Prices updated daily — 2 October 2026

Product type overview

crackers sits within Crisps & Savoury Snacks, part of Snacks, Biscuits & Confectionery. On this page you compare 11 products from 9 UK supermarkets: Aldi, ASDA, Co-op, Iceland, Morrisons, Ocado, Sainsbury's, Tesco and Waitrose. The lowest unit price for crackers is £4.91/kg at Iceland. In total, 3 variants of crackers are compared (different pack sizes and compositions). All prices are normalised to the same unit (per kilogram, per litre or per piece) so that packs of different sizes can be compared fairly — a larger pack is not automatically the best value. The ranking below shows, per variant, which supermarket currently has the sharpest price, including own-label products alongside national brands. Prices refresh daily from the retailers' own public price lists, so you never see stale offers when planning your weekly shop. Allsupers uses no affiliate links or paid placement; the ranking is purely price-based and updated from public data.

Cheapest crackers

Compare 10 products across 9 supermarkets

From £4.91 / kilo

crackers — compare prices across 9 supermarkets

Jacob's Krackawheat Crackers 230g
2 for £2.25
Iceland

Jacob's

Jacob's Krackawheat Crackers 230g

230 g

£1.13£2.10

£4.91/kg

Iceland

at 1 supermarket

0
Jaimin Methi Khakhra 200g
Rollback
ASDA

Jaimin

Jaimin Methi Khakhra 200g

200 g

from£1.24£1.57

£6.20/kg

ASDA
Tesco

at 2 supermarkets

0
Jacob's Baked Cheddars Cheese Biscuits Twin Pack 2x150g
Sainsbury's

Jacob's

Jacob's Baked Cheddars Cheese Biscuits Twin Pack 2x150g

300 g

£2.50

£8.33/kg

Sainsbury's

at 1 supermarket

0
Jacob's Savoury Favourites Crackers Assortment 200g
Iceland

Jacob's

Jacob's Savoury Favourites Crackers Assortment 200g

200 g

£1.75

£8.75/kg

Iceland

at 1 supermarket

0
Ritz Cheese Flavoured Crackers Box 140 g
Iceland

Ritz

Ritz Cheese Flavoured Crackers Box 140 g

140 g

£1.25

£8.93/kg

Iceland

at 1 supermarket

0
Jacob's Biscuits for Cheese 7 Variety Assortment 450g
ASDA

Jacob's

Jacob's Biscuits for Cheese 7 Variety Assortment 450g

450 g

£4.50

£10.00/kg

ASDA

at 1 supermarket

0
Jacob's Biscuits for Cheese 8 Variety Assortment 300g
Iceland

Jacob's

Jacob's Biscuits for Cheese 8 Variety Assortment 300g

300 g

£3.00

£10.00/kg

Iceland

at 1 supermarket

0
Jacob's Cheddars Smoked Cheddar
Waitrose

Jacob's

Jacob's Cheddars Smoked Cheddar

150 g

£1.80

£12.00/kg

Waitrose

at 1 supermarket

0
Roka Cheese Crispies
Waitrose

Roka

Roka Cheese Crispies

100 g

£2.45

£24.50/kg

Waitrose

at 1 supermarket

0
Well&Truly Cheese & Jalapeno Thins
20% Off
Waitrose

Well & Truly

Well&Truly Cheese & Jalapeno Thins

70 g

£1.90£2.40

£27.14/kg

Waitrose

at 1 supermarket

0