Every matched pair between Sainsbury's and Aldi in the Pricemonitor own-label (Basket B) (167 pairs). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 84 EQUIVALENT · 83 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | Sainsbury's product | Sainsbury's price | Aldi product | Aldi price | Aldi/Sain per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| COMPARABLE 0.72 | ![]() Sainsbury's 200g Mild Scottish Smoked Salmon 200g | £7.75 £38.75/kg | Smoked Salmon Slices 200g | £4.49 £22.45/kg | 0.58x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Baby Potatoes 1kg 1000g | £1.05 £1.05/kg | British Baby Potatoes 1000g | £1.05 £1.05/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.95 | ![]() Sainsbury's Carrots 500g 500g | £0.55 £1.10/kg | British Carrots 500g | £0.44 £0.88/kg | 0.80x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Broccoli & Cauliflower Florets 240g 240g | £1.20 £5.00/kg | British Broccoli & Cauliflower Florets 400g | £1.35 £3.38/kg | 0.68x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Carrots 1kg 1000g | £0.69 £0.69/kg | British Wonky Carrots 1500g | £0.79 £0.53/kg | 0.76x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's White Potatoes 2kg 2000g | £1.32 £0.66/kg | Scottish Wonky Potatoes 2500g | £1.49 £0.60/kg | 0.90x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Mini Potatoes 750g 750g | £1.30 £1.73/kg | British Miniature Potatoes 500g | £0.75 £1.50/kg | 0.87x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Red Potatoes 2kg 2000g | £1.56 £0.78/kg | British Red Potatoes 2500g | £1.95 £0.78/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's White Potatoes 2kg 2000g | £1.32 £0.66/kg | British White Potatoes 2500g | £1.65 £0.66/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Gravy Granules For Meat 170g 170g | £0.65 £3.82/kg | Chicken Gravy Granules 300g | £0.99 £3.30/kg | 0.86x |
| COMPARABLE 0.69 | ![]() Sainsbury's ASC Scottish Mild Smoked Salmon 100g (Ready to Eat) 100g | £3.95 £39.50/kg | Mild & Delicate Smoked Salmon 100g | £3.09 £30.90/kg | 0.78x |
| COMPARABLE 0.74 | ![]() Sainsbury's Skin on ASC lightly Smoked Scottish Salmon Fillets, Taste the Difference x2 240g 240g | £6.75 £28.12/kg | Lightly Smoked Scottish Salmon Fillets 2 Pack 240g | £4.29 £17.88/kg | 0.64x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Galia Melon 1st | £2.00 £2.00/st | Galia Melon 1st | £1.39 £1.39/st | 0.69x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Ginger 100g 100g | £1.25 £12.50/kg | Ginger 125g | £0.99 £7.92/kg | 0.63x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's White Seedless Grapes 500g 500g | £2.00 £4.00/kg | Seedless Sable Grapes 400g | £1.99 £4.97/kg | 1.24x |
| EQUIVALENT 0.93 | ![]() Sainsbury's Oranges x5 5st | £1.50 £0.30/st | Oranges 5st | £1.39 £0.28/st | 0.93x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Oranges Large x4 4st | £2.00 £0.50/st | Large Oranges 4st | £1.89 £0.47/st | 0.94x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() By Sainsburys Medium Ripe & Ready Avocado 1st | £0.69 £0.69/st | XL Ripe & Ready Avocado 1st | £1.39 £1.39/st | 2.01x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Pink Lady Apples x6 6st | £2.90 £0.48/st | Pink Lady Apples 6st | £2.85 £0.48/st | 0.98x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Sweet Potato 1.25kg 1250g | £1.49 £1.19/kg | Sweet Potatoes 1000g | £1.19 £1.19/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Conference Pears, Ripe & Ready x4 4st | £2.30 £0.57/st | Ripe & Ready Conference Pears 4st | £1.85 £0.46/st | 0.80x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Baby Plum Tomatoes 325g 325g | £1.00 £3.08/kg | Baby Plum Tomatoes 250g | £0.75 £3.00/kg | 0.98x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Cherry Tomatoes 500g 500g | £1.50 £3.00/kg | Cherry Tomatoes 330g | £0.89 £2.70/kg | 0.90x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() Sainsbury's Large Vine Tomatoes 500g 500g | £1.40 £2.80/kg | Vine Ripened Tomatoes 500g | £1.19 £2.38/kg | 0.85x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Blueberries 300g 300g | £3.30 £11.00/kg | Blueberries 150g | £1.69 £11.27/kg | 1.02x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Cherries 250g 250g | £3.00 £12.00/kg | Cherries 200g | £1.79 £8.95/kg | 0.75x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Golden Delicious Apples x6 6st | £1.80 £0.30/st | Golden Delicious Apples 6st | £1.59 £0.27/st | 0.88x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Granny Smith Apples x6 6st | £1.80 £0.30/st | Granny Smith Apples 6st | £1.59 £0.27/st | 0.88x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Jazz Apples x6 6st | £2.40 £0.40/st | Jazz Apples 6st | £2.19 £0.36/st | 0.91x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Babycorn 175g 175g | £2.00 £11.43/kg | Baby Corn 145g | £1.09 £7.52/kg | 0.66x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Baking Potatoes 2kg 2000g | £1.85 £0.93/kg | British Baking Potatoes 2500g | £1.99 £0.80/kg | 0.86x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Bistro Salad 150g 150g | £1.35 £9.00/kg | Bistro Salad 160g | £0.95 £5.94/kg | 0.66x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Best Of British Apples x6 6st | £1.50 £0.25/st | Best of British Apples 6st | £1.39 £0.23/st | 0.93x |
| EQUIVALENT 0.95 | ![]() Sainsbury's Onions 1kg 1000g | £0.95 £0.95/kg | Brown Onions 1000g | £0.99 £0.99/kg | 1.04x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Apple, Pineapple & Grape 160g 160g | £1.50 £9.38/kg | Apple, Pineapple & Grape 200g | £0.99 £4.95/kg | 0.53x |
| COMPARABLE 0.81 | ![]() Sainsbury's Courgettes 500g 500g | £1.45 £2.90/kg | Courgettes 500g | £1.39 £2.78/kg | 0.96x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Strawberries 400g 400g | £2.50 £6.25/kg | Wonky Strawberries 227g | £1.19 £5.24/kg | 0.84x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Green Beans 300g 300g | £1.16 £3.87/kg | British Green Beans 220g | £0.85 £3.86/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Bistro Salad 150g 150g | £1.35 £9.00/kg | Italian Style Salad 100g | £0.79 £7.90/kg | 0.88x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Spring Onions Bunch 100g 100g | £0.65 £6.50/kg | Jumbo Spring Onions 130g | £0.89 £6.85/kg | 1.05x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Brown Onions x3 3st | £0.95 £0.32/st | Large Brown Onions 3st | £0.95 £0.32/st | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Chunky Mediterranean Style Vegetables, Inspired to Cook 600g 600g | £2.60 £4.33/kg | Ready to Roast Mediterranean Style Vegetables 400g | £1.69 £4.22/kg | 0.97x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British Parsnips 500g 500g | £0.74 £1.48/kg | British Parsnips 500g | £0.74 £1.48/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Raspberries 250g 250g | £2.75 £11.00/kg | British Raspberries 150g | £1.89 £12.60/kg | 1.15x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Royal Gala Apples x6 6st | £1.80 £0.30/st | British Royal Gala Apples 6st | £1.59 £0.27/st | 0.88x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Baby Plum Tomatoes 325g 325g | £1.00 £3.08/kg | Piccolato Tomatoes 220g | £1.49 £6.77/kg | 2.20x |
| COMPARABLE 0.67 | ![]() Sainsbury's Large Vine Tomatoes 500g 500g | £1.40 £2.80/kg | Regal Vine Tomatoes 450g | £1.69 £3.76/kg | 1.34x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Cherry Tomatoes 300g 300g | £1.00 £3.33/kg | Mini San Marzano Tomatoes 250g | £1.49 £5.96/kg | 1.79x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Mini Potatoes 750g 750g | £1.30 £1.73/kg | British Salad Potatoes 1000g | £1.19 £1.19/kg | 0.69x |
| COMPARABLE 0.74 | ![]() Sainsbury's Spring Onions Bunch 100g 100g | £0.65 £6.50/kg | Spring Onions 100g | £0.65 £6.50/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Sweetheart Cabbage 1st | £0.75 £0.75/st | Sweetheart Cabbage 1st | £0.75 £0.75/st | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Tenderstem Broccoli 330g 330g | £2.50 £7.58/kg | British Tenderstem Broccoli 200g | £1.45 £7.25/kg | 0.96x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Closed Cup Mushrooms Vitamin D 625g 625g | £1.85 £2.96/kg | British Closed Cup Mushrooms 400g | £1.29 £3.23/kg | 1.09x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Spinach Watercress & Rocket 100g 100g | £1.35 £13.50/kg | Watercress Spinach & Rocket Salad 80g | £0.75 £9.38/kg | 0.69x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Beef Meatballs 500g 500g | £4.25 £8.50/kg | British Skinny Beef Meatballs 5% Fat 340g | £3.29 £9.68/kg | 1.14x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish 21 Day Matured Sizzler Steaks 350g 350g | £4.00 £11.43/kg | British Sirloin Steak 21 Day Matured 195g | £4.49 £23.03/kg | 2.01x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish 21 Day Matured Sizzler Steaks 350g 350g | £4.00 £11.43/kg | British Ribeye Steak 21 Day Matured 195g | £4.59 £23.54/kg | 2.06x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish 21 Day Matured Sizzler Steaks 350g 350g | £4.00 £11.43/kg | British Rump Steak 21 Day Matured 232g | £3.99 £17.20/kg | 1.50x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish 21 Day Matured Sizzler Steaks 350g 350g | £4.00 £11.43/kg | 100% British Sirloin Steak 30 Day Matured 227g | £5.99 £26.39/kg | 2.31x |
| COMPARABLE 0.79 | ![]() Sainsbury's British or Irish 21 Day Matured Ribeye Steak 225g 225g | £6.50 £28.89/kg | 100% British Ribeye Steak 30 Day Matured 227g | £6.19 £27.27/kg | 0.94x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish 21 Day Matured Ribeye Steak 225g 225g | £6.50 £28.89/kg | 100% British Fillet Steak 28 Day Matured 170g | £6.79 £39.94/kg | 1.38x |
| COMPARABLE 0.67 | ![]() Sainsbury's 1kg British Fresh Chicken Skin on Drumsticks 1000g | £2.15 £2.15/kg | Chicken Drumsticks 1000g | £2.15 £2.15/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.85 | ![]() Sainsbury's British Pork Loin Steaks x4 480g 480g | £4.75 £9.90/kg | British Pork Loin Steaks 480g | £2.99 £6.23/kg | 0.63x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British 10% Fat Pork Mince 750g 750g | £3.70 £4.93/kg | British Lean Pork Mince 5% Fat 500g | £2.49 £4.98/kg | 1.01x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Stamford Street Co. MSC Seafood Sticks x16 250g 250g | £0.95 £3.80/kg | Seafood Sticks 16 Pack 250g | £0.99 £3.96/kg | 1.04x |
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Sainsbury's 1kg British Chicken Thigh Fillets 1000g | £6.95 £6.95/kg | Chicken Thigh Fillets 900g | £5.39 £5.99/kg | 0.86x |
| COMPARABLE 0.83 | ![]() Sainsbury's British Pork Loin Medallions x4 400g 400g | £4.55 £11.37/kg | British Lean Pork Loin Medallions 400g | £3.69 £9.22/kg | 0.81x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's 640g British Diced Chicken Breasts 640g | £5.00 £7.81/kg | Diced Chicken Breast 400g | £2.99 £7.48/kg | 0.96x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish 21 Day Matured Sizzler Steaks 350g 350g | £4.00 £11.43/kg | British Beef Steak 21 Day Matured 227g | £3.29 £14.49/kg | 1.27x |
| COMPARABLE 0.68 | ![]() Sainsbury's 2kg British Fresh Skinless & Boneless Chicken Breast Fillets 2000g | £12.29 £6.14/kg | Chicken Breast Fillets 2000g | £12.29 £6.14/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's 640g British Fresh Skinless & Boneless Chicken Thigh Fillets 640g | £5.95 £9.30/kg | Free Range Corn Fed Chicken Thigh Fillets 375g | £3.09 £8.24/kg | 0.89x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish Diced Beef 500g 500g | £6.00 £12.00/kg | British Diced Beef 400g | £4.49 £11.22/kg | 0.94x |
| COMPARABLE 0.88 | ![]() Sainsburys British Pork Chops x4 700g 700g | £6.00 £8.57/kg | British Pork Chops 4 Pack 700g | £3.99 £5.70/kg | 0.67x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British Pork Shoulder Steaks x4 600g 600g | £5.50 £9.17/kg | British Pork Shoulder Steaks 700g | £3.99 £5.70/kg | 0.62x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish Diced Beef 500g 500g | £6.00 £12.00/kg | British Diced Beef 700g | £7.59 £10.84/kg | 0.90x |
| COMPARABLE 0.72 | ![]() Sainsbury's Inspired to Cook Mixed Pepper Stir Fry 300g 300g | £1.75 £5.83/kg | Mixed Pepper Stir Fry 320g | £0.95 £2.97/kg | 0.51x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Smoked 16 Back Bacon Rashers 2x250g 500g | £2.39 £4.78/kg | Smoked Back Bacon 10 Pack 300g | £1.49 £4.97/kg | 1.04x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() Sainsbury's Blueberries 150g 150g | £2.00 £13.33/kg | Premium Blueberries 150g | £1.75 £11.67/kg | 0.88x |
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Sainsbury's Little Ones Organic Spaghetti Bolognese with Cheese 7+ Months 130g 130g | £0.59 £4.54/kg | Organic Spaghetti Bolognese Pouch 130g | £0.59 £4.54/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Little Ones Organic Spaghetti Bolognese 10+ Months 190g 190g | £1.20 £6.32/kg | Organic Spaghetti Bolognese Pouch 130g | £0.59 £4.54/kg | 0.72x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Seeded Sourdough Loaf Bread, Taste the Difference 400g 400g | £2.00 £5.00/kg | White Sourdough Sliced Loaf 500g | £1.89 £3.78/kg | 0.76x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Sourdough Medium Sliced White Bread, Taste the Difference 400g 400g | £2.00 £5.00/kg | White Sourdough Sliced Loaf 500g | £1.89 £3.78/kg | 0.76x |
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Sainsbury's Large Soft White Rolls x4 4st | £1.10 £0.28/st | Soft White Large Baps 4st | £0.75 £0.19/st | 0.68x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Large Soft White Rolls x6 6st | £1.35 £0.23/st | Soft White Large Baps 4st | £0.75 £0.19/st | 0.83x |
| COMPARABLE 0.69 | ![]() Sainsbury's White Crusty Rolls x6 6st | £1.10 £0.18/st | White Rolls 6st | £0.45 £0.07/st | 0.41x |
| COMPARABLE 0.75 | ![]() Sainsbury's Soft Wholemeal Rolls x6 6st | £1.10 £0.18/st | Wholemeal Rolls 6st | £0.45 £0.07/st | 0.41x |
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Sainsbury's Brioche Hot Dog Rolls x6 6st | £1.29 £0.21/st | Hot Dog Rolls 6 Pack 6st | £0.99 £0.17/st | 0.77x |
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Sainsbury's Soft White Rolls x6 6st | £1.10 £0.18/st | White Rolls 6st | £0.45 £0.07/st | 0.41x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Crumpets x6 6st | £0.45 £0.07/st | Crumpets 6 Pack 6st | £0.45 £0.07/st | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsburys Mini Chocolate Chip Muffins x12 12st | £2.20 £0.18/st | Mini Chocolate Chip Muffins 16st | £2.09 £0.13/st | 0.71x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Impact Shower Gel 300ml 300ml | £1.00 £3.33/l | Shower Gel 500ml | £0.99 £1.98/l | 0.59x |
| COMPARABLE 0.75 | ![]() Sainsbury's British Butter Unsalted, SO Organic 250g 250g | £3.20 £12.80/kg | British Salted Butter 250g 250g | £1.99 £7.96/kg | 0.62x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Mature Cheddar Cheese, SO Organic 270g 270g | £3.50 £12.96/kg | West Country Extra Mature Cheddar Cheese 350g | £2.99 £8.54/kg | 0.66x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's West Country Farmhouse Mature Cheddar 220g 220g | £2.25 £10.23/kg | West Country Mature Cheddar Cheese 350g | £2.99 £8.54/kg | 0.84x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Mozzarella Cheese 150g 150g | £1.55 £10.33/kg | Classic Mozzarella 125g | £0.59 £4.72/kg | 0.46x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Spanish Chorizo Slices x34 170g 170g | £1.40 £8.24/kg | Spanish Chorizo 24 Slices 120g | £0.99 £8.25/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() Sainsbury's British Cooked Beef Slices x10 115g 115g | £1.65 £14.35/kg | British Cooked Ham 10 Slices 115g | £0.75 £6.52/kg | 0.45x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British Butter Roast Chicken 150g 150g | £2.95 £19.67/kg | British Cooked Chicken 10 Slices 115g | £0.89 £7.74/kg | 0.39x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Tikka Sliced British Chicken Breast 180g 180g | £3.35 £18.61/kg | British Cooked Chicken Family Pack 14 Slices 300g | £2.19 £7.30/kg | 0.39x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British Finely Sliced Drury Lane Ham 150g 150g | £2.95 £19.67/kg | British Cooked Ham 10 Slices 115g | £0.75 £6.52/kg | 0.33x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Salmon Pate 100g 100g | £1.50 £15.00/kg | Salmon Paste 75g | £0.47 £6.27/kg | 0.42x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Baby Leaf Spinach 200g 200g | £1.50 £7.50/kg | Baby Spinach 240g | £1.09 £4.54/kg | 0.61x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Sausage Rolls x9 270g 270g | £1.29 £4.78/kg | Sausage Rolls 8 Pack 480g | £0.99 £2.06/kg | 0.43x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Beans, Tenderstem & Baby Corn 240g 240g | £2.50 £10.42/kg | Broccoli, Carrots, Baby Corn & Green Beans 350g | £1.69 £4.83/kg | 0.46x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Broccoli, Baby Corn, Carrots & Sugar Snap Peas 240g 240g | £2.00 £8.33/kg | Broccoli, Carrots, Baby Corn & Green Beans 350g | £1.69 £4.83/kg | 0.58x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's 2 Scottish Loch Trout Fillets, Taste the Difference 240g 240g | £5.95 £24.79/kg | Rich & Succulent Trout Fillets 2 Pack 240g | £3.99 £16.62/kg | 0.67x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Freshly Squeezed Orange Juice with Bits, Taste the Difference 1.5L 1500ml | £4.50 £3.00/l | 100% Freshly Squeezed Orange Juice with Bits 1000ml | £2.59 £2.59/l | 0.86x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Mini Melton Mowbray Pork Pies, Taste the Difference x4 200g 200g | £3.25 £16.25/kg | Mini Melton Pork Pies 6 Pack 300g | £1.99 £6.63/kg | 0.41x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Large Melton Mowbray Pork Pie 440g 454g | £3.85 £8.48/kg | Melton Mowbray Pork Pie 295g | £1.99 £6.75/kg | 0.80x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Watermelon 160g 160g | £1.50 £9.38/kg | Watermelon Fans 300g | £1.39 £4.63/kg | 0.49x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Apple, Grape & Strawberry 135g 135g | £1.50 £11.11/kg | Apple & Grape Snack Pack 80g | £0.39 £4.88/kg | 0.44x |
| COMPARABLE 0.70 | ![]() Sainsbury's Red Kidney Beans Carton, SO Organic 380g (230g*) 230g | £1.30 £5.65/kg | Red Kidney Beans in Water 240g | £0.39 £1.63/kg | 0.29x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Sweet Potato, SO Organic 750g 750g | £2.70 £3.60/kg | Sweet Potatoes 1000g | £1.19 £1.19/kg | 0.33x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's White Closed Cup Mushrooms, SO Organic 300g 300g | £1.70 £5.67/kg | British Closed Cup Mushrooms 400g | £1.29 £3.23/kg | 0.57x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Tenderstem Broccoli, SO Organic 200g 200g | £2.75 £13.75/kg | British Tenderstem Broccoli 200g | £1.45 £7.25/kg | 0.53x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Cabbage, SO Organic 1st | £1.35 £1.35/st | Savoy Cabbage 1st | £0.79 £0.79/st | 0.59x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British Diced Beef, SO Organic 500g 500g | £8.00 £16.00/kg | British Diced Beef 700g | £7.59 £10.84/kg | 0.68x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Tomato & Chilli Chutney, Taste the Difference 220g 220g | £1.95 £8.86/kg | Tomato & Chilli Chutney 285g | £1.89 £6.63/kg | 0.75x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Apple & Herb Stuffing Mix 130g 130g | £0.95 £7.31/kg | Sage & Onion Stuffing Mix 170g | £0.45 £2.65/kg | 0.36x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Udon Noodles Quick To Cook x2 300g 300g | £1.10 £3.67/kg | Ready to Wok Udon Noodles 300g | £0.85 £2.83/kg | 0.77x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Tomato & Herb Bolognese Pasta Sauce 500g 500g | £0.79 £1.58/kg | Tomato & Herb Pasta Sauce 440g | £0.49 £1.11/kg | 0.70x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Pasta Sauce, Tomato Mushroom & Basil 500g 500g | £0.79 £1.58/kg | Chunky Mushroom Pasta Sauce 500g | £0.79 £1.58/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Low Calorie Instant Fairtrade Hot Chocolate 250g 250g | £2.80 £11.20/kg | Light Instant Hot Choloate Original 300g | £1.69 £5.63/kg | 0.50x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Instant Fairtrade Hot Chocolate 350g 350g | £2.30 £6.57/kg | Instant Hot Chocolate Drink 400g | £1.69 £4.22/kg | 0.64x |
| COMPARABLE 0.75 | ![]() Sainsbury's Honey Nut Chocolate Clusters 500g 500g | £1.99 £3.98/kg | Chocolate Crunchy Clusters Cereal 500g | £1.99 £3.98/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Nutty Muesli 750g 750g | £2.50 £3.33/kg | Original Swiss Style Muesli 1100g | £2.29 £2.08/kg | 0.62x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Tuna Drained & Ready Brine 120g 120g | £1.75 £14.58/kg | Tuna Chunks In Brine 145g | £0.59 £4.07/kg | 0.28x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Golden Breadcrumbs 230g 230g | £1.60 £6.96/kg | Natural Breadcrumbs 175g | £0.99 £5.66/kg | 0.81x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Natural Fine Breadcrumbs 230g 230g | £1.60 £6.96/kg | Natural Breadcrumbs 175g | £0.99 £5.66/kg | 0.81x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Sage & Onion Stuffing Mix 85g 85g | £0.35 £4.12/kg | Sage & Onion Stuffing Mix 170g | £0.45 £2.65/kg | 0.64x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Spinach & Ricotta Filled Tortellini 250g 250g | £1.75 £7.00/kg | Spinach & Ricotta Tortelloni 300g | £1.69 £5.63/kg | 0.80x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Aberdeen Angus Quarter Pounders, Taste the Difference x4 454g 454g | £4.80 £10.57/kg | Aberdeen Angus Quarter Pounders 4 Pack 454g | £3.59 £7.91/kg | 0.75x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Gammon Joint 600g 600g | £4.75 £7.92/kg | Unsmoked Gammon Joint Typically 1kg 1000g | £4.09 £4.09/kg | 0.52x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Jazz Apples x6 6st | £2.40 £0.40/st | Jazz Apples 6st | £2.19 £0.36/st | 0.91x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Apple & Grape 130g 130g | £1.50 £11.54/kg | Apple & Grape Snack Pack 80g | £0.39 £4.88/kg | 0.42x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Cherries 250g 250g | £3.00 £12.00/kg | Cherries 200g | £1.79 £8.95/kg | 0.75x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Mixed Grapes 900g 900g | £3.95 £4.39/kg | Mixed Seedless Grapes 500g | £1.89 £3.78/kg | 0.86x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Grapes (Red or Black), SO Organic 400g 400g | £3.00 £7.50/kg | Black Seedless Grapes 500g | £1.89 £3.78/kg | 0.50x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Oranges Large x4 4st | £2.00 £0.50/st | Large Oranges 4st | £1.89 £0.47/st | 0.94x |
| COMPARABLE 0.70 | ![]() Sainsbury's Green Chillies 65g 65g | £0.75 £11.54/kg | Mixed Chillies 65g | £0.55 £8.46/kg | 0.73x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Cooked Beetroot in Natural Juices 500g 500g | £0.90 £1.80/kg | Cooked Beetroot 500g | £0.66 £1.32/kg | 0.73x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Caesar Salad 265g 265g | £2.00 £7.55/kg | Caesar Salad Kit 200g | £1.29 £6.45/kg | 0.85x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Bistro Salad 150g 150g | £1.35 £9.00/kg | Bistro Salad 160g | £0.95 £5.94/kg | 0.66x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Pea Shoots 60g 60g | £1.00 £16.67/kg | Pea Shoot Salad 80g | £0.85 £10.62/kg | 0.64x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Majestic Vine Ripened Tomatoes, Taste the Difference 300g 300g | £2.05 £6.83/kg | Vine Ripened Tomatoes 500g | £1.19 £2.38/kg | 0.35x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Cherry Tomatoes 500g 500g | £1.50 £3.00/kg | Cherry Tomatoes 330g | £0.89 £2.70/kg | 0.90x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Babycorn 175g 175g | £2.00 £11.43/kg | Baby Corn 145g | £1.09 £7.52/kg | 0.66x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's 300g Closed Cup Chestnut Mushrooms 300g | £1.29 £4.30/kg | British Chestnut Mushrooms 250g | £0.95 £3.80/kg | 0.88x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Closed Cup Mushrooms Vitamin D 625g 625g | £1.85 £2.96/kg | British Closed Cup Mushrooms 400g | £1.29 £3.23/kg | 1.09x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British Parsnips 500g 500g | £0.74 £1.48/kg | British Parsnips 500g | £0.74 £1.48/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Sweet Potatoes Loose 387g | £1.30 £3.36/kg | Sweet Potatoes 1000g | £1.19 £1.19/kg | 0.35x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Sweet Potato 1.25kg 1250g | £1.49 £1.19/kg | Sweet Potatoes 1000g | £1.19 £1.19/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Mini Potatoes 750g 750g | £1.30 £1.73/kg | British Salad Potatoes 1000g | £1.19 £1.19/kg | 0.69x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's White Potatoes, SO Organic 1.5kg 1500g | £1.85 £1.23/kg | British White Potatoes 2500g | £1.65 £0.66/kg | 0.54x |
| COMPARABLE 0.76 | ![]() Sainsbury's Non Scratch Sponge Scourers x6 6st | £1.00 £0.17/st | Non Scratch Sponge Scourer 6st | £0.75 £0.12/st | 0.75x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Butcher's choice Cumberland British Pork Sausage x8 454g 454g | £1.79 £3.94/kg | Cumberland Pork Sausages 6 Pack 400g | £2.29 £5.72/kg | 1.45x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Lincolnshire British Pork Sausages, Taste the Difference x6 400g 400g | £3.30 £8.25/kg | Lincolnshire Pork Sausages 6 Pack 400g | £2.29 £5.72/kg | 0.69x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish Extra Lean Diced Beef 500g 500g | £6.50 £13.00/kg | British Diced Beef 700g | £7.59 £10.84/kg | 0.83x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish Diced Beef 500g 500g | £6.00 £12.00/kg | British Diced Beef 700g | £7.59 £10.84/kg | 0.90x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's 4 British Beef Steak Burgers, Taste the Difference 680g 680g | £7.25 £10.66/kg | British Beef Quarter Pounders 4 Pack 454g | £2.89 £6.37/kg | 0.60x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's 10% Fat Mini Beef Meatballs x20 350g 350g | £4.00 £11.43/kg | British Skinny Beef Meatballs 5% Fat 340g | £3.29 £9.68/kg | 0.85x |
| COMPARABLE 0.70 | ![]() Sainsbury's Fresh British Turkey Breast Mini Fillets 400g 400g | £5.50 £13.75/kg | British Turkey Breast Steaks 2% Fat 375g | £3.59 £9.57/kg | 0.70x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Carrot, Broccoli, Courgette and Fine Beans 420g 420g | £2.15 £5.12/kg | Broccoli, Carrots, Baby Corn & Green Beans 350g | £1.69 £4.83/kg | 0.94x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Melon Trio Fingers 300g 300g | £2.75 £9.17/kg | Melon, Mango & Pineapple Fingers 240g | £1.69 £7.04/kg | 0.77x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Honey Nut Clusters 500g 500g | £1.99 £3.98/kg | Honey & Nut Crunchy Clusters Cereal 500g | £1.99 £3.98/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Potato Gnocchi 500g 500g | £1.50 £3.00/kg | Tortelloni 250g / Gnocchi 500g 500g | £0.99 £1.98/kg | 0.66x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Chocolate Filled Crepes x6 6st | £2.10 £0.35/st | Chocolate Flavour Filled Waffles 8st | £1.49 £0.19/st | 0.53x |