An illustrative selection of 100 matched pairs between Tesco and Co-op in the Pricemonitor own-label (Basket B), weighted across product categories (full set: 246 pairs — available to media on request). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 30 EQUIVALENT · 70 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | Tesco product | Tesco price | Co-op product | Co-op price | Co-o/Tesc per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| COMPARABLE 0.75 | ![]() Tesco Pink Lady Apple And Grape Snack Pot 100G 100g | £1.50 £15.00/kg | ![]() Co-op Apple and Grape 100g 100g | £1.35 £13.50/kg | 0.90x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Organic Tenderstem Broccoli 200G 200g | £2.75 £13.75/kg | ![]() Co-op Organic Tenderstem Broccoli 160g 160g | £2.00 £12.50/kg | 0.91x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Tesco Savoy Cabbage Each 1st | £0.77 £0.77/st | ![]() Co-op British Savoy Cabbage Per Pack 1st | £1.00 £1.00/st | 1.30x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Red Potatoes 2KG 2000g | £1.56 £0.78/kg | ![]() Co-op Honest Value Potatoes 1.5kg 1.5kg | £0.85 £0.57/kg | 0.73x |
| COMPARABLE 0.74 | ![]() Tesco Parsnips 500G 500g | £0.74 £1.48/kg | ![]() Co-op British Parsnips 500g 500g | £0.90 £1.80/kg | 1.22x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco House Salad 120G 120g | £1.15 £9.58/kg | ![]() Co-op House Salad 105g 105g | £1.30 £12.38/kg | 1.29x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Organic Chestnut Mushrooms 250 G 250g | £2.25 £9.00/kg | ![]() Co-op Closed Cup Mushrooms 300g 300g | £1.15 £3.83/kg | 0.43x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Sweetheart Cabbage Each 1st | £0.75 £0.75/st | ![]() Co-op Sweetheart Cabbage 1st | £0.90 £0.90/st | 1.20x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Tenderstem Broccoli Spears 330G 330g | £2.50 £7.58/kg | ![]() Co-op Tenderstem Broccoli 180g 180g | £2.00 £11.11/kg | 1.47x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Baby Button Mushrooms 200G 200g | £1.20 £6.00/kg | ![]() Co-op Closed Cup Mushrooms 300g 300g | £1.15 £3.83/kg | 0.64x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Organic Carrots 700G 700g | £1.35 £1.93/kg | ![]() Co-op Carrots 500g 500g | £0.60 £1.20/kg | 0.62x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Eastmans Corned Beef Slices 150g 150g | £1.50 £10.00/kg | ![]() Co-op Naw Corned Beef 120g 120g | £2.50 £20.83/kg | 2.08x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco British Double Cream 300Ml 300ml | £1.70 £5.67/l | ![]() Co-op British Double Cream 600ml 600ml | £3.20 £5.33/l | 0.94x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Corned Beef 4 Slices 140g 140g | £3.80 £27.14/kg | ![]() Co-op Naw Corned Beef 120g 120g | £2.50 £20.83/kg | 0.77x |
| COMPARABLE 0.91 | ![]() Tesco High Protein Strawberry Yogurt 200g 200g | £1.00 £5.00/kg | ![]() Co-op Strawberry Protein Yogurt 200G 200g | £1.15 £5.75/kg | 1.15x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Organic British Semi Skimmed Milk 1.136L, 2 Pint 1136ml | £2.00 £1.76/l | ![]() Co-op Fresh Filtered Semi Skimmed Milk 2ltr 2l | £2.20 £1.10/l | 0.62x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco BBQ Roast Chicken Drumsticks 430g 430g | £3.75 £8.72/kg | ![]() Co-op Kansas BBQ Drums 350g 350g | £4.00 £11.43/kg | 1.31x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco British Double Cream 150Ml 150ml | £1.20 £8.00/l | ![]() Co-op British Double Cream 300ml 300ml | £2.00 £6.67/l | 0.83x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Organic British Semi Skimmed Milk 2.272L/4 Pints 2272ml | £2.45 £1.08/l | ![]() Co-op Fresh Filtered Semi Skimmed Milk 2ltr 2l | £2.20 £1.10/l | 1.02x |
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Tesco British Smoked Ham 120g 120g | £2.30 £19.17/kg | ![]() Co-op British Outdoor Bred No Added Water Smoked Ham 120g 120g | £2.50 £20.83/kg | 1.09x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Mozzarella Grated 500g 500g | £4.65 £9.30/kg | ![]() Co-op Grated Mozzarella 250g 250g | £3.25 £13.00/kg | 1.40x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Finest Vintage Cheddar Cheese 500g 500g | £5.50 £11.00/kg | ![]() Co-op British Mature White Cheddar 400g 400g | £3.50 £8.75/kg | 0.80x |
| COMPARABLE 0.85 | ![]() Tesco Lean Pork Mince 5% Fat 500g 500g | £2.49 £4.98/kg | ![]() Co-op Pork Mince 5% Fat 500g 500g | £3.85 £7.70/kg | 1.55x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Finest 2 Cornfed Free Range Chicken Breast Fillets 270G-470G 470g | £17.80 £37.87/kg | ![]() Co-op British Chicken Breast Fillets 580g 580g | £5.15 £8.88/kg | 0.23x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Smoked Back Bacon Rashers 2 x 10 600g 600g | £2.95 £4.92/kg | ![]() Co-op Smoked Rindless Back Bacon 300g 300g | £2.35 £7.83/kg | 1.59x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Pork Cocktail Sausages 70 Pack 560g 560g | £3.00 £5.36/kg | ![]() Co-op Pork Cocktail Sausages 400g 400g | £3.70 £9.25/kg | 1.73x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Maple Bbq Pork Loin Steaks 600G 600g | £6.50 £10.83/kg | ![]() Co-op Sticky Maple Pork Loin Steaks 400g 400g | £4.50 £11.25/kg | 1.04x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Tesco British Unsmoked Back Bacon Rashers 300g 300g | £2.50 £8.33/kg | ![]() Co-op Unsmoked Rindless Back Bacon 300g 300g | £2.35 £7.83/kg | 0.94x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest Fillet Steak 210G 210g | £10.50 £50.00/kg | ![]() Co-op British Beef Fillet Steak 170g 170g | £6.35 £37.35/kg | 0.75x |
| COMPARABLE 0.80 | ![]() Tesco British Cumberland Sausages 8 Pack 454G 454g | £1.79 £3.94/kg | ![]() Co-op Butchers Choice 8 British Cumberland Sausages 454g 454g | £2.00 £4.41/kg | 1.12x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco British 14R Unsmoked Streaky Bacon 300g 300g | £3.35 £11.17/kg | ![]() Co-op Irresistible Air Dry Cured Unsmoked Streaky Bacon 12 Rashers 230g 230g | £3.75 £16.30/kg | 1.46x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest Signature Cure 10 Alderwood Smoked Streaky Bacon 200g 200g | £4.25 £21.25/kg | ![]() Co-op Irresistible Air Dry Cured Smoked Streaky Bacon 12 Rashers 230g 230g | £3.75 £16.30/kg | 0.77x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Finest British Free-Range Chicken Thigh Fillets 430g 430g | £6.70 £15.58/kg | ![]() Co-op Scottish Chicken Thigh Fillets 500g 500g | £5.35 £10.70/kg | 0.69x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() Tesco Beef Meatballs 12 Pack 336g 336g | £3.95 £11.76/kg | ![]() Co-op British 12 Beef Meatballs 350g 350g | £5.35 £15.29/kg | 1.30x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco British Chicken Thigh Fillets 1Kg 1000g | £7.25 £7.25/kg | ![]() Co-op British Chicken Thigh Fillets 500g 500g | £5.35 £10.70/kg | 1.48x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Beef Rump Steak 255G 255g | £4.39 £17.22/kg | ![]() Co-op Welsh Rump Steak 227g 227g | £4.65 £20.48/kg | 1.19x |
| COMPARABLE 0.72 | ![]() Tesco Finest Unsmoked Dry Cure Streaky Bacon 240G 240g | £4.15 £17.29/kg | ![]() Co-op Irresistible Air Dry Cured Unsmoked Streaky Bacon 12 Rashers 230g 230g | £3.75 £16.30/kg | 0.94x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest 14 Day Matured AA Fillet Steak 240g 240g | £16.00 £66.67/kg | ![]() Co-op British Beef Fillet Steak 170g 170g | £6.35 £37.35/kg | 0.56x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Finest British 10 Cumberland Sausages 667G 667g | £4.50 £6.75/kg | ![]() Co-op Butchers Choice 8 British Pork Sausages 454g 454g | £2.00 £4.41/kg | 0.65x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Tesco Fairtrade Organic Bananas 5 Pack 5st | £1.50 £0.30/st | ![]() Co-op Fairtrade Bananas 5st | £1.25 £0.25/st | 0.83x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Strawberries 400G 400g | £2.50 £6.25/kg | ![]() Co-op Strawberries 227g 227g | £2.90 £12.78/kg | 2.04x |
| COMPARABLE 0.71 | ![]() Tesco Ripe Bananas 5 Pack 5st | £0.78 £0.16/st | ![]() Co-op Fairtrade Organic Bananas 5 Pack 5st | £1.80 £0.36/st | 2.31x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Finest Red Grapes Seedless 500G 500g | £2.60 £5.20/kg | ![]() Co-op Seedless Red Grapes 500g 500g | £2.55 £5.10/kg | 0.98x |
| COMPARABLE 0.76 | ![]() Tesco Pineapple Chunks 300G (FOS) 300g | £2.50 £8.33/kg | ![]() Co-op Pineapple 300g 300g | £2.95 £9.83/kg | 1.18x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Organic Seedless Grapes 400g 400g | £3.00 £7.50/kg | ![]() Co-op Seedless Red Grapes 500g 500g | £2.55 £5.10/kg | 0.68x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Pineapple Chunks 145G 145g | £1.50 £10.34/kg | ![]() Co-op Pineapple 110g 110g | £1.40 £12.73/kg | 1.23x |
| COMPARABLE 0.91 | ![]() Tesco Linguine Pasta 500G 500g | £0.75 £1.50/kg | ![]() Co-op Linguine Pasta 500g 500g | £0.85 £1.70/kg | 1.13x |
| COMPARABLE 0.84 | ![]() Tesco Finest Brioche Burger Buns 4 pack 4st | £1.50 £0.38/st | ![]() Co-op Irresistible Brioche Burger Buns 4 pack 4st | £2.10 £0.53/st | 1.40x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Egg Noodles 300G 300g | £1.15 £3.83/kg | ![]() Co-op Medium Egg Noodles 250g 250g | £1.25 £5.00/kg | 1.30x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Tesco Farmhouse Thick Sliced White Bread 800g 800g | £0.89 £1.11/kg | ![]() Co-op White Farmhouse Loaf 800g 800g | £1.30 £1.62/kg | 1.46x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest Scottish Porridge Oats 750g 750g | £2.10 £2.80/kg | ![]() Co-op Porridge Oats 1kg 1kg | £1.65 £1.65/kg | 0.59x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Tesco Spirali Pasta 500G 500g | £0.75 £1.50/kg | ![]() Co-op Italian Spirali 500g 500g | £0.85 £1.70/kg | 1.13x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Finest Belgian Triple Chocolate Muffins 2 Pack 2st | £2.25 £1.12/st | ![]() Co-Op Triple Chocolate Muffins 4pk 4st | £2.35 £0.59/st | 0.52x |
| COMPARABLE 0.81 | ![]() Tesco Plain Flour 1.5Kg 1500g | £0.80 £0.53/kg | ![]() Co-op Plain White Flour 1.5kg 1.5kg | £0.90 £0.60/kg | 1.12x |
| COMPARABLE 0.85 | ![]() Tesco Soft & Fluffy Triple Chocolate Muffins 4 Pack 4st | £1.35 £0.34/st | ![]() Co-Op Triple Chocolate Muffins 4pk 4st | £2.35 £0.59/st | 1.74x |
| COMPARABLE 0.69 | ![]() Tesco Small Chocolate Party Cake 1st | £9.60 £9.60/st | ![]() Co-op Irresistible Chocolate Cake 1st | £4.10 £4.10/st | 0.43x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Fusilli Pasta Twists 1Kg 1000g | £1.19 £1.19/kg | ![]() Co-op Fusilli Pasta Twists 500g 500g | £0.85 £1.70/kg | 1.43x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() Tesco Short Spaghetti Pasta 500G 500g | £0.75 £1.50/kg | ![]() Co-op Spaghetti 500g 500g | £0.85 £1.70/kg | 1.13x |
| COMPARABLE 0.80 | ![]() Tesco Quick Cook Fusilli Pasta 500G 500g | £0.75 £1.50/kg | ![]() Co-op Fusilli Pasta Twists 500g 500g | £0.85 £1.70/kg | 1.13x |
| COMPARABLE 0.78 | ![]() Tesco Scottish Oats Porridge 1Kg 1000g | £1.35 £1.35/kg | ![]() Co-op Porridge Oats 1kg 1kg | £1.65 £1.65/kg | 1.22x |
| COMPARABLE 0.74 | ![]() Grower Harvest Long Grain Rice 1Kg 1000g | £0.52 £0.52/kg | ![]() Co-op Long Grain Rice 1kg 1kg | £1.55 £1.55/kg | 2.98x |
| COMPARABLE 0.82 | ![]() Hearty Food Co. Spaghetti Pasta 500G 500g | £0.28 £0.56/kg | ![]() Co-op Spaghetti 500g 500g | £0.85 £1.70/kg | 3.04x |
| COMPARABLE 0.85 | ![]() Tesco Blueberry Muffins 4 Pack 4st | £1.35 £0.34/st | ![]() Co-op Bakery Blueberry Muffins 4pk 4st | £2.35 £0.59/st | 1.74x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Finest Fair Trade Colombian Supremo Ground Coffee 227G 227g | £4.30 £18.94/kg | ![]() Co-op Fairtrade French Roast and Ground Coffee 200g 200g | £3.70 £18.50/kg | 0.98x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Finest Fair Trade Colombian Supremo Beans 227G 227g | £4.30 £18.94/kg | ![]() Co-op Irresistible Fairtrade Colombian Beans 200g 200g | £4.50 £22.50/kg | 1.19x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco 100% Pure Squeezed Orange Juice With Bits 1.75 L 1750ml | £3.25 £1.86/l | ![]() Co-op Pure Orange Juice 1 Ltr 1l | £2.00 £2.00/l | 1.08x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Finest Fairtrade Brazilian Ground Coffee 227g 227g | £4.30 £18.94/kg | ![]() Co-op Fairtrade French Roast and Ground Coffee 200g 200g | £3.70 £18.50/kg | 0.98x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Growers Harvest Orange Juice From Concentrate 6 X 200Ml 1200ml | £1.89 £1.57/l | ![]() Co-op Pure Orange Juice 1 Ltr 1l | £2.00 £2.00/l | 1.27x |
| COMPARABLE 0.73 | ![]() Tesco 100% Pure Squeezed Orange Juice With Bits 1 Litre 1000ml | £2.00 £2.00/l | ![]() Co-op NFC Orange juice with Bits 1LTR 1l | £2.10 £2.10/l | 1.05x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco 100% Pure Squeezed Orange Juice Smooth 1.75 Litre 1750ml | £3.25 £1.86/l | ![]() Co-op Pure Orange Juice 1 Ltr 1l | £2.00 £2.00/l | 1.08x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Finest Roast & Ground Coffee Sumatra Mandheling 227G 227g | £4.30 £18.94/kg | ![]() Co-op Irresistible Fairtrade Sumatran Ground Coffee 200g 200g | £4.50 £22.50/kg | 1.19x |
| COMPARABLE 0.80 | ![]() Tesco Buttery Spread 500G 500g | £1.40 £2.80/kg | ![]() Co-op Buttery 500g 500g | £1.35 £2.70/kg | 0.96x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Buttery Spread 1Kg 1000g | £1.90 £1.90/kg | ![]() Co-op Buttery 500g 500g | £1.35 £2.70/kg | 1.42x |
| COMPARABLE 0.83 | ![]() Tesco Raw King Prawns 165G 165g | £3.50 £21.21/kg | ![]() Co-op Raw King Prawns 150g 150g | £4.00 £26.67/kg | 1.26x |
| COMPARABLE 0.83 | ![]() Tesco Raw King Prawns 165g 165g | £3.50 £21.21/kg | ![]() Co-op Raw King Prawns 150g 150g | £4.00 £26.67/kg | 1.26x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() Tesco Finest Raw Jumbo King Prawns 165G 165g | £3.95 £23.94/kg | ![]() Co-op Raw King Prawns 150g 150g | £4.00 £26.67/kg | 1.11x |
| COMPARABLE 0.93 | ![]() Tesco Tuna Chunks In Brine 145G 145g | £0.65 £4.48/kg | ![]() Co-op Tuna Chunks In Brine 145g 145g | £0.90 £6.21/kg | 1.38x |
| COMPARABLE 0.72 | ![]() Tesco Squeezy Clear Honey 340G 340g | £1.19 £3.50/kg | ![]() Co-op Honest Value Clear Honey 340g 340g | £1.15 £3.38/kg | 0.97x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Tomato & Mascarpone Sauce 350G 350g | £2.25 £6.43/kg | ![]() Co-op Tomato & Mascarpone Pasta Sauce 300g 300g | £2.10 £7.00/kg | 1.09x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Baked Beans In Tomato Sauce 420G 420g | £0.40 £0.95/kg | ![]() Co-op Baked Beans in Tomato Sauce 400g 400g | £0.47 £1.17/kg | 1.23x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Grower's Harvest Chopped Tomatoes 400G 400g | £0.43 £1.07/kg | ![]() Co-op Chopped Tomatoes in Tomato Juice 230g 230g | £0.58 £2.52/kg | 2.35x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Italian Chopped Tomatoes227g 227g | £0.45 £1.98/kg | ![]() Co-op Italian Chopped Tomatoes 400g 400g | £0.62 £1.55/kg | 0.78x |
| COMPARABLE 0.69 | ![]() Tesco Finest Peru Dark Chocolate 85% 100g 100g | £2.40 £24.00/kg | ![]() Co-op Irresistible Fairtrade Dark Chocolate 85% 100g 100g | £3.00 £30.00/kg | 1.25x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Strawberry Pencils 75G 75g | £0.75 £10.00/kg | ![]() Co-op Strawberry Pencils 65g 65g | £0.69 £10.62/kg | 1.06x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Strawberry Laces 75G 75g | £0.75 £10.00/kg | ![]() Co-op Strawberry Laces 65g 65g | £0.69 £10.62/kg | 1.06x |
| COMPARABLE 0.87 | ![]() Tesco Milk Chocolate Malted Milk 250g 250g | £1.65 £6.60/kg | ![]() Co-op Milk Chocolate Malted Milk Biscuits 250g 250g | £1.50 £6.00/kg | 0.91x |
| COMPARABLE 0.85 | ![]() Tesco Lemon Washing Up Liquid 500Ml 500ml | £0.62 £1.24/l | ![]() Co-op Lemon Washing Up Liquid 450ml 450ml | £0.70 £1.56/l | 1.25x |
| COMPARABLE 0.85 | ![]() Tesco Original Washing Up Liquid 500Ml 500ml | £0.62 £1.24/l | ![]() Co-op Original Washing Up Liquid 450ml 450ml | £0.70 £1.56/l | 1.25x |
| COMPARABLE 0.73 | ![]() Tesco Bacon Rashers Snacks 150G 150g | £1.10 £7.33/kg | ![]() Co-op Bacon Rashers 150g 150g | £1.20 £8.00/kg | 1.09x |
| COMPARABLE 0.79 | ![]() Tesco 100% Pressed Apple & Mango Juice 1 Litre 1000ml | £2.00 £2.00/l | ![]() Co-op Pressed Apple Juice 1LTR 1l | £2.10 £2.10/l | 1.05x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Watermelon Chunks 300G 300g | £2.50 £8.33/kg | ![]() Co-op Watermelon Wedges 200g 200g | £1.45 £7.25/kg | 0.87x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Mozzarella Slices 250G 250g | £2.85 £11.40/kg | ![]() Co-op Mild & Melting Mozzarella Slices 200g 200g | £3.20 £16.00/kg | 1.40x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Finest Freshly Squeezed Orange Juice with Bits 750ml 750ml | £2.90 £3.87/l | ![]() Co-op Pure Orange Juice 1 Ltr 1l | £2.00 £2.00/l | 0.52x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Pink Lady Apples 5 Pack 5st | £2.90 £0.58/st | ![]() Co-op Royal Gala Apples 6pk 6st | £2.50 £0.42/st | 0.72x |
| COMPARABLE 0.74 | ![]() Tesco Finest Strong And Robust Scottish Smoked Salmon 100G 100g | £4.95 £49.50/kg | ![]() Co-op Irresistible Beech & Oak Smoked Scottish Smoked Salmon 100g 100g | £6.15 £61.50/kg | 1.24x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco Organic Italian Chopped Tomatoes 390G 390g | £1.40 £3.59/kg | ![]() Co-op Chopped Tomatoes in Tomato Juice 230g 230g | £0.58 £2.52/kg | 0.70x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Tesco British Lincolnshire Sausages 8 Pack 454G 454g | £1.79 £3.94/kg | ![]() Co-op Irresistible 6 Lincolnshire Pork Sausages 400g 400g | £3.65 £9.12/kg | 2.31x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Tesco Organic Carrots 700G 700g | £1.35 £1.93/kg | ![]() Co-op Organic Carrots 500g 500g | £1.40 £2.80/kg | 1.45x |
| COMPARABLE 0.77 | ![]() Tesco Watermelon 1st | £3.75 £3.75/st | ![]() Co-op Mini Watermelon 1st | £3.35 £3.35/st | 0.89x |
| COMPARABLE 0.82 | ![]() Tesco Finest Green Grapes Seedless 500G 500g | £2.60 £5.20/kg | ![]() Co-op Green Seedless Grapes 500g 450g | £2.55 £5.67/kg | 1.09x |