Prices updated daily — 1 October 2026

Product type overview

cacao & chocolate powder sits within Coffee, part of Drinks. On this page you compare 3 products from 9 UK supermarkets: Aldi, ASDA, Co-op, Iceland, Morrisons, Ocado, Sainsbury's, Tesco and Waitrose. The lowest unit price for cacao & chocolate powder is £23.00/kg at Morrisons. All prices are normalised to the same unit (per kilogram, per litre or per piece) so that packs of different sizes can be compared fairly — a larger pack is not automatically the best value. The ranking below shows, per variant, which supermarket currently has the sharpest price, including own-label products alongside national brands. Prices refresh daily from the retailers' own public price lists, so you never see stale offers when planning your weekly shop. Allsupers uses no affiliate links or paid placement; the ranking is purely price-based and updated from public data.

Cheapest cacao & chocolate powder

Compare 3 products across 9 supermarkets

From £23.00 / kilo

cacao & chocolate powder — compare prices across 9 supermarkets

Morrisons The Best Signature Belgian Hot Chocolate Flakes Milk 45% 250g
OFFER
Morrisons

Morrisons The Best

Morrisons The Best Signature Belgian Hot Chocolate Flakes Milk 45% 250g

250 g

£5.75

£23.00/kg

Morrisons

at 1 supermarket

0
Morrisons The Best Signature Belgian Hot Chocolate Flakes Dark 70% 250g
OFFER
Morrisons

Morrisons The Best

Morrisons The Best Signature Belgian Hot Chocolate Flakes Dark 70% 250g

250 g

£5.75

£23.00/kg

Morrisons

at 1 supermarket

0
Green Origins Organic Super Cacao Hot Chocolate Blend
Ocado

Green Origins

Green Origins Organic Super Cacao Hot Chocolate Blend

100 g

£12.00

£120.00/kg

Ocado

at 1 supermarket

0