An illustrative selection of 100 matched pairs between Tesco and Aldi in the Pricemonitor own-label (Basket B), weighted across product categories (full set: 436 pairs — available to media on request). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 43 EQUIVALENT · 57 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | Tesco product | Tesco price | Aldi product | Aldi price | Aldi/Tesc per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Tesco Finest 6 Pork Sausages 400G 400g | £3.30 £8.25/kg | Irish Style Pork Sausages 410g | £1.35 £3.29/kg | 0.40x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Organic Chicken Thigh Fillet 400G 400g | £9.00 £22.50/kg | Chicken Thigh Fillets 900g | £5.39 £5.99/kg | 0.27x |
| COMPARABLE 0.76 | ![]() Tesco 12 Pork Chipolatas Chipolatas 375G 375g | £1.97 £5.25/kg | British Cumberland Pork Chipolatas 12 Pack 375g | £2.29 £6.11/kg | 1.16x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest AA Salt Dry Aged Beef Ribeye Steak 350g 350g | £16.00 £45.71/kg | 100% British Beef Salt Dry Aged Aberdeen Angus 8oz Ribeye Steak 227g | £6.79 £29.91/kg | 0.65x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Woodside Farms Pork Chops 650-750g 750g | £4.75 £6.33/kg | Pork Chops 500g | £4.75 £9.50/kg | 1.50x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Beef Meatballs 24 Pack 672g 672g | £6.50 £9.67/kg | British Beef Meatballs 24 Pack 680g | £4.99 £7.34/kg | 0.76x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Unsmoked Gammon Joint 750G 750g | £5.50 £7.33/kg | Unsmoked Gammon Joint Typically 1kg 1000g | £4.09 £4.09/kg | 0.56x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Diced Beef 400G 400g | £4.80 £12.00/kg | British Diced Beef 400g | £4.49 £11.22/kg | 0.94x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest British 10 Cumberland Sausages 667G 667g | £4.50 £6.75/kg | Cumberland Pork Sausages 6 Pack 400g | £2.29 £5.72/kg | 0.85x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Unsmoked Lardons 200G 200g | £1.69 £8.45/kg | Smoked Bacon Lardons 200g | £1.69 £8.45/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco British Lincolnshire Sausages 8 Pack 454G 454g | £1.79 £3.94/kg | Lincolnshire Pork Sausages 6 Pack 400g | £2.29 £5.72/kg | 1.45x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Chicken Breast Mini Fillets 650g 650g | £5.40 £8.31/kg | Chicken Drum Fillets 900g | £4.29 £4.77/kg | 0.57x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco British 14R Unsmoked Streaky Bacon 300g 300g | £3.35 £11.17/kg | Unsmoked Streaky Bacon Rashers 12 Pack* 288g | £1.25 £4.34/kg | 0.39x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest 14 Day Matured AA Fillet Steak 240g 240g | £16.00 £66.67/kg | 100% British Beef Fillet Steaks 28 Day Matured 2 Pack 340g | £13.49 £39.68/kg | 0.60x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Roast In The Bag Rotisserie Style Whole Chicken 1.5Kg 1500g | £7.25 £4.83/kg | Roast In The Bag Extra Tasty Whole Chicken 1600g | £4.99 £3.12/kg | 0.65x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Maple Bbq Pork Loin Steaks 600G 600g | £6.50 £10.83/kg | Maple BBQ Marinated Pork Loin Steak 475g | £2.99 £6.29/kg | 0.58x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Lean Beef Steak Mince 5% Fat 750g 750g | £7.15 £9.53/kg | British Beef Mince 10% Fat 500g | £4.39 £8.78/kg | 0.92x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Finest Diced Beef 400G 400g | £7.40 £18.50/kg | British Diced Beef 700g | £7.59 £10.84/kg | 0.59x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Organic Broccoli 335G 335g | £1.55 £4.63/kg | British Broccoli 360g | £0.79 £2.19/kg | 0.47x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Organic Broccoli 335G 335g | £1.55 £4.63/kg | British Broccoli 360g | £0.79 £2.19/kg | 0.47x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Beansprout & Vegetable Stir Fry 570g 570g | £2.10 £3.68/kg | Ready to Roast Mediterranean Style Vegetables 400g | £1.69 £4.22/kg | 1.15x |
| COMPARABLE 0.85 | ![]() Tesco Beetroot Salad 300g 300g | £1.90 £6.33/kg | Beetroot Side Salad 300g | £1.49 £4.97/kg | 0.78x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Savoy Cabbage Each 1st | £0.77 £0.77/st | Savoy Cabbage 1st | £0.79 £0.79/st | 1.03x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Organic Leeks 400G 400g | £2.10 £5.25/kg | British Leeks 500g | £1.37 £2.74/kg | 0.52x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Butterhead Salad 80G 80g | £1.00 £12.50/kg | Butterhead Salad 80g | £0.85 £10.62/kg | 0.85x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Organic Carrots 700G 700g | £1.35 £1.93/kg | British Carrots 500g | £0.44 £0.88/kg | 0.46x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Baby Plum Tomatoes 300G 300g | £0.95 £3.17/kg | Baby Plum Tomatoes 500g 500g | £1.35 £2.70/kg | 0.85x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Organic Leeks 400G 400g | £2.10 £5.25/kg | British Leeks 500g | £1.37 £2.74/kg | 0.52x |
| COMPARABLE 0.80 | ![]() Tesco Red Chillies 60G 60g | £0.51 £8.50/kg | Mixed Chillies 65g | £0.55 £8.46/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.83 | ![]() Tesco High Protein Strawberry Yogurt 200g 200g | £1.00 £5.00/kg | Raspberry Protein Yogurt 200g | £0.79 £3.95/kg | 0.79x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Flamegrilled Roast Chicken Slices 160g 160g | £3.25 £20.31/kg | British Cooked Chicken 10 Slices 115g | £0.89 £7.74/kg | 0.38x |
| COMPARABLE 0.68 | ![]() Tesco British Lean Ham on the Bone Slices 120g 120g | £2.30 £19.17/kg | British Cooked Ham 10 Slices 115g | £0.75 £6.52/kg | 0.34x |
| COMPARABLE 0.76 | ![]() Tesco Finest Crumbed Wiltshire Cured Ham 120g 120g | £3.75 £31.25/kg | British Breaded Wiltshire Cured Ham 4 Slices 120g | £2.19 £18.25/kg | 0.58x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Mature Grated Cheddar 500g 500g | £4.60 £9.20/kg | Grated Cheddar Cheese 500g | £2.89 £5.78/kg | 0.63x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Organic Free Range Skimmed Milk 1.136L, 2 Pint 1136ml | £2.00 £1.76/l | British Skimmed Milk <0.5% Fat 1136ml | £1.20 £1.06/l | 0.60x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Filtered Whole Milk 2 Litre 2000ml | £2.20 £1.10/l | Whole Milk 3.6% Fat 2272ml | £1.65 £0.73/l | 0.66x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest Dry Cured Honey Roast Ham Slices 130g 130g | £4.00 £30.77/kg | British Cooked Honey Ham 10 Slices 115g | £0.75 £6.52/kg | 0.21x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Finest Dry Cured Cooked Ham Slices 130g 130g | £4.00 £30.77/kg | British Cooked Ham 10 Slices 115g | £0.75 £6.52/kg | 0.21x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco British Mature Grated Cheddar Cheese 250 G 250g | £2.75 £11.00/kg | Grated Cheddar Cheese 500g | £2.89 £5.78/kg | 0.53x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest Honey Roast Finely Sliced Ham 200g 200g | £4.50 £22.50/kg | British Cooked Honey Ham 10 Slices 115g | £0.75 £6.52/kg | 0.29x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Finest Sweet Easy Peelers 600g 600g | £2.50 £4.17/kg | Wonky Easy Peelers 600g | £1.19 £1.98/kg | 0.48x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Sweet Easy Peelers 600g 600g | £1.50 £2.50/kg | Mini Easy Peelers 500g | £0.95 £1.90/kg | 0.76x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest Grapes Selection Seedless 500g 500g | £2.70 £5.40/kg | Mixed Seedless Grapes 500g | £1.89 £3.78/kg | 0.70x |
| COMPARABLE 0.81 | ![]() Tesco Watermelon Chunks 300G 300g | £2.50 £8.33/kg | Watermelon Fans 300g | £1.39 £4.63/kg | 0.56x |
| COMPARABLE 0.73 | ![]() Tesco Finest Avocado Each 1st | £1.50 £1.50/st | XL Ripe & Ready Avocado 1st | £1.39 £1.39/st | 0.93x |
| COMPARABLE 0.84 | ![]() Tesco Watermelon 1st | £3.75 £3.75/st | Mini Watermelon 1st | £1.89 £1.89/st | 0.50x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Cherries Punnet 200G 200g | £2.40 £12.00/kg | Cherries 200g | £1.79 £8.95/kg | 0.75x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Melon Medley 300G 300g | £2.50 £8.33/kg | Melon Medley 300g | £1.69 £5.63/kg | 0.68x |
| COMPARABLE 0.69 | ![]() Tesco White Iced Ring Doughnuts 4 Pack 4st | £0.95 £0.24/st | Iced Ring Doughnuts Topped with a Chocolate Sweet Glaze 4st | £0.95 £0.24/st | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest Belgian Triple Chocolate Cookies 4 Pack 4st | £2.25 £0.56/st | Triple Chocolate Cookies 4st | £1.45 £0.36/st | 0.64x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Chocolate Chip Mini Muffins 16 Pack 16st | £3.00 £0.19/st | Mini Blueberry Muffins 16st | £2.09 £0.13/st | 0.70x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco 6 Pork Sausage Rolls 360g 360g | £1.69 £4.69/kg | Sausage Rolls 8 Pack 480g | £0.99 £2.06/kg | 0.44x |
| COMPARABLE 0.67 | ![]() Tesco Cinnamon Swirls 2 Pack 2st | £1.70 £0.85/st | Cinnamon Buns 2st | £1.49 £0.74/st | 0.88x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Macaroni Pasta 500G 500g | £0.72 £1.44/kg | Macaroni Pasta 500g 500g | £0.72 £1.44/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Finest Brioche Burger Buns 4 pack 4st | £1.50 £0.38/st | American Seeded Burger Buns 6st | £1.29 £0.21/st | 0.57x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Fusilli Pasta Twists 1Kg 1000g | £1.19 £1.19/kg | Fusilli Pasta 1kg 1000g | £1.19 £1.19/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco All Butter Croissants 4 Pack 4st | £1.50 £0.38/st | All Butter Croissants 4st | £2.09 £0.52/st | 1.39x |
| COMPARABLE 0.75 | ![]() Tesco White Toastie Bread Thick Sliced 800g 800g | £0.75 £0.94/kg | Medium Sliced White Bread 800g | £0.55 £0.69/kg | 0.73x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco 2 Garlic Baguette 410g 410g | £1.90 £4.63/kg | Garlic Baguettes 2 Pack 330g | £0.70 £2.12/kg | 0.46x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() White Farmhouse Loaf 400G 400g | £1.30 £3.25/kg | Soft White Farmhouse Sliced Loaf 800g | £0.89 £1.11/kg | 0.34x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest Brioche Hot Dog Rolls 4 pack 4st | £1.50 £0.38/st | Sliced Brioche Hot Dog Rolls 6st | £1.29 £0.21/st | 0.57x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco High Protein Berry & Yogurt Granola 500g 500g | £3.45 £6.90/kg | Berry Protein Granola 400g | £2.39 £5.97/kg | 0.87x |
| COMPARABLE 0.84 | ![]() Tesco Honey & Almond Granola 1Kg 1000g | £2.65 £2.65/kg | Raisin & Almond Granola 1000g | £1.99 £1.99/kg | 0.75x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco High Protein Chocolate & Vanilla Flavour Granola 500g 500g | £3.45 £6.90/kg | Chocolate Protein Granola 400g | £2.39 £5.97/kg | 0.87x |
| COMPARABLE 0.65 | ![]() Tesco Rice Noodles 300G 300g | £1.15 £3.83/kg | Ready to wok Noodles Garlic 300g | £0.85 £2.83/kg | 0.74x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Wholemeal Batch Rolls 6 Pack 6st | £0.45 £0.07/st | Wholemeal Rolls 6st | £0.45 £0.07/st | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco 100% Pure Squeezed Orange Juice Smooth 1.75 Litre 1750ml | £3.25 £1.86/l | 100% Freshly Squeezed Smooth Orange Juice 1000ml | £2.59 £2.59/l | 1.39x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco 100% Pure Squeezed Orange Juice With Bits 1.75 L 1750ml | £3.25 £1.86/l | 100% Freshly Squeezed Orange Juice with Bits 1000ml | £2.59 £2.59/l | 1.39x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest Freshly Squeezed Orange Juice with Bits 750ml 750ml | £2.90 £3.87/l | 100% Freshly Squeezed Orange Juice with Bits 1000ml | £2.59 £2.59/l | 0.67x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest Freshly Squeezed Orange Juice Smooth 750ml 750ml | £2.90 £3.87/l | 100% Freshly Squeezed Smooth Orange Juice 1000ml | £2.59 £2.59/l | 0.67x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest 80 Earl Grey Tea Bags 200g 200g | £2.60 £13.00/kg | Rich & Fragrant Earl Grey Speciality Tea Bags 50 Pack 125g | £0.99 £7.92/kg | 0.61x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Tesco Decaff Gold Instant Coffee 200g 200g | £2.45 £12.25/kg | Instant Coffee 200g | £2.65 £13.25/kg | 1.08x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest Colombian Instant Coffee 100G 100g | £3.50 £35.00/kg | Colombian Instant Coffee Strength No 4 100g 100g | £2.69 £26.90/kg | 0.77x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Gold Instant Coffee 200G 200g | £2.65 £13.25/kg | Instant Coffee 200g | £2.65 £13.25/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Finest Cold Press Rapeseed Oil 500Ml 500ml | £4.00 £8.00/l | British Rapeseed Oil 500ml | £2.49 £4.98/l | 0.62x |
| COMPARABLE 0.68 | ![]() Tesco Olive Oil 250Ml 250ml | £3.10 £12.40/l | Chilli Infused Olive Oil 250ml | £2.49 £9.96/l | 0.80x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Organic Salted Butter 250G 250g | £3.20 £12.80/kg | British Salted Butter 250g 250g | £1.99 £7.96/kg | 0.62x |
| COMPARABLE 0.83 | ![]() Tesco 2 Boneless Sea Bass Fillets 180G 180g | £5.95 £33.06/kg | Boneless Mediterranean Sea Bass Fillets 2 Pack 180g | £3.79 £21.06/kg | 0.64x |
| COMPARABLE 0.68 | ![]() Tesco Finest Strong And Robust Scottish Smoked Salmon 100G 100g | £4.95 £49.50/kg | Smoked Salmon Slices 100g | £2.49 £24.90/kg | 0.50x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Smoked Salmon 100g 100g | £3.80 £38.00/kg | Mild & Delicate Smoked Salmon 100g | £3.09 £30.90/kg | 0.81x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Smooth Peanut Butter 340G 340g | £0.99 £2.91/kg | Smooth Peanut Butter 340g | £0.99 £2.91/kg | 1.00x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Raspberry Jam 454G 454g | £0.89 £1.96/kg | Strawberry Jam 454g | £0.49 £1.08/kg | 0.55x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Clear Honey 454G 454g | £1.80 £3.96/kg | Clear Honey 454g | £0.99 £2.18/kg | 0.55x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Strawberry Jam 454G 454g | £0.89 £1.96/kg | Strawberry Jam 454g | £0.49 £1.08/kg | 0.55x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest Zesty Lemon Curd 320G 320g | £2.20 £6.88/kg | Lemon Curd 320g | £1.89 £5.91/kg | 0.86x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Squeezy Clear Honey 340G 340g | £1.19 £3.50/kg | Clear Honey 454g | £0.99 £2.18/kg | 0.62x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Finest Peru Dark Chocolate 85% 100g 100g | £2.40 £24.00/kg | Dark Chocolate 100g 100g | £0.59 £5.90/kg | 0.25x |
| COMPARABLE 0.83 | ![]() Tesco Strawberry Laces 75G 75g | £0.75 £10.00/kg | Strawberry Lances Sweets 75g | £0.45 £6.00/kg | 0.60x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Finest 48% Dark Milk Chocolate 100g 100g | £2.40 £24.00/kg | Milk Chocolate 100g 100g | £0.59 £5.90/kg | 0.25x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Jelly Babies Sweets 250G 250g | £1.35 £5.40/kg | Jelly Cherries 150g | £0.85 £5.67/kg | 1.05x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Strawberry Pencils 75G 75g | £0.75 £10.00/kg | Strawberry Pencils Sweets 75g | £0.45 £6.00/kg | 0.60x |
| COMPARABLE 0.76 | ![]() Tesco Fizzy Strawberry Flavour Lances 75G 75g | £0.75 £10.00/kg | Strawberry Lances Sweets 75g | £0.45 £6.00/kg | 0.60x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Expert For Men Anti Perspirant Refreshing 250Ml 250ml | £1.35 £5.40/l | Ladies' Anti-Perspirant Deodorant 250ml | £1.09 £4.36/l | 0.81x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Luxury Soft White Toilet Tissue 4 Rolls 4st | £2.00 £0.50/st | Toilet Paper 6 Rolls 6st | £2.29 £0.38/st | 0.76x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Anti-Dandruff Citrus Shampoo 300ml 300ml | £0.83 £2.77/l | Anti-Dandruff Shampoo 500ml | £1.19 £2.38/l | 0.86x |
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Tesco Luxury Soft White Toilet Tissue 6 Long Rolls 6st | £3.00 £0.50/st | Toilet Paper 6 Rolls 6st | £2.29 £0.38/st | 0.76x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() Tesco Toilet Gel Fresh 750ml 750ml | £0.75 £1.00/l | Pine Toilet Gel 750ml | £0.59 £0.79/l | 0.79x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Cherries Punnet 200G 200g | £2.40 £12.00/kg | Cherries 200g | £1.79 £8.95/kg | 0.75x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Strawberry Trifle 600G 600g | £3.30 £5.50/kg | Strawberry Trifles 3 Pack 375g | £1.69 £4.51/kg | 0.82x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco House Salad 120G 120g | £1.15 £9.58/kg | Mixed Leaf Salad 200g 200g | £0.99 £4.95/kg | 0.52x |