chillies 25G 25g | £0.90 £36.00/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Baby Leaf Spinach 200g 200g | £1.50 £7.50/kg | ![]() Tesco Baby Spinach 250G 250g | £1.30 £5.20/kg | 0.69x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Red Cabbage Each 1st | £0.89 £0.89/st | ![]() Tesco Red Cabbage Each 1st | £0.89 £0.89/st | 1.00x |
| COMPARABLE 0.75 | ![]() Sainsbury's Shallots 400g 400g | £1.35 £3.38/kg | ![]() Tesco Finest Echalion Shallots 400G 400g | £1.55 £3.88/kg | 1.15x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Mini Potatoes 750g 750g | £1.30 £1.73/kg | ![]() Tesco Mini Roast Potatoes 500G 500g | £2.00 £4.00/kg | 2.31x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Chestnut Super Mushrooms 300g 300g | £1.65 £5.50/kg | ![]() Tesco Organic Chestnut Mushrooms 250 G 250g | £2.25 £9.00/kg | 1.64x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Bunched Carrots, SO Organic 400g 400g | £1.90 £4.75/kg | ![]() Tesco Organic Bunched Carrots 400G 400g | £1.90 £4.75/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Stamford Street Co. Wafer Thin Cooked Ham Slices 150g 150g | £1.00 £6.67/kg | ![]() Tesco British Wafer Thin Cooked Ham Slices 120g 120g | £2.30 £19.17/kg | 2.87x |
| COMPARABLE 0.83 | ![]() Sainsbury's Unsmoked Gammon Steaks x2 450g 450g | £4.75 £10.56/kg | ![]() Tesco Unsmoked Gammon Steaks 2 Pack 450G 450g | £4.75 £10.56/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British Cooked Beef Slices x10 115g 115g | £1.65 £14.35/kg | ![]() Tesco Finest Slow Cooked Roast Beef Topside Slices 90g 90g | £4.00 £44.44/kg | 3.10x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Mozzarella Cheese 150g 150g | £1.55 £10.33/kg | ![]() Tesco Mozzarella 200g 200g | £1.30 £6.50/kg | 0.63x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Grated Mozzarella Cheese 500g 500g | £4.60 £9.20/kg | ![]() Tesco Mozzarella Grated 500g 500g | £4.65 £9.30/kg | 1.01x |
| COMPARABLE 0.73 | ![]() Sainsbury's Lighter Mature Grated Cheese 250g 250g | £2.55 £10.20/kg | ![]() Tesco 30% Reduced Fat Grated Mature Cheese 250g 250g | £2.75 £11.00/kg | 1.08x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Italian Antipasto Selection 120g 120g | £3.00 £25.00/kg | ![]() Tesco Finest Italian Antipasto Platter 188G 188g | £6.00 £31.91/kg | 1.28x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's 1L Semi Skimmed British Long Life Milk 1000ml | £0.95 £0.95/l | ![]() Tesco British Semi Skimmed Longlife Uht Milk 1 Litre 1000ml | £1.35 £1.35/l | 1.42x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British Semi Skimmed Milk 2.27L (4 pint) 2270ml | £1.75 £0.77/l | ![]() Tesco Organic British Semi Skimmed Milk 1.136L, 2 Pint 1136ml | £2.00 £1.76/l | 2.28x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Stamford Street Co. Wafer Thin Cooked Ham Slices 150g 150g | £1.00 £6.67/kg | ![]() Tesco British Wafer Thin Smoked Ham Slices 120g 120g | £2.30 £19.17/kg | 2.87x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Red & White Seedless Grapes 500g 500g | £2.00 £4.00/kg | ![]() Tesco Large Selection Grapes 800G Pack 800g | £3.50 £4.38/kg | 1.09x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() Sainsbury's Watermelon 300g 300g | £2.50 £8.33/kg | ![]() Tesco Watermelon Chunks 300G 300g | £2.50 £8.33/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's White Seedless Grapes 500g 500g | £2.00 £4.00/kg | ![]() Tesco Black Seedless Grapes 500G 500g | £2.00 £4.00/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.74 | ![]() Sainsbury's Pomegranate 80g 80g | £1.50 £18.75/kg | ![]() Tesco Pomegranate Seeds 80G 80g | £1.50 £18.75/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() By Sainsburys Medium Ripe & Ready Avocado 1st | £0.69 £0.69/st | ![]() Tesco Ripe & Ready Avocado 1st | £0.69 £0.69/st | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's White Seedless Grapes 500g 500g | £2.00 £4.00/kg | ![]() Tesco Finest Green Grapes Seedless 500G 500g | £2.60 £5.20/kg | 1.30x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Raspberries 250g 250g | £2.75 £11.00/kg | ![]() Tesco Raspberries 150G 150g | £2.25 £15.00/kg | 1.36x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Walnuts, Pieces 200g 200g | £2.35 £11.75/kg | ![]() Tesco Walnut Pieces 250G 250g | £3.50 £14.00/kg | 1.19x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Sainsbury's Tomato & Mascarpone Sauce 350g (Serves 2) 350g | £2.25 £6.43/kg | ![]() Tesco Tomato & Mascarpone Sauce 350G 350g | £2.25 £6.43/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Tomato & Chilli Chutney, Taste the Difference 220g 220g | £1.95 £8.86/kg | ![]() Tesco Finest Smokey Tomato Chipotle Chutney 220g 220g | £1.95 £8.86/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Tuna Chunks in Spring Water 4x145g 580g | £2.49 £4.29/kg | ![]() Tesco Tuna Chunks In Spring Water 400G 400g | £2.00 £5.00/kg | 1.16x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Set Honey 454g 454g | £1.80 £3.96/kg | ![]() Tesco Organic Set Honey 340G 340g | £3.35 £9.85/kg | 2.49x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Pasta Sauce, Tomato Mushroom & Basil 500g 500g | £0.79 £1.58/kg | ![]() Hearty Food Co. Tomato & Herb Pasta Sauce 440G 440g | £0.49 £1.11/kg | 0.70x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Stamford Street Co. Clear Honey 340g 340g | £0.74 £2.18/kg | ![]() Tesco Clear Honey 454G 454g | £1.80 £3.96/kg | 1.82x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Tomato & Herb Bolognese Pasta Sauce 500g 500g | £0.79 £1.58/kg | ![]() Hearty Food Co. Tomato & Herb Pasta Sauce 440G 440g | £0.49 £1.11/kg | 0.70x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Fine Egg Noodles 250g 250g | £0.95 £3.80/kg | ![]() Tesco Fine Egg Noodles 250G 250g | £0.95 £3.80/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Large Soft White Rolls x4 4st | £1.10 £0.28/st | ![]() Tesco Soft White Rolls 6 Pack 6st | £1.15 £0.19/st | 0.70x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's High Protein Berry Granola 375g 375g | £2.90 £7.73/kg | ![]() Tesco High Protein Berry & Yogurt Granola 500g 500g | £3.45 £6.90/kg | 0.89x |
| COMPARABLE 0.74 | ![]() Sainsbury's Strong White Unbleached Bread Flour 1.5kg 1500g | £1.40 £0.93/kg | ![]() Tesco Strong White Flour 1.5Kg 1500g | £1.40 £0.93/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.76 | ![]() Sainsbury's Fusilli Pasta 500g 500g | £0.60 £1.20/kg | ![]() Tesco Quick Cook Fusilli Pasta 500G 500g | £0.75 £1.50/kg | 1.25x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Free From Chocolate Cake Bars x4 4st | £3.45 £0.86/st | ![]() Tesco Free From Chocolate Cake Slice 5 Pack 5st | £3.20 £0.64/st | 0.74x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Morello Cherry Bakewell Tart 410g 410g | £2.75 £6.71/kg | ![]() Tesco Morello Cherry Bakewell Tart 410G 410g | £2.65 £6.46/kg | 0.96x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's White Jumbo Hot Dog Rolls x6 6st | £0.99 £0.17/st | ![]() Tesco White Sub Rolls 4 Pack 4st | £1.20 £0.30/st | 1.82x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Sausage Rolls x9 270g 270g | £1.29 £4.78/kg | ![]() Eastmans 8 Sausage Rolls 480G 480g | £0.99 £2.06/kg | 0.43x |
| COMPARABLE 0.83 | ![]() Sainsbury's Fusilli Pasta 1kg 1000g | £1.19 £1.19/kg | ![]() Tesco Fusilli Pasta Twists 1Kg 1000g | £1.19 £1.19/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Ff Vanilla Sponge Cake Mix 350g 350g | £2.00 £5.71/kg | ![]() Tesco Vanilla Sponge Mix 400G 400g | £1.45 £3.62/kg | 0.63x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Tagliatelle Pasta 500g 500g | £0.75 £1.50/kg | ![]() Tesco Tagliatelle Pasta 500G 500g | £0.75 £1.50/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.80 | ![]() Sainsbury's Fruity Muesli 750g 750g | £2.55 £3.40/kg | ![]() Tesco Fruit Muesli 750G 750g | £2.50 £3.33/kg | 0.98x |
| COMPARABLE 0.70 | ![]() Sainsbury's Medium Noodles Quick To Cook x2 300g 300g | £1.10 £3.67/kg | ![]() Tesco Straight To Wok Medium Noodles 300G 300g | £1.05 £3.50/kg | 0.95x |
| COMPARABLE 0.72 | ![]() Stamford Street Co. Medium White Bread 800g 800g | £0.55 £0.69/kg | ![]() Tesco Medium Sliced White Bread 800g 800g | £0.74 £0.92/kg | 1.35x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Cheese & Onion Rolls x2 120g 120g | £0.56 £4.67/kg | ![]() Tesco Mini Cheese & Onion Rolls 220g 220g | £2.25 £10.23/kg | 2.19x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Milk Chocolate Chip Brioche Roll x8 8st | £1.70 £0.21/st | ![]() Tesco Chocolate Chip Brioche Rolls 8 Pack 8st | £1.70 £0.21/st | 1.00x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Sainsbury's Strawberry & Banana Smoothie 750ml 750ml | £1.95 £2.60/l | ![]() Tesco Strawberry Sensation Smoothie 750Ml 750ml | £1.95 £2.60/l | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Freshly Squeezed Orange Juice with Bits, Taste the Difference 1.5L 1500ml | £4.50 £3.00/l | ![]() Tesco 100% Pure Squeezed Orange Juice With Bits 1.75 L 1750ml | £3.25 £1.86/l | 0.62x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Sainsbury's Cherry Cola Zero 2L 2000ml | £0.70 £0.35/l | ![]() Tesco Xero Cherry Cola 2L 2000ml | £0.49 £0.24/l | 0.70x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Strawberry & Banana Smoothie 750ml 750ml | £1.95 £2.60/l | ![]() Tesco Scrumptious Strawberry Smoothie 3X200ml 600ml | £1.50 £2.50/l | 0.96x |
| COMPARABLE 0.69 | ![]() Sainsbury's Fairtrade House Blend Original Coffee Beans, Strength 3 227g 227g | £3.75 £16.52/kg | ![]() Tesco House Blend Coffee Beans 227G 227g | £3.60 £15.86/kg | 0.96x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Fairtrade Colombian Coffee Strength 3, Taste the Difference 227g 227g | £4.50 £19.82/kg | ![]() Tesco Finest Fair Trade Colombian Supremo Ground Coffee 227G 227g | £4.30 £18.94/kg | 0.96x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Cola Zero 6x330ml 1980ml | £2.00 £1.01/l | ![]() Tesco Xero Cola 2 Litre 2000ml | £0.49 £0.24/l | 0.24x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Olive Oil, Light In Colour 1L 1000ml | £7.25 £7.25/l | ![]() Tesco Light In Colour Olive Oil 500Ml 500ml | £5.75 £11.50/l | 1.59x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Olive Oil 2L 2000ml | £14.50 £7.25/l | ![]() Tesco Olive Oil 1L 1000ml | £7.25 £7.25/l | 1.00x |
| COMPARABLE 0.65 | ![]() Sainsburys Lightly Dusted Basa fillets ASC x2 265g 265g | £2.95 £11.13/kg | ![]() Tesco Lightly Dusted Haddock Fillets 255G 255g | £5.75 £22.55/kg | 2.03x |
| COMPARABLE 0.74 | ![]() Sainsbury's Sea Bass Fillets ASC 180g 180g | £5.95 £33.06/kg | ![]() Tesco 2 Boneless Sea Bass Fillets 180G 180g | £5.95 £33.06/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.69 | ![]() Sainsbury's Skinless & Boneless Yellowfin Tuna Steaks x2 220g 220g | £4.72 £21.45/kg | ![]() Tesco Finest 2 Yellowfin Tuna Steaks 240g 240g | £10.00 £41.67/kg | 1.94x |
| COMPARABLE 1.00 | ![]() Sainsburys Salted Caramel Fudge 125g 125g | £1.40 £11.20/kg | ![]() Tesco Salted Caramel Fudge 125G 125g | £1.40 £11.20/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.79 | ![]() Sainsbury's Biscuits for Cheese Selection 500g 500g | £3.95 £7.90/kg | ![]() Tesco Biscuits For Cheese 500G 500g | £3.95 £7.90/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.70 | ![]() Sainsbury's Rich Tea Biscuits 200g 200g | £0.32 £1.60/kg | ![]() Tesco Shortcake Biscuits 200G 200g | £0.45 £2.25/kg | 1.41x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Flapjack Slices 5 x 32g 160g | £1.25 £7.81/kg | ![]() Tesco Granola Flapjack Slices 240g 240g | £1.95 £8.12/kg | 1.04x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Free From Ginger Crunch Cookies 150g 150g | £1.70 £11.33/kg | ![]() Tesco Free From Stem Ginger Cookies 150g 150g | £1.70 £11.33/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's 335g Butter Flapjack Mini Bites Tub 335g | £3.75 £11.19/kg | ![]() Tesco Flapjack Bites 280g 280g | £3.00 £10.71/kg | 0.96x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Fabric Dark Plasters Assorted x40 40st | £1.40 £0.03/st | ![]() Tesco Health Assorted Fabric Plasters Medium 40s 1st | £1.40 £1.40/st | 40.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsburys Super Soft Flushable Moist Toilet Tissue, Coconut 40 wipes 40st | £0.43 £0.01/st | ![]() Tesco Luxury Soft 60 Flushable Toilet Tissue Spring Fresh 60st | £0.80 £0.01/st | 1.24x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Anti Dandruff Shampoo 500ml 500ml | £1.20 £2.40/l | ![]() Tesco Anti-Dandruff Classic Shampoo 300ml 300ml | £0.83 £2.77/l | 1.15x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Anti Dandruff 2 In 1 Shampoo 500ml 500ml | £1.20 £2.40/l | ![]() Tesco 2 In 1 Anti-Dandruff Shampoo 300Ml 300ml | £0.83 £2.77/l | 1.15x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Sainsbury's Daily Shower Cleaner 750ml 750ml | £0.79 £1.05/l | ![]() Tesco Daily Shower Cleaning Spray 750Ml 750ml | £0.79 £1.05/l | 1.00x |
| COMPARABLE 0.72 | ![]() Sainsbury's Zip Seal Food & Freezer Bags Small x25 25st | £1.85 £0.07/st | ![]() Tesco Click Seal Food Bags Small 25 Pack 25st | £1.70 £0.07/st | 0.92x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Non Bio Super Concentrated Laundry Liquid 1.5L 1500ml | £3.70 £2.47/l | ![]() Tesco Non Bio Liquid Detergent Super Concentrated 30W 750ml 750ml | £2.30 £3.07/l | 1.24x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Advanced Dishwasher Ultimate Lemon 50 Washes 625g 625g | £6.35 £10.16/kg | ![]() Tesco All-in-One Dishwasher Tablets - Lemon 40 Pack 680g 680g | £3.70 £5.44/kg | 0.54x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British Wafer Thin Cooked Chicken Slices 400g 400g | £2.50 £6.25/kg | ![]() Eastman's Sliced Cooked Chicken 240G 240g | £1.99 £8.29/kg | 1.33x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Chestnut Super Mushrooms 300g 300g | £1.65 £5.50/kg | ![]() Tesco Chestnut Vitamin D Mushrooms 250G 250g | £1.10 £4.40/kg | 0.80x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Chopped Tomatoes Can 400g 400g | £0.45 £1.12/kg | ![]() Tesco Italian Chopped Tomatoes227g 227g | £0.45 £1.98/kg | 1.76x |
| COMPARABLE 0.79 | ![]() Sainsbury's White Crusty Rolls x6 6st | £1.10 £0.18/st | ![]() Tesco Crusty White Rolls 6 Pack 6st | £1.15 £0.19/st | 1.05x |
| COMPARABLE 0.88 | ![]() Sainsbury's Peanut Butter Smooth 340g 340g | £1.10 £3.24/kg | ![]() Tesco Smooth Peanut Butter 340G 340g | £0.99 £2.91/kg | 0.90x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Lemon Juice 250ml 250ml | £0.90 £3.60/l | ![]() Tesco Lemon Juice 500Ml 500ml | £1.40 £2.80/l | 0.78x |