Prices updated daily — 30 September 2026

Product type overview

charcuterie board sits within Tapas & Party Snacks, part of Fresh Meals, Salads & Vegetarian. On this page you compare 4 products from 9 UK supermarkets: Aldi, ASDA, Co-op, Iceland, Morrisons, Ocado, Sainsbury's, Tesco and Waitrose. The lowest unit price for charcuterie board is £10.00/kg at ASDA. In total, 1 variants of charcuterie board are compared (different pack sizes and compositions). All prices are normalised to the same unit (per kilogram, per litre or per piece) so that packs of different sizes can be compared fairly — a larger pack is not automatically the best value. The ranking below shows, per variant, which supermarket currently has the sharpest price, including own-label products alongside national brands. Prices refresh daily from the retailers' own public price lists, so you never see stale offers when planning your weekly shop. Allsupers uses no affiliate links or paid placement; the ranking is purely price-based and updated from public data.

Cheapest charcuterie board

Compare 4 products across 9 supermarkets

From £10.00 / kilo

charcuterie board — compare prices across 9 supermarkets

ASDA Mediterranean Inspired Antipasti Grazing Platter
ASDA

ASDA

ASDA Mediterranean Inspired Antipasti Grazing Platter

250 g

£2.50

£10.00/kg

ASDA

at 1 supermarket

0
104. Tesco Finest Charcuterie & Antipasti Medley Sharing Board 1.33kg (Serves 30)
£35.00 Clubcard Price
Tesco

TESCO finest

104. Tesco Finest Charcuterie & Antipasti Medley Sharing Board 1.33kg (Serves 30)

1.33 kg

£35.00£40.00

£26.32/kg

Tesco

at 1 supermarket

0
101. Tesco Finest Build Your Own Charcuter-tree 627g (Serves 18)
£17.00 Clubcard Price
Tesco

TESCO finest

101. Tesco Finest Build Your Own Charcuter-tree 627g (Serves 18)

627 g

£17.00£20.00

£27.11/kg

Tesco

at 1 supermarket

0
102. Tesco Finest Charcuterie & Cheese Selection 750g (Serves 12)
£25.00 Clubcard Price
Tesco

TESCO finest

102. Tesco Finest Charcuterie & Cheese Selection 750g (Serves 12)

750 g

£25.00£30.00

£33.33/kg

Tesco

at 1 supermarket

0