Prices updated daily — 1 October 2026

Product type overview

barbecue sauce sits within World Foods, part of Breakfast & Pantry. On this page you compare 3 products from 9 UK supermarkets: Aldi, ASDA, Co-op, Iceland, Morrisons, Ocado, Sainsbury's, Tesco and Waitrose. The lowest unit price for barbecue sauce is £5.30/kg at Tesco. In total, 1 variants of barbecue sauce are compared (different pack sizes and compositions). All prices are normalised to the same unit (per kilogram, per litre or per piece) so that packs of different sizes can be compared fairly — a larger pack is not automatically the best value. The ranking below shows, per variant, which supermarket currently has the sharpest price, including own-label products alongside national brands. Prices refresh daily from the retailers' own public price lists, so you never see stale offers when planning your weekly shop. Allsupers uses no affiliate links or paid placement; the ranking is purely price-based and updated from public data.

Cheapest barbecue sauce

Compare 3 products across 9 supermarkets

From £5.30 / kilo

barbecue sauce — compare prices across 9 supermarkets

Levi Roots Reggae Reggae Jerk BBQ Sauce 330g
Morrisons

Levi Roots

Levi Roots Reggae Reggae Jerk BBQ Sauce 330g

330 g

£1.75

£5.30/kg

Morrisons

at 1 supermarket

0
Grace Jamaican Style Jerk Bbq Sauce 375g
Morrisons

Grace

Grace Jamaican Style Jerk Bbq Sauce 375g

375 g

from£2.20

£5.87/kg

Morrisons
Sainsbury's

at 2 supermarkets

0
The Spice Tailor Korean BBQ Sauce Kit
Ocado

The Spice Tailor

The Spice Tailor Korean BBQ Sauce Kit

245 g

£3.95

£16.12/kg

Ocado

at 1 supermarket

0