Every matched pair between Aldi and Waitrose in the Pricemonitor own-label (Basket B) (117 pairs). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 63 EQUIVALENT · 54 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | Aldi product | Aldi price | Waitrose product | Waitrose price | Wait/Aldi per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| COMPARABLE 0.76 | British Baby Potatoes 1000g | £1.05 £1.05/kg | ![]() Essential Loose Baby Potatoes 1000g | £0.08 £0.08/kg | 0.08x |
| COMPARABLE 0.90 | British Broccoli 360g | £0.79 £2.19/kg | ![]() Duchy Organic Broccoli 350g | £1.65 £4.71/kg | 2.15x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Carrots 500g | £0.44 £0.88/kg | ![]() Essential British Carrots 1000g | £0.75 £0.75/kg | 0.85x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Wonky Carrots 1500g | £0.79 £0.53/kg | ![]() Essential British Loose Carrots 1000g | £0.11 £0.11/kg | 0.21x |
| EQUIVALENT 0.90 | Scottish Wonky Potatoes 2500g | £1.49 £0.60/kg | ![]() Waitrose British Wonderfully Wonky Potatoes 3000g | £1.85 £0.62/kg | 1.03x |
| COMPARABLE 0.90 | British Leeks 500g | £1.37 £2.74/kg | ![]() Duchy Organic Leeks 350g | £1.95 £5.57/kg | 2.03x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Miniature Potatoes 500g | £0.75 £1.50/kg | ![]() Waitrose Baby New Potatoes 750g | £1.90 £2.53/kg | 1.69x |
| COMPARABLE 0.90 | British Red Potatoes 2500g | £1.95 £0.78/kg | ![]() Waitrose British Wonderfully Wonky Potatoes 3000g | £1.85 £0.62/kg | 0.79x |
| EQUIVALENT 0.90 | British White Potatoes 2500g | £1.65 £0.66/kg | ![]() Waitrose British Wonderfully Wonky Potatoes 3000g | £1.85 £0.62/kg | 0.93x |
| EQUIVALENT 0.90 | Fresh British Double Cream 300ml | £1.29 £4.30/l | ![]() Duchy Organic British Free Range Double Cream 300ml | £2.00 £6.67/l | 1.55x |
| EQUIVALENT 0.90 | Chicken Gravy Granules 300g | £0.99 £3.30/kg | ![]() Essential For Chicken Gravy Granules 170g | £1.00 £5.88/kg | 1.78x |
| COMPARABLE 0.74 | Mild & Delicate Smoked Salmon 100g | £3.09 £30.90/kg | ![]() Waitrose Mild Scottish Smoked Salmon 100g | £5.75 £57.50/kg | 1.86x |
| EQUIVALENT 0.93 | Lightly Smoked Scottish Salmon Fillets 2 Pack 240g | £4.29 £17.88/kg | ![]() No.1 2 Lightly Smoked Scottish Salmon Fillets 240g | £7.75 £32.29/kg | 1.81x |
| EQUIVALENT 0.92 | Ripe & Ready Hass Avocados 2st | £1.39 £0.69/st | ![]() Perfectly Ripe Avocados 2st | £1.90 £0.95/st | 1.37x |
| COMPARABLE 0.72 | Large Mango 1st | £0.88 £0.88/st | ![]() Waitrose Perfectly Ripe Large Mango 1st | £2.30 £2.30/st | 2.61x |
| COMPARABLE 0.78 | Ripe & Ready Mangoes 2st | £1.75 £0.88/st | ![]() Waitrose Perfectly Ripe Mango 2st | £3.10 £1.55/st | 1.77x |
| EQUIVALENT 0.93 | Galia Melon 1st | £1.39 £1.39/st | ![]() Essential Galia Melon 1st | £2.30 £2.30/st | 1.65x |
| COMPARABLE 0.90 | Watermelon 1st | £2.69 £2.69/st | ![]() Waitrose Mini Watermelon 1st | £3.55 £3.55/st | 1.32x |
| COMPARABLE 0.71 | Oranges 5st | £1.39 £0.28/st | ![]() Essential Oranges 5st | £1.70 £0.34/st | 1.22x |
| COMPARABLE 0.90 | Large Oranges 4st | £1.89 £0.47/st | ![]() Essential Oranges 5st | £1.70 £0.34/st | 0.72x |
| EQUIVALENT 0.90 | Bananas 5st | £0.78 £0.16/st | ![]() Duchy Organic Fairtrade Bananas 6st | £1.95 £0.33/st | 2.08x |
| EQUIVALENT 0.90 | Banana 1st | £0.16 £0.16/st | ![]() Waitrose Fairtrade Bananas 1st | £0.20 £0.20/st | 1.25x |
| COMPARABLE 0.66 | XL Ripe & Ready Avocado 1st | £1.39 £1.39/st | ![]() Duchy Organic Avocado 1st | £1.45 £1.45/st | 1.04x |
| COMPARABLE 0.90 | Pink Lady Apples 6st | £2.85 £0.48/st | ![]() Waitrose Golden Delicious Apples 4st | £2.00 £0.50/st | 1.05x |
| COMPARABLE 0.90 | Easy Peelers 600g | £1.59 £2.65/kg | ![]() Essential Mini Easy Peelers 500g | £1.40 £2.80/kg | 1.06x |
| EQUIVALENT 0.90 | Sweet Potatoes 1000g | £1.19 £1.19/kg | ![]() Duchy Organic Sweet Potatoes 700g | £3.00 £4.29/kg | 3.60x |
| EQUIVALENT 0.90 | Ripe & Ready Conference Pears 4st | £1.85 £0.46/st | ![]() Waitrose Conference Pears 4st | £2.50 £0.62/st | 1.35x |
| EQUIVALENT 0.90 | Baby Plum Tomatoes 250g | £0.75 £3.00/kg | ![]() Waitrose Baby Plum Tomatoes 400g | £3.00 £7.50/kg | 2.50x |
| COMPARABLE 0.90 | Cherry Tomatoes 330g | £0.89 £2.70/kg | ![]() Essential Plum Tomatoes 500g | £1.75 £3.50/kg | 1.30x |
| COMPARABLE 0.75 | Blueberries 150g | £1.69 £11.27/kg | ![]() Essential Blueberries 150g | £1.90 £12.67/kg | 1.12x |
| EQUIVALENT 0.90 | Cherries 200g | £1.79 £8.95/kg | ![]() Waitrose Cherries 300g | £4.50 £15.00/kg | 1.68x |
| COMPARABLE 0.71 | Nectarines 4st | £1.39 £0.35/st | ![]() Waitrose Golden Blush Nectarines 4st | £4.00 £1.00/st | 2.88x |
| EQUIVALENT 0.90 | Golden Delicious Apples 6st | £1.59 £0.27/st | ![]() Waitrose Golden Delicious Apples 4st | £2.00 £0.50/st | 1.89x |
| EQUIVALENT 0.90 | Granny Smith Apples 6st | £1.59 £0.27/st | ![]() Waitrose Granny Smith Apples 6st | £2.20 £0.37/st | 1.38x |
| COMPARABLE 0.79 | Jazz Apples 6st | £2.19 £0.36/st | ![]() Jazz Juniors Apples 6st | £1.80 £0.30/st | 0.82x |
| COMPARABLE 0.73 | Plums 1kg | £1.99 £1.99/kg | ![]() Waitrose Loose Plums 1000g | £0.46 £0.46/kg | 0.23x |
| EQUIVALENT 0.90 | Baby Corn 145g | £1.09 £7.52/kg | ![]() Waitrose Baby Corn 190g | £2.25 £11.84/kg | 1.58x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Blackberries 150g | £1.49 £9.93/kg | ![]() Waitrose Blackberries 150g | £2.90 £19.33/kg | 1.95x |
| COMPARABLE 0.90 | Brown Onions 1000g | £0.99 £0.99/kg | ![]() Duchy Organic Onions 750g | £1.80 £2.40/kg | 2.42x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Baby Button Mushrooms 200g | £0.95 £4.75/kg | ![]() Waitrose Button Mushrooms 200g | £1.50 £7.50/kg | 1.58x |
| EQUIVALENT 0.90 | Washed & Ready to Cook Carrot Batons 400g | £0.79 £1.98/kg | ![]() Waitrose Carrot Batons 400g | £1.35 £3.38/kg | 1.71x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Chestnut Mushrooms 250g | £0.95 £3.80/kg | ![]() Waitrose Chestnut Mushrooms 450g | £2.30 £5.11/kg | 1.35x |
| EQUIVALENT 0.90 | Courgettes 500g | £1.39 £2.78/kg | ![]() Essential Courgettes 600g | £2.00 £3.33/kg | 1.20x |
| EQUIVALENT 0.90 | Wonky Strawberries 227g | £1.19 £5.24/kg | ![]() Waitrose Strawberries 400g | £2.75 £6.88/kg | 1.31x |
| COMPARABLE 0.90 | British Green Beans 220g | £0.85 £3.86/kg | ![]() Essential Round Beans 220g | £1.00 £4.55/kg | 1.18x |
| EQUIVALENT 0.93 | Iceberg Lettuce 1st | £0.89 £0.89/st | ![]() Essential Iceberg Lettuce 1st | £1.00 £1.00/st | 1.12x |
| EQUIVALENT 0.90 | Large Brown Onions 3st | £0.95 £0.32/st | ![]() Waitrose Onions 4st | £1.55 £0.39/st | 1.22x |
| COMPARABLE 0.81 | Large Red Onions 3st | £0.95 £0.32/st | ![]() Waitrose Red Onions 3st | £1.00 £0.33/st | 1.05x |
| EQUIVALENT 0.90 | Ready to Roast Mediterranean Style Vegetables 400g | £1.69 £4.22/kg | ![]() Waitrose Mediterranean Style Vegetables 400g | £2.35 £5.88/kg | 1.39x |
| COMPARABLE 0.81 | British Mini Apples 6st | £0.99 £0.17/st | ![]() Essential British Mini Apples 6st | £1.30 £0.22/st | 1.31x |
| COMPARABLE 0.77 | British Raspberries 150g | £1.89 £12.60/kg | ![]() Essential Raspberries 150g | £2.25 £15.00/kg | 1.19x |
| COMPARABLE 0.78 | Red Onions 1000g | £0.95 £0.95/kg | ![]() Essential Red Onions 1000g | £0.17 £0.17/kg | 0.18x |
| EQUIVALENT 0.96 | British Royal Gala Apples 6st | £1.59 £0.27/st | ![]() Waitrose British Royal Gala Apples 6st | £1.90 £0.32/st | 1.19x |
| COMPARABLE 0.69 | Sweetheart Cabbage 1st | £0.75 £0.75/st | ![]() Waitrose Red Cabbage 1st | £0.95 £0.95/st | 1.27x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Tenderstem Broccoli 200g | £1.45 £7.25/kg | ![]() Waitrose Tenderstem Broccoli Spears 330g | £2.75 £8.33/kg | 1.15x |
| COMPARABLE 0.67 | British Closed Cup Mushrooms 400g | £1.29 £3.23/kg | ![]() Essential Cup Mushrooms 400g | £1.45 £3.62/kg | 1.12x |
| COMPARABLE 0.90 | Watercress Spinach & Rocket Salad 80g | £0.75 £9.38/kg | ![]() Waitrose Butterhead & Spinach Salad 120g | £1.95 £16.25/kg | 1.73x |
| COMPARABLE 0.74 | British Rump Steak 21 Day Matured 232g | £3.99 £17.20/kg | ![]() Essential British Beef Rump Steak 230g | £5.75 £25.00/kg | 1.45x |
| EQUIVALENT 0.90 | 100% British Ribeye Steak 30 Day Matured 227g | £6.19 £27.27/kg | ![]() Waitrose British Beef Thick Cut Ribeye Steak 350g | £14.00 £40.00/kg | 1.47x |
| COMPARABLE 0.90 | 100% British Fillet Steak 28 Day Matured 170g | £6.79 £39.94/kg | ![]() Duchy Organic British Beef Fillet Steak 241g | £14.40 £59.75/kg | 1.50x |
| EQUIVALENT 0.90 | Chicken Drumsticks 1000g | £2.15 £2.15/kg | ![]() Waitrose Chicken Drumsticks, Skin-on & Bone-in 1600g | £5.25 £3.28/kg | 1.53x |
| COMPARABLE 0.90 | Chicken Thighs 1000g | £2.99 £2.99/kg | ![]() Duchy Organic Chicken Thighs, Skin-on & Bone-in 610g | £7.63 £12.51/kg | 4.18x |
| COMPARABLE 0.77 | British Pork Loin Steaks 480g | £2.99 £6.23/kg | ![]() Waitrose Free Range Pork 4 Loin Steaks 480g | £6.00 £12.50/kg | 2.01x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Lean Pork Mince 5% Fat 500g | £2.49 £4.98/kg | ![]() Waitrose Free Range Pork 5% Fat Lean Mince 750g | £5.75 £7.67/kg | 1.54x |
| EQUIVALENT 0.90 | Chicken Thigh Fillets 900g | £5.39 £5.99/kg | ![]() Waitrose Chicken Thigh Fillets, Skinless & Boneless 592.14g | £6.51 £10.99/kg | 1.84x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Lean Pork Loin Medallions 400g | £3.69 £9.22/kg | ![]() Waitrose Free Range British Pork 4 Loin Medallions 400g | £6.45 £16.12/kg | 1.75x |
| COMPARABLE 0.75 | Diced Chicken Breast 400g | £2.99 £7.48/kg | ![]() Waitrose Slower Reared Diced Chicken Breast 418g | £5.50 £13.16/kg | 1.76x |
| COMPARABLE 0.81 | British Pork Belly Slices 500g | £3.39 £6.78/kg | ![]() Waitrose Free Range Pork Belly Slices 500g | £6.40 £12.80/kg | 1.89x |
| COMPARABLE 0.90 | Chicken Breast Fillets 2000g | £12.29 £6.14/kg | ![]() Waitrose Slower Reared Chicken Breast Fillets - XL Pack 1200g | £9.50 £7.92/kg | 1.29x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Diced Beef 400g | £4.49 £11.22/kg | ![]() Waitrose British Native Breed Diced Beef Braising Steak 400g | £6.00 £15.00/kg | 1.34x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Pork Shoulder Steaks 700g | £3.99 £5.70/kg | ![]() Waitrose Free Range British Pork 4 Shoulder Steaks 600g | £5.75 £9.58/kg | 1.68x |
| COMPARABLE 0.74 | Boneless Smoked Haddock Fillets 2 Pack 230g | £4.49 £19.52/kg | ![]() Waitrose Smoked Haddock Fillets MSC 240g | £7.45 £31.04/kg | 1.59x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Diced Beef 700g | £7.59 £10.84/kg | ![]() Waitrose British Native Breed Diced Beef Braising Steak 400g | £6.00 £15.00/kg | 1.38x |
| EQUIVALENT 0.90 | Mixed Pepper Stir Fry 320g | £0.95 £2.97/kg | ![]() Waitrose Mixed Pepper Stir Fry 300g | £1.95 £6.50/kg | 2.19x |
| EQUIVALENT 0.90 | Pork Chops 500g | £4.75 £9.50/kg | ![]() Waitrose Free Range 2 Pork Chops 400g | £4.75 £11.88/kg | 1.25x |
| COMPARABLE 0.73 | Premium Blueberries 150g | £1.75 £11.67/kg | ![]() Essential Blueberries 150g | £1.90 £12.67/kg | 1.09x |
| EQUIVALENT 0.90 | Grated Mozzarella Cheese 500g | £2.89 £5.78/kg | ![]() Waitrose Grated Mozzarella Cheese Strength 1 250g | £2.80 £11.20/kg | 1.94x |
| COMPARABLE 0.90 | Fine Cut Orange Marmalade 454g | £0.89 £1.96/kg | ![]() No.1 Vintage Marmalade 320g | £3.00 £9.38/kg | 4.78x |
| COMPARABLE 0.90 | Diced Chicken Breast 400g | £2.99 £7.48/kg | ![]() Duchy Organic Chicken Breast Chunks 275g | £7.75 £28.18/kg | 3.77x |
| EQUIVALENT 0.90 | Pork Chops 500g | £4.75 £9.50/kg | ![]() Duchy Organic Free Range British Pork Chops 365g | £5.88 £16.11/kg | 1.70x |
| COMPARABLE 0.90 | Chicken Thighs 1000g | £2.99 £2.99/kg | ![]() Duchy Organic Chicken Thighs, Skin-on & Bone-in 610g | £7.63 £12.51/kg | 4.18x |
| EQUIVALENT 0.90 | 100% British Beef Brisket Joint 500g | £12.89 £25.78/kg | ![]() Essential British Beef Rolled Brisket 750g | £13.73 £18.31/kg | 0.71x |
| EQUIVALENT 0.90 | Cut Basil 30g | £0.50 £16.67/kg | ![]() Cooks' Ingredients Basil 25g | £0.85 £34.00/kg | 2.04x |
| COMPARABLE 0.90 | Spanish Chorizo 24 Slices 120g | £0.99 £8.25/kg | ![]() Waitrose Spanish Chorizo de Navarra 100g | £3.75 £37.50/kg | 4.55x |
| EQUIVALENT 0.90 | Crumpets 6 Pack 6st | £0.45 £0.07/st | ![]() Essential Crumpets 8s 8st | £0.80 £0.10/st | 1.33x |
| COMPARABLE 0.90 | Crumpets 6 Pack 6st | £0.45 £0.07/st | ![]() Waitrose 4 Flower Crumpets 4st | £1.50 £0.38/st | 5.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Wonky Carrots 1500g | £0.79 £0.53/kg | ![]() Essential British Loose Carrots 1000g | £0.11 £0.11/kg | 0.21x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Lean Pork Loin Medallions 400g | £3.69 £9.22/kg | ![]() Easy To Cook Pork Medallion Steaks 261g | £5.60 £21.46/kg | 2.33x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Radish 240g | £0.56 £2.33/kg | ![]() Essential Radish 200g | £0.70 £3.50/kg | 1.50x |
| EQUIVALENT 0.90 | Caesar Salad Kit 200g | £1.29 £6.45/kg | ![]() Waitrose Caesar Salad 250g | £2.45 £9.80/kg | 1.52x |
| COMPARABLE 0.73 | Melt In The Middle Smoked Haddock Fishcakes 2 Pack 290g | £2.29 £7.90/kg | ![]() Waitrose Smoked Haddock Fishcakes Cheddar & Leek Sauce 290g | £5.25 £18.10/kg | 2.29x |
| EQUIVALENT 0.90 | Bananas 5st | £0.78 £0.16/st | ![]() Duchy Organic Fairtrade Bananas 6st | £1.95 £0.33/st | 2.08x |
| COMPARABLE 0.75 | Pomegranate Seeds 200g | £1.99 £9.95/kg | ![]() Waitrose Pomegranate 210g | £3.00 £14.29/kg | 1.44x |
| EQUIVALENT 0.90 | Nectarines 4st | £1.39 £0.35/st | ![]() Waitrose Yellow Flesh Nectarines 3st | £3.10 £1.03/st | 2.97x |
| EQUIVALENT 0.90 | Hot Smoked Sweet Chilli Scottish Salmon Fillets 2 Pack 180g | £4.29 £23.83/kg | ![]() Waitrose Hot Smoked Salmon Fillets with Sweet Chilli 160g | £6.50 £40.62/kg | 1.70x |
| EQUIVALENT 0.90 | Chicken Drumsticks 1000g | £2.15 £2.15/kg | ![]() Waitrose Chicken Drumsticks, Skin-on & Bone-in 1600g | £5.25 £3.28/kg | 1.53x |
| COMPARABLE 0.90 | Lightly Smoked Scottish Salmon Fillets 2 Pack 240g | £4.29 £17.88/kg | ![]() No.1 2 Scottish Double-Smoked Salmon Fillets 160g | £6.95 £43.44/kg | 2.43x |
| EQUIVALENT 0.90 | Seeded Sourdough Sliced Loaf 500g | £1.89 £3.78/kg | ![]() No.1 Wheat & Rye Sourdough Sliced Bread 500g | £2.50 £5.00/kg | 1.32x |
| COMPARABLE 0.69 | Dark Rye Sourdough Sliced Loaf 500g | £1.89 £3.78/kg | ![]() No.1 Rye and Wheat Dark Sourdough Bread 500g | £2.50 £5.00/kg | 1.32x |
| EQUIVALENT 0.90 | Blueberries 150g | £1.69 £11.27/kg | ![]() No.1 Speciality Blueberries 225g | £3.95 £17.56/kg | 1.56x |
| EQUIVALENT 0.90 | Blueberries 150g | £1.69 £11.27/kg | ![]() Waitrose Ready To Eat Blueberries 115g | £2.10 £18.26/kg | 1.62x |
| COMPARABLE 0.71 | Broccoli, Carrots, Baby Corn & Green Beans 350g | £1.69 £4.83/kg | ![]() Waitrose Carrot, Broccoli & Fine Green Beans 320g | £2.15 £6.72/kg | 1.39x |
| COMPARABLE 0.90 | British Lean Pork Loin Medallions 400g | £3.69 £9.22/kg | ![]() Waitrose Free Range British Pork Hampshire Breed 2 Loin Medallions 240g | £4.65 £19.38/kg | 2.10x |
| COMPARABLE 0.80 | Raisin & Almond Granola 1000g | £1.99 £1.99/kg | ![]() Waitrose Raisin, Almond Honey Granola 1Kg 1000g | £3.00 £3.00/kg | 1.51x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Lean Pork Mince 5% Fat 500g | £2.49 £4.98/kg | ![]() Waitrose Free Range Pork 5% Fat Lean Mince 750g | £5.75 £7.67/kg | 1.54x |
| COMPARABLE 0.90 | Red Chillies 65g | £0.55 £8.46/kg | ![]() Cooks' Ingredients Red & Green Chillies 50g | £0.70 £14.00/kg | 1.65x |
| COMPARABLE 0.90 | Sicilian Lemon Luxury Yogurt 150g | £0.59 £3.93/kg | ![]() No.1 Yogurt with Lemon Curd 125g | £1.10 £8.80/kg | 2.24x |
| EQUIVALENT 0.90 | Apple & Grape Snack Pack 80g | £0.39 £4.88/kg | ![]() Waitrose Pink Lady Apple & Grapes 115g | £2.10 £18.26/kg | 3.75x |
| EQUIVALENT 0.90 | British Cooked Ham 10 Slices 115g | £0.75 £6.52/kg | ![]() Essential 7 British Roast Ham Slices 80g | £1.50 £18.75/kg | 2.88x |
| EQUIVALENT 0.90 | Courgettes 500g | £1.39 £2.78/kg | ![]() Essential Courgettes 600g | £2.00 £3.33/kg | 1.20x |
| COMPARABLE 0.90 | Natural Breadcrumbs 175g | £0.99 £5.66/kg | ![]() Cooks' Ingredients Breadcrumbs 125g | £1.30 £10.40/kg | 1.84x |
| EQUIVALENT 0.90 | Sliced Brioche Hot Dog Rolls 6st | £1.29 £0.21/st | ![]() Waitrose 4 Brioche Hot Dog Rolls 4st | £1.75 £0.44/st | 2.03x |
| COMPARABLE 0.90 | Strawberry Trifle 600g | £2.69 £4.48/kg | ![]() No.1 Raspberry & Strawberry Trifle 900g | £7.50 £8.33/kg | 1.86x |
| EQUIVALENT 0.90 | Wonky Strawberries 227g | £1.19 £5.24/kg | ![]() Waitrose Wonderfully Wonky British Strawberries 250g | £2.00 £8.00/kg | 1.53x |
| COMPARABLE 0.90 | Honey & Nut Crunchy Clusters Cereal 500g | £1.99 £3.98/kg | ![]() Waitrose Nutty Muesli Cereal 750g | £4.00 £5.33/kg | 1.34x |
| EQUIVALENT 0.90 | Italian Style Metro Rolls 4st | £1.29 £0.32/st | ![]() Essential White Finger Rolls 6st | £1.00 £0.17/st | 0.52x |
| COMPARABLE 0.90 | English Mustard 200g | £0.49 £2.45/kg | ![]() Waitrose Carolina Mustard Sauce 290g | £2.00 £6.90/kg | 2.81x |