Every matched pair between Sainsbury's and Waitrose in the Pricemonitor own-label (Basket B) (121 pairs). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 68 EQUIVALENT · 53 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | Sainsbury's product | Sainsbury's price | Waitrose product | Waitrose price | Wait/Sain per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Sainsbury's Grated Mozzarella Cheese 250g 250g | £2.55 £10.20/kg | ![]() Waitrose Grated Mozzarella Cheese Strength 1 250g | £2.80 £11.20/kg | 1.10x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Hazelnut Chocolate Spread 400g 400g | £1.65 £4.12/kg | ![]() No.1 Chocolate Hazelnut Creme 330g | £4.00 £12.12/kg | 2.94x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Orange Marmalade, Fine Cut 454g 454g | £1.10 £2.42/kg | ![]() No.1 Vintage Marmalade 320g | £3.00 £9.38/kg | 3.87x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's 400g British Fresh Diced Chicken Breast 400g | £3.95 £9.88/kg | ![]() Duchy Organic Chicken Breast Chunks 275g | £7.75 £28.18/kg | 2.85x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsburys British Pork Chops x4 700g 700g | £6.00 £8.57/kg | ![]() Duchy Organic Free Range British Pork Chops 365g | £5.88 £16.11/kg | 1.88x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Sponge Wipes x4 4st | £1.50 £0.38/st | ![]() Essential Thick Sponge Wipes 5st | £2.00 £0.40/st | 1.07x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Sponge Cloths x4 4st | £1.75 £0.44/st | ![]() Essential Thick Sponge Cloths 5st | £2.20 £0.44/st | 1.01x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Fresh Curly Parsley 30g 30g | £0.55 £18.33/kg | ![]() Cooks' Ingredients Curly Leaf Parsley 25g | £0.85 £34.00/kg | 1.85x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Spanish Chorizo Slices x34 170g 170g | £1.40 £8.24/kg | ![]() Waitrose Spanish Chorizo de Navarra 100g | £3.75 £37.50/kg | 4.55x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Crumpets x6 6st | £0.45 £0.07/st | ![]() Essential Crumpets 8s 8st | £0.80 £0.10/st | 1.33x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Crumpets x6 6st | £0.45 £0.07/st | ![]() Waitrose 4 Flower Crumpets 4st | £1.50 £0.38/st | 5.00x |
| EQUIVALENT 0.92 | ![]() Sainsbury's Onions 1kg 1000g | £0.95 £0.95/kg | ![]() Essential Onions 1000g | £0.16 £0.16/kg | 0.17x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British Pork Loin Medallions x4 400g 400g | £4.55 £11.37/kg | ![]() Easy To Cook Pork Medallion Steaks 261g | £5.60 £21.46/kg | 1.89x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Super Soft White Toilet Tissue Double Rolls 4 equals 8 Rolls 8st | £3.00 £0.38/st | ![]() Essential White Ultra Soft Bathroom Tissue 9st | £4.25 £0.47/st | 1.26x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British or New Zealand Diced Lamb Shoulder 400g 400g | £8.40 £21.00/kg | ![]() Essential British Diced Lamb Shoulder 260g | £11.25 £43.27/kg | 2.06x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Caesar Salad 265g 265g | £2.00 £7.55/kg | ![]() Waitrose Caesar Salad 250g | £2.45 £9.80/kg | 1.30x |
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Sainsbury's Fishcakes Melting Middle Smoked MSC Haddock with Cheddar & Leek Taste the Difference x2 290g 290g | £3.75 £12.93/kg | ![]() Waitrose Smoked Haddock Fishcakes Cheddar & Leek Sauce 290g | £5.25 £18.10/kg | 1.40x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Small Bananas, Fairtrade x8 8st | £1.05 £0.13/st | ![]() Duchy Organic Fairtrade Bananas 6st | £1.95 £0.33/st | 2.48x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Pomegranate 350g 350g | £3.75 £10.71/kg | ![]() Waitrose Pomegranate 210g | £3.00 £14.29/kg | 1.33x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish Stir Fry Beef 350g 350g | £6.25 £17.86/kg | ![]() Waitrose British Native Breed Beef Rump Steak Stir Fry Strips 250g | £6.00 £24.00/kg | 1.34x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish 21 Day Matured Rump Steak 225g 225g | £4.00 £17.78/kg | ![]() Waitrose British Native Breed Thin Cut Rump Steak 200g | £6.10 £30.50/kg | 1.72x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Duck Fat 320g 320g | £4.30 £13.44/kg | ![]() Cooks Ingredients Goose Fat 200g | £3.30 £16.50/kg | 1.23x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Smoked Back Bacon Rashers x10 300g 300g | £1.49 £4.97/kg | ![]() No.1 6 Gloucester Old Spot Cross Breed Unsmoked Back Bacon Rashers 200g | £5.30 £26.50/kg | 5.34x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Smoked Back Bacon Rashers x10 300g 300g | £1.49 £4.97/kg | ![]() No.1 6 Free Range Beech Smoked Dry Cured Back Bacon Rashers 200g | £5.25 £26.25/kg | 5.29x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's 2kg British Chicken Drumsticks 2000g | £4.50 £2.25/kg | ![]() Waitrose Chicken Drumsticks, Skin-on & Bone-in 1600g | £5.25 £3.28/kg | 1.46x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Blueberries 300g 300g | £3.30 £11.00/kg | ![]() No.1 Speciality Blueberries 225g | £3.95 £17.56/kg | 1.60x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Blueberries 150g 150g | £2.00 £13.33/kg | ![]() Waitrose Ready To Eat Blueberries 115g | £2.10 £18.26/kg | 1.37x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Carrot, Broccoli, Courgette and Fine Beans 420g 420g | £2.15 £5.12/kg | ![]() Waitrose Carrot, Broccoli & Fine Green Beans 320g | £2.15 £6.72/kg | 1.31x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Gentle Pure Fabric Conditioner 1.25L 1250ml | £1.70 £1.36/l | ![]() Waitrose Fabric Conditioner Gentle 1500ml | £3.10 £2.07/l | 1.52x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Lavender Fabric Conditioner 1.25L 1250ml | £1.70 £1.36/l | ![]() Waitrose Fabric Conditioner Summer Sun 1500ml | £3.10 £2.07/l | 1.52x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Super Soft Pure White Tissues Cube 1x60 Sheets 60st | £0.59 £0.01/st | ![]() Waitrose Ultra Soft White Tissues 80st | £1.80 £0.02/st | 2.29x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Super Soft Tissues 1x90 Sheets 90st | £1.30 £0.01/st | ![]() Waitrose Linen Fresh Extra Soft Tissues 56st | £2.00 £0.04/st | 2.47x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British Pork Loin Medallions x4 400g 400g | £4.55 £11.37/kg | ![]() Waitrose Free Range British Pork Hampshire Breed 2 Loin Medallions 240g | £4.65 £19.38/kg | 1.70x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British Pork Mince 5% Fat 500g 500g | £2.49 £4.98/kg | ![]() Waitrose Free Range Pork 5% Fat Lean Mince 750g | £5.75 £7.67/kg | 1.54x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Red Chillies 65g 65g | £0.55 £8.46/kg | ![]() Cooks' Ingredients Red & Green Chillies 50g | £0.70 £14.00/kg | 1.65x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British Mature Cheddar Cheese 400g 400g | £2.95 £7.38/kg | ![]() Essential Extra Mature Cheddar Cheese Strength 6 Large 550g | £4.00 £7.27/kg | 0.99x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's West Country Lemon Curd Yogurt, Taste the Difference 150g 150g | £1.00 £6.67/kg | ![]() No.1 Yogurt with Lemon Curd 125g | £1.10 £8.80/kg | 1.32x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish 21 Day Matured Rump Steak 225g 225g | £4.00 £17.78/kg | ![]() Waitrose British Native Breed Thick Cut Rump Steak 300g | £9.00 £30.00/kg | 1.69x |
| COMPARABLE 0.81 | ![]() Sainsbury's Pineapple, Banana & Coconut Smoothie 750ml 750ml | £1.95 £2.60/l | ![]() Waitrose Pineapple, Banana & Coconut Smoothie Large 750ml | £2.00 £2.67/l | 1.03x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Smoked Back Bacon Rashers x10 300g 300g | £1.49 £4.97/kg | ![]() No.1 British Free Range Unsmoked Middle Bacon 200g | £5.30 £26.50/kg | 5.34x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Courgettes 500g 500g | £1.45 £2.90/kg | ![]() Essential Courgettes 600g | £2.00 £3.33/kg | 1.15x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Smoked Back Bacon Rashers x10 300g 300g | £1.49 £4.97/kg | ![]() No.1 British Free Range Smoked Middle Bacon 200g | £5.30 £26.50/kg | 5.34x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's White Seedless Grapes 500g 500g | £2.00 £4.00/kg | ![]() Waitrose Candy Seedless Grapes 400g | £3.20 £8.00/kg | 2.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Diet Ginger Beer, No Added Sugar 2L 2000ml | £0.95 £0.47/l | ![]() Waitrose Ginger Beer No Added Sugar 2000ml | £1.00 £0.50/l | 1.05x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Golden Breadcrumbs 230g 230g | £1.60 £6.96/kg | ![]() Cooks' Ingredients Breadcrumbs 125g | £1.30 £10.40/kg | 1.50x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Bellaverde Broccoli 200g 200g | £2.20 £11.00/kg | ![]() Bellaverde Sweet Stem Broccoli 200g | £2.50 £12.50/kg | 1.14x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Seeded Sourdough Loaf Bread, Taste the Difference 400g 400g | £2.00 £5.00/kg | ![]() No.1 Seeded Sourdough Bread 500g | £2.25 £4.50/kg | 0.90x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Sourdough Medium Sliced White Bread, Taste the Difference 400g 400g | £2.00 £5.00/kg | ![]() No.1 Wheat & Rye Sourdough Sliced Bread 500g | £2.50 £5.00/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Soft Wholemeal Rolls x6 6st | £1.10 £0.18/st | ![]() Essential Wholemeal Giant Baps 4st | £1.00 £0.25/st | 1.36x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Flapjack Slices 5 x 32g 160g | £1.25 £7.81/kg | ![]() Waitrose Flapjack Mini Bites 260g | £4.00 £15.38/kg | 1.97x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Brioche Loaf, Taste the Difference 400g 400g | £2.95 £7.38/kg | ![]() Waitrose Sliced Brioche Loaf 400g | £2.95 £7.38/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Crumpets x6 6st | £0.45 £0.07/st | ![]() Essential Crumpets 8s 8st | £0.80 £0.10/st | 1.33x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Garlic & Coriander Mini Naan x4 188g 188g | £1.15 £6.12/kg | ![]() Waitrose Garlic & Coriander Naans 220g | £1.35 £6.14/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Egg Custard Tarts 4 x 81g 324g | £1.50 £4.63/kg | ![]() Waitrose 4 Egg Custard Tarts 346g | £2.35 £6.79/kg | 1.47x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British Butter Unsalted, SO Organic 250g 250g | £3.20 £12.80/kg | ![]() Essential Unsalted Butter 250g | £2.25 £9.00/kg | 0.70x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Mature Cheddar Cheese, SO Organic 270g 270g | £3.50 £12.96/kg | ![]() Duchy Organic Mature Cheddar Cheese Strength 4 350g | £4.75 £13.57/kg | 1.05x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Mozzarella Cheese 150g 150g | £1.55 £10.33/kg | ![]() Waitrose Italian Mozzarella Cheese Strength 1 Large 250g | £2.70 £10.80/kg | 1.05x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Spanish Chorizo Slices x34 170g 170g | £1.40 £8.24/kg | ![]() Waitrose Spanish Chorizo de Navarra 100g | £3.75 £37.50/kg | 4.55x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Baby Leaf Spinach 200g 200g | £1.50 £7.50/kg | ![]() Waitrose Baby Spinach 120g | £1.60 £13.33/kg | 1.78x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Broccoli, Baby Corn, Carrots & Sugar Snap Peas 240g 240g | £2.00 £8.33/kg | ![]() Waitrose Carrot, Broccoli & Fine Green Beans 320g | £2.15 £6.72/kg | 0.81x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's 2 Scottish Loch Trout Fillets, Taste the Difference 240g 240g | £5.95 £24.79/kg | ![]() Waitrose 2 Scottish Loch Trout Fillets 265g | £7.25 £27.36/kg | 1.10x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Freshly Squeezed Orange Juice with Bits, Taste the Difference 1.5L 1500ml | £4.50 £3.00/l | ![]() No. 1 Freshly Squeezed Orange Juice with Bits 1000ml | £3.75 £3.75/l | 1.25x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's 100% Pure Squeezed Smooth Orange Juice, Not From Concentrate 1.75L 1750ml | £3.25 £1.86/l | ![]() No. 1 Freshly Squeezed Smooth Orange Juice 1000ml | £3.75 £3.75/l | 2.02x |
| COMPARABLE 0.73 | ![]() Sainsbury's Mini Pork & Pickle Pies x6 300g 300g | £2.70 £9.00/kg | ![]() Waitrose 6 Pork & Pickle Pies 300g | £3.50 £11.67/kg | 1.30x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Watermelon 160g 160g | £1.50 £9.38/kg | ![]() Waitrose Watermelon 300g | £3.70 £12.33/kg | 1.32x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Sausage Roll 90g 90g | £1.35 £15.00/kg | ![]() Waitrose 2 Sausage Rolls 120g | £1.15 £9.58/kg | 0.64x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's 145g Jumbo Sausage Roll 145g | £1.25 £8.62/kg | ![]() Waitrose 2 Sausage Rolls 120g | £1.15 £9.58/kg | 1.11x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's White Closed Cup Mushrooms, SO Organic 300g 300g | £1.70 £5.67/kg | ![]() Duchy Organic White Cup Mushrooms 250g | £1.65 £6.60/kg | 1.16x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Tenderstem Broccoli, SO Organic 200g 200g | £2.75 £13.75/kg | ![]() Waitrose Tenderstem Broccoli Spears 330g | £2.75 £8.33/kg | 0.61x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Raspberries, SO Organic 150g 150g | £3.50 £23.33/kg | ![]() Essential Raspberries 150g | £2.25 £15.00/kg | 0.64x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Cabbage, SO Organic 1st | £1.35 £1.35/st | ![]() Essential Savoy Cabbage 1st | £1.15 £1.15/st | 0.85x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British Diced Beef, SO Organic 500g 500g | £8.00 £16.00/kg | ![]() Waitrose British Native Breed Diced Beef Braising Steak 400g | £6.00 £15.00/kg | 0.94x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Pomegranate 240g 240g | £2.75 £11.46/kg | ![]() Waitrose Pomegranate 350g | £3.95 £11.29/kg | 0.98x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Pure Pineapple Juice 3x200ml 600ml | £1.50 £2.50/l | ![]() Waitrose Pineapple Fruit Juice 1000ml | £2.20 £2.20/l | 0.88x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Fairtrade Sumatra Mandheling Coffee Strength 4, Taste the Difference 227g 227g | £4.50 £19.82/kg | ![]() No.1 Sumatra Mandheling Ground Coffee 227g | £4.75 £20.93/kg | 1.06x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Panko Breadcrumbs, Inspired to Cook 100g 100g | £1.40 £14.00/kg | ![]() Cooks' Ingredients Breadcrumbs 125g | £1.30 £10.40/kg | 0.74x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Spinach & Ricotta Filled Tortellini 250g 250g | £1.75 £7.00/kg | ![]() Essential Spinach & Ricotta Tortelloni 300g | £2.30 £7.67/kg | 1.10x |
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Sainsbury's Jazz Apples x6 6st | £2.40 £0.40/st | ![]() Jazz Juniors Apples 6st | £1.80 £0.30/st | 0.75x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Fairtrade Bananas, SO Organic x6 6st | £1.90 £0.32/st | ![]() Duchy Organic Fairtrade Bananas 6st | £1.95 £0.33/st | 1.03x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Cherries 250g 250g | £3.00 £12.00/kg | ![]() Waitrose Cherries 300g | £4.50 £15.00/kg | 1.25x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Mixed Grapes 900g 900g | £3.95 £4.39/kg | ![]() Waitrose Seedless Grape Selection 800g | £4.50 £5.62/kg | 1.28x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Kiwi Fruit x6 6st | £1.40 £0.23/st | ![]() Duchy Organic Kiwi Fruit 4st | £3.00 £0.75/st | 3.21x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Oranges Large x4 4st | £2.00 £0.50/st | ![]() Waitrose Large Oranges 6st | £3.70 £0.62/st | 1.23x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Caesar Salad 265g 265g | £2.00 £7.55/kg | ![]() Waitrose Caesar Salad 250g | £2.45 £9.80/kg | 1.30x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Pea Shoots 60g 60g | £1.00 £16.67/kg | ![]() Waitrose Pea Shoots 80g | £2.10 £26.25/kg | 1.57x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Babycorn 175g 175g | £2.00 £11.43/kg | ![]() Waitrose Baby Corn 190g | £2.25 £11.84/kg | 1.04x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's 300g Closed Cup Chestnut Mushrooms 300g | £1.29 £4.30/kg | ![]() Waitrose Chestnut Mushrooms 450g | £2.30 £5.11/kg | 1.19x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Chestnut Super Mushrooms 300g 300g | £1.65 £5.50/kg | ![]() Waitrose Chestnut Mushrooms 450g | £2.30 £5.11/kg | 0.93x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Sweet Potatoes Loose 387g | £1.30 £3.36/kg | ![]() Essential Sweet Potatoes 294g | £0.38 £1.29/kg | 0.38x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Sweet Potato 1.25kg 1250g | £1.49 £1.19/kg | ![]() Duchy Organic Sweet Potatoes 700g | £3.00 £4.29/kg | 3.60x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Mini Potatoes 750g 750g | £1.30 £1.73/kg | ![]() Waitrose British Miniature Potatoes 500g | £2.05 £4.10/kg | 2.37x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's White Potatoes, SO Organic 1.5kg 1500g | £1.85 £1.23/kg | ![]() Waitrose British Regal White Potatoes 1500g | £2.00 £1.33/kg | 1.08x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Non Scratch Sponge Scourers x6 6st | £1.00 £0.17/st | ![]() Essential Non-Scratch Scourers 6st | £1.10 £0.18/st | 1.10x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Food & Freezer Bags, Medium Reseal 30x26cm x20 20st | £1.70 £0.08/st | ![]() Waitrose Medium Resealable Food Bags 20st | £2.30 £0.11/st | 1.35x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Clear Skies Fabric Conditioner 1.25L 1250ml | £1.70 £1.36/l | ![]() Waitrose Fabric Conditioner Fresh 1500ml | £3.10 £2.07/l | 1.52x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Non Bio Laundry Gel 900ml 900ml | £2.69 £2.99/l | ![]() Waitrose Essential Non Bio Laundry Gel 720ml | £2.85 £3.96/l | 1.32x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Bio Laundry Gel 30 Washes 900ml 900ml | £2.69 £2.99/l | ![]() Waitrose Essential Bio Laundry Gel 720ml | £2.85 £3.96/l | 1.32x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Bio Superconcentrated Laundry Liquid 750ml 750ml | £2.65 £3.53/l | ![]() Waitrose Bio Laundry Liquid 36W 900ml | £3.35 £3.72/l | 1.05x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Ultra Absorbent Kitchen Towel 3 Rolls 3st | £4.20 £1.40/st | ![]() Waitrose Ultra Strong Kitchen Towel 4st | £6.00 £1.50/st | 1.07x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Super Soft Tissues 1x90 Sheets 90st | £1.30 £0.01/st | ![]() Waitrose Linen Fresh Extra Soft Tissues 56st | £2.00 £0.04/st | 2.47x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Super Soft White Toilet Tissue Double Rolls 4 equals 8 Rolls 8st | £3.00 £0.38/st | ![]() Essential White Ultra Soft Bathroom Tissue 9st | £4.25 £0.47/st | 1.26x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Super Soft Coconut Toilet Roll x9 9st | £4.00 £0.44/st | ![]() Waitrose Quilted Toilet Tissue Coconut 9s 9st | £5.50 £0.61/st | 1.38x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Butcher's choice British Pork Sausage x12 681g 681g | £2.69 £3.95/kg | ![]() Essential 8 British Pork Sausages 454g | £1.85 £4.07/kg | 1.03x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish Extra Lean Diced Beef 500g 500g | £6.50 £13.00/kg | ![]() Waitrose British Native Breed Diced Beef Braising Steak 400g | £6.00 £15.00/kg | 1.15x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's British or Irish Diced Beef 500g 500g | £6.00 £12.00/kg | ![]() Waitrose British Native Breed Diced Beef Braising Steak 400g | £6.00 £15.00/kg | 1.25x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's 4 British Beef Steak Burgers, Taste the Difference 680g 680g | £7.25 £10.66/kg | ![]() Waitrose 4 British Beef Quarter Pounders With Onions 454g | £4.00 £8.81/kg | 0.83x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's 10% Fat Mini Beef Meatballs x20 350g 350g | £4.00 £11.43/kg | ![]() Waitrose 24 British Native Breed Beef Meatballs 400g | £6.50 £16.25/kg | 1.42x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Just Cook Butter Basted Chicken Breast Joint 350g 350g | £4.20 £12.00/kg | ![]() Easy to Cook Butter-Basted Chicken Breast Joint 510g | £7.20 £14.12/kg | 1.18x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Fresh British Turkey Breast Mini Fillets 400g 400g | £5.50 £13.75/kg | ![]() Essential British Turkey Breast Steaks 250g | £2.94 £11.76/kg | 0.86x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's 100g Mini Breadsticks 100g | £1.00 £10.00/kg | ![]() Waitrose Mini Breadsticks 100g | £1.10 £11.00/kg | 1.10x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Glucosamine, Chondroitin & Manganese Tables x60 60st | £7.50 £0.12/st | ![]() Waitrose Glucosamine & Chondroitin 90st | £12.00 £0.13/st | 1.07x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Plain White Flour, SO Organic 1kg 1000g | £1.80 £1.80/kg | ![]() Duchy Organic Plain White Flour 1500g | £2.60 £1.73/kg | 0.96x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Laundry Liquid, Delicates 630ml (15 Washes) 630ml | £3.65 £5.79/l | ![]() Waitrose Delicate Clothing Laundry Liquid 20w 700ml | £4.20 £6.00/l | 1.04x |
| COMPARABLE 0.73 | ![]() Sainsbury's 4 x Brioche Hot Dog Rolls, Taste the Difference 4st | £1.50 £0.38/st | ![]() Waitrose 4 Brioche Hot Dog Rolls 4st | £1.75 £0.44/st | 1.17x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Fairtrade Italian Espresso Coffee Beans, Strength 5 227g 227g | £3.75 £16.52/kg | ![]() No.1 Italian Espresso Slow Roasted Coffee Beans 250g | £7.00 £28.00/kg | 1.69x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Strawberry Trifle Dessert 600g 600g | £3.40 £5.67/kg | ![]() No.1 Raspberry & Strawberry Trifle 900g | £7.50 £8.33/kg | 1.47x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Biscuits for Cheese Selection 500g 500g | £3.95 £7.90/kg | ![]() Essential Biscuits For Cheese 300g | £2.35 £7.83/kg | 0.99x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Carrot, Broccoli, Courgette and Fine Beans 420g 420g | £2.15 £5.12/kg | ![]() Waitrose Carrots, Cauliflower & Broccoli 480g | £2.40 £5.00/kg | 0.98x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's Morello Cherry Bakewell Tart 410g 410g | £2.75 £6.71/kg | ![]() No.1 Morello Cherry & Almond Tart 390g | £7.50 £19.23/kg | 2.87x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Sainsbury's English Mustard 185g 185g | £0.45 £2.43/kg | ![]() Waitrose Carolina Mustard Sauce 290g | £2.00 £6.90/kg | 2.84x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Sainsbury's Watermelon 160g 160g | £1.50 £9.38/kg | ![]() GOOD TO GO Watermelon Chunks 120g | £1.75 £14.58/kg | 1.56x |