Prices updated daily — 3 October 2026

Product type overview

pizza cheese sits within Grated & Sliced Cheese, part of Cheese, Cold Cuts & Deli. On this page you compare 3 products from 9 UK supermarkets: Aldi, ASDA, Co-op, Iceland, Morrisons, Ocado, Sainsbury's, Tesco and Waitrose. The lowest unit price for pizza cheese is £10.00/kg at ASDA. In total, 1 variants of pizza cheese are compared (different pack sizes and compositions). All prices are normalised to the same unit (per kilogram, per litre or per piece) so that packs of different sizes can be compared fairly — a larger pack is not automatically the best value. The ranking below shows, per variant, which supermarket currently has the sharpest price, including own-label products alongside national brands. Prices refresh daily from the retailers' own public price lists, so you never see stale offers when planning your weekly shop. Allsupers uses no affiliate links or paid placement; the ranking is purely price-based and updated from public data.

Cheapest pizza cheese

Compare 3 products across 9 supermarkets

From £10.00 / kilo

pizza cheese — compare prices across 9 supermarkets

ASDA Grated Mozzarella & Cheese Blend 200g
Rollback
ASDA

ASDA

ASDA Grated Mozzarella & Cheese Blend 200g

200 g

£2.00£2.45

£10.00/kg

ASDA

at 1 supermarket

0
Pizza Express 180g Cheddar & Mozzarella Pizza Cheese
Sainsbury's

Pizza Express

Pizza Express 180g Cheddar & Mozzarella Pizza Cheese

180 g

from£2.75

£15.28/kg

Sainsbury's
Tesco

at 2 supermarkets

0
Pizza Express Cheddar Mozzarella Pizza Cheese 180g
Tesco

PIZZA EXPRESS

Pizza Express Cheddar Mozzarella Pizza Cheese 180g

180 g

from£2.75

£15.28/kg

Ocado
Tesco

at 2 supermarkets

0