Every matched pair between Co-op and Waitrose in the Pricemonitor own-label (Basket B) (34 pairs). Per-unit price computed from
price / quantity (g→kg, ml→l). Images link the original retailer CDN.
This is the evidence behind the ranking gap. · 20 EQUIVALENT · 14 COMPARABLE (arbiter-OFF preview)
| Match type | Co-op product | Co-op price | Waitrose product | Waitrose price | Wait/Co-o per-unit |
|---|---|---|---|---|---|
| COMPARABLE 0.75 | ![]() Co-op Grated Mozzarella 250g 250g | £3.25 £13.00/kg | ![]() Waitrose Grated Mozzarella Cheese Strength 1 250g | £2.80 £11.20/kg | 0.86x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Co-op Free From Brown Seeded Loaf of Bread 500g 500g | £2.40 £4.80/kg | ![]() Waitrose Free From Sliced Mixed Seed Loaf 400g | £3.20 £8.00/kg | 1.67x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op British Diced Chicken Breast 400g 400g | £4.25 £10.62/kg | ![]() Duchy Organic Chicken Breast Chunks 275g | £7.75 £28.18/kg | 2.65x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op Scottish Rolled Beef Brisket 1.1kg | £9.50 £8.64/kg | ![]() Essential British Beef Rolled Brisket 750g | £13.73 £18.31/kg | 2.12x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Co-op Sliced Chorizo 150g 150g | £2.25 £15.00/kg | ![]() Waitrose Spanish Chorizo de Navarra 100g | £3.75 £37.50/kg | 2.50x |
| COMPARABLE 0.80 | ![]() Co-op British Carrots 1kg 1kg | £0.95 £0.95/kg | ![]() Essential British Loose Carrots 1000g | £0.11 £0.11/kg | 0.12x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op Spinach 300g 300g | £2.05 £6.83/kg | ![]() Essential Spinach 260g | £1.45 £5.58/kg | 0.82x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Co-op Fairtrade Bananas 5st | £1.25 £0.25/st | ![]() Duchy Organic Fairtrade Bananas 6st | £1.95 £0.33/st | 1.30x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op British Beef Rump Steak 227g 227g | £4.65 £20.48/kg | ![]() Waitrose British Native Breed Thin Cut Rump Steak 200g | £6.10 £30.50/kg | 1.49x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op Unsmoked Rindless Back Bacon 300g 300g | £2.35 £7.83/kg | ![]() No.1 6 Gloucester Old Spot Cross Breed Unsmoked Back Bacon Rashers 200g | £5.30 £26.50/kg | 3.38x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Co-op Cherry Tomatoes 330g 330g | £1.40 £4.24/kg | ![]() No.1 Dulce Joya Vine Tomatoes 250g | £2.90 £11.60/kg | 2.73x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Co-op Cherry Tomatoes 330g 330g | £1.40 £4.24/kg | ![]() No.1 San Marzano Tomatoes 400g | £2.70 £6.75/kg | 1.59x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op Vine Ripened Tomatoes 400g 400g | £1.65 £4.12/kg | ![]() Waitrose Classic Vine Tomatoes 450g | £2.35 £5.22/kg | 1.27x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op Seedless Red Grapes 500g 500g | £2.55 £5.10/kg | ![]() Waitrose Seedless Sable Grapes 400g | £3.30 £8.25/kg | 1.62x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op Blueberries 300g 300g | £3.45 £11.50/kg | ![]() No.1 Speciality Blueberries 225g | £3.95 £17.56/kg | 1.53x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op Blueberries Punnet 150G 150g | £2.50 £16.67/kg | ![]() Waitrose Ready To Eat Blueberries 115g | £2.10 £18.26/kg | 1.10x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op Honey Raisin & Almond Granola 500G 500g | £3.00 £6.00/kg | ![]() Waitrose Raisin, Almond Honey Granola 1Kg 1000g | £3.00 £3.00/kg | 0.50x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op Pork Mince 5% Fat 500g 500g | £3.85 £7.70/kg | ![]() Waitrose Free Range Pork 5% Fat Lean Mince 750g | £5.75 £7.67/kg | 1.00x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op Irresistible West Country Lemon Curd Yogurt 150g 150g | £1.20 £8.00/kg | ![]() No.1 Yogurt with Lemon Curd 125g | £1.10 £8.80/kg | 1.10x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Co-op Strawberry and Grape 90g 90g | £1.35 £15.00/kg | ![]() Waitrose Strawberry and Grape 115g | £1.75 £15.22/kg | 1.01x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Co-op Apple and Grape 100g 100g | £1.35 £13.50/kg | ![]() Waitrose Pink Lady Apple & Grapes 115g | £2.10 £18.26/kg | 1.35x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Co-op Plain White Flour 1.5kg 1.5kg | £0.90 £0.60/kg | ![]() Waitrose Sponge Flour 1000g | £2.00 £2.00/kg | 3.33x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op British Beef Rump Steak 227g 227g | £4.65 £20.48/kg | ![]() Waitrose British Native Breed Thick Cut Rump Steak 300g | £9.00 £30.00/kg | 1.46x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op Courgettes 400g 400g | £1.55 £3.88/kg | ![]() Essential Courgettes 600g | £2.00 £3.33/kg | 0.86x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op Irresistible Brioche Hot Dog Rolls 6 pack 6st | £1.95 £0.33/st | ![]() Waitrose 4 Brioche Hot Dog Rolls 4st | £1.75 £0.44/st | 1.35x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op Fairtrade Italian Style Coffee Beans 200g 200g | £3.70 £18.50/kg | ![]() No.1 Italian Espresso Slow Roasted Coffee Beans 250g | £7.00 £28.00/kg | 1.51x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Co-op Watermelon Wedges 200g 200g | £1.45 £7.25/kg | ![]() GOOD TO GO Watermelon Chunks 120g | £1.75 £14.58/kg | 2.01x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op Organic Carrots 500g 500g | £1.40 £2.80/kg | ![]() Duchy Organic Carrots 700g | £1.45 £2.07/kg | 0.74x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Co-op Watermelon Wedges 200g 200g | £1.45 £7.25/kg | ![]() GOOD TO GO Watermelon Chunks 120g | £1.75 £14.58/kg | 2.01x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Co-op Bitesize Sausage Rolls 160g 160g | £3.15 £19.69/kg | ![]() Waitrose Mini Sausage Rolls 225g | £2.50 £11.11/kg | 0.56x |
| COMPARABLE 0.90 | ![]() Co-op Strawberry punnet 227G 227g | £2.75 £12.11/kg | ![]() No.1 Speciality Strawberries 365g | £4.00 £10.96/kg | 0.90x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op Irresistible Fairtrade Colombian Beans 200g 200g | £4.50 £22.50/kg | ![]() Waitrose Colombian Coffee Beans 227g | £4.50 £19.82/kg | 0.88x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op Irresistible Fairtrade Sumatra Coffe Beans 200G 200g | £4.50 £22.50/kg | ![]() No.1 Sumatra Mandheling Coffee Beans 227g | £4.75 £20.93/kg | 0.93x |
| EQUIVALENT 0.90 | ![]() Co-op Irresistible Fairtrade Colombian Decaf R&G 200G 200g | £4.50 £22.50/kg | ![]() Waitrose Colombian Ground Coffee Decaf 227g | £4.60 £20.26/kg | 0.90x |