Prices updated daily — 28 September 2026

Product type overview

lamb joint sits within Lamb, part of Meat, Poultry & Fish. On this page you compare 5 products from 9 UK supermarkets: Aldi, ASDA, Co-op, Iceland, Morrisons, Ocado, Sainsbury's, Tesco and Waitrose. The lowest unit price for lamb joint is £12.00/kg at Morrisons. All prices are normalised to the same unit (per kilogram, per litre or per piece) so that packs of different sizes can be compared fairly — a larger pack is not automatically the best value. The ranking below shows, per variant, which supermarket currently has the sharpest price, including own-label products alongside national brands. Prices refresh daily from the retailers' own public price lists, so you never see stale offers when planning your weekly shop. Allsupers uses no affiliate links or paid placement; the ranking is purely price-based and updated from public data.

Cheapest lamb joint

Compare 5 products across 9 supermarkets

From £12.00 / kilo

lamb joint — compare prices across 9 supermarkets

Leg Of Lamb Mini Joint
Morrisons

Morrisons

Leg Of Lamb Mini Joint

1 kg

£12.00

£12.00/kg

Morrisons

at 1 supermarket

0
Morrisons Scotch Leg Of Lamb Mini Joint
Morrisons

Morrisons

Morrisons Scotch Leg Of Lamb Mini Joint

1 kg

£12.00

£12.00/kg

Morrisons

at 1 supermarket

0
Morrisons Slow Cooked Lamb Shoulder Joint with Minted Gravy  920g
OFFER
Morrisons

Morrisons

Morrisons Slow Cooked Lamb Shoulder Joint with Minted Gravy 920g

920 g

£18.00

£19.57/kg

Morrisons

at 1 supermarket

0
TESCO finest Slow Cooked Lamb Rump Roast With A Lamb & Merlot Gravy 400g
Tesco

TESCO finest

TESCO finest Slow Cooked Lamb Rump Roast With A Lamb & Merlot Gravy 400g

400 g

£7.95

£19.88/kg

Tesco

at 1 supermarket

0
Morrisons The Best Boneless Lamb Leg With Red Wine Gravy 700g
OFFER
Morrisons

Morrisons The Best

Morrisons The Best Boneless Lamb Leg With Red Wine Gravy 700g

700 g

£18.00

£25.71/kg

Morrisons

at 1 supermarket

0