Every matched pair between Aldi and Co-op in the Pricemonitor own-label (Basket B) (55 pairs). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 23 EQUIVALENT · 32 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | Aldi product | Aldi price | Co-op product | Co-op price | Co-o/Aldi per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| EQUIVALENT 0.90 | British Baby Potatoes 1000g | £1.05 £1.05/kg | ![]() Co-op Baby Potatoes 750g 750g | £1.10 £1.47/kg | 1.40x |
| COMPARABLE 0.67 | British Carrots 500g | £0.44 £0.88/kg | ![]() Co-op Carrots 500g 500g | £0.60 £1.20/kg | 1.36x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Wonky Carrots 1500g | £0.79 £0.53/kg | ![]() Co-op British Carrots 1kg 1kg | £0.95 £0.95/kg | 1.80x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Miniature Potatoes 500g | £0.75 £1.50/kg | ![]() Co-op Irresistible Baby Potatoes 750g 750g | £1.60 £2.13/kg | 1.42x |
| COMPARABLE 0.90 | British Red Potatoes 2500g | £1.95 £0.78/kg | ![]() Co-op Washed White Potatoes 2kg 2kg | £1.65 £0.82/kg | 1.06x |
| EQUIVALENT 0.90 | British White Potatoes 2500g | £1.65 £0.66/kg | ![]() Co-op Washed White Potatoes 2kg 2kg | £1.65 £0.82/kg | 1.25x |
| EQUIVALENT 0.90 | Fresh British Double Cream 300ml | £1.29 £4.30/l | ![]() Co-op British Double Cream 600ml 600ml | £3.20 £5.33/l | 1.24x |
| COMPARABLE 0.74 | Prepped Baby Potatoes 385g | £0.89 £2.31/kg | ![]() Co-op Baby Potatoes 360g 360g | £1.35 £3.75/kg | 1.62x |
| EQUIVALENT 0.90 | Chicken Gravy Granules 300g | £0.99 £3.30/kg | ![]() Co-op Gravy Chicken Granules 170g | £0.75 £4.41/kg | 1.34x |
| COMPARABLE 0.73 | Ripe & Ready Hass Avocados 2st | £1.39 £0.69/st | ![]() Co-op Ripe And Ready To Eat Avocados 2pk 2st | £2.00 £1.00/st | 1.44x |
| COMPARABLE 0.77 | Watermelon 1st | £2.69 £2.69/st | ![]() Co-op Mini Watermelon 1st | £3.35 £3.35/st | 1.25x |
| COMPARABLE 0.90 | Seedless Sable Grapes 400g | £1.99 £4.97/kg | ![]() Co-op Seedless Red Grapes 500g 500g | £2.55 £5.10/kg | 1.03x |
| COMPARABLE 0.88 | Easy Peelers 600g | £1.59 £2.65/kg | ![]() Co-op Easy Peelers 600g 600g | £1.40 £2.33/kg | 0.88x |
| COMPARABLE 0.92 | Cherry Tomatoes 330g | £0.89 £2.70/kg | ![]() Co-op Cherry Tomatoes 330g 330g | £1.40 £4.24/kg | 1.57x |
| EQUIVALENT 0.90 | Vine Ripened Tomatoes 500g | £1.19 £2.38/kg | ![]() Co-op Vine Ripened Tomatoes 400g 400g | £1.65 £4.12/kg | 1.73x |
| EQUIVALENT 0.90 | Blueberries 150g | £1.69 £11.27/kg | ![]() Co-op Blueberries 300g 300g | £3.45 £11.50/kg | 1.02x |
| EQUIVALENT 0.90 | Nectarines 4st | £1.39 £0.35/st | ![]() Co-op Nectarines Per punnet 3st | £2.45 £0.82/st | 2.35x |
| EQUIVALENT 0.90 | Baby Corn 145g | £1.09 £7.52/kg | ![]() Co-op Baby Corn 125g 125g | £1.60 £12.80/kg | 1.70x |
| COMPARABLE 0.90 | British Baking Potatoes 2500g | £1.99 £0.80/kg | ![]() Co-op Maris Piper Potatoes 2kg 2kg | £2.10 £1.05/kg | 1.32x |
| EQUIVALENT 0.90 | Bistro Salad 160g | £0.95 £5.94/kg | ![]() Co-op House Salad 105g 105g | £1.30 £12.38/kg | 2.09x |
| EQUIVALENT 0.90 | Best of British Apples 6st | £1.39 £0.23/st | ![]() Co-op Seasonal British Apples 4pk 4st | £2.40 £0.60/st | 2.59x |
| EQUIVALENT 0.90 | Brown Onions 1000g | £0.99 £0.99/kg | ![]() Co-op Brown Onions 750g 750g | £0.80 £1.07/kg | 1.08x |
| COMPARABLE 0.90 | British Chestnut Mushrooms 250g | £0.95 £3.80/kg | ![]() Co-op Closed Cup Mushrooms 300g 300g | £1.15 £3.83/kg | 1.01x |
| EQUIVALENT 0.90 | Courgettes 500g | £1.39 £2.78/kg | ![]() Co-op Courgettes 400g 400g | £1.55 £3.88/kg | 1.39x |
| COMPARABLE 0.77 | Wonky Strawberries 227g | £1.19 £5.24/kg | ![]() Co-op Strawberries 227g 227g | £2.90 £12.78/kg | 2.44x |
| COMPARABLE 0.85 | Iceberg Lettuce 1st | £0.89 £0.89/st | ![]() Co-op Iceberg Lettuce Each 1st | £1.00 £1.00/st | 1.12x |
| COMPARABLE 0.90 | Jumbo Spring Onions 130g | £0.89 £6.85/kg | ![]() Co-op Trimmed Salad Onions 100g 100g | £0.80 £8.00/kg | 1.17x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Mini Apples 6st | £0.99 £0.17/st | ![]() Co-op Mini Apples 8st | £1.90 £0.24/st | 1.44x |
| COMPARABLE 0.92 | British Parsnips 500g | £0.74 £1.48/kg | ![]() Co-op British Parsnips 500g 500g | £0.90 £1.80/kg | 1.22x |
| COMPARABLE 0.69 | British Purple Sprouting Broccoli 200g | £1.49 £7.45/kg | ![]() Co-op Irresistible Specially Selected Purple Sprouting Broccoli 200g | £2.55 £12.75/kg | 1.71x |
| COMPARABLE 0.80 | British Raspberries 150g | £1.89 £12.60/kg | ![]() Co-op Raspberries 150g 150g | £2.50 £16.67/kg | 1.32x |
| COMPARABLE 0.79 | British Royal Gala Apples 6st | £1.59 £0.27/st | ![]() Co-op Royal Gala Apples 6pk 6st | £2.50 £0.42/st | 1.57x |
| EQUIVALENT 0.90 | Regal Vine Tomatoes 450g | £1.69 £3.76/kg | ![]() Co-op Vine Ripened Tomatoes 400g 400g | £1.65 £4.12/kg | 1.10x |
| COMPARABLE 0.90 | Mini San Marzano Tomatoes 250g | £1.49 £5.96/kg | ![]() Co-op Vine Ripened Tomatoes 400g 400g | £1.65 £4.12/kg | 0.69x |
| COMPARABLE 0.93 | Sweetheart Cabbage 1st | £0.75 £0.75/st | ![]() Co-op Sweetheart Cabbage 1st | £0.90 £0.90/st | 1.20x |
| COMPARABLE 0.73 | British Tenderstem Broccoli 200g | £1.45 £7.25/kg | ![]() Co-op Tenderstem Broccoli 180g 180g | £2.00 £11.11/kg | 1.53x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Closed Cup Mushrooms 400g | £1.29 £3.23/kg | ![]() Co-op Closed Cup Mushrooms 300g 300g | £1.15 £3.83/kg | 1.19x |
| COMPARABLE 0.89 | Watercress Spinach & Rocket Salad 80g | £0.75 £9.38/kg | ![]() Co-op Watercress Spinach & Rocket 80g 80g | £1.50 £18.75/kg | 2.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Ribeye Steak 21 Day Matured 195g | £4.59 £23.54/kg | ![]() Co-op Welsh Beef Ribeye Steak 227g 227g | £5.85 £25.77/kg | 1.09x |
| COMPARABLE 0.79 | British Rump Steak 21 Day Matured 232g | £3.99 £17.20/kg | ![]() Co-op British Beef Rump Steak 227g 227g | £4.65 £20.48/kg | 1.19x |
| COMPARABLE 0.78 | 100% British Ribeye Steak 30 Day Matured 227g | £6.19 £27.27/kg | ![]() Co-op British Beef Ribeye Steak 227g 227g | £5.85 £25.77/kg | 0.95x |
| COMPARABLE 0.72 | British Pork Loin Steaks 480g | £2.99 £6.23/kg | ![]() Co-op Outdoor Bred British 4 Pork Loin Steaks 440g 440g | £5.30 £12.05/kg | 1.93x |
| COMPARABLE 0.79 | British Lean Pork Mince 5% Fat 500g | £2.49 £4.98/kg | ![]() Co-op Pork Mince 5% Fat 500g 500g | £3.85 £7.70/kg | 1.55x |
| EQUIVALENT 0.90 | Chicken Thigh Fillets 900g | £5.39 £5.99/kg | ![]() Co-op Scottish Chicken Thigh Fillets 500g 500g | £5.35 £10.70/kg | 1.79x |
| COMPARABLE 0.82 | Diced Chicken Breast 400g | £2.99 £7.48/kg | ![]() Co-op Scottish Diced Chicken Breast 400g 400g | £4.25 £10.62/kg | 1.42x |
| COMPARABLE 0.90 | British Beef Steak 21 Day Matured 227g | £3.29 £14.49/kg | ![]() Co-op British Beef Medallions 300g 300g | £4.47 £14.90/kg | 1.03x |
| COMPARABLE 0.73 | Smoked Back Bacon 10 Pack 300g | £1.49 £4.97/kg | ![]() Co-op Smoked Rindless Back Bacon 300g 300g | £2.35 £7.83/kg | 1.58x |
| COMPARABLE 0.76 | Unsmoked Back Bacon 10 Pack 300g | £1.49 £4.97/kg | ![]() Co-op Unsmoked Rindless Back Bacon 300g 300g | £2.35 £7.83/kg | 1.58x |
| COMPARABLE 0.90 | Pork Sausages 10 Pack 667g | £3.49 £5.23/kg | ![]() Co-op 6 Jumbo Pork Sausages 510g 510g | £4.00 £7.84/kg | 1.50x |
| COMPARABLE 0.80 | Premium Blueberries 150g | £1.75 £11.67/kg | ![]() Co-op Blueberries 150g 150g | £2.55 £17.00/kg | 1.46x |
| EQUIVALENT 0.90 | Classic Salad 145g | £0.75 £5.17/kg | ![]() Co-op House Salad 105g 105g | £1.30 £12.38/kg | 2.39x |
| EQUIVALENT 0.90 | Nectarines 4st | £1.39 £0.35/st | ![]() Co-op Nectarines Per punnet 3st | £2.45 £0.82/st | 2.35x |
| COMPARABLE 0.90 | Pork Sausage Rolls 9 Pack 270g | £1.29 £4.78/kg | ![]() Co-op Bitesize Sausage Rolls 160g 160g | £3.15 £19.69/kg | 4.12x |
| EQUIVALENT 0.90 | Nectarines 4st | £1.39 £0.35/st | ![]() Co-op Ripe & Ready Nectarines 3st | £2.90 £0.97/st | 2.78x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Mini Apples 6st | £0.99 £0.17/st | ![]() Co-op Seasonal British Apples 4pk 4st | £2.40 £0.60/st | 3.64x |