Prices updated daily — 2 October 2026

Product type overview

dates sits within Bananas & Tropical Fruit, part of Vegetables & Fruit. On this page you compare 3 products from 9 UK supermarkets: Aldi, ASDA, Co-op, Iceland, Morrisons, Ocado, Sainsbury's, Tesco and Waitrose. The lowest unit price for dates is £11.01/kg at Iceland. In total, 1 variants of dates are compared (different pack sizes and compositions). All prices are normalised to the same unit (per kilogram, per litre or per piece) so that packs of different sizes can be compared fairly — a larger pack is not automatically the best value. The ranking below shows, per variant, which supermarket currently has the sharpest price, including own-label products alongside national brands. Prices refresh daily from the retailers' own public price lists, so you never see stale offers when planning your weekly shop. Allsupers uses no affiliate links or paid placement; the ranking is purely price-based and updated from public data.

Cheapest dates

Compare 3 products across 9 supermarkets

From £11.01 / kilo

dates — compare prices across 9 supermarkets

Dates of Jordan Natural Medjool Dates 454g
Iceland

Dates of Jordan

Dates of Jordan Natural Medjool Dates 454g

454 g

£5.00

£11.01/kg

Iceland

at 1 supermarket

0
M&S Collection Medjool Dates with Stones
Ocado

M&S Collection

M&S Collection Medjool Dates with Stones

250 g

£4.20

£16.80/kg

Ocado

at 1 supermarket

0
Natoora Californian Bon Bon Medjool Dates
Ocado

Natoora

Natoora Californian Bon Bon Medjool Dates

180 g

£6.95

£38.61/kg

Ocado

at 1 supermarket

0
Compare dates at 9 supermarkets — from £11.01/kilo