Prices updated daily — 3 October 2026

Product type overview

baby wash sits within Hair Care, part of Health, Baby & Personal Care. On this page you compare 3 products from 9 UK supermarkets: Aldi, ASDA, Co-op, Iceland, Morrisons, Ocado, Sainsbury's, Tesco and Waitrose. The lowest unit price for baby wash is £7.48/l at ASDA. In total, 1 variants of baby wash are compared (different pack sizes and compositions). All prices are normalised to the same unit (per kilogram, per litre or per piece) so that packs of different sizes can be compared fairly — a larger pack is not automatically the best value. The ranking below shows, per variant, which supermarket currently has the sharpest price, including own-label products alongside national brands. Prices refresh daily from the retailers' own public price lists, so you never see stale offers when planning your weekly shop. Allsupers uses no affiliate links or paid placement; the ranking is purely price-based and updated from public data.

Cheapest baby wash

Compare 3 products across 9 supermarkets

From £7.48 / litre

baby wash — compare prices across 9 supermarkets

Johnson's Baby Comfort Touch Wash & Shampoo 500ml
Tesco

Johnson’s

Johnson's Baby Comfort Touch Wash & Shampoo 500ml

500 ml

£3.75

£7.50/litre

Tesco

at 1 supermarket

0
Johnson's Kids Curl Defining Shampoo with Shea Butter 500ml
Tesco

Johnson’s

Johnson's Kids Curl Defining Shampoo with Shea Butter 500ml

500 ml

from£3.75

£7.50/litre

Sainsbury's
Tesco

at 2 supermarkets

0
Childs Farm 2 in1 Shampoo & Conditioner Apple & Pear 250ml
£4.00 Save 1/3 Clubcard Price
Tesco

CHILDS FARM

Childs Farm 2 in1 Shampoo & Conditioner Apple & Pear 250ml

250 ml

from£4.00£6.00

£16.00/litre

Morrisons
Tesco
Waitrose

at 3 supermarkets

0