Every matched pair between Sainsbury's and Co-op in the Pricemonitor own-label (Basket B) (66 pairs). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 29 EQUIVALENT · 37 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | Sainsbury's product | Sainsbury's price | Co-op product | Co-op price | Co-o/Sain per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Sourdough Medium Sliced White Bread, Taste the Difference 400g 400g | £2.00 £5.00/kg | ![]() Co-op Irresistible Slice White Sourdough 500G 500g | £2.95 £5.90/kg | 1.18x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Sainsbury's Free From White Sliced Bread 535g | £1.90 £3.55/kg | ![]() Co-op Free From White Sliced Loaf of Bread 500g 500g | £2.40 £4.80/kg | 1.35x |
| COMPARABLE 0.74 | ![]() Sainsbury's Brioche Hot Dog Rolls x6 6st | £1.29 £0.21/st | ![]() Co-op Irresistible Brioche Hot Dog Rolls 6 pack 6st | £1.95 £0.33/st | 1.51x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Sainsbury's Garlic Flatbread 210g 210g | £2.00 £9.52/kg | ![]() Co-op Garlic Flatbread 225g 225g | £2.70 £12.00/kg | 1.26x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Mature Cheddar Cheese, SO Organic 270g 270g | £3.50 £12.96/kg | ![]() Co-op British Mature White Cheddar 400g 400g | £3.50 £8.75/kg | 0.68x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's West Country Farmhouse Mature Cheddar 220g 220g | £2.25 £10.23/kg | ![]() Co-op Irresistible Somerset Mature Cheddar Cheese 340g 340g | £4.75 £13.97/kg | 1.37x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Mozzarella Cheese 150g 150g | £1.55 £10.33/kg | ![]() Co-op Mozzarella 125g 125g | £1.40 £11.20/kg | 1.08x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Spanish Chorizo Slices x34 170g 170g | £1.40 £8.24/kg | ![]() Co-op Sliced Chorizo 150g 150g | £2.25 £15.00/kg | 1.82x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British Cooked Beef Slices x10 115g 115g | £1.65 £14.35/kg | ![]() Co-op Sliced cooked British Beef Silvers 100g 100g | £2.50 £25.00/kg | 1.74x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British Finely Sliced Drury Lane Ham 150g 150g | £2.95 £19.67/kg | ![]() Co-op Irresistible Finely Sliced Ham 180g 180g | £4.25 £23.61/kg | 1.20x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Sausage Rolls x9 270g 270g | £1.29 £4.78/kg | ![]() Co-op 6 Sausage Rolls 330g 330g | £2.35 £7.12/kg | 1.49x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's 100% Apple Juice, Not From Concentrate 1.75L 1750ml | £3.25 £1.86/l | ![]() Co-op Honest Value Pure Apple Juice 1 Ltr 1l | £1.25 £1.25/l | 0.67x |
| COMPARABLE 0.72 | ![]() Sainsbury's Mini Melton Mowbray Pork Pies, Taste the Difference x4 200g 200g | £3.25 £16.25/kg | ![]() Co-op 4 Mini Melton Mowbray Pork Pies 200g 200g | £2.45 £12.25/kg | 0.75x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Large Melton Mowbray Pork Pie 440g 454g | £3.85 £8.48/kg | ![]() Co-op Melton Mowbray Pork Pie 290g 290g | £3.10 £10.69/kg | 1.26x |
| COMPARABLE 0.75 | ![]() Sainsbury's Pineapple 300g 300g | £2.50 £8.33/kg | ![]() Co-op Pineapple 300g 300g | £2.95 £9.83/kg | 1.18x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Sausage Roll 90g 90g | £1.35 £15.00/kg | ![]() Co-op 2 Sausage Rolls 110g 110g | £1.15 £10.45/kg | 0.70x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's 145g Jumbo Sausage Roll 145g | £1.25 £8.62/kg | ![]() Co-op 2 Sausage Rolls 110g 110g | £1.15 £10.45/kg | 1.21x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Red Kidney Beans Carton, SO Organic 380g (230g*) 230g | £1.30 £5.65/kg | ![]() Co-op Honest Value Red Kidney Beans 400g 400g | £0.49 £1.22/kg | 0.22x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Tenderstem Broccoli, SO Organic 200g 200g | £2.75 £13.75/kg | ![]() Co-op Organic Tenderstem Broccoli 160g 160g | £2.00 £12.50/kg | 0.91x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British Diced Beef, SO Organic 500g 500g | £8.00 £16.00/kg | ![]() Co-op British Diced Beef Casserole Steak 400g 400g | £5.85 £14.62/kg | 0.91x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Apple & Herb Stuffing Mix 130g 130g | £0.95 £7.31/kg | ![]() Co-op Sage & Onion Stuffing Mix 170g | £0.55 £3.24/kg | 0.44x |
| COMPARABLE 0.79 | ![]() Sainsbury's Diet Cloudy Lemonade, 6x330ml 1980ml | £2.30 £1.16/l | ![]() Co-op Diet Cloudy Lemonade 2ltr 2l | £1.00 £0.50/l | 0.43x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Pure Apple Juice, SO Organic 3x200ml 600ml | £1.75 £2.92/l | ![]() Co-op Honest Value Pure Apple Juice 1 Ltr 1l | £1.25 £1.25/l | 0.43x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Fairtrade Colombian Coffee Strength 3, Taste the Difference 227g 227g | £4.50 £19.82/kg | ![]() Co-op Fairtrade French Roast and Ground Coffee 200g 200g | £3.70 £18.50/kg | 0.93x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Fairtrade Sumatra Mandheling Coffee Strength 4, Taste the Difference 227g 227g | £4.50 £19.82/kg | ![]() Co-op Irresistible Fairtrade Sumatran Ground Coffee 200g 200g | £4.50 £22.50/kg | 1.14x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Fairtrade Colombian Decaff Coffee Strength 3, Taste the Difference 227g 227g | £4.50 £19.82/kg | ![]() Co-op Irresistible Fairtrade Colombian Decaf R&G 200G 200g | £4.50 £22.50/kg | 1.14x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Instant Fairtrade Hot Chocolate 350g 350g | £2.30 £6.57/kg | ![]() Co-op Fairtrade Instant Hot Chocolate 400g 400g | £2.95 £7.38/kg | 1.12x |
| COMPARABLE 0.84 | ![]() Sainsbury's Bottled Still Flavoured Water, Strawberry & Kiwi 1L 1000ml | £0.95 £0.95/l | ![]() Co-op Still Strawberry & Kiwi Flavour Spring Water 1Ltr 1l | £0.90 £0.90/l | 0.95x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Tuna Drained & Ready Brine 120g 120g | £1.75 £14.58/kg | ![]() Co-op Honest Value Tuna Flakes in Brine 145g 145g | £0.67 £4.62/kg | 0.32x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Sage & Onion Stuffing Mix 85g 85g | £0.35 £4.12/kg | ![]() Co-op Sage & Onion Stuffing Mix 170g | £0.55 £3.24/kg | 0.79x |
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Sainsbury's Lemon Juice 250ml 250ml | £0.90 £3.60/l | ![]() Co-op Lemon Juice 250ml 250ml | £1.20 £4.80/l | 1.33x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Aberdeen Angus Quarter Pounders, Taste the Difference x4 454g 454g | £4.80 £10.57/kg | ![]() Co-op Irresistible Aberdeen Angus Beef Burger 340g 340g | £4.75 £13.97/kg | 1.32x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Apple & Grape 130g 130g | £1.50 £11.54/kg | ![]() Co-op Apple and Grape 100g 100g | £1.35 £13.50/kg | 1.17x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Fairtrade Bananas, SO Organic x6 6st | £1.90 £0.32/st | ![]() Co-op Fairtrade Bananas 5st | £1.25 £0.25/st | 0.79x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Cherries 250g 250g | £3.00 £12.00/kg | ![]() Co-op Cherries Punnet Each 200g | £3.70 £18.50/kg | 1.54x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Kiwi Fruit x6 6st | £1.40 £0.23/st | ![]() Co-op Ripe And Ready Kiwi Fruit 4pk 4st | £2.00 £0.50/st | 2.14x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Sainsbury's Bistro Salad 150g 150g | £1.35 £9.00/kg | ![]() Co-op Bistro Salad Bag 150g 150g | £1.80 £12.00/kg | 1.33x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Majestic Vine Ripened Tomatoes, Taste the Difference 300g 300g | £2.05 £6.83/kg | ![]() Co-op Vine Ripened Tomatoes 400g 400g | £1.65 £4.12/kg | 0.60x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 400g 400g | £3.30 £8.25/kg | ![]() Co-op Organic Cherry on the Vine Tomatoe 250g | £3.00 £12.00/kg | 1.45x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Cherry Tomatoes 500g 500g | £1.50 £3.00/kg | ![]() Co-op Cherry Tomatoes 330g 330g | £1.40 £4.24/kg | 1.41x |
| COMPARABLE 0.72 | ![]() Sainsbury's Asparagus Spears 250g | £2.35 £9.40/kg | ![]() Co-op Asparagus 250g 250g | £2.55 £10.20/kg | 1.09x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Babycorn 175g 175g | £2.00 £11.43/kg | ![]() Co-op Baby Corn 125g 125g | £1.60 £12.80/kg | 1.12x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's White Potatoes, SO Organic 1.5kg 1500g | £1.85 £1.23/kg | ![]() Co-op Washed White Potatoes 2kg 2kg | £1.65 £0.82/kg | 0.67x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Sweet Potato Fries 340g 340g | £2.30 £6.76/kg | ![]() Co-op Sweet Potato Fries 250g 250g | £2.00 £8.00/kg | 1.18x |
| COMPARABLE 0.80 | ![]() Sainsbury's Butcher's choice Cumberland British Pork Sausage x8 454g 454g | £1.79 £3.94/kg | ![]() Co-op Butchers Choice 8 British Pork Sausages 454g 454g | £2.00 £4.41/kg | 1.12x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Butcher's choice British Pork Sausage x12 681g 681g | £2.69 £3.95/kg | ![]() Co-op Butchers Choice 8 British Pork Sausages 454g 454g | £2.00 £4.41/kg | 1.12x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Lincolnshire British Pork Sausages, Taste the Difference x6 400g 400g | £3.30 £8.25/kg | ![]() Co-op Butchers Choice 8 British Pork Sausages 454g 454g | £2.00 £4.41/kg | 0.53x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish Extra Lean Diced Beef 500g 500g | £6.50 £13.00/kg | ![]() Co-op British Diced Beef Casserole Steak 400g 400g | £5.85 £14.62/kg | 1.12x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish Diced Beef 500g 500g | £6.00 £12.00/kg | ![]() Co-op British Diced Beef Casserole Steak 400g 400g | £5.85 £14.62/kg | 1.22x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's 4 British Beef Steak Burgers, Taste the Difference 680g 680g | £7.25 £10.66/kg | ![]() Co-op British Quarter Pounder Beef Burger 454g | £4.40 £9.69/kg | 0.91x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Plain White Flour, SO Organic 1kg 1000g | £1.80 £1.80/kg | ![]() Co-op Plain White Flour 1.5kg 1.5kg | £0.90 £0.60/kg | 0.33x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Nectarine Punnet (Min x4) 4st | £1.80 £0.45/st | ![]() Co-op Nectarines Per punnet 3st | £2.45 £0.82/st | 1.81x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Carrots, SO Organic 700g 700g | £1.35 £1.93/kg | ![]() Co-op Organic Carrots 500g 500g | £1.40 £2.80/kg | 1.45x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's 250g Blackberries 250g | £3.75 £15.00/kg | ![]() Co-op Blackberries Punnet 150g | £3.20 £21.33/kg | 1.42x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Watermelon 160g 160g | £1.50 £9.38/kg | ![]() Co-op Watermelon Wedges 200g 200g | £1.45 £7.25/kg | 0.77x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Mini Sausage Rolls x20 200g 200g | £2.40 £12.00/kg | ![]() Co-op Bitesize Sausage Rolls 160g 160g | £3.15 £19.69/kg | 1.64x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Nectarine Punnet (Min x4) 4st | £1.80 £0.45/st | ![]() Co-op Ripe & Ready Nectarines 3st | £2.90 £0.97/st | 2.15x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Garlic Baguette 195g 195g | £1.00 £5.13/kg | ![]() Co-op Twin Garlic Batons 340g 340g | £1.95 £5.74/kg | 1.12x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's 300g Mint Glazed Lamb Rump Steaks 300g | £6.25 £20.83/kg | ![]() Co-op Garlic & Mint Lamb Rump Steaks 260g 260g | £5.50 £21.15/kg | 1.02x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Fairtrade House Blend Original Coffee, Strength 3 227g 227g | £3.75 £16.52/kg | ![]() Co-op Irresistible Fairtrade Sumatran Ground Coffee 200g 200g | £4.50 £22.50/kg | 1.36x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Fairtrade Kenyan Coffee Beans, Taste the Difference, Strength 3 227g 227g | £4.50 £19.82/kg | ![]() Co-op Irresistible Fairtrade Colombian Beans 200g 200g | £4.50 £22.50/kg | 1.14x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Fairtrade House Blend Original Coffee Beans, Strength 3 227g 227g | £3.75 £16.52/kg | ![]() Co-op Irresistible Fairtrade Sumatra Coffe Beans 200G 200g | £4.50 £22.50/kg | 1.36x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Fairtrade Colombian Beans Strength 3, Taste the Difference 227g 227g | £4.50 £19.82/kg | ![]() Co-op Irresistible Fairtrade Colombian R&G Coffee 200G 200g | £4.50 £22.50/kg | 1.14x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Fairtrade Colombian Decaff Coffee Strength 3, Taste the Difference 227g 227g | £4.50 £19.82/kg | ![]() Co-op Irresistible Fairtrade Colombian Decaf R&G 200G 200g | £4.50 £22.50/kg | 1.14x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Best Of British Apples x6 6st | £1.50 £0.25/st | ![]() Co-op Seasonal British Apples 4pk 4st | £2.40 £0.60/st | 2.40x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's 200g Mwn Smoked Back Bacon 200g | £2.50 £12.50/kg | ![]() Co-op Smoked Rindless Back Bacon 300g 300g | £2.35 £7.83/kg | 0.63x |